არჩევნები ბარიერის გარეშე
20 ივნისის აქციის დაშლის შემდეგ ხელისუფლების მიმართ ორი ძირითადი მოთხოვნით განახლდა აქციები, ესენია: შს მინისტრის, გიორგი გახარიას გადადგომა და 2020 წლის საპარალამენტო არჩევნების პროპორციული სისტემით ჩატარება.
,,ქართული ოცნების" ლიდერმა, ბიძინა ივანიშვილმა აქციის მონაწილეების ორი მთავარი მოთხოვნიდან ერთი დათმო, მან საგანგებო ბრიფინგზე განაცხადა, რომ 2020 წელს პროპორციული წესით ჩატარდება არჩევნები და არ იქნება ბარიერი. ბიძინა ივანიშვილმა ბრიფინგზე ხაზი გაუსვა, რომ ამ გზით ყველა პოლიტიკურ ძალას ვინმესთან "მიკედლების" გარეშე შეეძლება პარლამენტში მოხვედრა.
ივანიშვილის ამ ინიციატივას გორშიც ეხმაურებიან. სამოქალაქო აქტივისტ არინა თავაქარაშვილის თქმით, ხელისუფლება მაჟორიტარული სისტემის დათმობის სანაცვლოდ ნულოვანი ბარიერით აპირებს პარლამენტში მისი სატელიტი პოლიტიკური პარტიების შეყვანას.
,,ახალგაზრდების პროტესტმა შედეგი ერთ ნაწილში გამოიღო, რომ 2020 წელს არჩევნები პროპორციული წესით გაიმართება, მაგრამ ივანიშვილმა ეს მომენტი მოირგო და გაიმეორა შევარდნაძის პოლიტიკური სვლა, როდესაც 1992-1995 წლის მოწვევის პარლამენტში 42 პარტია მაინც იყო პარლამენტში. მაშინაც და ახლაც, ეს პროტესტის ქუჩიდან პარლამენტში გადატანას ემსახურება. ნულოვანი ბარიერით პარლამენტისკენ გზა ეხსნებათ კრემლზე ორიენტირებულ პოლიტიკურ ჯგუფებს, რადგან მათთვის, პარლამეტში მოსახვედრად, მცირე რაოდენობის მხარდამჭერებიც იქნება საკმარისი“, - აცხადებს არინა თავაქარაშვილი. მისი აზრით, 2020 წელს მივიღებთ ისეთ საპარლამენტო შემადგენლობას, რომელიც  1992-1995 წლების მოწვევის პარლამენტის მსგავსი იქნება, სადაც საკანონმდებლო ორგანოში ჯანსაღი პოლიტიკური პროცესის ნაცვლად პოლიტიკური კრიზისი იყო.
ბიძინა ივანიშვილის ინიციატივას მოწინააღმდეგეები მმართველ გუნდშიც გამოუჩნდნენ, მათ  შორის არის კახა ოქრიაშვილი.
„მე ვეწინააღმდეგები ამ სისტემაზე გადასვლას და მაქვს არგუმენტები, ჩემს მოწინააღმდეგეებს არგუმენტები არ აქვთ. მარტო სურვილი აქვთ, რომ როგორმე ამ შენობაში პოლიტიკურმა იდიოტებმა დაიბუდონ. მოლდოვაში ათი წლის წინ გადავიდნენ პროპორციულ სისტემაზე, გაიარეს უბედურება და წელს გადმოვიდნენ შერეულ სისტემაზე. იტალია შარშან გადმოვიდა შერეულ სისტემაზე", - განაცხადა საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა კახა ოქრიაშვილმა.
მმართველ გუნდში საკითხისადმი არაერთგვაროვანი დამოკიდებულება ოპოზიციის ნაწილს აფიქრებინებს, რომ ბიძინა ივანიშვილს დრო გაჰყავს და პარლამენტში საკითხის განხილვის დროს ხმების საჭირო რაოდენობას ვერ მოაგროვებს, რადგან დღევანდელ პარლამენტში 75 მაჟორიტარი და 75 პროპორციული სიით გასული დეპუტატია.
,,ბიძინა ივანიშვილის ინიციატივა უნდა დავინახოთ სხვადასხვა მხრიდან, მას ორი მხარე გააჩნია: პირველი, ეს შეიძლება იყოს მორიგი სატყუარა, რადგან დღევანდელ პარლამენტში არის 75 მაჟორიტარი დეპუტატი, რომელთა მხრიდანაც არ არის გამორიცხული, რომ აღნიშნული ინიციატივა ჩააგდონ და ბიძინა ივანიშვილმა უბრალოდ დრო გაიყვანოს, და მეორე -  ნულოვანი ბარიერის შემთხვევაში, ბიძინა ივანიშვილმა შესაძლოა, გაიყვანოს  პარტიები, რომელთანაც ერთად შექმნის საპარლამენტო უმრავლესობას და დააკომპლექტებს მთავრობას", - აცხადებს ,,რესპუბლიკური პარტიის" წევრი ალექსანდრე ვალიაური.
ოპოზიციის პრეტენზიები გაუგებარია მმართველი პარტიიდან გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრ ლია ჩლაჩიძისთვის.
,,ნულოვან პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლა ძალიან დროულია. ეს მოგვცემს იმის საშუალებას, რომ მრავალპარტიული პარლამენტი მივიღოთ. რამდენად ეფექტური იქნება მრავალპარტიული პარლამენტი, ეს დამოკიდებულია იმაზე, თუ ვინ შევა საკანონმდებლო ორგანოში", - ამბობს ლია ჩლაჩიძე.
პროპორციული სისტემით არჩევნების ჩასატარებლად  ცვლილებები უნდა შევიდეს როგორც კონსტიტუციაში, სადაც ბარიერად მითითებულია 5%, ასევე საარჩევნო კოდექსში, სადაც მითითებულია, რომ პროპორციული არჩევნები 2024 წლისთვის უნდა ჩატარდეს.

Elections without barrier
After the dispersal of the June 20 protest demonstration, the demonstrations resumed with two main demands to the Government of Georgia: resignation of the Minister of Interior Giorgi Gakharia and proportional parliamentary elections in 2020.
The Georgian Dream’s leader Bidzina Ivanishvili compromised only over one of the two demands of the protesters and announced to hold the parliamentary elections with proportional system and with zero barrier in 2020. At the briefing Bidzina Ivanishvili underlined that with it, all political parties will be able to enter the parliament without “sheltering” any other political party.
Civil activists reacted to this initiative of Ivanishvili in Gori too. Arina Tavakarashvili said that instead compromising over the single mandate system, the government plans to attract their satellite political parties into the parliament through zero barrier.
“The protest of the youth had outcome only in one part of their demands – the parliamentary elections in 2020 will be held with proportional system but Ivanishvili took the advantage and repeated the political decision of Shevardnadze, when 42 political parties were represented in the 1992-1995 Parliament. Then and now, it aimed to move the protest from the street into the parliament. With the zero barrier the pro-Kremlin political groups will have chance to enter the parliament even with limited number of supporters,” Arina Tavakarashvili said, who thinks that in 2020 we will have the new parliament very similar to 1992-1995 convocations parliament, where we witnessed political crisis rather than healthy political process.
Some members of the ruling party also opposed Bidzina Ivanishvili’s initiative; among them is MP Kakha Okriashvili.
“I oppose this system and I have relevant arguments for it, while my opponents do not have them. They just wish to invite political idiots in this building. Moldova shifted to the proportional system ten years ago and they faced serious problems; this year they returned back to the mixed system. Last year, Italy went back to the mixed system as well,” MP Kakha Okriashvili from the parliamentary majority said.
Seeing the contradictory reactions in the ruling party, one part of the opposition party members doubts Bidzina Ivanishvili tried to gain time and the initiative will not gain enough votes in the parliament because nowadays there are 75 single mandate MPs and 75 proportionally elected MPs elected in the Parliament of Georgia.
“We should evaluate Bidzina Ivanishvili’s initiative from different perspectives. It has two sides: first – it may be the next bait because we have 75 single mandate MPs in the parliament, who may not support this initiative. Consequently, Bidzina Ivanishvili will just gain time. And the second – with the zero barrier, Bidzina Ivanishvili may take those political parties into the parliament, with whom he will establish the parliamentary majority and then the government,” member of the Republic Party Aleksandre Valiauri said.
The complaints of the opposition members are not clear for the member of the Gori municipal assembly from the ruling party Lia Chlachidze.
“It was timely to shift to the zero-barrier proportional election system. It will allow us to have multi-party parliament. The effectiveness of the multi-party parliament will depend who will enter the legislative body,” Lia Chlachidze said.
Respective amendments shall be introduced in the Constitution of Georgia, where the barrier for the political parties is 5%, and also in the Election Code of Georgia, which states that the parliamentary elections with the proportional system should be held in 2024.