თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის და მისი წევრი ორგანიზაციების განცხადება ბოლო დროინდელ სასამართლო პროცესებთან დაკავშირებით
22 ნოემბერი, 2019
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოთქვამენ საქართველოში ბოლო პერიოდშიგანვითარებული მოვლენების გამო და მოუწოდებენ ხელისუფლებას დაიცვან უფლებადამცველების და აქტივისტების უფლებები.
20 ივნისს განვითარებული მოვლენების შემდეგ „ქართულმა ოცნებამ“ განაცხადა, რომ საქართველოში არჩევნები 2020 წლის ოქტომბერში ჩატარდებოდა სრულად პროპორციულად, 0%-იანი ბარიერით. თუმცა 14 ნოემბერს კანონპროექტს განხილვაზე 101-მა დეპუტატმა დაუჭირა მხარი, რაც საკმარისი საკონსტიტუციო ცვლილებისთვის არ არის.
მოძრაობა „სირცხვილიამ“ დააანონსა პერმანენტული აქციები და მოითხოვა საარჩევნო კოდექსში ცვლილებების შეტანა, რომლითაც არსებული შერეული საარჩევნო სისტემა შენარჩუნდებოდა, მაგრამ დეპუტატების საბოლოო პროცენტულ წილს პროპორციული არჩევნების ხმები განსაზღვრავდა. აქტივისტები ითხოვდნენ ასევე გარდამავალი მთავრობის დანიშვნას.
18 ნოემბერს აქტივისტებმა და პოლიტიკურმა პარტიებმა პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე აქცია გამართეს და პარლამენტის პიკეტირება მოახდინეს. პროტესტის მონაწილეები ხელისუფლებამ წყლის ჭავლით და სამართალდამცავების მობილიზების შედეგად დაშალა, რის შედეგადაც დააკავეს 37 აქტივისტი თუ პოლიტიკური პარტიის წევრი.
დაკავებულ პირებს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე (სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) და 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) მუხლებით გათვალისწინებული ქმედებების ჩადენას ედავებოდნენ. 12 დაკავებულის სასამართლო დადგენილება 20 ნოემბერს გახდა ცნობილი - თითქმის ყველა დაკავებულს ადმინისტრაციული პატიმრობა შეეფარდა. დანარჩენი 25 დაკავებულის საქმე გადაიდო და მომავალში განიხილება სასამართლოში.
თბილისის სახლის და წევრი ორგანიზაციების შეფასებით, აქტივისტებისადმი გამოყენებული პატიმრობა, როგორც ადმინისტრაციული სახდელის ფორმა არის არაპროპორციული. სასამართლომ არ გაითვალისწინა ის გარემოებები, რომ დაკავებული პირები პროტესტის გამოხატვისას იყვნენ მშვიდობიანები, პიკეტირებისას არ იყენებდნენ პროტესტის ძალადობრივ ფორმებს და თავიანთი ფუნდამენტური კონსტიტუციური ღირებულებების დასაცავად ჰქონდათ მშვიდობიანი სამოქალაქო დაუმორჩილებლობა გამოცხადებული.
სასამართლოზე დაკავებულები ვერ სარგებლობდნენ სრულფასოვნად სამართლიანი სასამართლოს უფლებით - მათ ადვოკატებს არ ჰქონდათ მოსამზადებელი დრო, მათ წინააღმდეგ ერთადერთი საფუძველი იყო პოლიციელების ჩვენება. ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს აღნიშნული აქვს, რომ თუ ქმედებისთვის სახდელად თავისუფლების აღკვეთაა გათვალისწინებული, ამ ქმედებაზე სასმართლო პროცესი სისხლისსამართლებრივ სფეროსთან უნდა იყოს გათანაბრებული. ადმინისტრაციული პატიმრობა არის ისეთივე ინტენსიური ჩარევა ადამიანის უფლებებში, როგორც ეს სისხლის სამართლებრივ საქმეებზე ხდება, შესაბამისად, 18 ნოემბერს დაკავებული პირების სასამართლო პროცესი უნდა გამართულიყო სამართლიანი სასამართლოს იმ სტანდარტის მიხედვით, რომელსაც საქართველოს კანონმდებლობა ვერ უზრუნველყოფს. შედეგად, დაკავებულთა საქმეზე დაჩქარებულად, საქმის მასალების სრულფასოვანი განხილვის გარეშე მიიღო მოსამართლემ დადგენილება.
იმ პირობებში, როდესაც სასამართლო დამოუკიდებლობა პრობლემატურ საკითხად რჩება ქვეყნაში და საქმე ეხება მმართველი პოლიტიკური ძალის საწინააღმდეგო პოლიტიკური პროტესტის ფარგლებში შესაძლო გადაცდომას, დამოუკიდებელმა მოსამართლემ სახდელის დაკისრებისას სასამართლოს მიუკერძოებლობის ეჭვები უნდა გააქარწყლოს, და არ გააღრმავოს.
განსაკუთრებულ შეშფოთებას იწვევს ასევე „მთავარი არხის“ ერთ-ერთი მფლობელის, აქცია „სირცხვილიას“ ერთ-ერთი მხარდამჭერის და პარლამენტთან საპროტესტო პიკეტის აქტიური მონაწილის, გიორგი რურუას სისხლის სამართლის წესით დევნა, რაც შესაძლოა პოლიტიკურად იყოს მოტივირებული. გიორგი რურუას ამჟამად აღმკვეთ ღონისძიებად წინასწარი პატიმრობა აქვს შეფარდებული, იარაღის უკანონო შენახვისა და ტარების ბრალდებით. ადვოკატების ინფორმაციით, გიორგი რურუას ბრალი სათანადო მტკიცებულებების გარეშე წარუდგინეს  და მას იარაღი „ჩაუდეს“. თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები მოუწოდებენ ხელისუფლებას, მაქსიმალურად დაიცვან უფლებადამცველების, სამოქალაქო აქტივისტების, ოპოზიციური პარტიების წევრებისა თუ მათი მხარდამჭერების გამოხატვის თავისუფლება და ამ თავისუფლების ყველა ფორმა, შეწყვიტონ პოლიტიკურად მოტივირებული დევნა და სასამართლო პროცესები წარიმართოს სამართლიანი სასამართლოს და სხვა კონსტიტუციური ღირებულებების დაცვით.

STATEMENT OF THE HUMAN RIGHTS HOUSE TBILISI AND ITS MEMBER ORGANIZATIONS REGARDING THE RECENT TRIALS
November 22, 2019
Human Rights House Tbilisi and its member organizations express concern about the recent developments in Georgia and call the authorities to protect the rights of human rights defenders and activists.
Following the events of June 20, the Georgian Dream has announced to hold fully proportional elections with zero election barrier in Georgia in October 2020. On November 14, only 101 Members of Parliament supported the transition to a proportional election system that is not enough for the constitutional amendment.
It’s a Shame Movement announced permanent rallies and demanded amendments to the Election Code of Georgia that would retain the existing mixed electoral system but the final percentage of MPs’ representation would be determined by the votes under the proportional elections. Activists also required setting up a transitional government.
Activists and political parties organized a rally near the parliament and picketed the building on November 18. The government dispersed the protesters with the use of water cannons and with the mobilization of law enforcement officers on the place. 37 activists or members of political parties were arrested.
The detainees were charged with Article 173 (Non-compliance with a lawful order or demand of a law enforcement officer) and Article 166 (Disorderly conduct) under the Administrative Offences Code of Georgia. The court’s decision on the twelve detainees was announced on November 20 – almost all of them were sentenced to administrative detention. The cases of the rest 25 detainees were postponed for the future ruling.
Member organizations of Human Rights House Tbilisi believe that the detention of the activists as a form of administrative punishment is disproportionate. The court did not take into account the circumstances of the detained activists being peaceful while protesting and not using violent forms of protest while picketing. They had declared peaceful civil disobedience in defense of their fundamental constitutional values.
The detainees were not able to use the full right to a fair trial – their attorneys had no enough time to prepare for the trial and the testimony of police officers was the only ground against them. The European Court of Human Rights has noted that if the defendant is sentenced to detention as a punishment for the action, the court trial should be equated with a criminal court trial. Administrative detention is as intense interference with human rights as in case of criminal cases. So, the court trial of the persons detained on November 18 should have been held in accordance with the standard of a fair trial that is not guaranteed by the Georgian law. As a result, the judge delivered the verdict regarding the detainees in a hurried manner, without full-fledges overviewing the case materials.
When judicial independence remains a problematic issue in the country and when it comes to the possible misconduct regarding the political protest against the ruling political party, an independent judge should not deepen the suspicions on the impartiality of the court while imposing the punishment.
Possibly politically motivated prosecution against Giorgi Rurua, one of the owners of the TV channel Mtavari Arkhi, supporter of the protest ‘It’s a Shame and an active participant of the picket near the parliament building, is a case of particular concern. Giorgi Rurua is currently sentenced to pretrial detention on charges of illegal possession and carrying of a weapon. According to the attorneys, Giorgi Rurua was charged without proper pieces of evidence and the weapon does not actually belong to him.
Human Rights House Tbilisi and its member organizations call the authorities to ensure the freedom of expression of human rights defenders, civil activists, members of political parties or their supporters; to end politically motivated prosecution and to make sure the trials are held considering the principles of fair trial and other constitutional values.