ელდარ გუნდიშვილს რუსი ოკუპანტების მიერ მიყენებული დაზიანებები დღემდე აღენიშნება
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ აძვში მცხოვრებ ელდარ გუნდიშვილს რუსი ოკუპანტების მიერ დაკავების დროს მიყენებული დაზიანებები დღესაც აღენიშნება. შეუიარაღებელი თვალითაც კარგად ჩანს, რომ სხეულის დიდ ნაწილზე გუნდიშვილს სისხლჩაქცევები და ფიზიკური ძალადობის კვალი ემჩნევა. თუმცა, როგორც გუნდიაშვილი ამბობს, ის რუს სამხედროებს განზრახ არ უცემიათ და დაზიანებები დაკავებისას, შეხლა-შემოხლის, დროს მიიღო.
,,გავუძალიანდი დაკავების დროს, რა დროსაც წავიქეცი და იქ მივიღე დაზიანებები, იმ დროს ვერ ვიგრძენი ვერაფერი და საჭიროდ არ ჩავთვალე, მეთქვა. პოლიციამ დაკითხვაზე წამიყვანა, ექიმთანაც მიმიყვანეს ექსპერტიზაზე. ექიმმა გასინჯვის შემდეგ მითხრა, რომ საფრთხის შემცველი დაზიანებები არ არის”, - აცხადებს ელდარ გუნდიშვილი.
ელდარ გუნდიშვილის დაკავებას თვალს ადევნებდა მისი მეუღლე. მარიამ გუნდიშვილის თქმით მისი მეუღლე საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორიიდან გაიტაცეს რუსმა ოკუპანტებმა.
,,ორი რუსი სამხედრო იყო, დავინახე, რომ ჩემი მეუღლე ძირს იყო წაქცეული და ერთი შეუიარაღებული ფორმიანი იდგა მასთან ახლოს. მივხვდი, რომ დაჭერილი ჰყავდათ რუსებს. ელდარი კი არ იყო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე გადასული, არამედ რუსები იყვნენ ჩვენს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსულები. ჩემს მეუღლეს, დაკავების შემდეგ რომ გაათავისუფლეს, სუნთქვა უჭირდა, რაზეც მიპასუხა, რომ დაკავების დროს მიიღო ეს დაზიანებები და გათავისუფლებიდან  მესამე  დღეს უკვე სხეულზე აღენიშნებოდა ჩალურჯებები."- აცხადებს მარიამ გუნდიშვილი, რომელიც მისი მეუღლის სხეულზე არსებული დაზიანებების მიხედვით ეჭვობს, რომ დაკავების დროს რუსი სამხედროები მას ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
,,ჩემი მეუღლე დეტალებს ვერ იხსენებს, თუმცა აშკარად ეტყობა, რომ ფერდის არეში ჩარტყმული აქვს, მხოლოდ დაცემით ასეთ დაზიანებებს ვერ მიიღებდა",- ამბობს მარიამ გუნდიშვილი.
თავდაპირველად ანტისაოკუპაციო მოძრაობამ გაავრცელა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ გუნდიშვილი საოკუპაციო ძალების მიერ იყო ნაცემი. აღნიშნული ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, ელდარ გუნდიშვილი კიდევ ერთხელ გამოკითხეს შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციაში, იქიდან გამოსულმა კი თქვა, რომ რუს სამხედროებს არ უცემიათ და არც არაფერი აწუხებდა.
,,ცემა არ ყოფილა, უბრალოდ ვიჭიდავეთ. როცა გავუძალიანდი და წავიქეცი, მაშინ ვიტკინე ფერდი. დაჟეჟილობა მქონდა, ახლა აღარაფერი მტკივა", - განუცხადა სამხარეო პოლიციის შენობიდან გამოსულმა ელდარ გუნდიშვილმა ჟურნალისტებს.
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ აძვში ექიმი-ტრავმატოლოგი ვაჟა გაფრინდაშვილი ჩავიდა და ელდარ გუნდიშვილი გასინჯა. გაფრინდაშვილი ამბობს, რომ გუნდიშვილს სხეულზე სისხლჩაქცევების კვალი ამჩნევია, თუმცა ელდარ გუნდიშვილის თხოვნით, გაფრინდაშვილმა დეტალებზე არ ისაუბრა, მხოლოდ ის თქვა, რომ ხელისუფლებისა და საზოგადოების ყურადღების მიღმა არ უნდა დარჩნენ საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები მოქალაქეები.
,,საბედნიეროდ, ახალა განსაკუთრებული სამედიცინო დახმარება არ სჭირდება, მაგრამ ყურდღება სჭირდება, თუნდაც იმის გამო, რომ ჯარიმა უნდა გადაიხადოს -  5 000 რუბლის ოდენობით,  რადგან რამდენჯერმე იყო დაკავებული. 5 000 რუბლი დაახლოებით 300 ლარია, რომელიც, სამწუხაროდ, ძალიან დიდი თანხაა ჩვენი სოფლის მოსახლეობისთვის. მე სახელმწიფოს პოლიტიკას ამ მხრივ ვამართლებ, იმიტომ, რომ არ შეიძლება, სახელმწიფოს მხრიდან მოხდეს ამ თანხის პირდაპირ დაფინანსება, რაც არაპირდაპირად იქნება ოკუპირებული ტერიტორიების დე ფაქტო მთავრობების აღიარება, და ამის გათვალისწინებით, არასმთავრობო ორგანიზაციების დახმარებით, ან საქველმოქმედო ფონდების დახმარებით უნდა ხდებოდეს დაზარალებული მოსახლეობის დახმარება. საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლების მოსახლეობას განსაკუთრებული ყურდღება სჭირდება და მათ უნდა იცოდნენ, რომ ისინი არ არიან მიტოვებულები და მათზე ქვეყანა ფიქრობს", - აცხადებს ვაჟა გაფრიდაშვილი, რომელიც რამდენიმე თვის წინ თავადაც იყო ოკუპანტების უკანონო ტყვეობაში.
ელდარ გუნდიშვილი საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ე.წ. „საზღვრის“ დარღვევის ბრალდებით 27 თებერვალს დააკავეს, 28 თებერვალს ჯარიმის გადახდის შემდეგ გაათავისუფლეს. გუნდიშვილის განცხადებით, მას ოსმა მეგობარმა გადაუხადა ჯარიმა და მხოლოდ ამის შემდეგ გაათავისუფლეს ის უკანონო პატიმრობიდან.

Resident of Adzvi village in Gori municipality Eldar Gundishvili was arrested by the officers of the Russian occupation forces and the injuries he received during the detention are still visible. He has bruises and traces of physical violence on the big part of his body. However, Gundishvili states that the Russian soldiers did not purposefully beat him but he received those injuries during the incident.
“I resisted them during detention; I fell down and received those injuries. At that moment, I did not feel anything and did not complain with them. The police took me to interrogation; the doctor also examined me and said the injuries were not life-threatening,” Eldar Gundishvili said.
His wife Mariam Gundishvili witnessed the detention of her husband. She said Eldar Gundishvili was kidnapped from the Georgia controlled territory.
“I saw two Russian soldiers; my husband was down on the ground and one unarmed person was standing near him. I understood that the Russians had captured him. Elder had not walked into the occupied territory; the Russians had walked into our controlled territory. When my husband returned after detention, he had problem of breathing; as he explained, he received these injuries during the detention and even on the third day after the release, the injuries were still visible,” Mariam Gundishvili doubts that the Russian soldiers physically abused her husband during detention.
“My husband cannot recall details but it is evident that he was beaten in the loin; he could not receive these injuries by falling down,” Mariam Gundishvili said.
Initially, the anti-occupation movement reported that Gundishvili was beaten by the officers of the occupation forces. After that, Eldar Gundishvili was once again questioned in the Shida Kartli regional police department, and having left the building, he said the Russian soldiers had not beaten him and he had no problems.
“There was no physical violence. I resisted them and then fell down; I hurt my loin by falling down. Now I have no pains at all,” Eldar Gundishvili told journalists after he left the building of the regional police department.
Doctor Vazha Gaprindashvili arrived in Adzvi village and examined Eldar Gundishvili. The doctor, who himself spent several months in Tskhinvali prison a few months ago, said that Gundishvili has bruises on the body but as he asked, Gaprindashvili did not speak about more details. He added that the citizens living alongside the occupation line must not be left without attention of the government and society.
“Luckily, he does not need particular medical assistance now but he needs attention at least to pay the imposed fine – 5 000 Russian Rubles because he was arrested several times and the imposed fine amounts to 300 GEL that is huge sum for the residents of the village. I justify the policy of our state that it is inadmissible that the State paid these fines instead captured citizens because it will mean the State acknowledges the decisions of the de-facto governments. But, with the support of nongovernmental organizations or charity organizations, the local population should get some aid. The population of the villages adjacent to the occupation line need particular attention and they must feel that they are not abandoned and that the country cares about them,” Vazha Gaprindashvili said.
The representatives of the occupation forces arrested Eldar Gundishvili on February 27 for illegal crossing of the so-called border. On February 28 he was freed after paying the fine. Gundishvili said, he left jail after his Ossetian friend paid the fine.