საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფლებში სასმელი წყლის საგანგაშო დაბინძურების პრობლემა ხელისუფლებამ დროულად უნდა აღმოფხვრას
28 თებერვალი, 2020
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორინგის შედეგად, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფლებში გამოვლინდა სასმელი წყლის საგანგაშო დაბინძურება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს ხელისუფლებას, დროულად აღმოფხვრას არსებული პრობლემები და მოსახლეობას მიაწოდოს ზუსტი ინფორმაცია.
სსიპ სურსათის ეროვნულ სააგენტოს კახეთის რეგიონული სამმართველოს დაკვეთით ნათაძის სახელობის სანიტარიის, ჰიგიენისა და სამედიცინო ეკოლოგიის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის აკრედიტებულმა საგამოცდო ლაბორატორიამ 2019 წლის ოქტომბერში შემოწმება ჩაატარა საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის 5 სოფელში. კომისიამ დაადგინა, რომ 4 შემოწმებულ სოფელში (პატარძეული, გიორგიწმინდა, ნინოწმინდა, თოხლიაური) სასმელი წყლის ხარისხი არ შეესაბამება საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 15 იანვრის №58 დადგენილებით დამტკიცებული „სასმელი წყლის ტექნიკური რეგლამენტის“ მოთხოვნებს.
ლაბორატორიისგან მიღებული დასკვნების საფუძველზე, სსიპ სურსათის ეროვნულ სააგენტოს კახეთის რეგიონული სამმართველოს ხელმძღვანელმა საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის მერს რეკომენდაციით მიმართა, რომ მუნიციპალიტეტის მერიას არსებული პრობლემების მოგვარების მიზნით, განეხორციელებინა როგორც მოკლევადიანი, ასევე გრძელვადიანი გეგმები. მოკლევადიანი გეგმა ითვალისწინებს უმოკლეს ვადებში რეზერვუარების რეცხვა-დეზინფექციას და სასმელი წყლის ქლორით დაუსნებოვანებას. ამას გარდა, აღნიშნული სამუშაოების ჩატარებამდე, მოსახლეობა უნდა გაფრთხილებულიყო, რომ სასმელად მხოლოდ გადადუღებული წყალი მიეღოთ, მაგრამ - არა ხანგრძლივი პერიოდით.
დასკვნისა და რეკომენდაციების მიუხედავად, იმ სოფლებში, სადაც სასმელ წყალში საგანგაშო დაბინძურება აღმოჩნდა, ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის მერიის მხრიდან არ გადადგმულა თანმხვედრი ნაბიჯები.
საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლის მიხედვით, გარანტირებულია გარემოს მდგომარეობის შესახებ ინფრომაციის ხელმისაწვდომობა: „ყველას აქვს უფლება, დროულად მიიღოს სრული ინფორმაცია გარემოს მდგომარეობის შესახებ“. შესაბამისად, მუნიცილალური ორგანოების მიერ სურსათის ეროვნული სააგენტოს რეკომენდაციის (სასმელი წყლის მდგომარეობისა და  მისი უსაფრთხო გამოყენების შესახებ) ადგილობრივი მოსახლეობისთვის ინფორმაციის მიწოდება არა მათი კეთილი ნება, არამედ სამართლებრივი შედეგის მქონე პირდაპირი ვალდებულებაა.
წყლის პრობლემის მოგვარებასთან დაკავშირებული სისტემური ხედვის არარსებობა ამ პრობლემის წლობით მოუგვარებლობის მიზეზია. არათანმიმდევრული საბიუჯეტო ხარჯვა და ფინანსური რესურსების ფრაგმენტული მობილიზება შეუძლებელს ხდის სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის ძალიან დიდი ნაწილის სუფთა სასმელ წყალზე წვდომას.
კონკრეტულ შემთხვევაში, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, მუნიციპალიტეტის მერიამ სასწრაფოდ განახორციელოს პირველადი, მოკლევადიანი ღონისძიებები, კერძოდ: აუცილებელია, უმოკლეს ვადაში, აღნიშნულ სოფლებში არსებულ სათავე-ნაგებობებში საქლორატორო ჯიხურების მოწყობა, რაც წყლის უვნებლობისა და შესაბამისად - ადგილობრივი მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაცვისთვის გადაუდებელ საჭიროებას წარმოადგენს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გააგრძელებს აღნიშნულ პრობლემაზე ადვოკატირებას, რათა „წყლის წლად“ გამოცხადებულ საარჩევნო წელს მთავრობამ რეალურად გადადგას ნაბიჯები სოფლებში სასმელი წყლის პრობლემის მოსაგვარებლად.
საგარეჯოს ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის შესაბამის ორგანოებს, მიაწოდონ მოსახლეობას დროული და სრულყოფილი ინფორმაცია მუნიციპალური სასმელი წყლის ვარგისიანობაზე, მისი გამოყენების წესებსა თუ უსაფრთხოებისთვის აუცილებელ ზომებზე;
საქართველოს მთავრობას, გააძლიეროს წყლის პრობლემებზე მუშაობა და შეიმუშაოს ამ პრობლემათა აღმოფხვრის ერთიანი, სისტემური ხედვა. მიიღოს ყველა შესაბამისი ზომა, რათა ქვეყანაში მცხოვრებ ყველა ადამიანს ჰქონდეს წვდომა სუფთა წყალზე;
ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებს, საკუთარი ბიუჯეტის დაგეგმარებისას, განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმონ სუფთა წყალზე ხელმისაწვდომობის საკითხს და შეიმუშაონ არსებული პრობლემების მოგვარების სტრატეგია.

The Government of Georgia shall immediately eradicate the problem of drinking water pollution in Sagarejo municipality villages
February 28, 2020
HRC monitoring revealed alarming pollution of drinking water in the villages of Sagarejo municipality.
HRC addresses the Government of Georgia to immediately eradicate the problem and provide the population with true information.
Based on the request of the Kakheti regional division of the LEPL National Food Agency, the laboratory of the G. Natadze Sanitation, Hygiene and Medical Ecology Scientific-Research Institute conducted the analysis of the drinking water in five villages of Sagarejo municipality in October 2019. The Commission concluded that in four villages (Patardzeuli, Giorgitsminda, Ninotsminda and Tokhliauri) the quality of the drinking water does not meet the requirements established by the January 15, 2014 Decree # 58 of the Government of Georgia about the “Technical Regulations of the Drinking Water.”
Based on the results of the laboratory analysis, the head of the Kakheti regional division of the NFA sent letter to the Sagarejo municipality mayor and recommended to take short-term and long-term measures to eradicate the problems. In the frame of the short-term works, the municipal city hall had to clean-disinfect the water reservoirs and chlorinate the drinking water in the mentioned villages. Besides that, before that, the city hall had to warn the population to drink only boiled water.
Regardless the alarming conclusion and recommendations of the NFA, the local municipal city hall did not take any steps to eradicate the problems in the villages.
In accordance to the Article 29 of the Constitution of Georgia, it is guaranteed to provide the population with the information about the environment: “Everyone has the right to receive full information about the state of the environment in a timely manner.” Therefore, fulfillment of the NFA’s recommendation is direct obligation of the municipal body and not its kind will.
Lack of systemic approach to the solution of the drinking water problems is the reason of years-long alarming situation. Inconsequent budget expenditures and fragmented mobilization of financial resources deprives the big part of the village population to have access to clean drinking water.
In this particular case, it is critically important that the municipality city hall carried out initial, short-term activities, namely: to arrange chlorinate booths close to the water-reservoirs in the mentioned villages to clean the water and ensure safe health of local inhabitants.
HRC will continue advocacy of the problem in order to encourage the GoG to take real steps to eradicate the problem of the drinking water during the election year, which is also declared as “Year of the Water.”
the respective bodies of the Sagarejo municipality to promptly provide the population with the information about the quality of the municipal drinking water;
the government of Georgia to intensify the work on the eradication of drinking water problems and elaborate common systemic vision how to tackle them. The GoG shall take all measures to enable every citizen of Georgia to have access to clean water.
Local municipalities to pay particular attention to the access of their population to clean water when drafting their budgets and to elaborate results-oriented strategy to resolve the problems.