საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებმა ილია ბერუაშვილმა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს სასამართლო დავა მოუგო
13 ივნისი, 2019
საოკუპაციო ხაზთან, სოფელ დიცში, ბერულას უბანში მცხოვრებმა ილია ბერუაშვილმა უკვე მეორე ინსტანციაში მოუგო სასამართლო დავა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს. მოქალაქესა და სახელმწიფო უწყებას შორის დავა მიწის ნაკვეთის დარეგისტრირების საკითხს ეხება. საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო რეგისტრაციაზე უარის მიზეზად ილია ბერუაშვილის ნაკვეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობას ასახელებდა. ილია ბერუაშვილმა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს რამდენიმე წერილობითი შეტყობინება გაუგზავნა, სადაც უხსნიდა, რომ მისი მიწის ნაკვეთი, რომლის დარეგისტრირებას ითხოვდა, არა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, არამედ საქართველოს ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე მდებარეობს.
,,საჯარო რეესტრი ამბობს, რომ ჩემი ნაკვეთი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობს,  ამის საფუძვლად უთითებენ „გუგლის“ საძიებო რუკებს, რომლის მიხედვით ჩემი ნაკვეთი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობს, თუმცა ფაქტია, რომ საოკუპაციო გამყოფი ხაზის აქეთ არის ნაკვეთი", - ამბობს ბერუაშვილი. მან ადგილზე ჩასვლა და მდგომარების საკუთარი თვალით ნახვა შესთავაზა საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებს, რაზეც უარი მიიღო. ამის შემდეგ მოქალაქესა და სახელმწიფო უწყებას შორის დავა სასამართლოში გააგრძელდა.
გორის რაიონულმა სასამართლომ  2018 წლის 16 მაისს მოქალაქის სასარგებლოდ გამოიტანა გადაწყვეტილება და საჯარო რეესტრს ილია ბერუაშვილისთვის საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის საკუთრებაში დარეგისტრირება დაავალა.  გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, აღსრულების ნაცვლად, საჯარო რეესტრმა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.  მათმა წარმომადგენელმა სასამართლო პროცესზე  გასაჩივრების ერთ-ერთ მოტივად მსგავსს საკითხებზე უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების მიღება და შესაბამისად ერთიანი პრაქტიკის ჩამოყალიბება დაასახელა.
სააპელაციო სასამართლომ 2019 წლის 6 ივნისს განაჩენით ძალაში დატოვა გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება. საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს მოქალაქისთვის მოთხოვნილი მიწის საკუთრებაში რეგისტრაცია ახალა უკვე სააპელაციო სასამართლომ დაავალა. ილია ბერუაშვილის ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს.
,,თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება და დაავალა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს ილია ბერუაშვილის საკუთრების უფლების რეგისტრაცია იმ მიწის ნაკვეთზე, რომელსაც სააგენტო ოკუპირებულად მიიჩნევდა. რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, სააგენტო აპირებს, გაასაჩივროს გადაწყვეტილება საქართველოს უზენაეს სასამართლოში და დაამტკიცოს თითქოს სადავო ტერიტორია ოკუპირებულია. იმედი გვაქვს და გვჯერა, რომ უზენაესი სასამართლო ძალაში დატოვებს პირველი და მეორე ინსტანციების სასამართლოების გადაწყვეტილებებს და დამკვიდრებული პრეცედენტი ხელს შეუწყობს საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები ადამიანების საკუთრების უფლების აღიარებას ჰექტრობით მიწის ნაკვეთებზე", -  აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი ალექსი მერებაშვილი.
ილია ბერუაშვილისთვისაც გაუგებარია სახელმწიფო უწყების პოზიცია. მას  იმედი აქვს, რომ უზენაესი სასამართლო გადაწყვეტილებას არ შეცვლის და საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს სამართლებრივი საფუძველი აღარ ექნება, რომ მიწის ნაკვეთის საკუთრებაში დარეგისტრირებაზე უარი უთხრას.

Ilia Beruashvili won trial against the National Agency of Public Registration
Near the occupation line, in Ditsi village, resident of Berula settlement Ilia Beruashvili won trials against the National Agency of Public Registration in two instances of the court. The citizen and the state institutions had dispute over the registration of the land. The NAPR refused Ilia Beruashvili to register his plot because it was located on the occupied territory. Ilia Beruashvili sent several letters to the NAPR to verify that his land was not located on the occupation territory but it was in the Georgia controlled territory.
“The NAPR states my plot is in the occupied territory based on the google map, which really shows that it is in the occupied territory. But in fact, the occupation line is after my plot,” Beruashvili said, who offered the NAPR representatives to arrive on the place and see the situation themselves, but they refused. Afterwards he appealed the court against the state institution.
The Gori District Court passed judgment in favor of the applicant on May 16, 2018 and ordered the NAPR to register the agricultural plot located alongside the occupation line on the name of Ilia Beruashvili. The NAPR appealed the judgment in the Tbilisi Appellate Court instead enforcing it. Their representative stated at the trial in the Appellate Court that the state institution appealed the judgment because they need the ruling from the Supreme Court of Georgia over similar cases and consequently it will establish common practice.
With June 6, 2019 judgement the Appellate Court upheld the decision of the Gori district court and ordered the NAPR to register the plot for Ilia Beruashvili. Human Rights Center defends rights of Ilia Beruashvili in the court.
“The Tbilisi Appellate Court upheld the decision of the Gori district court and ordered the NAPR to register the plot as Ilia Beruashvili’s property. According to our information the Agency plans to appeal the Supreme Court of Georgia and ascertain that the disputed territory is occupied. We hope and believe that the Supreme Court will uphold the decisions of the first and second instances of the courts and the established precedent will assist the people living alongside the occupation line to have their property rights recognized by the State,” HRC lawyer Aleksi Merebashvili said.