გენერალურ პროკურატურას მოქალაქის სასარგებლოდ 18 000 ლარის გადახდა დაეკისრა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული ადმინისტრაციული სარჩელი დააკმაყოფილა და საქართველოს გენერალურ პროკურატურას, მოქალაქე ო. ც.-ს სასარგებლოდ,  18 000 ლარის გადახდა დააკისრა.
ო. ც. 2015 წელს პოლიციამ ქურდობის ბრალდებით დააკავა. როგორც პირველმა ინსტანციის სასამართლომ, ისე სააპელაციო სასამართლომ, ო. ც. დამნაშავედ ცნო წარდგენილ ბრალდებაში და მის მიმართ გამოიტანა გამამტყუნებელი განაჩენი.
2017 წელს საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ ო. ც. უდანაშაულოდ ცნო წარდგენილ ბრალდებაში და მის მიმართ გამოიტანა გამამართლებელი განაჩენი.
2019 წლის მაისის თვეში თბილისის საქალაქო სასამართლომ, უკანონო გადაწყვეტილებების შედეგად მიყენებული ზიანის ანაზღაურების მიზნით, ო. ც.-ს სასარგებლოდ, საქართველოს გენერალურ პროკურატურას სოლიდური თანხის - 18 000 ლარის გადახდა დააკისრა. ო.ც.-ს ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ეკა ქობესაშვილი იცავდა.

Prosecutor General’s Office of Georgia to pay 18 000 GEL to the citizen as compensation
The Tbilisi City Court satisfied the administrative lawsuit of Human Rights Center and ordered the Office of the Prosecutor General of Georgia to pay 18 000 GEL as a compensation to O.Ts.
In 2015, police arrested O.Ts for thievery. Both Tbilisi City and Appellate Courts found him guilty and passed guilty judgment against him.
In 2017, the Supreme Court of Georgia acquitted O.Ts in the imposed charge and passed judgment of acquittal.
In May 2019, the Tbilisi City Court ordered the Office of the Prosecutor General of Georgia to pay 18 000 GEL to O.Ts to reimburse the damage he received as a result of unfair judgment. HRC lawyer Eka Kobesashvili defended O.Ts’s interests in the court.