სამოქალაქო აქტივიზმის გამო დაკარგული სამსახური
,,ქარელის მუნიციპალიტეტის მერმა, ზაზა გულიაშვილმა დარეკა მის მფარველთან, საქართველოს სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის ხელმძღვანელ ანზორ ჩუბინიძესთან და საქართველოს ფოსტის დირექტორს ჩემი  სამსახურიდან გათავისუფლება მოსთხოვეს",  - ამბობს ანი ბალიაშვილი, რომელიც საქართველოს ფოსტის ქარელის სერვისცენტრის მენეჯერის თანამდებობიდან გათავისუფლებას მის სამოქალაქო აქტივიზმს უკავშირებს.
ქარელის მუნიციპალიტეტის მერია რუისის სპორტული მოედნის ნაწილს, აუქციონის წესით, რუსულ კომპანია ,,ბიგ სერვისზე" გასხვისებას აპირებდა. ანი ბალიაშვილი რამდენიმე თანამოაზრესთან ერთად ქარელის მუნიციპალიტეტის მერის ამ  გადაწყვეტილებას  სოციალურ ქსელით და ადგილობრივი მედიასაშუალებებით მწვავედ აკრიტიკებდა. ამავე დროს მათ საკითხი სასამართლოში გაასაჩივრეს და სასამართლომ მერიას აუქციონის გამოცხადება დროებით აუკრძალა.
,,ბოლო 7 თვეა, რაც რუისის მოსახლეობის ნაწილი აპროტესტებს რუისის სპორტული მოედნის ნაწილის რუსულ კომპანიაზე გასხვისებას და მე ამ პროტესტში თავიდანვე ვიყავი ჩართული, რადგან ძალიან დიდ პრობლემად მიმაჩნია რომ რუისის სპორტული მოედნის ნაწილი გადაეცეს იმ კომპანიას, რომლის მფლობელების 90% რუსეთის მოქალაქეები არიან. ეს არის ჩემთვის მიუღებელი და წითელი ხაზები არ უნდა გადაკვეთოს არც ადგილობრივმა და არც ცენტრალურმა ხელისუფლებამ. თან იმ ადგილზე, რომლის გასხვისებასაც აპირებენ რუსულ კომპანიაზე,  2008 წლის ომის დროს, რუსებმა კასეტური ბომბი ჩამოაგდეს. იქ უნდა გაკეთებულიყო ისეთი სიმბოლო, რაც რუსული აგრესიისა და ოკუპაციის წინააღმდეგ იქნებოდა მიმართული“,-  აცხადებს ანი ბალიაშვილი.
საქართველოს ფოსტის პრესსამსახურის განცხადებით, ანი ბალიაშვილი ქარელის სერვისცენტრში მომხდარი ხარვეზების გამო გათავისუფლდა დაკავებული თანამდებობიდან.
,,ანი ბალიაშვილთან შრომითი ხელშეკრულება შეწყდა მრავალი და უხეში დარღვევების გამო. სერვისცენტრში, სადაც ბალიაშვილი დასაქმებული იყო მენეჯერის პოზიციაზე, არსებობდა ვადაგადაცილებული 1 875 გზავნილი, რის გამოც, ადრესატებთან ზედმეტი ვიზიტები განხორციელდა 40-ჯერ, ანუ ერთი მხრივ, გზავნილები ბარდებოდა დაგვიანებით, ხოლო მეორე მხრივ, კურიერები ახორციელებდნენ ზედმეტ ვიზიტებს სხვა ადრესატებთან. შესაბამისად, სერვისცენტრში არ არსებობდა ორგანიზებული და დისციპლინირებული სამუშაო გარემო, რისი შექმნის ვალდებულებაც ჰქონდა მას, როგორც მენეჯერს. გარდა ამისა, ანი ბალიაშვილის დაქვემდებარებულ სერვისცენტრში კურიერებისთვის გზავნილების გადაცემა ხდებოდა რეესტრის (აღრიცხვის) გარეშე. კურიერებისთვის გზავნილების რეესტრის გარეშე გადაცემის 1 947 შემთხვევა დაფიქსირდა, რაც შეიცავდა საკმაოდ დიდ რისკებს საოპერაციო პროცესის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით. დასახელებულ დარღვევებთან ერთად, ცალკე უნდა აღინიშნოს ის ფაქტი, რომ „სერვისების განვითარების სააგენტოს“ გზავნილების (სერვისების განვითარების სააგენტოს ID ბარათები) მესამე პირზე ჩაბარების 10 შემთხვევა მოხდა, მაშინ როდესაც, საფოსტო საკურიერო მომსახურების შესახებ ხელშეკრულების პირობების მიხედვით, აღნიშნული გზავნილები ბარდება პირადად ადრესატს, ანუ პირადობის მოწმობის ჩაბარება მოხდა სხვა პირებზე. ასევე, დარღვევები გამოვლინდა სხვა შემთხვევებშიც. კერძოდ, გზავნილების გაგზავნა დახარისხების ცენტრში, შესაბამისი რუთის შექმნის გარეშე მოხდა ოთხ შემთხვევაში. ამასთან, გზავნილების გაგზავნა ბილინგში გატარების გარეშე მოხდა ორ შემთხვევაში, რაც გულისხმობს ტარიფის დაანგარიშების გარეშე გზავნილზე მომსახურების გაწევას", - ასე განმარტავს საქართველოს ფოსტა ანი ბალიაშვილის გათავისუფლების საფუძველებს.
ანი ბალიაშვილის თქმით, საქართველოს ფოსტის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში მოყვანილი ხარვეზების ნაწილი უსაფუძვლოა, თუმცა აღნიშნავს, რომ სერვისცენტრში არსებულ პრობლემების შესახებ არაერთხელ ჰქონდა მიწერილი მენეჯმენტისთვის, რასაც რეაგირება არ მოჰყოლია. ბალიაშვილი ამბობს, რომ დამოუკიდებლად აღნიშნულ ხარვეზებს ვერ გამოასწორებდა, მისი თქმით საქართველოს ფოსტის მენეჯმენტის მხრიდან არაერთი მადლობა აქვს მიღებული კარგად მუშაობისთვის.
,,საქართველოს ფოსტის მენეჯმენტიც მსხვერპლია, მე ამის შესახებ სასამართლოში ვისაუბრებ, თუ კონკრეტულად ვინ დაურეკა საქართველოს ფოსტის გენერალურ დირექტორს და დაავალა ჩემის სამსახურიდან გათავისუფლება. სამი წლის განმავლობაში არ მიმიღია არცერთი შენიშვნა-გაფრთხილება და საყვედური და ბოლო ერთ კვირაში რა დამემართა? - მე ამ კითხვას დაუსვამ საქართველოს ფოსტის წარმომადგენელს სასამართლოში, როდესაც შევხვდები", - აცხადებს ბალიაშვილი, რომელიც საქართველოს ფოსტის მენეჯმენტის გადაწყვეტილებას მისი გათავისუფლების შესახებ სასამართლოში ასაჩივრებს. ანი ბალიაშვილის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს. ორგანიზაციის იურისტის ლექსო მერებაშვილის განცხადებით, ანი ბალიაშვილის სამსახურიდან გათავისუფლება სამოქალაქო აქტივიზმთან არის დაკავშირებული: ,,სახეზე გვაქვს უკანონო გათავისუფლების შემთხვევა. სასამართლოზე მოვითხოვთ ამ ბრძანების გაუქმებას და ანი ბალიაშვილის სამსახურში აღდგენას“.
ქარელი მუნიციპალიტეტის მერი ზაზა გულიაშვილი ანი ბალიაშვილის გათავისუფლების საქმესთან მის კავშირს უარყოფს.
,,მე არ ვარ ფოსტის ხელმძღვანელი და არც ჩემს დაქვემდებარებაშია ფოსტა, ამიტომ მე ვერ გავათავისუფლებდი. ანი ბალიაშვილი და კიდევ სხვები რას ილაპარაკებენ და რა ცილს დამწამებენ, არ ვიცი. ფოსტის ადმინისტრაციამ გამოუქვეყნა ანი ბალიაშვილს ის დარღვევები, რაც ჰქონდა და მიკვირს კიდეც, რატომ აქამდე არ გაათავისუფლეს", - აცხადებს ქარელის მუნიციპალიტეტის მერი.
ანი ბალიაშვილმა 11 ივნისს, გორში ჩამოსულ ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს გადასცა წერილი, სადაც  ბალიაშვილი მის მიმართ დაწყებულ დევნაზე საუბრობს.

Lost job because of civil activism
“Kareli municipality mayor Zaza Guliashvili called his patron Anzor Chubinidze, who is the head of the Special State Protection Service of Georgia, and asked to call the director of the Georgian Post to fire me,” Ani Baliashvili said, who was dismissed from the position of the manager of the Kareli municipality service center of the Georgian Post. She believes her dismissal was connected with her civil activism. The Kareli municipality city hall intended to sell part of the sport ground in Ruisi village to the Russian company Big Service via auction. Ani Baliashvili, together with some of her friends, criticized the decision of the municipality mayor in the social network and with local media. At the same time, they appealed the court against the city hall and the court prohibited the local municipal government to continue the auction.
“In the past seven months, part of the Ruisi village population has been protesting the planned sale of the part of the sport ground to a Russian company and I have been involved in this process from the very beginning because I believe it is a problem to assign the part of the sport ground to the company, where Russian citizens own 90% of the shares. It is inadmissible for me and I think neither local nor central authority must cross red lines. During the 2008 August war, Russians dropped bombs on the territory, which the local government plans to sell to the Russians now. Therefore, instead, it was important to install some symbol dedicated to the protest of the Russian aggression and occupation there,” Ani Baliashvili said.
According to the press-center of the Georgian Post, Ani Baliashvili was dismissed because of the miscarriages observed in the work of the Kareli service center.
“The labor contract with Ani Baliashvili was terminated because of many grave violations in the service center. There were 1875 outdated letters in the service center, where she worked as a manager and relatively the employees had to make 40 extra visits to the addressees to distribute the letters. That means, on the one hand addressees used to receive letters/parcels later, and on the other hand curriers had to make extra visits. Consequently, there was not organized and discipline-based working environment in the service center and the manager was responsible to create it. Above that, the parcels/letters were handed to the curriers without recording them in the registry. We observed 1 947 similar cases in the Kareli service center that created huge risks with regard to the safety of the operation. Besides that, in 10 cases, the letters were handed to the third persons while according to the post service contracts, the letters were to be handed directly to the addressees. Shortcomings were identified in other procedures too,” the Georgian Post clarified the grounds of Ani Baliashvili’s dismissal.
Ani Baliashvili said that part of the accusations mentioned in the statement of the Georgian Post was groundless but noted that she had notified the management about the problems several times but nobody reacted to her concerns. Baliashvili said that she could not eradicate the problems alone; above that, she had received many letters of appreciation from the management for the well-performed job before.
“The management of the Georgian Post is also victim and I will speak about it in the court, who called the director general of the Georgian Post and ordered to fire me. I had not received any reprimand or remark during the previous three years and what could happen to me in the last week? – I will ask this question to the representative of the Georgian Post in the court, when we meet,” said Baliashvili, who appealed the court against the Georgian Post in the. Human Rights Center defends Ani Baliashvili’s interests in the court. HRC lawyer Aleksi Merebashvili said Ani Baliashvili was sacked because of her civil activism. “It was unlawful dismissal. In the court, we will request annulment of the decision and restoration of Ani Baliashvili to the working place.”
Kareli municipality mayor Zaza Guliashvili denies his connection with Ani Baliashvili’s dismissal.
“I am not the head of the Georgian Post and neither I have control mechanism of their work; so I could not fire her. The post administration published the violations observed in her work and I am surprised why they had not sacked her earlier,” Kareli municipality mayor said.
Ani Baliashvili gave a letter to the US Ambassador to Georgia when she visited Gori on June 11; in the letter, Baliashvili wrote about her persecution.