ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკურ პრობლემებთან დაკავშირებით
26 ივნისი, 2020
2020 წლის 22 ივნისს ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფლებში - ტახტისძირსა და დირბში. ამ სოფლებში რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 2020 წლის აპრილში დაიწყეს უკანონო ბორდერიზაცია - დაამონტაჟეს ძელები და გაავლეს მავთულხლართები. შედეგად, ადგილობრივი მოსახლეობის სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთები რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცა.
ადგილობრივმა მაცხოვრებლებმა დაკარგეს წვდომა მიწაზე, რომელსაც წლების განმავლობაში ამუშავებდნენ და მათი შემოსავლის მთავარი წყარო იყო. ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები გაესაუბრნენ ტახტისძირში მცხოვრებ რამდენიმე ოჯახს, რომლებიც ამ პრობლემის წინაშე აღმოჩნდნენ. მათი ინფორმაციით, დაახლოებით ჰექტარზე მეტი ფართობის მიწის ნაკვეთი, რომელსაც ისინი ათწლეულების განმავლობაში ამუშავებდნენ და მოჰყავდათ სხვადასხვა სასოფლო-სამეურნო კულტურები, სრულიად მოექცა მავთულხლართებს მიღმა. ეს მიწის ნაკვეთები იყო ოჯახებისთვის შემოსავლის მთავარი წყარო. მათი ინფორმაციით, ბორდერიზაციის ფაქტამდე, მიწის ნაკვეთის რეგისტრაციის მიზნით, მათ მიმართეს საჯარო რეესტრს, მაგრამ უარი ეთქვათ რეგისტრაციის საკითხის გადაწყვეტაზე იმ მიზეზით, რომ მიწა საოკუპაციო ხაზთან ახლოს მდებარეობდა. ოჯახისთვის სახელმწიფოს არ შეუთავაზებია სხვა სანაცვლო მიწა ან კომპენსაცია დაკარგულ მიწასთან დაკავშირებით.
აღნიშნული შემთხვევა კიდევ ერთხელ ადასტურებს სახელმწიფოს არათანმიმდევრულ და ადამიანის უფლებათა პრინციპებთან შეუსაბამო პოლიტიკას საოკუპაციო ხაზთან ახლომდებარე სასოფლო-სამეურნეო მიწის რეგისტრაციის, საკუთრების უფლების დაცვისა და ადგილობრივი მოსახლეობის მიერ მის დაუბრკოლებლად გამოყენებასთან დაკავშირებით. ამ მხრივ, ასევე საყურადღებოა ილია ბერუაშვილის შემთხვევა, რომლის მიწის ნაკვეთი სოფელ დიცში, გორის მუნიციპალიტეტში, საოკუპაციო ხაზთან ახლოს, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მდებარეობს. საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ ილია ბერუაშვილის 2018 წელს უარი უთხრა მიწის რეგისტრაციაზე. სააგენტომ უარის მიზეზად დაასახელა სასოფლო-სამეურნეო მიწის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობა, რაც ფაქტობრივად არასწორ ინფორმაციას წარმოადგენს, რადგანაც აღნიშნული მიწა არ არის ოკუპირებული. ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარების შედეგად,  საქართველოს საერთო სასამართლოებმა მოქალაქის სასარგებლო გადაწყვეტილება გამოიტანეს და საჯარო რეესტრს ილია ბერუაშვილისთვის საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის საკუთრებაში დარეგისტრირება დაავალეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა იურიდიული დახმარებით უზრუნველყო მოქალაქე კიდევ ერთ საქმესთან დაკავშირებით, რომელიც ბორდერიზაციასა და საოკუპაციო ხაზთან ახლომდებარე მიწით სარგებლობის საკითხებს უკავშირდება. საქმე შეეხება სოფელ ახრისში, გორის მუნიციპალიტეტში საოკუპაციო ხაზთან ახლომდებარე მიწის ნაკვეთს, რომელზეც ადგილობრივმა მაცხოვრებელმა მესაკუთრემ წვდომა დაკარგა 2012 წელს სოფელში მავთულხლართებს გავლების გამო. შედეგად, მას წაერთვა აღნიშნული მიწის დამუშავებისა და შემოსავლის მიღების შესაძლებლობა. მიუხედავად ამისა, შემოსავლების სამსახური მოქალაქეს აკისრებდა ქონების გადასახადს აღნიშნულ მიწაზე. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული დახმარების შედეგად, სახელმწიფომ მოუხსნა მას ქონების გადასახადი. ამჟამად, ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიმართული აქვს სახელმწიფოს შესაბამისი ორგანოებისათვის, რათა აღნიშნული პირი უზრუნველყოფილი იქნას ალტერნატიული ფართით სხვა ტერიტორიაზე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს ხელისუფლებას:
• შეიმუშავოს თანმიმდევრული და ადამიანის უფლებებთან შესაბამისი პოლიტიკა საოკუპაციო ხაზთან ახლომდებარე მიწის რეგისტრაციის საკითხებთან დაკავშირებით;
• ხელი შეუწყოს ადგილობრივი მოსახლეობის მიერ მიწით დაუბრკოლებლად სარგებლობას;
• საკუთრებაში დაურეგისტრიროს ადგილობრივ მაცხოვრებლებს კუთვნილი მიწის ნაკვეთი;
• იმ შემთხვევებში კი, როდესაც ადგილობრივი მაცხოვრებლების სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთები უკანონო ბორდერიზაციით არის მიტაცებული, უზრუნველყოს დაზარალებულები ალტერნატიული ფართით სხვა ტერიტორიაზე.
გარდა უკანონო ბორდერიზაციით შექმნილი პრობლემებისა, რის შედეგადაც ადგილობრივ მოსახლეობას შეზღუდული აქვს წვდომა ბუნებრივ რესურსებზე, მათ შორის - ტყეებზე, საძოვრებსა და მიწებზე, საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებნი სხვა მწვავე სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემების წინაშე დგანან. საოკუპაციო ხაზთან ახლომდებარე არაერთ სოფელში მოსახლეობას შეზღუდული აქვს სასმელი წყლის მიწოდება ან მიეწოდებათ სასმელად უვარგისი წყალი. პრობლემას წარმოადგენს, ასევე, სარწყავი არხების არარსებობა და გაუმართავი სარწყავი არხები, რის გამოც მოსახლეობა ვერ ამუშავებს სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთებს. სოფელ დირბს, სადაც ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები ახლახანს იმყოფებოდნენ,  წლების განმავლობაში სასმელად უვარგისი წყალი გრაფიკით მიეწოდება. ეს პრობლემა საჭიროებს დაუყოვნებლივ რეაგირებას ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის ორგანოების მიერ. მოსახლეობამ, ასევე, ერთ-ერთ მწვავე პრობლემად დაასახელა სოფელში სარწყავი არხების არარსებობა, რის გამოც ისინი სრულფასოვნად ვერ ამუშავებენ კუთვნილ მიწის ნაკვეთებს და ვერ იღებენ მოსავალს. შედეგად, მათ შეზღუდული აქვთ საარსებო წყაროებიც.
ასეთი მეთოდებით იმარაგებს მოსახლეობა სასმელ წყალს სოფელ დირბში, ქარელის მუნიციპალიტეტში. აქ სასმელი წყლის მისაღებად დაახლოებით ათამდე ადამიანი იდგა რიგში.

Statement of Human Rights Center about social-economic problems of the people living near the occupation line
June 26, 2020
On June 22, 2020 the representatives of Human Rights Center visited the villages Takhtisdziri and Dirbi in Kareli municipality. The Russian occupation forces started illegal borderization in these villages in April 2020 – they installed poles and barbed wires. As a result, the agricultural plots of the local inhabitants turned up on the occupied territory.
The locals lost access to the land, which they had been cultivating for years and the land was the only source of income for their families. HRC representatives talked with several families in Takhtisdziri, who lost the plots. According to their information, the family owned over one hectare land, where they had various plants and trees; now the land is on the other side of the barbed wires. The locals said that before borderization, they applied to the National Agency of Public Registry to register the plots but they refused saying that the land was located nearby the occupation line. The state did not offer the family alternative land or compensation for the lost property.
This fact once again demonstrates inconsistentinconsequent policy of the State towards the registration of agricultural plots near the occupation line that contradicts the principles of human rights and violates the property rights and right to free movement of the local population. In this regard, the case of Ilia Beruashvili is also worth to mention, whose land is located close to the occupation line in Ditsi village, Gori municipality – in the territory which is under the control of Georgia. The NAPR refused Ilia Beruashvili to register his plot in 2018 claiming that it was located on the occupied territory that was incorrect information because the land was not in the occupied territory. As a result of the HRC legal advocacy, the common courts of Georgia passed verdicts in favor of the applicant and ordered the NAPR to register the land on Ilia Beruashvili1.
HRC assists another citizen, who also has problems with regard to the agricultural land located in the occupied territory. He is a resident of Akhrisi village in Gori municipality, and lost access to his plot in 2012 after the barbed wires were set up in their village. As a result, he lost possibility to cultivate the land and get harvest there. Nevertheless, the Revenue Service ofpf Georgia charged him with the property tax for the land. As a result of legal aid of HRC, the State lifted the property tax charges from the applicant. HRC appealed respective state bodies to provide the citizen with the alternative land in the other territory.
Human Rights Center calls on the authority:
To develop consistentelaborate consequent state policy about the registration of the lands located close to the occupation line, which will be coherent with the human rights principles;
To promote unlimited access of the locals to their agricultural plots;
To register the plots on their factual owners;
when the agricultural land is misappropriated as a result of illegal borderization, the state shall offer alternative land to the locals in the other territory
Besides the problems caused by illegal borderization, for what the local population has limited access to the natural resources like forest, pastures and land, the inhabitants of the villages close to the occupation line face other gravehard socioal-economic problems. Many villages near the occupation line have restricted access to are not supplied with drinking water or are supplied with the poor quality water. Another problem is lack of or demolished irrigation channels for what the locals cannot cultivate their plots. In Dirbi village the locals have been supplied with undrinkable water for years. The problem must be resolved by the local municipal government immediately. The local population also complained that there are no irrigation channels in their village and they cannot cultivate their plots and get harvest. As a result, they have limited sources of income.
In the photo, the inhabitants of Dirbi village in Kareli municipality stand in the queue to collect drinking water. Approximately ten people were waiting for their turn in this line. More than ten people were waiting for their turn.