ადამიანის უფლებათა ცენტრმა პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადება წარუდგინა
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა საკანონმდებლო წინადადება, რომელიც  საქართველოს კანონში - ,,პატიმრობის კოდექსში” ცვლილებების შეტანას ითვალისწინებს.
საკანონმდებლო წინადადებით, პარლამენტის მიერ მისი გაზიარების შემთხვევაში,  ახლებურად უნდა დარეგულირდეს დისციპლინური დარღვევის სახეები, რათა მათი გამოყენება განხორციელდეს ადეკვატურად და პროპორციულად. შემოთავაზებული ცვლილებების მიხედვით, უნდა განისაზღვროს, რომ პენიტენციურ დაწესებულებებში დისციპლინური სამართალწარმოება ჩატარდეს მხოლოდ ზეპირი მოსმენით, სულ მცირე - მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე დისციპლინარული დარღვევის არსებობისას. ასევე, წინადადება იმ არსებული რეგულაციის შეცვლას ითვალისწინებს, რომლითაც სამარტოო საკანში მოთავსებულ პატიმარს ავტომატურად ეკრძალება ხანმოკლე და ხანგრძლივი პაემნები, სატელეფონო საუბარი, კვების პროდუქტების შეძენა, აგრეთვე, სასწავლო პროცესში მონაწილეობის უფლება. საკანონმდებლო წინადადება ასევე ითვალისწინებს, ბრალდებულის/მსჯავრდებული პირის მიერ დისციპლინური ღონისძიების გამოყენების შესახებ განკარგულების სასამართლოში გასაჩივრებისას, მის სახელმწიფო ბაჟისაგან გათავისუფლებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის საქმიანობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება ყოველთვის იყო პატიმართა (მსჯავრდებული/ბრალდებული) უფლებების დაცვა.
ცენტრმა, წლების განმავლობაში, არაერთი პროექტი განახორციელა და, საბოლოოდ, ამ მიმართულებით, საკმაოდ დიდი გამოცდილების დაგროვება შეძლო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები  უკვე წლებია, სახალხო დამცველის მანდატის გამოყენებით, ადგილზე აკვირდებიან ციხეებში არსებულ სიტუაციას და მონიტორინგს უწევენ სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ადამიანის უფლებების მდგომარეობას.
2018 წლის დეკემბერში, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, პარტინიორ ორგანიზაციებთან ერთად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, სხვადასხვა პენიტენციურ დაწესებულებაში,  განახორციელა მონიტორინგი.
მონიტორინგის ფარგლებში, 2019 წელს, ორგანიზაციამ მოამზადა „პენიტენციური დაწესებულებების მონიტორინგის ანგარიში“, რომელშიც წარმოდგენილია პენიტენციურ დაწესებულებებში 2018 წლის დეკემბერში ჩატარებული მონიტორინგის შედეგები და შესაბამისი რეკომენდაციები. მონიტორინგის ფარგლებში ვიზიტები განახორციელეს არასამთავრობო ორგანიზეციების - „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, „ციხის საერთაშორისო რეფორმა“ და „ინიციატივა მოწყვლადი ჯგუფების რეაბილიტაციისთვის“ - წარმომადგენლებმა. აღნიშნული აქტივობა განხორციელდა საქართველოს სახალხო დამცველის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მანდატის ფარგლებში.
კვლევის ფარგლებში დამუშავებული  ინფორმაციითა და მონიტორინგის დროს გამოვლენილ ხარვეზებზე დაყრდნობით, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ანგარიშშივე ასახა გარკვეული რეკომენდაციები, როგორც საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს, ასევე საქართველოს პარლამენტის მიმართ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული კვლევის, საქართველოს სახალხო დამცველის სხვადასხვა წლის რეკომენდაციების გათვალისწინებითა და ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტების მიერ პრაქტიკული საქმიანობის განხორციელებისას იდენტიფიცირებული პრობლემების ანალიზის გზით, ორგანიზაციამ მოამზადა საკანონმდებლო წინადადება, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოს კანონში - „პატიმრობის კოდექსის“ რამდენიმე მუხლში ცვლილებების შეტანას, რაც, ორგანიზაციის შეფასებით, მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს პატიმართა უფლებრივ მდგომარეობას.
ზემოაღნიშნული ცვლილებათა პაკეტი, კანონმდებლობით დადგენილი წესის შესაბამისად, გადაეგზავნა საქართველოს პარლმენტს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იმედოვნებს, რომ საკანონმდებლო ორგანო, შექმნილი ვითარების გათვალისწინებით, შეძლებისდაგვარად სწრაფად განიხილავს აღნიშნულ საკანონმდებლო წინადადებას და მხარს დაუჭერს მას.

Human Rights Center submitted legislative proposal to the Parliament of Georgia
Human Rights Center submitted legislative proposal to the parliament of Georgia to introduce respective amendments to the Law of Georgia – “Imprisonment Code”.
According to the legislative proposal, if the Parliament accepts it, new regulations shall be introduced for disciplinary violations in order to ensure their application adequately and proportionally. In accordance to the proposed amendments, disciplinary proceedings in the penitentiary establishments shall be only verbally, at least over grave and particularly grave disciplinary violations. Also, the proposal aims to change the current regulation, which automatically forbids an inmate, who is in the punishment cell, to have short and long conjugal meetings, to make phone calls, to buy food, to participate in educational process. The legislative proposal also aims to discharge the prisoner from the court fee when he/she appeals the decision on the disciplinary punishment in the court.
One of the key priorities of the Human Rights Center has always been the defense of the rights of prisoners (accused/convicted).
The HRC, in the past years, has implemented many projects in this direction and finally gained rich experience in the field.
HRC representatives have been monitoring the penitentiary establishments under the mandate of the Public Defender’s Office.
In December 2018, HRC carried out monitoring of the penitentiary establishments throughout the country together with the partner organizations.
In 2019, HRC published the report “Report on Monitoring Penitentiary Establishments in Georgia” which presents results of the monitoring carried out in the penitentiary establishments in December 2018 and relevant recommendations. The monitoring visits were carried out by the representatives of following non-governmental organizations – Human Rights Center, Penal Reform International and Initiative for Rehabilitation of Vulnerable Groups – within the mandate of National Preventive Mechanism of Public Defender of Georgia.
Based on the information collected during the monitoring and survey, HRC delivered recommendations to the Ministry of Justice and the Parliament of Georgia.
Based on the HRC report findings and the recommendations of the Public Defender of Georgia, as well as the analysis of the problems identified by the HRC lawyers in the course of their professional activities, the organization prepared the legislative proposal to amend several articles in the Imprisonment Code of Georgia, which aims to significantly improve the state of human rights of the prisoners.
The proposal was already submitted to the Parliament of Georgia in accordance to the rules determined by the law.
HRC hopes the legislative body will examine the legislative proposal promptly and will support respective amendments in the law.