გორის უნივერსიტეტის რექტორი, არჩევიდან სამ თვეში, პირადი განაცხადებით გადადგა
გორის სასწავლო უნივერსიტეტის რექტორად ალექსანდრე მღებრიშვილი 2019 წლის 15 იანვარს აკადემიურმა საბჭომ ერთხმად აირჩია. ალექსანდრე მღებრიშვილს მანამდე პრორექტორის თანამდებობა ეკავა. მისი ერთადერთი კონკურენტი კახა ტოლიაშვილი იყო, რომელსაც აკადემიური საბჭოს 7 წევრისგან შემდგარმა არცერთმა წევრმა არ დაუჭირა მხარი. ტოლიაშვილი აცხადებდა, რომ მღებრიშვილის არჩევით უნივერისტეტში გავლენებს ისევ ყოფილი რექტორი გიორგი სოსიაშვილი შეინარჩუნებდა, რომელიც ახლადარჩეულმა რექტორმა ალექსანდრე მღებრიშვილმა პრორექტორად დანიშნა. ტოლიაშვილმა უნივერსიტეტში განვითარებული მოვლენები პუტინ-მედვედევის მმართველობის სტილს შეადარა და ამბობს, რომ რექტორის ახალ არჩევნებში, რომელიც 16 ივლის გაიმართება მონაწილეობას აღარ მიიღებს.
ალექსანდრე მღებრიშვილი რექტორის თანამდებობიდან წასვლას უნივერსიტეტის ინტერესებით ხსნის.
,,ვფიქრობ, რომ ასე ჯობია უნივერსიტეტისთვის", - ამბობს ალექსანდრე მღებრიშვილი, რომლის რექტორობიდან გათავისუფლების შესახებ პირადი განცხადება აკადემიურმა საბჭომ უკვე დააკმაყოფილა და უნივერსიტეტის დროებით მმართველად ყოფილი რექტორი, გიორგი სოსიაშვილი დანიშნა.
16 ივლისს ჩანიშნულ რექტორის არჩევნებში ერთ-ერთი კანდიდატად გიორგი სოსიაშვილი სახელდება, რომელიც უნივერსიტეტს რექტორი ზედიზედ ორჯერ იყო. მას კანონი აღარ აძლევდა უფლებას, რომ ზედიზედ მესამედ გამხდარიყო რექტორი, სწორედ გიორგი სოსიაშვილსა და ალექსანდრე მღებრიშვილს შორის შეთანხმებას უკავშირებენ იმას, რომ მღებრიშვილი უნივერსიტეტს რექტორად არჩევიდან სამ თვეში გადადგებოდა და ხელახალი არჩევნებით უნივერსიტეტის რექტორის თანამდებობას კვლავ გიორგი სოსიაშვილი დაიბრუნებდა.

Gori University rector quitted position three months after being elected to the position
On January 15, 2019, the academician council of the Gori University unanimously elected Aleksandre Mgebrishvili to the position of the rector. Before that, Mgebrishvili was vice-rector of the university. His only rival in the competition was Kakha Toliashvili, but none of the 7 members of the academician council supported him. Toliashvili said with the election of Mgebrishvili, the former rector of the University Giorgi Sosiashvili would maintain his influences in the University; the rector-elect appointed Sosiashvili to the position of the vice-rector. Toliashvili said the situation in the University was very similar to the governance style of Putin-Medvedev in Russia and said that he would not participate in the new elections of the rector scheduled on July 16.
Aleksandre Mgebrishvili clarified that he quitted the position in sake of the University’s interests.
“I think it is better for the University,” Mgebrishvili said, whose application on resignation was already approved by the academician council; meanwhile the former rector Giorgi Sosiashvili will be the interim rector of the University.
One of the candidates for the July 16 elections is Giorgi Sosiashvili, who occupied the position of the rector twice. The law did not allow him to be the rector third time in sequence. People think the decision of Mgebrishvili about resignation was result of a preliminary agreement between him and Sosiashvili.