ქარელში სკვერის ტერიტორიის იჯარით გადაცემის საკითხს პროტესტი მოჰყვა
ქარელის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სხდომის დღის წერიგში ცვლილება შევიდა. კერძოდ კი, სკვერის ტერიტორიაზე 100 კვ.მ ფართობის იჯარით გასხვისება მუნიციპალიტეტის მერიამ მოსახლეობის პროტესტის საფუძველზე დროებით გადაიფიქრა და საკითხი უკან გაითხოვა. ამის მიზეზი ქარელში სკვერის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრებლების პროტესტი გახდა. მოსახლების ნაწილის განცხადებით, ქალაქს ერთადერთი გამწვანებული სკვერი აქვს და მისი იჯარით გადაცემის შემთხვევაში მოიჯარის კომერციულ ინტერესებს შეეწირება მწვანე ნარგავები.
,,ეს ერთი სკვერი გვაქვს ქალაქ ქარელში და ესეც შეიძლება, წაგვართვან. განა რა შემოსავალი უნდა მიიღონ სკვერის იჯარით გადაცემის შედეგად, ადგილობრივ ხელისუფლებას თუ ჩვენს ხმას ვერ გავაგებინებთ, ,,ქართული ოცნების" ცენტრალურ ოფისამდე ჩავალთ და ამ სკვერის გასხვისებას არ დავანებებთ", - აცხადებს ქარელში მცხოვრები ლიანა მარგიშვილი, რომელმაც სკვერის იჯარის გადაცემის წინააღმდეგ ხელმოწერები შეაგროვა და  საკრებულოს სხდომაზე მიიტანა.
ადგილობრივები იმასაც ამბობენ, რომ სკვერის ტერიტორიის იჯარით გადაცემის შემდეგ მწვანე საფარის გაჩეხვა მოხდება და იქ კომერციული ინტერესებზე მორგებული კონსტრუქციები მოეწყობა.
,,სკვერთან ახლოს ვცხოვრობ, ეს ერთადერთი სკვერი გვაქვს, ყოველდღე ბავშვები გამოგვყავს, შვილებთან და შვილიშვილებთან ვართ ამ სკვერში, რანაირად უნდა წაგვართვან, ვიღაცის კომერციულ ინტერესებს არ უნდა შესწირონ ბავშვების ინტერესი”, - აცხადებს ქარელის მცხოვრები ზაირა წიქარიშვილი.
ქარელის მუნიციპალიტეტის მერი ზაზა გულიაშვილი ამბობს, რომ მოსახლეობა შეცდომაში შეიყვანეს, რადგან მათ სკვერს არავინ არ ართმევს და არც მწვანე ნარგავების გაჩეხვა იგეგმება.
,,მოსახლეობას აქვს არასწორი ინფორმაცია, რომ, თითქოს, სკვერში ნარგავების გაჩეხვა მოხდებოდა და მის ნაცვლად კონსტრუქციები გაკეთდებოდა. ამის გათვალისწინებით,  გამოვითხოვეთ საკითხი უკან, იმ დრომდე არ მოხდება იჯარით გადაცემა, ვიდრე მოსახლეობისგან თანხმობა არ გვექნება. იმ ტერიტორიაზე, რომლის იჯარით გადაცემა იგეგმება, არც ერთი ხე და ხის ტოტიც არ მოიჭრება, იქ აპირებს მოიჯარე, ღია კაფის მოწყობას", - აცხდებს ქარელის მუნიციპალიტეტის მერი ზაზა გულიაშვილი.
ზაზა გულიაშვილის განცხადებით, ის მოსახლეობასთან ერთად დაათვალიერებს სკვერის ტერიტორიას და აუხსნის, თუ კონკრეტულად რისი გაკეთება იგეგმება. იმ შემთხვევაში, თუ მოსახლეობის ნაწილი მაინც წინააღმდეგი წავა ტერიტორიის იჯარით გადაცემაზე, ქარელის მერი ამბობს, რომ მერია მოიჯარეს ტერიტორიას აღარ გადასცემს.

Leasing out the territory of the square is protested in Kareli
The agenda of the Kareli municipal assembly session was amended. Namely, the municipality city hall decided to temporarily suspend its decision to lease out the 100 sq. meter space in the territory of square in Kareli because of the protest of the local population. Part of the population stated that the town has the only green square and if it is leased out, the green plants will be sacrificed to the commercial interests of the leaser.
“We have only this one square in Kareli and they want to take it from us. I wonder what income the local government will receive from its lease out. Unless they satisfy our request, we will arrive at the central office of the Georgian Dream in Tbilisi and demand not to lease out the square,” Liana Margishvili from Kareli said, who already collected signatures and submitted the petition to the municipal assembly.
The locals also state that after the territory of the square is leased out, the owner will start cutting of the trees and construct commercial buildings.
“I live near the square and it is the only place where children play. We spend all days here with our children and grandchildren; how they can seize it from us; they want to sacrifice the interests of the children to somebody’s commercial interests,” Zaira Tsikarishvili said.
Kareli municipality mayor Zaza Guliashvili said the population is deceived because nobody is taking the square from them; neither trees will be cut down.
“The population has wrong information as if somebody is cutting down the trees in the square to construct buildings. For that reason, we cancelled the discussion of this case at the session until the agreement is reached with the population. Not a single branch or a tree will be cut in that territory; the leaser plans to arrange an open café in the square,” the mayor said.
Zaza Guliashvili said that he, together with the population, will examine the territory and explain to people what exactly is planned in the area. However, if the population will still protest to lease the square territory out, the city hall will no longer assign the territory to the leaser.