'ევროპის დღეები 2019' დასრულდა
,,ევროპის დღეები 2019"-ის დახურვის ღონისძიება კასპის მუნიციპალიტეტში მდებარე არტ-ვილა გარიყულაში გაიმართა. ღონისძიებას შიდა ქართლის ოთხივე მუნიციპლაიტეტში მცხოვრები უფროსკლასელები და სტუდენტები ესწრებოდნენ.  ევროპის დღეების დასკვნით ღონისძიებაზე პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის ხელმძღვანელმა, გიორგი კეკელიძემ ახალგაზრდებთან გამართა დისკუსია თემაზე - „რა ნიშნავს ევროპა საქართველოსთვის და ევროპისთვის რა ნიშნავს საქართველო“.
,,საუბარი გვქონდა, თუ რამდენად გადაჯაჭვულია ჩვენი იდენტობა ევროპულ იდენტობასთან და რაც გამოხატულია ჩვენს ისტორიაში. ვისაუბრეთ საქართველოს ევროპულ გზაზე, საქართველოსა და ევროპის ურთიერთკავშირზე, ევროპულ ღირებულებებზე, კულტურულ მრავალფეროვნებასა და განათლების მნიშვნელობაზე. ვფიქრობ, რომ საინტერესო დისკუსია გამოვიდა",  - ამბობს კეკელიძე.
შიდა ქართლში მხარის რწმუნებულის, გიორგი ხოჯევანიშვილის განცხადებით, ევროპის დღეების დახურვის ღონისძიების გამართვას შიდა ქართლის რეგიონში, მცოცავი ოკუპაციიდან გამომდინარე სიმბოლური დატვირთვა აქვს.
,,ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ევროპის დღეების დახურვის ღონისძიება შიდა ქართლის რეგიონში გაიმართა და ამას სიმბოლური დატვირთვა აქვს იმ ფონზე, როდესაც საქართველოს რეგიონები ოკუპირებულია და ჩვენ პოპულარიზაციას ვუწევთ ევროპას, ევროპულ ღირებულებებს", - განცხადა ხოჯევანიშვილმა.
ნატოსა და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრის დირექტორის, ნინო ბოლქვაძის თქმით, ძალიან მნიშვნელოვანია მსგავსი ტიპის ღონისძიებები, რომელიც ხელს შეუწყობს ახალგაზრდებში ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას.
,,დღეს საუბარი გვქონდა საქართველოს ევროპულ გზაზე და ევროპულ განვითარებაზე, ისტორიულ მიმოხილვასთან ერთად ასევე ვისაუბრეთ, თუ რა ურთიერთობები აქვს დღეს საქართველოსა და ევროკავშირს და რა საერთო ღირებულებებსა და ფუნდამენტზეა დაშენებული ეს ურთიერთობები”, - აღნიშნა ნინო ბოლქვაძემ.
,,ევროპის დღეები 2019"-ის ფარგლებში საქართველოში 80-მდე ღონისძიება გაიმართა, რომელიც კასპის  მუნიციპალიტეტში პოსტერების კონკურსის -„საქართველოს ევროპული გზა“ - გამარჯვებულის დაჯილდოებით დასრულდა.

'European Days 2019' are over
The closing ceremony of the European Days 2019 was held in the Art-Vila Garikula in Kaspi municipality. The senior school- children and students from all four municipalities of Shida Kartli region attended the event. The director of the National Library of the Parliament of Georgia Giorgi Kekelidze led discussion on the topic – “What Europe means for Georgia and what Georgia means for Europe?”
“We discussed how our and European identities are interconnected, which is demonstrated in our history. We discussed the European way of Georgia, relations between Georgia and Europe, European values, cultural diversity and importance of the education. I think we had an interesting discussion,” Kekelidze said.
Shida Kartli regional governor Giorgi Khojevanishvili said that organizing of closing ceremony of the European Days in Shida Kartli region has symbolic meaning because of creeping occupation.
“It is very important that the closing ceremony of the European Days was held in Shida Kartli region and it has symbolic meaning because of occupation; with similar events we popularize Europe and European values in the society,” Khojevanishvili said.
Director of the NATO and EU Information Center Nino Bolkvadze said similar events are very important as they promote awareness raising of the youth about NATO and EU.
“Today we discussed the European way and European development of Georgia; together with the review of our history, we also discussed what the relations between Georgia and EU are nowadays and based on what values and fundaments it is built on,” Nino Bolkvadze said.
About 80 events were organized in the frame of the European Days 2019 and it ended with the awarding ceremony of the posters’ competition “Georgia’s European Way” in Kaspi municipality.