კოალიცია "დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის" გაეროს მიმართავს
კოალიცია ,,დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ სახელით, გვსურს კიდევ ერთხელ მოგაწოდოთ ინფორმაცია საქართველოში მოქმედ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობაზე, რომლის გამოყენებითაც გრძელდება მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის პრაქტიკა. საქართველოში არსებულ სიტუაციასთან დაკავშირებით კოალიციამ პირველად 2018 წლის მაისში მოგმართათ, თუმცა, 2019 წლის განმავლობაში უფლების დარღვევის პრაქტიკამ კიდევ უფრო მასშტაბური და კრიტიკული სახე მიიღო, რამაც დამატებითი ინფორმაციის მოწოდება გადაგვაწყვეტინა.  აქვე აღვნიშნავთ, რომ წერილი ასახავს მხოლოდ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის გამოყენებით მშვიდობიანი შეკრების უფლების შეზღუდვის პრაქტიკას და არ ეხება ზოგადად მშვიდობიანი შეკრების უფლების დაცვის თვალსაზრისით ქვეყანაში არსებულ მდგომარეობას.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის ძირითადი გამოწვევები
საქართველოში სისხლის სამართლის და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსები ერთმანეთისგან დამოუკიდებლად მოქმედებენ. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი ადგენს ადმინისტრაციულ სახდელებს და განსაზღვრავს სახდელთა დადების პროცედურებს შედარებით მსუბუქი დარღვევებისთვის. სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების სფეროში განხორციელებული პოზიტიური ცვლილებები არანაირ გავლენას არ ახდენს ყველაზე უფრო გავრცელებულ სამართალდარღვევებზე, რომლებიც, მათი ბუნებიდან გამომდინარე, სისხლის სამართლის სფეროს განეკუთვნება.
დღეისათვის საქართველოში მოქმედებს საბჭოთა პერიოდიდან შემორჩენილი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი (მიღებულია 1984 წელს), რომელიც ვერ აკმაყოფილებს სამართლიანი პროცესის მოთხოვნებს და გამოიყენება მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის უფლების არამართლზომიერად შესაზღუდად.
მოქმედი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი ცალკეული სამართალდარღვევის ჩადენისათვის ითვალისწინებს მძიმე სახდელებს, მათ შორის, ადმინისტრაციულ პატიმრობას, რაც თავისი ბუნებით მოითხოვს სისხლის სამართლის დანაშაულთან დაკავშირებული პროცედურული გარანტიების გამოყენებას. მიუხედავად ამისა, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი აწესებს გაცილებით ნაკლებ პროცედურულ გარანტიებს, ვიდრე სისხლის სამართლის დანაშაულის ჩადენაში ბრალდებულ პირს გააჩნია; არ ითვალისწინებს უდანაშაულობის პრეზუმფციის მოთხოვნებს; მოსამართლეს არ ავალდებულებს, იხელმძღვანელოს გონივრულ ეჭვს მიღმა სტანდარტით. საქმის განხილვის და სანქციის გამოყენების შემჭიდროებული პროცედურები ვერ უზრუნველყოფს ეფექტური წარმომადგენლობის განხორციელებას (საქმის განხილვა შესაძლოა გაგრძელდეს 10-15 წუთს). შესაბამისად, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის არსებული ფორმით მოქმედება იწვევს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების და საქართველოს მიერ ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების დარღვევას.
შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების დარღვევის პრაქტიკა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის გამოყენებით
პოლიცია შეკრებისა და მანიფესტაციების უფლების საწინააღმდეგოდ აქტიურად იყენებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით გათვალისწინებულ მექანიზმებს.  მშვიდობიანი შეკრების მონაწილეთა დაკავების საფუძველი ფორმალურად ძირითადად ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) და 173-ე (სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლის კანონიერი მოთხოვნისათვის დაუმორჩილებლობა), 150-ე (თვითმმართველი ერთეულის იერსახის დამახინჯება) მუხლები ხდება. ამ მუხლების გამოყენებით შეკრებისა და გამოხატვის უფლების შეზღუდვის შემთხვევები წლების განმავლობაში დოკუმენტირებულია როგორც ადგილობრივი, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების და სახალხო დამცველის ანგარიშებში.
ადმინისტრაციული დაკავება და ადმინისტრაციული პატიმრობა
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი ითვალისწინებს ადმინისტრაციულ დაკავებასა და ადმინისტრაციულ პატიმრობას. ადმინისტრაციული დაკავება უზრუნველყოფის ღონისძიებაა, ხოლო პატიმრობა ადმინისტრაციული გადაცდომისათვის დადგენილი ყველაზე მკაცრი სახდელი. როგორც ადმინისტრაციული დაკავება, ასევე ადმინისტრაციული პატიმრობა არსებული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის პირობებში საფრთხეს უქმნის პირის თავისუფლებისა და უსაფრთხოების და სამართლიანი სასამართლოს უფლებების დაცვას.
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი დაკავების მაქსიმალურ ვადად 12 საათს ადგენს, თუმცა, თუ პირის დაკავება არასამუშაო ვადას ემთხვევა, დაკავება შესაძლებელია 48 საათის განმავლობაში გაგრძელდეს. მნიშვნელოვან ხარვეზს წარმოადგენს ისიც, რომ სამართალდარღვევის საქმის განმხილველი მოსამართლე არ ამოწმებს დაკავების კანონიერებას; ასევე, როგორც წესი, პოლიცია დაკავების ოქმში არ ახდენს დაკავების კონკრეტული საფუძვლის მითითებას, რაც ართულებს პოლიციის მოქმედების კანონიერების შემოწმებას. ზოგ შემთხვევაში, ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე, გამოიყენება დაკავების მაქსიმალური ვადა. პოლიცია დაკავებას იყენებს იმ შემთხვევაშიც, როდესაც კანონი საერთოდ არ ითვალისწინებს დაკავების შესაძლებლობას. მნიშვნელოვან პროცედურულ დარღვევას წარმოადგენს ისიც, რომ დაკავებულ პირს არ განემარტება დაკავების გასაჩივრების უფლება და ვადები.
რაც შეეხება ადმინისტრაციულ პატიმრობას, დღეისათვის, ადმინისტრაციული პატიმრობის მაქსიმალური ვადა 15 დღეა. ადმინისტრაციული პატიმრობის საქმის განხილვისას, პროცესის თითოეულ ეტაპზე სახეზეა პირის ფუნდამენტური უფლებების შელახვა და მისი ადეკვატური სამართლებრივი გარანტიების გარეშე დატოვება. ადმინისტრაციული პატიმრობა არის სისხლის სამართლის მართლმსაჯულებისათვის დამახასიათებელი სანქცია. მისი სისხლისსამართლებრივი ბუნებიდან გამომდინარე, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევები არ შეიძლება ითვალისწინებდეს სანქციებს, რომლებიც ითხოვს პირის თავისუფლებაში მსგავსი ინტენსივობით ჩარევას.
20-21 ივნისის მოვლენები
2019 წლის 20 ივნისს საქართველოს პარლამენტის შენობაში მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო გენერალური ასამბლეის სესია გაიმართა, რომელსაც რუსეთის სახელმწიფო დუმის დეპუტატი სერგეი გავრილოვი საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სავარძლიდან რუსულ ენაზე ხელმძღვანელობდა. რუსი დეპუტატის პარლამენტის შენობაში გამოჩენას საზოგადოების მწვავე რეაქცია მოჰყვა. მათი ნაწილი მალევე სპონტანურად შეიკრიბა პარლამენტის შენობასთან. აქციამ დღის განმავლობაში თანდათან შედარებით ორგანიზებული სახე მიიღო და სახელწოდებით „სირცხვილია“ პარლამენტის შენობის წინ, რუსთაველის გამზირზე გაგრძელდა. მოგვიანებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აქციის დაშლის გადაწყვეტილება მიიღო.
რამდენიმე საათის განმავლობაში, სხვადასხვა აქტიური სპეციალური საშუალებების (ცრემლსადენი გაზი, რეზინის ტყვიები, წყლის ჭავლი) გამოყენების პარალელურად, პოლიციამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის კოდექსის საფუძველზე მასობრივად დააკავა როგორც აქციის მონაწილეები, ასევე მოვლენების ეპიცენტრში შემთხვევით აღმოჩენილი პირები. დადასტურებულია, რომ დაკავებული იყო ერთი ჟურნალისტიც. ოფიციალური მონაცემებით, ჯამში ადმინისტრაციული წესით პოლიციამ 342 პირი დააკავა. შსს-მ დაკავებულ პირებს სტანდარტულად შეუდგინა ოქმები, რომლებიც არ შეიცავდა ინდივიდუალურ გარემოებებს, ზოგიერთ შემთხვევაში არასწორად იყო ასახული დაკავების ადგილი და დრო, რაც, საერთო ჯამში, გავლენას ახდენდა საქმის ობიექტურ და სრულყოფილ შესწავლაზე. ასევე, როგორც წესი, სამართალდამცავები დაკავებულებს არ განუმარტავდნენ დაკავების საფუძველს და უფლებებს.
სასამართლოში დაკავებული პირების საქმეების განხილვა ფორმალურად წარიმართა. ინდივიდუალური გარემოებების გამოკვლევის და შეფასების ნაცვლად, მოსამართლეები უპირატესობას საქმის სწრაფად განხილვას ანიჭებდნენ. ძირითად მტკიცებულებას წარმოადგენდა ადმინისტრაციული დაკავებისა და სამართალდარღვევის ოქმები, რომლებიც, როგორც წესი, შედგენილი იყო ერთი და იმავე პირის მიერ. ორივე ოქმში შესაძლო სამართალდარღვევის ფაქტის თაობაზე იდენტური შინაარსის ინფორმაცია იყო ასახული. ხშირ შემთხვევებში პროცესზე წარმოდგენილი პოლიციელები არ იყვნენ ადმინისტრაციულ პასუხისგებაში მიცემული პირების ფაქტობრივი დამკავებლები, თუმცა, მათ ახსნა-განმარტებებს მოსამართლეები მაინც სარწმუნოდ მიიჩნევდნენ. მიუხედავად იმისა, რომ სამართალდარღვევის ოქმები არ შეიცავდა ინდივიდუალური პირების მიერ განხორციელებული ქმედებების ზუსტ აღწერას, სასამართლო სამართალდარღვევას მაინც ჩადენილად მიიჩნევდა და მიღებულ დადგენილებებში არ მსჯელობდა, კონკრეტულად რომელი ქმედება ჩაითვალა სამართალდარღვევად. დაუსაბუთებელი იყო სანქციების გამოყენების პრაქტიკაც. ყველაზე მკაცრი სანქცია - ადმინისტრაციული პატიმრობა შეეფარდა 121 პირს ისე, რომ პასუხისგებაში მიცემულმა პირებმა ვერ ისარგებლეს სამართლიანი განხილვის უფლებით.
18 ნოემბრის აქცია
2019 წლის 18 ნოემბერს ქ. თბილისში, პარლამენტთან მიმდინარე აქციის დროს პოლიციამ 37 პირი ადმინისტრაციული წესით დააკავა. ამ დროისათვის ყველა მათგანის სასამართლო პროცესი არ გამართულა, თუმცა, 19-20 ნოემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ 12 პირის საქმის განხილვა დაასრულა, რომელთაგან 10-ს ადმინისტრაციული პატიმრობა შეეფარდა. არასამთავრონო ორგანიზაციების შეფასებით, დაკავებული დემონსტრანტების საქმეების განხილვის პროცესში მოსამართლე იყო მიკერძოებული და ზღუდავდა დაკავებულთა უფლებებს.   18 ნოემბერს დაკავებული პირების საქმეებს საქართველოს სახალხო დამცველი გამოეხმაურა. მან კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის რეფორმის აუცილებლობას და განაცხადა, რომ დაკავებულთა საქმეებში არ იყო წარმოდგენილი ნეიტრალური და სანდო მტკიცებულებები და დაცვის მხარეს არ მიეცა საკმარისი დრო და საშუალება დაცვის უფლებით რეალურად სარგებლობისთვის.  ადმინისტრაციული წესით დაკავება გაგრძელდა შემდგომ დღეებში მიდინარე აქციების დროსაც.
შეჯამება
კოალიცია ,,დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ მიიჩნევს, რომ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ფრაგმენტული გადახედვა ვერ უზრუნველყოფს მის გარდაქმნას იმგვარად, რომ სრულად აღმოიფხვრას კანონმდებლობაში არსებული პრობლემები. აშკარაა, რომ ხელისუფლება არ ჩქარობს რეფორმის გატარებას და მოქმედი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსს საპოლიციო რეჟიმის, მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის უფლებაში დაუსაბუთებლად ჩარევის ინსტრუმენტს ინარჩუნებს.
სწორედ ამიტომ, გვსურს მოგმართოთ თხოვნით, გამოიყენოთ თქვენი მანდატით გათვალისწინებული მექანიზმები, შეისწავლოთ და შეაფასოთ საქართველოში ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის გამოყენებით მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის პრაქტიკა. ვფიქრობთ, ეს მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის რეფორმას. საჭიროების შემთხვევაში, მზად ვართ წარმოგიდგინოთ დამატებითი ინფორმაცია.

Letter to the Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and of association
On behalf of the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary, we would like to inform you once again about the legislation on administrative offences that is currently in force in Georgia and continues to restrict freedom of peaceful assembly and expression. The first time the Coalition appealed to you regarding the situation in Georgia was in May 2018,[2] but during 2019 the violation of human rights became so large-scale and critical that we decided to provide you with further information. Hereby we note that the letter concerns only the practice of restricting the right to peaceful assembly using the Administrative Offences Code and does not review the general situation in the country in terms of the protection of the right to peaceful assembly.
The main challenges posed by the Georgian legislation on administrative offences
The Criminal Code and the Administrative Offences Code are two separate pieces of legislation in Georgia. The latter imposes administrative penalties and includes sentencing procedures for relatively minor misconduct. Positive changes in the criminal justice sector have no effect on the most common offences, which by their nature fall within the scope of the criminal law.
The current Administrative Offences Code of Georgia is a Soviet inheritance dating back to 1984. The Code fails to meet the requirements of a fair trial and is frequently used to unjustifiably restrict the right to peaceful assembly and expression.
The Administrative Offences Code envisages heavy penalties including administrative imprisonment which by its nature require the application of procedural safeguards afforded to criminal offenses. However, the Code provides for fewer procedural guarantees than an accused in a criminal offence might have; the Code ignores the presumption of innocence and does not oblige the judge to follow the standard of evidence beyond a reasonable doubt. The tight timeframes for hearing cases and applying sanctions fail to ensure effective representation (court hearings may last 10-15 minutes). Accordingly, the Code of Administrative Offences, in the present form, violates fundamental human rights and jeopardizes Georgia's international commitments.
The practice of violating freedom of assembly and expression using the legislation on administrative offences
The Administrative Offences Code is actively utilized by police against the right to assemblies and manifestations in Georgia. The participants of peaceful assemblies are mainly detained based on Articles 166 (petty hooliganism), 173 (non-compliance with a demand of a law enforcement officer), and 150 (defacing the appearance of a self-governing unit) of the Administrative Offences Code. The cases of violation of the right to assembly and expression under the above articles have been documented for years in the reports of both local and international organizations, as well as in those of the Public Defender.
Administrative detention and administrative imprisonment
The Code of Administrative Offences allows for administrative detention and administrative imprisonment. Administrative detention is a provisional measure, while administrative imprisonment is the strictest penalty for committing an administrative violation. Under the current Code of Administrative Offences, both administrative detention and administrative imprisonment pose a threat to the freedom and security of individuals and the protection of the right to a fair trial.
The Administrative Offences Code envisages 12 hours as the maximum period of administrative detention, although if an individual is detained outside working hours he/she may remain in a detention facility for up to 48 hours. Another significant shortcoming is that judges examining cases of an administrative violation are not required to check the lawfulness of the detention; besides, as a rule, the police do not indicate the specific grounds of the detention in the detention protocol, which makes it difficult to examine the lawfulness of the detention. In some cases, the maximum term of detention is applied without providing a proper substantiation. The police also use detention in cases where the law does not prescribe detention. Yet another significant procedural violation is that detainees are not informed of their right to appeal the detention or the timeframes.
As for administrative imprisonment, the current maximum period for administrative imprisonment is 15 days. At every stage of administrative imprisonment proceedings, the fundamental rights of individuals are violated and they are left without adequate legal safeguards. We believe that administrative imprisonment is a sanction characteristic of criminal justice. Accordingly, administrative offenses may not be punished by sanctions that require intensive interference with an individual's freedom.
The events of 20-21 June
On 20 June 2019, a session of the Inter-Parliamentary Assembly of Orthodoxy was held in the Parliament of Georgia. Sergei Gavrilov, a member of Russian Duma, sat in the chair reserved for the Chair of the Georgian Parliament and delivered a speech in the Russian language. The appearance of the Russian MP in the parliament building sparked massive protests. A part of protesters soon spontaneously gathered in front of the parliament building. The protest demonstration entitled "It's a Shame" took on a relatively organized form in front of the parliament building in Rustaveli Avenue. Later, the Ministry of Internal Affairs of Georgia decided to disperse the demonstration.
For several hours, the police, in parallel to using various active means (tear gas, rubber bullets, and water cannons), arrested participants of the protest rally as well as persons who accidentally happened to be in the epicenter of the events under the Administrative Offences Code. It has been confirmed that one journalist was detained as well. According to the official data, the police arrested 342 individuals. The MIA prepared standard protocols of detention which did not include any individual circumstances and in some cases, the place and time of detention were incorrectly indicated, which overall, affected an objective and thorough examination of the case. Moreover, law enforcement officers did not inform detainees of the grounds of their arrest and their rights.
The court hearings of the detainees were held in a formulaic and blanket manner. Instead of investigating and assessing individual circumstances, judges opted for the prompt hearing of the cases. The main evidence was administrative detention and violation protocols, which were usually drawn up by the same person. Both types of protocols contained identical information on alleged violations. In a number of cases, police officers present at the trial were not the actual persons arresting the detainees for administrative violations, yet the judges accepted their statements as credible. Although violation protocols did not contain a precise description of the actions conducted by the individuals, the court nevertheless considered the offence to be committed and did not provide any reasoning which acts were deemed as offence. The practice of applying sanctions was also unsubstantiated. The most severe penalty - administrative imprisonment - was imposed against 121 persons in a way that they were not able to exercise their right to a fair trial.
The protest rally of 18 November
On 18 November 2019, 37 people were detained under the administrative code during the manifestation in Tbilisi. Up to the present, not all of them have been tried. However, on 19-20 November, Tbilisi City Court completed the hearings concerning 12 persons, 10 of whom were sentenced to administrative imprisonment. According to NGOs, the judge hearing the cases of the detainees was biased and restricted the rights of the arrestees.[8] The Public Defender of Georgia responded to the cases of the persons detained on 18 November. The Ombudsmen once again highlighted the necessity to reform the Administrative Offences Code of Georgia noting that the detainees' cases did not include unbiased and credible evidence and that the defense counsel was not provided with sufficient time and means to enjoy the right to legal remedy.[9] The administrative detentions continued during the protest manifestations of the following days.
Summary
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary believes that merely a fragmented revision of the Administrative Offences Code of Georgia cannot ensure its fundamental transformation to completely eliminate the gaps in the legislation. It is obvious that the government is not quick to implement the reform and with the current edition of the Administrative Offences Code retains a strong mechanism for unjustified intervention into the right to peaceful assembly and expression.
For this reason, we request that you use the mechanisms provided for by your mandate and examine and evaluate the practice of restricting the freedom of peaceful assembly and expression in Georgia by means of the legislation on administrative offences. We believe this will significantly contribute to reforming the legislation on administrative offences. We stand ready to provide you with additional information in case of interest.