კრემლის ძლიერი და რბილი ძალა
რუსეთი საქართველოში ძლიერ ძალასთან, ოკუპაციასთან, ერთად ე.წ. „რბილ ძალასაც“ ააქტიურებს. რუსულ-ქართული ურთიერთობის გასაუმჯობესებლად ახალციხეში ორგანიზაცია ,,სახალხო დიპლომატია საზღვრების გარეშე'' დაარსდა. ორგანიზაციის პრეზენტაცია 20 ოქტომბერს გაიმართა, რომელსაც რუსეთის პრეზიდენტ  ვლადიმერ პუტინთან დაახლოებული პირი, ვლადიმერ ხომერიკი ესწრებოდა.  21 ოქტომბერს ვლადიმერ ხომერიკი სამცხე-ჯავახეთიდან შიდა ქართლში ჩავიდა და ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ატოცში მიმდინარე ოკუპაციას გამოეხმაურა. ხომერიკმა, რომელიც გამოირჩევა პრორუსული და ანტიდასავლური განცხადებით, ტრადიცია არც ამჯერად დაარღვია.
„რუსეთი მზად არის მოლაპარაკებებისთვის და საქართველოს მთავრობამ უნდა დაიწყოს დიალოგი. რუსეთს თავის გეოპოლიტიკური ინტერესები აქვს, რომელიც საქართველომაც უნდა გაითვალისწინოს. რუსეთს არ უნდა ნატოსა და მტრის ჯარი დაუდგეს საზღვარზე და მგონია,  საქართველოსაც არ უნდა ნატოს ჯარი. მოლაპარაკებები თუ დაიწყება, მალე მივაღწევთ შედეგს”, - განაცხდა ვლადიმერ ხომერიკმა.
ვლადიმერ ხომერიკი 20 აპრილს,  გორში, ორგანიზაციის ,,მეგობრობა და სამართლიანობა"-ს პრეზენტაციასაც ესწრებოდა, რა დროსაც მას საპროტესტო შეძახილებით დახვდნენ ოპოზიციის წარმომადგენლები და სამოქალაქო აქტივისტები. ახალციხესა და გორში გახსნილ ორგანიზაციებს, სხვადასხვა სახელწოდების მიუხედავად, ერთი მიზანი აქვთ - ქვეყნის არჩეული დასავლური გზიდან ჩრილოეთით გადახვევა.
,,ჩვენი ორგანიზაცია შეიქმნა ქართული ინტერესების გათვალისწინებით, პირველ რიგში იმისათვის, რომ მეზობელ ქვეყნებთან დავალაგოთ ურთიერთობა. ნუ ვიქნებით პრორუსულები და ვიყოთ პროამერიკელები მაგრამ ამით რას მივაღწიეთ? ჩვენ არ ვართ მომხრე ნატოში შესვლის, რუსეთთან უნდა დავალაგოთ ურთიერთობები”, - აცხადებს ,,მეგობრობა და სამართლიანობა"-ს გორის ორგანიზაციის თავმჯდომარე ზურაბ მეზვრშვილი.
სამოქალაქო აქტივისტის, ნიკა წიქარიძის განცხადებით, კრემლი საქართველოში ოკუპაციასთან ერთად ე.წ. „რბილ ძალას“ ააქტიურებს და სწორედ ამას უკავშირებს საოკუპაციო ხაზთან მდებარე და ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში პრორუსული ორგანიზაციების დაფუძნებას.
,,ეს ორგანიზაციები მუშაობენ ორი მიმართულებით: პირველი ეს არის პრორუსული განწყობები, რომ რუსეთი ჩვენი ერთმორწმუნე მეზობელია და მასთან პრინციპული პოლიტიკით ვერაფერს გავხდებით, მეორე - ეს ორგანიზაციები აქტიურად ეწევიან ანტიდასავლურ პროპაგანდას რუსეთის კონტექსტში, რომ ნატოში თუ გავწევრიანდებით რუსეთთან კიდევ უფრო მეტად დაგვეძაბება ურთიერთობა და შეიძლება, ომის დაწყების საფრთხემდე მივიდეთ. სამწუხაროდ, არის მოწყვლადი ჯგუფები, სადაც ასეთი ინფორმაციის გავრცელება შესაძლებელია, განსაკუთრებით რაიონებში, საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებში, სადაც არის შედარებით სუსტი შემხებლობა რეალურ ინფორმაციებთან. ასეთ შემთხვევაში სამუშაო ნამდვილად არის, რომ ამ ორგანიზაციებს რაც შეიძლება, ნაკლები შესაძლებლობები დავუტოვოთ იმისთვის, რომ  მსგავსი ინფორმაციების მსხვერპლი არ გახდეს საქართველოს მოქალაქეები", - აცხადებს ნიკა წიქარიძე
გორის საინფორმაციო ცენტრის წარმომადგენლის, ნათია ნადირაძის განცხადებით, პრორუსული და ანტიდასავლური განწყობები საქართველოში საგრძნობია, თუმცა არა საგანგაშო. ნადირაძე მიიჩნევს, რომ  ქვეყანაში უნდა ჩატარდეს კვალიფიციური კვლევა, რომელიც პრორუსული განწყობების საფუძვლებს გამოიკვლევს.
,,რუსეთის გავლენა რომ იზრდება ეს არის ცალსახა, მაგრამ არ იზრდება მარტო ჩვენთან. რუსეთი ცდილობს არა მარტო კავკასიის რეგიონში, არამედ მთელს ევროპაში მხარდამჭერთა ქსელებით გავლენების გაზრდას. ჩემთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი კითხვა არის, რა ძირეული მიზეზები არსებობს იმის, რის გამოც რუსული პროპაგანდა იკიდებს ფეხს ამ ქვეყანაში და პოულობს მხარდამჭერებს. შეიძლება, ვივარაუდოთ, რომ ეს მძიმე სოციალური ფონია, ან წინა ცხოვრების, საბჭოთა კავშირის, მეხსიერება, მაგრამ ძალიან კარგი იქნება, თუ ამაზე ჩატარდება  საფუძვლიანი, კვალიფიციური კვლევა. იმიტომ, რომ სტრატეგიების შემუშავებისას აუცილებელია რომ ჩვენ მითებზე არ ვიყოთ დამოკიდებული, გვქონდეს სტატისტიკა, რომელიც უფრო დაგვეხმარება ამ პრობლემების აღმოფხვრაში", - აცხადებს ნათია ნადირაძე.
2019 წლის მაისში გამოქვეყნებული NDI-ის კვლევით, მოსახლეობის 39 პროცენტი ფიქრობდა, რომ საბჭოთა კავშირის დაშლა საქართველოსთვის ცუდი იყო. 4 თვეში, 2019 წლის 17 სექტებერს, ამავე ორგანიზაციის მიერ გამოქვეყნებული კვლევის მიხედვით, უკვე 41 პროცენტი ფიქრობს, რომ საბჭოთა კავშირის დაშლა საქართველოსთვის ცუდი მოვლენა იყო. გამოკითხულთა 49 პროცენტის თქმით, კი კარგი მოვლენა იყო. ამავე კითხვაზე გამოკითხულთა 10 %-მა უპასუხა -  "არ ვიცი". საბჭოთა კავშირის დაშლა საქართველოსთვის ცუდ მოვლენად ძირითადად 55 წელს ზემოთ ადამიანებს (56%) მიაჩნიათ, რომელთა უმეტესობა სოფლებსა (47) და პატარა ქალაქებში (42) ცხოვრობს.
აშშ-ის „ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტისა“ (NDI) და „CRRC-საქართველოს“ მიერ გამოქვეყნებული კვლევის შედეგების მიხედვით,  გაზრდილია იმ ადამინების რიცხვიც, რომლებიც საქართველოს ნატოსა და ევროკავშირში გაწევრიანებას უჭერენ მხარს. რესპონდენტთა 78% საქართველოს ევროკავშირში, ხოლო 71% ნატოში გაწევრიანების მომხრეა. ევროკავშირში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით დასმულ კითხვას რესპონდენტთა 14%-მა უარყოფითად უპასუხა,  8%-მა კი კონკრეტული პასუხი ვერ გასცა.

Kremlin’s Strong and Soft Power
In parallel to the strong power – occupation, Russia intensifies so-called soft power in Georgia. In order to improve Russian-Georgian relationships, organization Public Diplomacy without Borders was established in Akhaltsikhe. The presentation took place on October 20 and Vladimer Khomeriki, an ally of the Russian President Vladimer Putin attended it. On October 21, Vladimer Khomeriki arrived in Shida Kartli and reacted to the ongoing occupation in Atotsi village, Kareli municipality. Khomeriki, who is famous for his pro-Russian and anti-Western propaganda, did not betray his tradition this time either.
“Russia is ready for negotiations and the Government of Georgia shall start a dialogue. Russia has its geo-political interests and Georgia shall take them into consideration. Russia does not wish NATO and enemy’s army to be deployed close to his border and I think neither Georgia needs NATO’s army. If negotiations start, we will achieve results soon,” Vladimer Khomeriki said.
On April 20, 2019, Vladimer Khomeriki attended the presentation of the organization “Friendship and Justice,” when representatives of the opposition political parties and civil activists met him with protest remarks. The organizations established in Akhaltsikhe and Gori, regardless their names, have one goal – to change the western course of the country into a northern one.
“Our organization was established to respect Georgian interests, first of all with the aim to improve relations with the neighbors. Let us not be pro-Russians and stay pro-Americans, what will we achieve with that? We do not support the idea of joining the NATO; we must improve relations with Russia,” said Zurab Mezvrishvili, chairman of the Gori based organization Friendship and Justice.
Civil activist NIka Tsikaridze said the Kremlin intensifies the so-called Soft Power in Georgia alongside the occupation process and establishment of the pro-Russian organizations close to the occupation line and in ethnic minorities inhabited regions is connected with that.
“These organizations work in two directions: first it is pro-Russian feelings, claiming that Russian is our neighbor with the same religion and that we cannot succeed with principles-based politics with them, and the second – those organizations carry out active anti-western propaganda in the Russian context claiming that if we join the NATO, our relations with Russia will get even tenser. And it even ended up with a new war. Unfortunately, there are vulnerable groups, among whom similar information can be easily spread - particularly in the villages alongside the occupation line, where people have weak access to real information. In similar situation, we really have to work hard to leave the least possibilities to such organizations to influence the citizens’ opinion in Georgia,” Nika Tsikaridze said.
Representative of the Gori Information Center Natia Nadiradze said the pro-Russian and anti-western feelings are detected in Georgia; however, the level is not alarming. She believes it is necessary to conduct in-depth survey to identify the motives of the pro-Russian feelings.
“It is clear that the Russian influence is increasing but it does not happen only in Georgia. Russia tries to widen the networks of its supporters not only in the Caucasus region but in the entire Europe. The most important question for me is what the key causes for making the Russian propaganda so strong in our country are, as it gains supporters too. We may assume that it is hard social life, nostalgia about the past life - Soviet Union, but it will be good to conduct in-depth survey about it. It is necessary to have clear statistics when elaborating the strategies, which will help us to eradicate these problems,” Natia Nadiradze said.
In accordance to the NDI research published in May 2019, 39% of the Georgian population believed that the collapse of the Soviet Union was bad for Georgia. Four months later, on September 17, 2019, the NDI published the new report and the number of people, who believed that the collapse of the Soviet Union was bad for Georgia, increased up to 41%. 49% of the interviewed people stated it was good for Georgia. 10% of the interviewees “did not know” what to answer. Mostly, people aged over 55 believe that the collapse of the Soviet Union was negative for Georgia (56%); majority of them live in the villages (47%) and in the small towns (42%).
In accordance to the NDI and CRRC survey results, the number of people, who support Georgia’s joining the NATO and EU, has also increased. 78% of the respondents support Georgia’s EU integration and 71% of them – Georgia’s NATO integration. 14% of the interviewees negatively answered the question about the Georgia’s EU integration, while 8% of them could not answer the question at all.