საზოგადოებრივი ორგანიზაციები: მოვუწოდებთ მთავრობას დაეხმაროს სომხეთს კორონავირუსით გამოწვეული კრიზისის დაძლევაში
5 ივნისი, 2020
ხელმომწერი საზოგადოებრივი ორგანიზაციები სოლიდარობას ვუცხადებთ სომხეთის მოქალაქეებს  და ახალი კორონავირუსის ეპიდემიასთან დაკავშირებული საგანგაშო ვითარების გამო, მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, სოლიდარობისა და თანამშრომლობის ნიშნად, მეზობელი ქვეყნის მოსახლეობას გაუწიოს დახმარება.
მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს მხრიდან მხარდაჭერის  მზადყოფნა გუშინ საგარეო საქმეთა მინისტრმა საჯარო განცხადებაში დაადასტურა. არსებითია, ეს დახმარება დროულად და სომხეთის საჭიროებების მიხედვით სათანადოდ განხორციელდეს. ჩვენი რწმენით, კორონავირუსით გამოწვეული სოციალური და ეკონომიკური კრიზისი დაძლევადი მხოლოდ საერთაშორისო თანამშრომლობის პირობებში შეიძლება გახდეს  და მნიშვნელოვანია ჩვენმა ქვეყანამ, ჩვენი რესურსების ფარგლებში, სოლიდარობის ამგვარი პოზიტიური პრაქტიკა შექმნას.
უკვე რამდენიმე დღეა სომხეთში ყოველდღიურად კორონავირუსის რამდენიმე ასეული ახალი შემთხვევა ფიქსირდება. ამ დრომდე სომხეთში დაფიქსირებული ინფიცირების შემთხვევები 12,000-ს უახლოვდება, გარდაცვლილთა რაოდენობამ კი 170-ს გადააჭარბა. ჯერ კიდევ 24 მაისს, სომხეთის ჯანდაცვის მინისტრმა განაცხადა, რომ ქვეყანაში არსებული 186 ინტენსიური თერაპიის განყოფილებიდან - რომელიც საჭირო ყველაზე მძიმედ მიმდინარე დაავადებების შემთხვევებში ხდება - 154 უკვე დაკავებული იყო. მას შემდეგ ინტენსიური განყოფილებების რაოდენობა არ განახლებულა, თუმცა პირველ ივნისს პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა განაცხადა, რომ მძიმედ მიმდინარე შემთხვევების რაოდენობა 440-ს აღწევდა.  სავარაუდოა, რომ მძიმე პაციენტთა რაოდენობა მატებას განაგრძობს, რადგან ბოლო დღეების მანძილზე სომხეთში ჩატარებულ ტესტთა 35-50% პოზიტიურია, რაც კორონავირუსის მოსახლეობაში გავრცელების საგანგაშო მაჩვენებელზე მიუთითებს.
ამის პარალელურად, საქართველოს ჯანდაცვის სისტემა წარმატებით ახერხებს როგორც ახალი შემთხვევების რაოდენობის კონტროლს, ისე ინფიცირებულთა ეფექტურ მკურნალობას. ჯანდაცვის მინისტრისა და სამედიცინო სფეროს სხვა წარმომადგენელთა განცხადებები საქართველოში არსებულ მარაგებსა და სამედიცინო რესურსებზე გვაფიქრებს, რომ ფართომასშტაბიანი რისკების თავიდან აცილების დათქმით, საქართველსო ჯანდაცვის სისტემას სომხეთისთვის ხელშესახები დახმარების გაწევა შეუძლია.
პანდემიური ვითარების შესამსუბუქებლად და მასშტაბური სიკვდილიანობის თავიდან ასაცილებლად საერთაშორისო სოლიდარობა და თანამშრომლობა აუცილებელი წინაპირობაა. მიმდინარე ეპიდემია სამომავლოდ იმ ქვეყნებშიც გაზრდის დაავადებების ახალი ტალღების გაჩენის რისკს, სადაც ამ დროისთვის COVID-19-ის კონტროლი ეფექტურად მიმდინარეობს.
პანდემიასთან დაკავშირებული სოციალური და ეკონომიკური კრიზისი საერთაშორისო ურთიერთობებს დამატებითი წნეხის ქვეშ აყენებს და სამწუხაროა, რომ რიგ შემთხვევებში, არსებულ ვითარებას იზოლაციონისტური და ავტორიტარული რიტორიკის გაძლიერება მოჰყვა. ამ ტალღის დასაპირისპირებლად, მნიშვნელოვანია კრიზისის დაძლევისკენ მიმართული ურთიერთთანამშრომლობისა და სოლიდარობის ახალი სტრატეგიისა და პრაქტიკის შექმნა. მეტიც, კრიზისული სიტუაცია, შესაძლოა, ქვეყნებსა და ადამიანებს შორის კონფლიქტის, გაუცხოების, ტრანფორმაციისა და სოლიდარობაზე დაფუძნებული პოზიტიური პოლიტიკის გატარების პირობაც აღმოჩნდეს.
ამ რთულ ვითარებაში მხარდაჭერის აღმოჩენა ჩვენი მეზობელი ხალხისთვის და ქვეყნებისთვის სომხეთთან კეთილმეზობლობის დადასტურება, ქვეყნებსა და მოქალაქეებს შორის მეგობრობაზე და სოლიდარობაზე დაფუძნებული თანამშრომლობისა და ურთიერთობების გაღრმავებისთვის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნება.
ამასთან, საზოგადოებრივი ორგანიზაციები გამოვხატავთ მზადყოფნას, ჩვენი მანდატისა და რესურსების ფარგლებში, აღმოვუჩინოთ საჭირო მხარდაჭერა ჩვენს კოლეგებს.

Public organizations call on Georgian government to help Armenia overcome crisis caused by Coronavirus
June 5, 2020
We, the subscribing public organizations, stand in solidarity with the citizens of Armenia and call on the Government of Georgia to render assistance to the people of the neighboring country as a sign of solidarity and cooperation due to the alarming situation related to the outbreak of the novel coronavirus.
It should be noted, that yesterday the Minister of Foreign Affairs confirmed in his statement Georgia's commitment to support its neighbor. It is essential that this assistance is provided in a timely manner and in accordance with the needs of Armenia. We believe that the social and economic crisis caused by Coronavirus can be overcome only in conditions of international cooperation, and it is essential that our country, within available resources, establishes such a positive practice of solidarity.
For a few days now, several hundred new cases of Coronavirus have been daily reported in Armenia. So far, the number of recorded cases of infection in Armenia is close to 12,000, and the death toll has exceeded 170. On May 24, the Minister of Health of Armenia stated that out of 186 intensive care units available in the country in case of the most serious diseases, 154 had already been occupied. Since then, the number of intensive care units has not expanded, although on June 1, the Prime Minister Pashinyan said that the number of severe cases of the disease reached 440. Apparently, the number of severely ill patients continues to increase, as 35-50% of tests carried out in Armenia in recent days are positive, which points to an alarming rate of spread of coronavirus among the population.
Meanwhile, the Georgian health system successfully manages both to control the number of new cases and to carry out effective treatment of infected patients. Statements made by the Minister of Health and other representatives of the medical sphere concerning the reserves and medical resources available in Georgia suggest that the Georgian health system can provide tangible assistance to Armenia in order to avoid large-scale risks.
International solidarity and cooperation is a vital precondition for improving of the pandemic situation and preventing of large-scale mortality. The ongoing epidemic in different countries will increase the risk of new waves of disease in those countries, where COVID-19 control is effective by now.
The social and economic crisis arising from the pandemic has a serious impact on international relations, and, unfortunately, in some cases the present situation has given rise to isolationist and authoritarian rhetoric. In order to cope with this wave, it is important to create new strategies and practices of cooperation and solidarity aimed at overcoming the crisis. Moreover, the crisis situation may be a condition for the positive policy based on solidarity and transformation of conflicts between different countries and peoples.
Rendering support in this difficult situation will be a confirmation of good-neighbourliness with Armenia and another important step towards expanding the cooperation and relations based on friendship and solidarity between our countries and people.
Therefore, public organizations express willingness to provide the necessary support to our colleagues within the framework of our mandate and resources.