უზრუნველყავით აფგან მუხთარლის დაკითხვა და ეფექტიანი გამოძიების წარმოება საქართველოში!
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი წევრი ორგანიზაციების სახელით ეხმიანება 2020 წლის 17 მარტს აფგან მუხთარლის გათავისუფლების ფაქტს და მიიჩნევს, რომ აფგან მუხთარლის თბილისიდან გატაცების და აზერბაიჯანში გადაყვანის საქმის ეფექტიანად გამოძიებისათვის აუცილებელია, საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ აფგან მუხთარლის მიანიჭოს დაზარალებულის სტატუსი, დაკითხოს იგი და ახალი გარემოებების გათვალისწინებით დაიწყოს საქმის ეფექტიანად გამოძიება.
ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები ასევე მიიჩნევენ, რომ საქართველოს მთავრობამ უნდა გაატაროს ქმედითი და ეფექტიანი ზომები აღნიშნული საქმის გამო შელახული საერთაშორისო იმიჯისა და რეპუტაციის აღდგენის მიზნით.
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი და აქტივისტი, აფგან მუხთარლი, თითქმის სამწლიანი პატიმრობიდან რამდენიმე დღის წინ გაათავისუფლეს აზერბაიჯანში. საჯაროდ მიცემულ ინტერვიუში მუხთარლიმ კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი, რომ მისი გატაცების ამბავი საქართველოში სახელმწიფო დონეზე იყო შეთანხმებული. ის ვარაუდობს, რომ დაგეგმილი გატაცების შესახებ იცოდნენ სასაზღვრო სამსახურში, უშიშროების სამსახურში და კრიმინალურ სამსახურშიც.[1]
აფგანის ჩვენების მიხედვით, ის 2017 წლის 29 მაისს საქართველოში, ქართული პოლიციის ფორმაში ჩაცმულმა, ქართულად მოსაუბრე პირებმა გაიტაცეს და ძალის გამოყენებით გადაიყვანეს აზერბაიჯანში, სადაც ის ციხეში აღმოჩნდა. 2018 წლის 12 იანვარს, აზერბაიჯანში, ბელაქანის რაიონულმა სასამართლომ აფგან მუხთარლის 6 წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. მას ბრალად ედებოდა პოლიციელებისთვის წინააღმდეგობის გაწევა, საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის უკანონო გადაკვეთა და საზღვარზე 10 000 ევროს კონტრაბანდულად გადატანა. 2018 წლის 24 აპრილს, აზერბაიჯანის შაქის სააპელაციო სასამართლომ აფგან მუხთარლი პატიმრობაში დატოვა.  2020 წლის 17 მარტს ჟურნალისტი აზერბაიჯანში პატიმრობიდან გაათავისუფლეს და ის გერმანიაში საკუთარ ოჯახთან გაემგზავრა.
აფგან მუხთარლის გატაცების საქმის გამოძიება საქართველოში თითქმის სამი წლის მანძილზე უშედეგოდ მიმდინარეობს. საგამოძიებო ორგანოებს დაწყებული აქვთ გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის პირველი ნაწილით (თავისუფლების უკანონო აღკვეთა). სხვადასხვა მიზეზების გამო გამოძიებამ ვერ მოახერხა ისეთი ობიექტური მტკიცებულებების შეგროვება საქმის გარშემო, როგორიცაა ვიდეო-ჩანაწერები თბილისიდან საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრამდე, სადაც აღბეჭდილი იქნება მუხთარლის ტრანსპორტირება.
გამოძიების მსვლელობისას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზღვრის დაცვის პოლიციის ხელმძღვანელებმა თანამდებობები დატოვეს,[3] თუმცა მათი პასუხისმგებლობის საკითხი გამოძიების შედეგად არ დამდგარა და დღემდე არ შესწავლილა სათანადოდ საქართველოს ხელისუფლების მონაწილეობა გატაცების საქმეში, მაღალი საჯარო ინტერესის მიუხედავად.
ჟურნალისტის ინტერესებს საქართველოში და ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო სასამართლოში „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ წევრი ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ იცავს. ევროსასამართლოში აფგან მუხთარლის საქმეს  მიენიჭა პრიორიტეტი[4], რაც გულისხმობს რომ უახლოეს პერიოდში სასამართლომ უნდა გამოაცხადოს გადაწყვეტილება მოპასუხე სახელმწიფოების – საქართველოს და აზერბაიჯანის მიმართ.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი წევრი ორგანიზაციების სახელით მოუწოდებს საქართველოს საგამოძიებო ორგანოებს:
აწარმოონ აფგან მუხთარლის საქმის ეფექტიანი გამოძიება და საზოგადოებას მიაწოდონ ინფორმაცია მისთვის თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტზე დაწყებული სისხლის სამართლის საქმის გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ
მიენიჭოს აფგან მუხთარლის დაზარალებულის სტატუსი და დაკითხოს ის, რადგან მას შეუძლია გამოძიებას მიაწოდოს ინფორმაცია საქართველოში მისი გატაცების უმნიშვნელოვანეს დეტალებზე.

PROVIDE AFGAN MUKHTARLI’S INTERROGATION AND EFFECTIVE INVESTIGATION OF HIS CASE IN GEORGIA!
Human Rights House Tbilisi on behalf of its member organizations echoes to the release of Afghan Mukhtarli on March 17 and deems that in order to conduct the effective investigation of the abduction and transfer of Afghan Mukhtarli from Georgia to Azerbaijan the Prosecutor’s Office of Georgia must grant the victim status to him, interrogate him and use these new circumstances for effective investigation.
The Human Rights House Tbilisi and its member organizations also consider that the Government of Georgia should take adequate and effective measures to restore the damaged international image and reputation of the country.
Azerbaijani journalist and activist, Afgan Mukhtarli, was released a few days ago after spending almost three years in an Azerbaijani prison. In a public interview, Mukhtarli reiterated that the matter of his abduction had been agreed at the state level. He believes that the plan of his abduction was known to the border guards, the security services and the criminal services of Georgia.[1]
According to Afgan’s testimony, he was abducted in Tbilisi on May 29, 2017, by Georgian-speaking people wearing uniforms of Georgian police. He was forcibly taken to Azerbaijan, where he was imprisoned. On January 12, 2018, the Belakan District Court sentenced Afgan Mukhtarli to 6 years in prison in Azerbaijan. He was charged with resisting police officers, illegally crossing the Georgia-Azerbaijani border and smuggling 10,000 euros. On April 24, 2018, the Azerbaijani Shaki Court of Appeal upheld the custody of Afgan Mukhtarli. On March 17, 2020, the journalist was released from custody in Azerbaijan and he traveled to Germany, to his family.
The investigation into the abduction of Afgan Mukhtarli has been unsuccessful in Georgia for nearly three years. Investigative authorities have launched an investigation under the first part of Article 143 of the Criminal Code of Georgia (unlawful deprivation of liberty). For various reasons, the investigation failed to gather objective evidence in the case, such as videotapes from Tbilisi to the Georgian-Azerbaijani border, that could have depicted the transportation of Mukhtarli.
During the investigation, the heads of the State Security Service’s Counterintelligence Department and the Border Police of the Ministry of Internal Affairs have resigned[3], but their responsibility has not been yet investigated and the involvement of the Georgian authorities in the abduction case has not been properly studied to date, despite the high level of interest from society.
The journalist is represented in Georgia and the European Court of Human Rights by Human Rights House Tbilisi member organization “Article 42 of the Constitution”. The case of Afgan Mukhtarli has been given priority at the European Court[4], which means that in the near future the court will have to issue a ruling on the respondent states – Georgia and Azerbaijan.
On behalf of its member organizations, Human Rights House Tbilisi calls on the Georgian investigative bodies to:
- Conduct an effective investigation into the case of Afgan Mukhtarl and inform the public of the ongoing criminal investigation into the fact of unlawful deprivation of liberty.
- Assign victim status to Afgan Mukhtarli and interrogate him, as he can provide the investigation with information on key details of his abduction in Georgia.