ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება საგანგებო მდგომარებისას ჯარიმებისა და პოლიციელთა შესაძლო უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტების შესახებ
ახალი კორონავირუსის (COVID 19) გავრცელების პრევენციის მიზნით, 2020 წლის 21 მარტს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა. 1 აპრილიდან დამატებით შემოღებულია კომენდანტის საათი 21:00-დან 6:00 საათამდე. საგანგებო მდგომარეობის, მათ შორის - კომენდანტის საათის დარღვევის შემთხვევებისათვის განსაზღვრულია ადმინისტრაციული ჯარიმა ფიზიკური პირებისათვის 3000 ლარის, ხოლო იურიდიული პირებისათვის 15000 ლარის ოდენობით. განმეორებით დარღვევის შემთხვევებისათვის დაწესებულია სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა.
საგანგებო მდგომარეობის პირობებში შსს-ს თანამშრომლების მიერ გამოწერილია მრავალი ჯარიმა. მოქალაქეებს აქვთ შესაძლებლობა, გამოწერილი ჯარიმები გაასაჩივრონ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის შესაბამისად, ჯარიმის გამოწერიდან 10 კალენდარული დღის ვადაში. საჩივარი შეიძლება წარდგენილი იქნეს როგორც შსს-ში, ისე პირდაპირ სასამართლოში, მითითებული ვადის დაცვით.
საგანგებო მდგომარეობისას ადგილი ჰქონდა პოლიციელთა მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების რამდენიმე სავარაუდო შემთხვევას. სოციალურ ქსელში მოქალაქეები გამოთქვამდნენ პრეტენზიას მათ მიმართ ჩადენილი დამამცირებელი და არადამიანური მოპყრობის ფაქტებზე. გავრცელდა რამდენიმე ვიდეომასალაც, სადაც იკვეთება შსს თანამშრომელთა მხრიდან ჩადენილი უკანონო ქმედებები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მოახდინოს სწრაფი და ეფექტური რეაგირება და გამოავლინოს პოლიციელთა მხრიდან მოქალაქეთა მიმართ ჩადენილი შესაძლო უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტები, უზრუნველყოს ამ მხრივ განსაკუთრებული კონტროლი, რათა საგანგებო მდგომარეობის პირობებში აღიკვეთოს და არ მოხდეს ძალაუფლების ბოროტად გამოყენება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს მოქალაქეებს, დაიცვან დაწესებული შეზღუდვები, დაემორჩილონ საგანგებო მდგომარებისა და კომენდანტის საათის მოთხოვნებს, რათა შესრულდეს ამ შეზღუდვების მიზანი - მოხდეს ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენცია.
ცენტრი გამოთქვამს მზადყოფნას, სამართლებრივი დახმარება გაუწიოს იმ მოქალაქეებს, რომლებსაც მიაჩნიათ, რომ მათ მიმართ უკანონოდ არის გამოწერილი ჯარიმები, საგანგებო მდგომარებით გათვალისწინებული აკრძალვების დარღვევის გამო; ასევე - იმ მოქალაქეებს, რომელთა მიმართაც პოლიციელთა მხრიდან განხორციელდა დამამცირებელი და არაადამიანური მოპყრობა, ან/და სხვა უკანონო ქმედება.

HRC Statement about the Penalties Issued during the Emergency State and the Facts of Alleged Abuse of Power by Police Officers
For the prevention of the spread of the COVID 19, on March 21, 2020 emergency situation was announced in the entire territory of Georgia. From April 1, the Government announced the nationwide curfew between 21:00 pm and 6:00 am. Administrative penalties for the violation of the requirements of the state of emergency and the curfew, amount 3 000 GEL for individuals and 15 000 GEL for legal entities. For the repeated violation, criminal prosecution will start.
In the course of emergency situation, police officers have issued penalty notices to many citizens. People may appeal the sanctions in accordance to the Administrative Offences Code of Georgia within 10 calendar days. The complaint may be lodged in the Ministry of Internal Affairs or directly in the court within the estimated timeframe.
During the emergency situation, there were facts of alleged abuse of power by police officers. In the social network citizens complained about degrading and inhuman treatment from the side of law enforcement officers. Some videos were released, where police officers allegedly committed unlawful actions.
HRC calls on the MIA to promptly and effectively respond to similar facts and identify all cases of alleged abuse of power by police officers against citizens; the MIA shall ensure particular control of the situation in order to combat all possible facts of misuse of official power.
HRC calls on the citizens to respect the established rules, obey the requirements of the emergency situation and curfew to achieve the goals of these restrictions – to prevent the spread of the COVID 19.
HRC is ready to provide citizens with free legal aid, who believe that penalties were imposed on them unlawfully, as well as the citizens, who became subjects of degrading or inhuman treatment, or/and other unlawful actions of the police officers.