სასამართლომ მერიას სახიფათო ადგილის შემოღობვა დაავალა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ალეკო ცქიტიშვილისა და მაკა წიკლაურის სარჩელი და მერიას თბილისის ზღვაზე, ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე, გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟება დაავალა. მერიას ასევე ევალება არხის ზოლზე 2.5 მეტრის სიმაღლის კედლის მოწყობა, რათა მასზე გადასვლა ვეღარ შეძლონ.
ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორია არის ადგილი, სადაც ცურვა განსაკუთრებით საშიშია. ალეკო ცქიტიშვილის 15 წლის ბიჭი, ცოტნე ცქიტიშვილი, 2017 წლის 3 ივლისს სწორედ ამ ტერიტორიაზე დაიღუპა. ერთი წლის ადრე იქვე დაიღუპა მაკა წიკლაურის ვაჟი, 14 წლის ნოდარ შამათავაც.
მოსარჩელეებიმერიის გარდა უჩივიან „ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერსაც“. მათი მოთხოვნებია ამ ტერიტორიაზე დააყენონ ვიდეოკამერები, გაკეთდეს საგუშაგო კოშკურა, რათა საფრთხის შემთხვევაში მაშველებმა დროულად შეძლონ რეაგირება. ასევე ითხოვენ მორალური ზიანის კომპენსაციასაც.
ალეკო ცქიტიშვილის განცხადებით, იმ მოთხოვნების შესასრულებლად, რომლებიც სასამართლომ ამჯერად არ დააკმაყოფილა, ბრძოლას საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოებში გააგრძელებენ. მოსარჩელეების ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ნესტან ლონდარიძე იცავს.

The Court Ordered the City Hall to Surround the Dangerous Site with Wall
The Tbilisi City Court partly satisfied the claim of Aleko Tskitishvili and Maka Tsiklauri and ordered the Tbilisi City Hall to install warning banners nearby the so-called waterfall on the Tbilisi Sea. The City Hall is also ordered to construct 2, 5 meters high concrete wall alongside the channel to prevent people from climbing over it.
The territory of the so-called waterfall is particularly dangerous place for swimming. Aleko Tskitishvili’s 15-years-old son Tsotne Tskitishvili drowned there on July 3, 2017. A year before, Maka Tsiklauri’s 14-years-old son Nodar Shamatava drowned there too.
The applicants sued the water distribution company Georgian Water and Power (GWP) together with the Tbilisi City Hall. They requested to install video-cameras in the territory, to arrange watchtower there so that the rescue team could promptly respond to emergency situations. They also requested compensation for the moral damage.
Aleko Tskitishvili said they are going to appeal the Appellate Court with the claims, which were not satisfied by the City Court. The lawyer of Human Rights Center Nestan Londaridze defended the interests of the applicants in the court.