ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ შეწყალებაზე მორატორიუმის გამოცხადებასთან დაკავშირებით
18 სექტემბერი, 2019
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეხმაურება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ მძიმე დანაშაულებში მსჯავრდებული პირების შეწყალებას და თანმდევი სკანდალის შემდგომ მის მიერვე გაჟღერებულ ინიციატივას - შეწყალებაზე მორატორიუმის გამოცხადებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ პრეზიდენტის მიერ შეწყალებაზე გამოცხადებული მორატორიუმი არ და ვერ შეძლებს პრობლემის მოგვარებას და საფრთხეს შეუქმნის შეწყალების კონსტიტუციურ-სამართლებრივი დანიშნულების პრაქტიკულ იმპლემენტაციას.  კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, პრეზიდენტმა აღადგინოს შეწყალების საკითხთა კომისია და დააკომპლექტოს საზოგადოების მაღალი ნდობით აღჭურვილი, კომპეტენტური პირებით. ამავე დროს, შესაბამისი ნორმატიული აქტით და პრაქტიკით, აუცილებლად უნდა აღმოიფხვრას სახელმწიფოს მეთაურის მიერ შეწყალების უფლებამოსილების განხორციელებისას აქამდე გამოვლენილი სერიოზული ხარვეზები.
დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში საზოგადოების ყურადღება არაერთხელ მიიპყრო სხვადასხვა დროს სახელმწიფოს მეთაურთა მიერ თავიანთი კონსტიტუციური უფლების - შეწყალების გამოყენებამ. მათი გადაწყვეტილებები არაერთხელ გამხდარა სამოქალაქო საზოგადოების აღშფოთებისა და კრიტიკის ობიექტი. შეწყალების უფლებამოსილების განხორციელებისას არსებული პრობლემები და ხარვეზები კიდევ ერთხელ გამოჩნდა საქართველოს მოქმედი პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის მიერ გამოცემული ბოლოდროინდელი შეწყალების აქტების შემდეგ. პრეზიდენტმა ორ გახმაურებულ მკვლელობაში მსჯავრდებული პირები შეიწყალა და საზოგადოებას არ განუმარტა, რით იხელმძღვანელა ამ გადაწყვეტილებების მიღებისას.
ზოგადად, შეწყალება წარმოადგენს სახელმწიფოს მეთაურის მხრიდან გამოხატულ ჰუმანურობისა და გულმოწყალების აქტს, რომელიც შესაძლებლობას აძლევს მსჯავრდებულს, გათავისუფლდეს სასჯელის მოხდისაგან, შეუმცირდეს სასჯელი ან მოეხსნას ნასამართლობა.
სხვადასხვა ქვეყნების კონსტიტუციონალიზმში აპრობირებული პრაქტიკით, შეწყალება, ძირითადად, სახელმწიფო მეთაურის კონსტიტუციური პრეროგატივაა, რომელიც ქვეყნების კონსტიტუციებითა და სხვა კანონქვემდებარე თუ საკანონმდებლო აქტებით არის რეგლამენტირებული. საქართველოშიც, შეწყალების ინსტიტუტი პრეზიდენტის, როგორც სახელმწიფო მეთაურის, ექსკლუზიური კონსტიტუციური პრეროგატივაა. საქართველოს კონსტიტუციის ახალ რედაქციაში ეს საკითხი 53-ე მუხლით განისაზღვრა, რომლის მე-2 ნაწილის „ზ“ ქვეპუნქტით: პრემიერ-მინისტრის თანახელმოწერას არ საჭიროებს საქართველოს პრეზიდენტის სამართლებრივი აქტი, რომელიც უკავშირდება მსჯავრდებულთა შეწყალებას.
თავისი შინაარსით შეწყალების ინსტიტუტი ქვეყნის სისხლის სამართლებრივი პოლიტიკის ეფექტურად გატარებასაც ემსახურება. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 78-ე მუხლის თანახმად, „შეწყალებას ახორციელებს საქართველოს პრეზიდენტი ინდივიდუალურად განსაზღვრულ პირთა მიმართ. შეწყალების აქტით მსჯავრდებული შეიძლება გათავისუფლდეს სასჯელის შემდგომი მოხდისაგან ანდა მისთვის დანიშნული სასჯელი შეიძლება შემცირდეს ან შეიცვალოს უფრო მსუბუქი სასჯელით. სასჯელმოხდილს შეწყალებით შეიძლება მოეხსნა ნასამართლობა“.
„ნორმატული აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11 მუხლის თანახმად, საქართველოს პრეზიდენტი ბრძანებულებას გამოსცემს საქართველოს კონსტიტუციით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში და მის საფუძველზე. საქართველოს კონსტიტუციიდან გამომდინარე, შეწყალების ექსკლუზიური კომპეტენციის საფუძველზე, საქართველოს პრეზიდენტი საკუთარი ბრძანებულებით, თავად განისაზღვრავს მსჯავრდებულთა შეწყალების წესსა და პირობებს, შეწყალების კომისიის შემადგენლობას, რაც სრულად შეესაბამება ქვეყნის უზენაესი კანონის მოთხოვნებს.
საქართველოს სხვადახვა პრეზიდენტის მმართველობის პირობებში მსჯავრდებულთა შეწყალება არაერთხელ გამხდარა საზოგადოების კრიტიკის ობიექტი. სავარაუდოდ, ამას უკავშირდება მოქმედი პრეზიდენტის ინიციატივა, როდესაც მან 2019 წლის მარტში, პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა, რომ  შეწყალების კომისია იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებაში უნდა გადავიდეს.
შეწყალების უფლებამოსილების განხორციელება მსგავსი მოდელით მსოფლიო კონსტიტუციონალიზმის ისტორიაში ნოვაცია არ არის. ჩეხეთის რესპუბლიკაში ამ მოდელის შემოღება წარმოქმნილი კრიზისის დაძლევასა და საჯარო ინტერესების დაცვას უკავშირდება. კერძოდ, პრეზიდენტ ვაცლავ კლაუსის (2003-2013) მიერ რამდენიმე პირის შეწყალებას საზოგადოების კრიტიკა და შემდგომში პრეზიდენტის იმპიჩმენტის დაწყებაც მოჰყვა. კრიზისიდან თავის დაღწევის მიზნით, ახალმა პრეზიდენტმა (მილოშ ზემანი) კონსტიტუციით თავის კომპეტენციას მიკუთვნებული უფლება სწორედ იუსტიციის სამინისტროს გადააბარა, თავად კი შეწყალების მხოლოდ ჰუმანიტარული მიზნით (პირის ჯანმრთელობის უკიდურესად გაუარესების შემთხვევაში) გამოყენების უფლება დაიტოვა.
პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის მიერ წინასაარჩევნოდ და არჩევნების შემდგომ პერიოდში დეკლარირებული პოზიციის ფონზე, რომ შეწყალების საკითხი იუსტიციის სამინისტროს უნდა განეხილა, კიდევ უფრო გაურკვეველია, რის საფუძველზე მიიღო პრეზიდენტმა დამოუკიდებლად ჯამში 91 მსჯავრდებულის შეწყალების გადაწყვეტილება.
საზოგადოების დიდი ნაწილის აღშფოთება გამოიწვია სალომე ზურაბიშვილის მიერ 28 აგვისტოს, მარიამობის დღესასწაულთან დაკავშირებით მიღებულმა შეწყალების აქტმა, რითაც მან მკვლელობისთვის მსჯავრდებული ორი პირი შეიწყალა. ამ გადაწყვეტილების განჭვრეტადობის დაბალმა ხარისხმა და საზოგადოების სენსიტიურობამ ამ თემისადმი კიდევ ერთხედ დააყენა დღის წესრიგში პრეზიდენტის მიერ შეწყალების უფლების თვითნებური გამოყენების პრობლემა. მით უფრო, როცა ზურაბიშვილის მხარდამჭერი „ქართული ოცნების“ მმართველობისას, ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის ერთ-ერთი საფუძველი მის მიერ შეწყალების კომისიის გვერდის ავლით გამოყენებული შეწყალების უფლება გახდა. თავის მხრივ, სალომე ზურაბიშვილის კრიტიკის ობიექტი არაერთხელ გამხდარა ექსპრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილიც, რომელსაც სწორედ შეწყალების უფლების შეუსაბამო გამოყენებაში სდებდა ბრალს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის მიუღებელია პრეზიდენტ ზურაბიშვილის მიერ თავისი დისკრეციული უფლებამოსილების ფართო და ყოველგვარ კონტექსტს მიღმა მოაზრება. პრეზიდენტის დისკრეციული უფლებამოსილება უნდა ექვემდებარებოდეს საქართველოს მოქალაქეთა წინაშე ანგარიშვალდებულებისა და მაღალი პასუხისმგებლობის სტანდარტს. შეწყალების აქტი ჰუმანურობის პრინციპის რეალიზებას უნდა უწყობდეს ხელს და არც ერთ შემთხვევაში არ უნდა ემსახურებოდეს კერძო პირთა ინტერესებს.
დისკრეციული უფლებამოსილება იმდენად ფართოდ შეიძლება იქნას განხილული, რამდენადაც იგი ჰუმანურ მიზნებს ემსახურება და შეესაბამება სისხლისსამართლებრივ პოლიტიკას. აქ ყურადღება უნდა გავამახვილოთ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში განხილულ საქმეზე - „ენუქიძე და გირგვლიანი საქართველოს წინააღმდეგ“. გადაწყვეტილებაში აღნიშნულია: „სასამართლო გაოგნებულია იმ ფაქტით, რომ 2008 წლის 25 ნოემბერს საქართველოს პრეზიდენტმა მიზანშეწონილად მიიჩნია ესოდენ შემზარავ დანაშაულში მსჯავრდებული სახელმწიფო მოხელეების შეწყალება და მათთვის სასჯელის დარჩენილი ვადის განახევრება“.
პრეზიდენტი, ისევე როგორც სხვა კონსტიტუციური ორგანოები, საკუთარი კონსტიტუციური უფლებამოსილების განხორციელებისას შეზღუდულები არიან საკონსტიტუციო პრინციპებით და მათი მოქმედება არ უნდა გასცდეს კონსტიტუციის ფარგლებს. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაერთხელ განაცხადა, რომ კონსტიტუციის დებულებების ინტერპრეტაცია უნდა მოხდეს კონსტიტუციურ პრინციპებთან კავშირში. ამიტომ საქართველოს პრეზიდენტი ვალდებულია, თავისი დისკრეციული უფლებამოსილება განახორციელოს არა თვითნებურად და კერძო ინტერესებით, არამედ წინასწარ ჩამოყალიბებული, ფართო საზოგადოებისათვის ხელმისაწვდომი და ნათლად განჭვრეტადი კრიტერიუმების საფუძველზე.
მყარი დემოკრატიული მმართველობის პირობებში, მსგავსი საკითხის რეგულირება კონსტიტუციური პრაქტიკითაც იქნებოდა შესაძლებელი, მაგრამ ქართული რეალობიდან და უკანასკნელი პრაქტიკიდან გამომდინარე, კრიტიკულად მინიშვნელოვანია ამ საკითხის საკანონმდებლო დონეზე რეგულირებაც, რაც შეწყალების ინსტიტუტის არაკეთილსინდისიერად გამოყენებისა და მისი დისკრედიტაციის პრევენციასაც მოახდენს.
2016 წელს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოამზადა კვლევა „შეწყალების უფლებამოსილება - ქართული მოდელი და საერთაშორისო გამოცდილება“, სადაც დეტალურადაა განხილული როგორც შეწყალების ქართული მოდელი, ასევე ვრცლადაა განხილული საერთაშორისო გამოცდილება. აღნიშნული კვლევა ასევე მოიცავს რეკომენდაციებს სხვადასხვა უწყებებისადმი, რომლის გათვალისწინებაც ამ დრომდე არ მომხდარა.
კვლევის თანახმად, ვინაიდან საქართველოს კონსტიტუცია შეწყალების უფლებამოსილებას ექსკლუზიურად ანიჭებს სახელმწიფოს მეთაურს - პრეზიდენტს, დადებითად უნდა ჩაითვალოს შეწყალების ინსტიტუტის ისეთი მოდელის არსებობა, როდესაც პრეზიდენტი ქმნის სათათბირო ორგანოს - შეწყალების საკითხთა კომისიას, რომელიც მას აწვდის რეკომენდაციას მსჯავრდებულთათვის შეწყალების თხოვნის დაკმაყოფილების ან მასზე უარის თქმის თაობაზე. აღნიშნული მოდელი საკმაოდ დემოკრატიულია, მაგრამ რიგი საკითხები საჭიროებს გაუმჯობესებას, რათა მსჯავრდებულებს და საზოგადოებას არ დარჩეს ბუნდოვანებისა და არაობიექტურობის განცდა პრეზიდენტის მიერ შეწყალების აქტის გამოცემისას.
დღევანდელ რეალობაში კვლავ აქტუალურია კვლევის ფინალში მოცემული რამდენიმე რეკომენდაცია. კერძოდ:
1. მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე ძალადობრივი დანაშაულების შემთხვევაში, შეწყალების კომისიამ და პრეზიდენტმა მსჯავრდებულის შეწყალების საკითხის გადაწყვეტისას ყურადღება უნდა მიაქციოს დაზარალებულის პოზიციას. სხვა ტიპის დანაშაულების შემთხვევაში, შეწყალების კომისიისა და პრეზიდენტის მიერ მხოლოდ დაზარალებულის პოზიციის გათვალისწინებით, შეწყალებაზე უარის თქმა, შესაძლოა, ეწინააღმდეგებოდეს შეწყალების არსს.
2. პრეზიდენტმა განახორციელოს მის მიერ პირდაპირი წესით მსჯავრდებულთა შეწყალების კომპეტენციის სათანადო სამართლებრივი რეგლამენტაცია, რაც განჭვრეტადი იქნება შესაწყალებელი პირისა და დაინტერესებული საზოგადოებისათვის. ეს ხელს შეუწყობს საზოგადოებაში არსებული ეჭვის გაქარწყლებას პრეზიდენტის მიერ შეწყალების კომპეტენციის მიკერძოებულად გამოყენების შესახებ;
3. მსჯავრდებულებში შეწყალებასთან დაკავშირებით არსებული ცრუ მოლოდინების თავიდან ასაცილებლად, განხორციელდეს შეწყალების მიზნების ნორმატიული რეგლამენტაცია და სწორი პრაქტიკის დანერგვა;
4. შეწყალების კომისიის მნიშვნელოვანი სტატუსიდან და წევრთა მანდატიდან გამომდინარე, სასურველია, ნორმატიულ დონეზე განისაზღვროს შეწყალების კომისიის ფორმირების წესი, პროცედურა და წევრთა შერჩევის კრიტერიუმები, კომისიის წევრთა რაოდენობა, რაც ხელს შეუწყობს საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდას საქართველოში მოქმედ შეწყალების მექანიზმთან დაკავშირებით;
5. ვინაიდან პრეზიდენტის მიერ განსხვავებული გადაწყვეტილების მიღება საკმაოდ ხშირია, სასურველია, პრეზიდენტსა და მის სათათბირო ორგანოს - შეწყალების საკითხთა კომისიას შორის არსებობდეს სისტემატიური პირდაპირი კომუნიკაცია. ამ მხრივ, საუკეთესო გამოსავალია, ყოველი შეწყალების აქტის გამოცემის შემდეგ პრეზიდენტი შეხვდეს შეწყალების საკითხთა კომისიას და ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდოს, თუ რატომ მიიღო ესა თუ ის განსხვავებული გადაწყვეტილება.

Statement of Human Rights Center in relation with the president’s moratorium on pardons
Human Rights Center echoes the President’s pardoning of the prisoners convicted for grave crimes and follow-up scandal, which ended up with her new initiative to put moratorium on pardons.
HRC believes the moratorium on pardons cannot and will not resolve the problem and undermine the practical implementation of the constitutional-legal purpose of the pardon power. It is crucial that the President restored the pardon commission and composed it of the competent people, who enjoy public trust. At the same time, respective normative act and practice shall be elaborated to eliminate all previous shortcomings identified during the previous pardons issued by the Head of the State.
In the history of independent Georgia, we observed several cases of pardoning, when the presidents enjoyed their constitutional right to pardon prisoners and it caused public turmoil at different times. The presidents’ decisions many times became topics of public concern and criticism. The recent pardons issued by the President Salome Zurabishvili once again revealed the problems and miscarriages of the power. The President pardoned two prisoners convicted for the well-known murder cases and did not clarify the motives of her decisions to the society.
Pardon is human act of mercy exercised by the head of the state which allows a convict to be freed from punishment, have his term reduced, or criminal record quashed.
According to the well-appropriated practice in the constitutionalism of different states, pardon power is mostly the constitutional prerogative of the head of the state and is regulated by state constitutions and other legal acts. Only the head of state is legally authorized to issue a pardon. In Georgia, the institution of the pardon is the exclusive constitutional prerogative of the President as the head of the state. The new edition of the Constitution of Georgia, Article 53 of regulates the issue, whose Part 2 – “g” stipulates that “a countersignature of the Prime-Minister shall not be required for legal acts of the President of Georgia related to pardoning of convicts.”
The institution of the pardon aims to effectively carry out the mandate of the Criminal Code of the Georgia. In accordance with Article 78 of the Criminal Code of Georgia, “The President of Georgia shall administer pardon toward individually unspecified persons. The criminal may be released from criminal liability under the act of pardon and the convict may be released from the sentence or the sentence rewarded against him/her may be commuted to a less severe sentence. The act of pardon may quash the previous conviction of the person who has served s sentence.”
In accordance with Article 11 of the Law of Georgia on Normative Acts, the President of Georgia shall issue edicts, decrees, and orders based on and within the scope of the authority granted to him by the Constitution of Georgia. Consequently, based on the exclusive pardon authority, the President with his/her edict, establishes the rules and conditions for pardoning the convicts, and composes the pardon commission that fully meets the requirements of the Constitution of Georgia.
Pardon acts issued by different presidents of Georgia often became topics of public criticism. Supposedly, the initiative of the acting president of Georgia was related with that fact, when she, in March of 2019, announced in the Parliament that Pardon Commission shall be delegated to the Ministry of Justice.
Similar model of the pardon mechanism was not innovative for the world constitutionalism history. Introduction of this model in the Czech Republic is related with the intention to overcome the crisis and protect public interests. Namely, the society criticized the President Vaclav Klaus (2003-2013) for pardoning many prisoners and finally it resulted into the initiation of impeachment procedures for the President. In order to overcome the crisis, the new president (Milos Zeman) delegated his constitutional power to the Ministry of Justice and maintained only humanitarian purpose of the power (when health conditions of the prisoner are particularly grave).
With the declared position of President Salome Zurabishvili about the pardon power to be delegated to the Ministry of Justice, it is very obscure why the President issued pardons on 91 convicts individually.
Big part of the society got astonished with pardon act issued by the Salome Zurabishvili on August 28, the Saint Mariam’s Day, when she pardoned two persons convicted for murder. The low transparency of the pardon acts and sensitiveness of the cases once again raised questions about selfishness of the president to enjoy the pardon power. It becomes particularly disputable because one of the grounds for the criminal charges brought against the former president Mikheil Saakashvili by the current Georgian Dream government was pardoning convicts through ignoring the position of the pardon commission members. Salome Zurabishvili also criticized her predecessor ex-president Giorgi Margvelashvili for enjoying the pardon power unreasonably.
It is inadmissible for Human Rights Center that President Salome Zurabishvili considers her discretion power has no limits and context. The discretion authority of the president shall serve the principles of accountability and meet high standard of responsibility in front of the citizens of Georgia. The pardon act shall serve human principle rather than the interests of some individuals.
Discretion power shall be widely viewed as it serves human goals and meets the criminal law policy. We shall pay attention to the ruling of the European Court of Human Rights over the case “Enukidze and Girgvliani vs Georgia”. The judgment states, “The Court is struck by the fact that on 25 November 2008 the President of Georgia found it appropriate to pardon State agents convicted of such a heinous crime by reducing the remainder of their sentences by half.”
The president, like other constitutional bodies, are restricted with the constitutional principles when exercising their constitutional powers and their action shall not go beyond the Constitution. The Constitutional Court of Georgia many times declared that the Constitution provisions shall be interpreted in relation with the constitutional principles. Therefore, the President of Georgia is entitled to execute her discretion power based on preliminarily established, publicly available and clearly predictable criteria rather than selfishly and based on personal interests.
In case of the strong democratic governance this issue could be regulated based on the constitutional practice but considering the Georgian reality and recent practice, it is crucial to regulate it on the legislative level that will prevent the unreasonable use of the pardon mechanism and its discrediting.
In 2016, Human Rights Center published the survey report “The Power of Pardon – the Georgian Model and International Experience”, which reviews the Georgian model of pardon power as well as the international experience in details. The survey report elaborated the recommendations towards different institutions, which have not fulfilled them yet.
In accordance to the survey, since the Constitution of Georgia grants the right to pardon convicts exclusively to the head of the state (President), the institution of the pardon will be evaluated as positive only when the President creates an advisory body (Pardon Commission) which may advice him on specific petitions by convicts. This model, although democratic, needs improvement to prevent the appearance of randomness and partiality of pardons granted by the President both in society and among convicts.
Some of the recommendations elaborated in the frame of the abovementioned survey, are still urgent today. Namely:
1. For serious crimes, the Pardon Commission and the President should take into account the position of the victim. For other crimes of a less grave nature, rejecting a petition based solely on the position of the victim may undermine the nature of the pardon;
2. The President should ensure that legal regulations of the scope of accountability of direct pardons exist so that the pardons will be predictable for the petitioners and society. This will allay doubts in the society about any impartiality towards applicants on the part of the President;
3. To avoid any false expectations about pardons among convicts, the goals of the pardon power should be normatively regulated and a proper practice should be established;
4. Due to the important status of the Pardon Commission and its mandate, it is recommended that the rules for its formation, the procedures and criteria for the selection of its members, and the number of its members be established normatively, increasing the public’s awareness of the pardon power in Georgia;
5. To better explain differences between the decisions of the President and the Pardon Commission, his advisory body, vis-a-vis pardon confirmations, it is recommended that the President and the Commission systematize their communications. The President should provide the Commission with information about each decision after making a decision about each pardon.