ჩვენ ვკარგავთ აფხაზებსა და ოსებს
რუსეთ-საქართველოს ომიდან 12 წლის შემდეგ ქართულ-ოსური კონფლიქტის მოგვარების გზები ჩიხში შევიდა, საიდანაც გამოსვლაც და გამოსავლის მოძებნაც ერთდროულად რთულია. თუ რა მიღწევები გვაქვს და რა რჩება გამოწვევად ქართულ-ოსური კონფლიქტის მშვიდობიანად დარეგულირების მიმართულებით, humanrights.ge-მ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში ყოფილ სახელმწიფო მინისტრ პაატა ზაქარეიშვილთან ჩაწერა ინტერვიუ.
- ბატონო პაატა, ომიდან 12 წლის შემდეგ რა მიღწევები გვაქვს და რა გვრჩება გამოწვევად ქართულ-ოსური ურთიერთობის დარეგულირების მიმართულებით?
- ქართულ-ოსური ურთიერთოების მიმართულებით მიღწევები გვაქვს ნული, იმიტომ, რომ მთელი ყურდღება გადატანილია რუსეთზე და ერთადერთი, რაც დაგვრჩა ნაშთად, ეს არის რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტი, მაგრამ, სამწუხაროდ, ვერც ქართული საზოგადოება და ვერც ხელისუფლება რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის უკან ვერ ხედავს ქართულ-ოსურ კონფლიქტს, რომლის მოგვარებითაც შეიძლება, შესუსტდეს რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტი. ეს აფხაზეთის მიმართულებითაც ასეა. ჩვენ, პრაქტიკულად, სამი კონფლიქტიდან: ქართულ-ოსური, ქართულ-აფხაზური და რუსეთ-საქართველოს, მხოლოდ და მხოლოდ რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტს ვაღიარებთ და, შესაბამისად, მიღწევაში თუ რამე შეიძლება ჩაითვალოს, ის არის, რომ გავაქრეთ ქართულ-ოსური და ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი და დავტოვეთ რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტი.
- რას გვაძლევს ქართულ-ოსური და ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის არაღიარება?
- ეს არ არის მხოლოდ საქართველო ხელისუფლების სიჯიუტე, მაგრამ ლოგიკა არის ასეთი, რომ თუ ჩვენ გადავანაწილებთ ყურადღებას ქართულ-ოსურ და ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტებზე, მაშინ შევასუსტებთ და შეიძლება ამაში ჩავკარგოთ რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტი, რაც მიმაჩნია რომ არასწორია, რადგან ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ არ დავკარგოთ. ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორები ამის საშუალებას არ მოგვცემენ. უკრაინის კონფლიქტმა კიდევ უფრო მეტად გააძლიერა რუსული აგრესიის ფაქტორი. სამწუხაროდ, ჩვენი ხელისუფლება მიიჩნევს, რომ მხოლოდ რუსეთთან შეიძლება ლაპარაკი, რადგან ოსურ და აფხაზურ მხრესთან საუბარს აზრი არა აქვს. ამ პოზიციას კატეგორიულად არ ვეთანხმები იმიტომ, რომ საუბარს ყოველთვის აქვს აზრი, მათ აქვთ რუსეთისგან განსხვავებული ინტერესები, თუნდაც ევროპასთან სწრაფვა. ეს განსაკუთრებით აფხაზური საზოგადოების შემთხვევაში შეიმჩნევა და ოსურ საზოგადოებაში ნაკლებად ჩანს, მაგრამ ოსური საზოგადოება უფრო მიბმულია ქართულ საზოგადოებაზე.
2008 წლის ომამდეც და ომის შემდეგაც ოსური საზოგადოება უფრო ინტეგრირებულია ქართულ საზოგადოებასთან და უფრო ინტერესი აქვს საქართველოს სახელმწიფოს მიმართ, ვიდრე აფხაზებს. მაგალითად, სამედიცინო სერვისებით ოსი უფრო ბევრი სარგებლობს, ვიდრე აფხაზი. საქართველოს ხელისუფლების არაკომპეტენტურობა გამოიხატება იმაში, რომ მხოლოდ რუსეთში ხედავს ამ კონფლიქტების მოგვარების გზას, რუსეთი არ არის კონფლიქტების მოგვარების მხარე. რუსეთის გარდა ჩვენ უნდა ველაპარაკოთ ოსებსა და აფხაზებს, ამ პირდაპირ საუბარს წინ უდგას საქართველოს ხელისუფლების შიში, რუსეთმა არ თქვას, რომ ეს არის ქართულ-ოსური და ქართულ-აფხაზური კონფლიქტები, რა თქმა უნდა, რუსეთი ამაზე აპელირებას გააკეთებს, ორი აზრი არ არსებობს, მაგრამ ჩვენ სახელმწიფო ინტერესებზე უნდა ვიფიქროთ და არა იმაზე, რას იტყვის რუსეთი. ჩვენ ვკარგავთ აფხაზებს და ოსებს და არა აფხაზები და ოსები კარგავენ საქართველოს. თუ მათ არჩევანზე დადგება საქმე საქართველოს შემადგენლობაში თუ რუსეთის შემადგენლობაში ყოფნა, სამწუხაროდ და საუბედუროდ, აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებში არის მკაფიო გამოკვეთილი პოზიცია რომ ურჩევნიათ რუსებთან. საერთაშორისო სამართალი ჩვენს მხარეს არის, მაგრამ როდემდე უნდა ვიყოთ ამის იმედზე, როდესაც აშკარად ირღვევა საერთაშორისო სამართალი, გაეროს პოზიციები ყველგან და ყოველთვის არ მუშაობს და რაც დრო გადის ჩვენი პოზიციები სუსტდება.
- მთავრობაში ყოფნის დროს თუ სცადეთ რომ კონფლიქტურ მხარეებად გეღიარებინათ ოსები და აფხაზები და რა შეიცვალა ამით?
- ჩემი მინისტრობის დროს დაიწყო ამ პოზიციის შეცვლა, ვიდრე მთავრობის მეთაური იყო ბიძინა ივანიშვილი, ღარიბაშვილის დროსაც ეს პოზიციები ჟღერდებოდა და ხორციელდებოდა. ჩვენ ამ მიმართულებით ბევრი რამ გავაკეთეთ, ყველაზე უფრო მნიშვნელოვანი და თვალსაჩინო იყო, როდესაც ჩვენ გავათავისუფლეთ სოხუმისა და ცხინვალის ციხეებიდან ყველა გრძელვადიანი პატიმარი, ვისაც 7 წელზე მეტი ჰქონდა მისჯილი და წინა ხელისუფლებიდან მოყოლებული, ვინც იჯდა სოხუმის თუ ცხინვალის ციხეში. ამას დასჭირდა რამდენიმეთვიანი შრომა.
ამასთან, განვახორციელეთ ჯანდაცვის პროექტი, რომელიც დღემდე წარმატებულია და ყველა აღიარებს ამას - აფხაზებიც და ოსებიც. მართალია წინა ხელისუფლებამ დაიწყო ეს პროექტი, მაგრამ იმ დროს განსაზღვრული იყო, რომ საქართველოს მოქალაქეობის მიღება იყო აუცილებელი, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი მოქალაქეები გადმოსულიყვნენ და ესარგებლათ ჯანდაცვის სერვისებით. ჩვენ ეს დათქმა ამოვიღეთ და მათი პირადობის მოწმობით შეეძლოთ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლა და მკურნალობა, რამაც გაზრდა ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართულობა.
იყო სხვადასხვა წვრილი პროექტები კიდევ, მაგრამ ღარიბაშვილის წასვლისა და კვირიკაშვილის პრემიერ - მინისტრად დანიშვნის შემდეგ, მთავრობის სამოქმედო პოლიტიკაში წინა პლანზე წამოიწია ეკონომიკურმა საკითხებმა და კონფლიქტის დარეგულირების პოლიტიკის მიმართ ყურდღება შესუსტდა. როდესაც მე წამოვედი მინისტრის თანამდებობიდან და კოალიცია დაიშალა, მე მარტო კი არ ვიყავი ხელისუფლებაში იყო ,,რესპუბლიკური პარტია", რომლის თავმჯდომარეც სპიკერი იყო პარლამენტის, ,,რესპუბლიკურ პარტიას" ფრაქცია ჰქონდა პარლამენტში, ამით იმის თქმა მინდა, რომ მე მარტო არ ვიყავი ხელისუფლებაში და მქონდა გუნდური მოქმედების საშუალება.
როგორც კი დაიშალა კოალიცია და 2016 წლის არჩევნების შემდეგ ,,ქართული ოცნება" მარტო დარჩა ხელისუფლებაში, მათ ხელახლა დააბრუნეს ,,ნაციონალური მოძრაობის" ნარატივი, რომ ჩვენი მოწინააღმდეგე მხოლოდ რუსეთია და შესაბამისად, აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებასთან ურთიერთობებს აზრი არა აქვს და, პრაქტიკულად, გაჩერდა ეს მიმართულებები. აფხაზები და ოსები, რომლებიც რაღაც ფორმით ჩვენ გველაპარაკებოდნენ, ზურგი შეგვაქციეს და ისევ კრემლის მეშვეობით გველაპარაკებიან და კრემლი აჟღერებს ოსებისა და აფხაზების პოზიციებს. ჩვენ ვერაფერი ვერ მოვიგეთ რუსებთან პაექრობაში და დავკარგეთ ძალიან ბევრი ქართულ-ოსური და ქართულ-აფხაზური მიმართულებები.
- თქვენ ახსენეთ, რომ არჩევანის წინაშე რომ დავაყენოთ ოსური და აფხაზური საზოგადოება, საქართველოს შემადგენლობაში ყოფნა თუ რუსეთის შემადაგენლობაში შესვლა, რუსეთს აირჩევენ, რა არის ამის მიზეზი?
- 2008 წელი.
-12 წელია უკვე გასული ომიდან, არ არის ეს დროს საკმარისი, რათა გვეჩვენებინა რომ აღარ გვაქვს მილიტარისტული პოლიტიკა და საომარი განწყობა?
- არ არის საკმარისი 12 წელი, იმიტომ, რომ პირველი მარცხი და არასწორი პოლიტიკა განახორციელა ეროვნულმა მოძრაობამ ზვიად გამსახურდიას მეთაურობით, როდესაც არჩევნებში გაიმარჯვა 1992 წლის ოქტომბერში და ამავე წლის დეკემბერში გააუქმა სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქი. იქიდან იწყება ეს ყველაფერი, რასაც მოჰყვა შემდეგ ომი და დაძაბულობა. ეს ყველაფერი, სამართლიანად თუ უსამართლოდ. დაბრალდა გამსახურდიას. ამის შემდეგ ოსებმა დაუჯერეს ქართველ ხალხს, შემოტრიალდნენ ჩვენკენ და დაიწყეს აღმშენებლობა, ყველა სოფელში დაბრუნდნენ დევნილები, გარდა ქალაქ ცხინვალისა, მაგრამ ცხინვალში გადაადგილება თავისუფლი იყო. უფრო მეტი ადამიანი დაბრუნდა ცხინვალის რეგიონში 1993 წლიდან 2008 წლამდე. ეუთო იყო შესული, მოსახლეობას ეხმარებოდა ყველას დაავიწყდა კონფლიქტი.
1992 წლის 20 მაისს საშინელი ტრაგედია მოხდა ძარის გზაზე, აშკარად ჩანს, რომ ქართულმა შეიარაღებულმა ძალებმა დახოცეს ქალები და ბავშვები, ესეც კი დაავიწყდათ ოსებს, მაშინ იმდენად კარგად მიდიოდა საქმე, მაგრამ 2008 წელმა აჩვენა, რომ ქართველები არ შეიცვალნენ და გამსახურდია არაფერ შუაში არაა. თქვენ კი ამბობთ 12 წლის გავიდა, მაშინ უფრო მალე გვაპატიეს მაგრამ 12 წელი არა საკმარისი იმიტომ, რომ ისინი ხედავენ ქართველები არ იცვლებიან და ორჯერ შეცდომა უკვე შეცდომა აღარაა. ძარის ტრაგედია რატომ ვახსენე? 2008 წლის ომამდე არ აღნიშნავდნენ და არ ახსენებდნენ და ომის შემდეგ ძარის ტრაგედია არის ყველზე მძიმე დღე ოსებისთვის და ყოველ 20 მაისს აღნიშნავენ როგორც ყველაზე დიდ ტრაგედიას. აქედანაც ჩანს, რომ ომმა თუ რამდენად შეცვლა მდგომარეობა და დაკარგეს ქართველების ნდობა, რადგან ორჯერ მოუწია მათ ომი ქართულ მხარესთან.
თქვენ ახსენეთ, რომ ორი პოზიციაა ერთი არის რუსეთთან მიერთება და ეს უფრო მეტია სხვათაშორის და მეორე არის დამოუკიდებლობა, რომლის მომხრეები უფრო და უფრო ცოტანი არიან, რადგან ვერ ხედავენ დამოუკიდებლობას. მაგრამ ძველი თაობის ხალხში ისევ არის ის განცდა რომ ქართველებთან ცხოვრება მაინც ჯობია, მაგრამ ქართული მხარე არაფერს არ აკეთებს, მხოლოდ ცუდზე გვაქვს საუბარი და კარგზე არ ვლაპარაკობთ: პროექტებზე, ერთიან სახელმწიფოს მშენებლობაზე, ფედერაციულ მოწყობაზე, სამხრეთ ოსეთის ფუნქციაზე დანარჩენ საქართველოში. ამაზე მსჯელობაც კი არ არის ქართულ საზოგადოებაში. მე და თქვენ ვსაუბრობთ ახლა მაგრამ ამ ტიპის მსჯელობა არ არის ტელევიზიებით, საჯაროდ ხალხის წინაშე. ოსები ამას ხედავენ და ამბობენ, რომ ქართულ საზოგადოებას საერთოდ არ ადარდებთ ისინი და სამხრეთ ოსეთში არსებული ვითარება. ოსებს არ მოსწონს მათი მომავალი ჩრდილო კავკასიის კონტექსტში, სადაც არის ისლამური გარემოცვა და სხვა გამოწვევებია. ჩრდილოეთ ოსეთს თავის პრობლემები აქვს ინგუშებთან და ა.შ. ამიტომ არ არის იდეალური ვითარება ჩრდილოეთ კავკასიაში და ამ ფონზე მათ საქართველო არ უქმნით პერსპექტივას, რათა დაინახონ თავისი თავი ქართველ ხალხთან ერთად საქართველოს შემადგენლობაში. გულახდილად რომ გითხრათ, ოსები უფრო დაინახავენ ქართველების ნაბიჯებს ვიდრე აფხაზები.
როდესაც 8 აგვისტო მოდის, ჩვენ მხოლოდ იმაზე ვლაპარაკობთ, ვინ დაიწყო ომი და სულ არ გვადარდებს ოსურ საზოგადოებას რა ტკივა და ჩვენ მხოლოდ ჩვენს ტკივილზე ვსაუბრობთ, სამართლიანად, რაც ნახევარი ტკივილი და ნახევარი ამბავია. როდესაც ჩვენ ვყვებით ჩვენს ტრაგედიებზე თბილისსა და გორში, ასევე ყვებიან თავის ტრაგედიებზე ცხინვალში. რატომ არ ვყვებით ჩვენ ოსების ტრაგედიებზე, უმრავი გამოქვეყნებული მასალაა ინტერნეტში, უამრავი ზეპირი ისტორიებია თუ როგორ აწიოკებდნენ ქართველები. ჩვენ ხომ ვყვებით თუ როგორ გვაწიოკებენ და ჩვენ მათი ამბავიც უნდა მოვყვეთ, თუ ჩვენ ვართ სახელმწიფო, თუ ჩვენ გვინდა გაერთიანება, ამაზეა ლაპარაკი, თორემ მათ არ უნდათ ჩვენთან გაერთიანება. ისინიც საშინელებებს ჩადიოდნენ, ჩემთვის ორივე მხარეს ერთი ადამიანის სიკვდილიც დიდი ტრაგედიაა. ორივე მხარეს ერთი და იგივე ტკივილი გვაქვს, მაგრამ პოლიტიკა გვაქვს სხვადსხვა. ჩვენ გვინდა მათან შერიგება და მათ არ უნდათ ჩვენთან შერიგება. ამიტომ ჩვენ მეტი ენერგია უნდა დავხარჯოთ, რათა შემოვატრიალოთ.
ერთი უხეში მაგალითი უნდა ვთქვა, თუ ადამიანი შენზე წინ მირბის, სულ ცოტა მასზე ჩქარა უნდა გაიქცე, თუ გინდა დაეწიო, და ჩვენ მეტი ენერგია უნდა დავხარჯოთ, რათა დავეწიოთ ოსებს და აფხაზებს და ავუხსნათ, რომ ჩვენ უკვე შევიცვალეთ. 12 წელი იმას მოვანდომეთ, ვინ დაიწყო ომი, აბსოლუტურ სისულელეს იმიტომ, რომ არაფერი მნიშვნელობა არა აქვს, ვინ დაიწყო ომი, არავითარი პასუხიმგებლობა არ ეკისრება იმას, თუ ვინ დაიწყო ომი. ოსები გაოგნებულები არიან, მათ კარგად იციან, ვინ დაიწყო ომი და მეორე - როდის დაიწყო ომი, კარგად იციან თუ საიდან ისროდნენ ყუმბარებს, რომელიც თავზე ეცემოდა ცხინვალს. ამიტომ კეთილი ვინებოთ და ამ ხალხთან გვქონდეს დიალოგი და მარტო ბრიუსელს, ვაშინგტონს და ვენას ჩვენ ვერ გავაბრუებთ და არაფერს არ მოგვცემს ეს. ჩვენი ამოცანაა, მეტი რეზოლუცია და მხარდაჭერა მივიღოთ ევროპისგან, რაც კარგია, მაგრამ არაფერს მნიშვნელობა არ ექნება თუ ჩვენ ოსებთან ერთი რეზოლუცია მაინც არ გვექნება მიღებული.

‘We are losing Abkhazians and Ossetians’
After 12 years of the Russia-Georgia war, the ways of resolution of the Georgian-Ossetian conflict became deadlocked from where it is hard to find ways out. Humanrights.ge has interviewed Paata Zakareishvili, the former State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality about the progress and achievements we have and what remains as a challenge for peaceful settlement of Georgian-Ossetian conflict.
- Mr Zakareishvili, after 12 years of war, what achievements and progress we gained and what remains as a challenge for the settlement of Georgian-Ossetian relations?
- We have zero achievements in the Georgian-Ossetian relations, because all attention is shifted towards Russia and all remains now is the Russia-Georgia conflict; all the same,  unfortunately, neither Georgian society, nor Georgian government sees the Georgian-Ossetian conflict behind the Russia-Georgia conflict, by settlement of which we could eventually soften the Russia-Georgia conflict. Same refers to Abkhazia.  From the three conflicts i.e. Georgian-Ossetian, Georgian-Abkhazian and Russia-Georgia,  we actually recognize only the Russia-Georgia conflict and accordingly, if something can be regarded as an achievement, is that we made the Georgian-Ossetian and Georgian-Abkhazian conflicts disappear and retained only the Russia-Georgia conflict.
- What do we gain from the non-recognition of the Georgian-Ossetian and the Georgian-Abkhazian conflicts?
- This is not simply the stubbornness of the Georgian government, rather the logic is as follows: if we distribute the attention among the Georgian-Ossetian and Georgian-Abkhazian conflicts, we would weaken it towards the Russia-Georgia conflict and possibly dissolve the later conflict into the formerly named conflicts, which I think is not right, because we must do everything not to lose the Russia-Georgia conflict.  Our international partners would not allow us to do this. The conflict in Ukraine has intensified the factor of Russia’s aggression. Unfortunately, our government believes that the dialogue is possible only with Russia because the dialogue with the Ossetian and Abkhazian parties has no sense.  I totally disagree with this position because the dialogue always makes sense, for Ossetians and Abkhazians have different interests than Russia, such as they strive towards Europe. This can be observed especially in case of the Abkhazian society rather than Ossetian one, but Ossetian society is more linked with the Georgian society.  Before the war of 2008 as well as after that, Ossetian society is more integrated with the Georgian society and has more interests towards Georgian state than Abkhazians.
For instance, the medical services are more used by Ossetians than Abkhazians. The incompetence of the Georgian government is evident as it sees the means of settlement of these conflicts only in Russia but Russia is not a party for the conflicts resolution. Beside Russia, we should talk to Ossetians and Abkhazians, but a fear on the part of the Georgian government hinders the communication, the fear is that not to allow Russia say these are Georgian-Ossetian and Georgian-Abkhazian conflicts, of course, Russia is referring on this, there’s no doubt in that, but we should think about our state interests and not about what Russia would say. We are losing Abkhazians and Ossetians and not Abkhazians and Ossetians are losing Georgia.  If they have to choose whether staying with Georgia or with Russia, sadly and unfortunately, there is an explicit position in the Abkhazian and Ossetian societies to stay with Russia. The International Law is on our side, but how long we can count on that, especially on the background when the International Law is obviously violated, the UN positions do not work everywhere and always, and as time goes by our positions are weakening.
- When you were in the Government, did you try to recognize Abkhazians and Ossetians as the parties to the conflict and what has changed by that?
- During my office, the positions began to change and this was until the time the Head of the Government was Bidzina Ivanishvili, further during the times of Garibashvili such positions were also voiced and implemented.  We have done many things in this direction, the most important and distinguished case was when we released all long-term prisoners from Sokhumi and Tskhinvali prisons who have been sentenced to more than 7 years in Sokhumi or Tskhinvali prisons and who were in prisons since the former government. This took a work of several months.
Moreover, we implemented a healthcare project, which is successful up to date and everyone even Abkhazians and Ossetians recognize this. Although former government started this project, it was determined in that time that receiving a Georgian citizenship was necessary in order the citizens left in the occupied territories could come and use the healthcare services. We skipped this reservation and allowed them to come with their IDs to the territory controlled by Georgia and receive medical treatment, and this factor has increased the instances of enrolling into the healthcare program. There were other small projects, but after Garibashvili's resignation and appointment of Kvirikashvili as a prime minister, economical issues came to the foreground in the action plan of the Government and the attention to the conflict resolution policy has weakened.  When I resigned from the office of a state minister and the coalition was dissolved, I was not alone in the government, it was a Republican Party, the Chairperson of which was the Speaker of the Parliament, the Republican Party had a faction in the Parliament, by this I mean I was not alone and head a chance to work in a team. After the dissolution of the coalition and after the 2016 Parliamentary Elections, only Georgian Dream remained in power, and they brought the narrative of the National Movement back saying that only Russia is our rival and therefore the relations with Abkhazian and Ossetian societies has no sense, and thus the direction was actually seized. Abkhazians and Ossetians, who were communicating with us at least via some form of communications, turned their back on us and started to talk with us through the Kremlin and now Kremlin is voicing the positions of Abkhazians and Ossetians. We haven’t won anything in arguments with Russia and we have lost many things in the Georgian-Ossetian and Georgian-Abkhazian relations.
- You mentioned that where Abkhazian and Ossetian societies have a choice to be within Georgia or Russia, they would choose Russia, what is the reason for that?
- Year of 2008.
- 12 years have passed since the war, is not this time enough to show that we don’t have militaristic policy and military motives anymore?
- 12 years is not enough, because the national movement under the leadership of Zviad Gamsakhurdia made the first failure and implemented the wrong policy, when he won elections in the fall 1992 and in December of the same year he abolished the South Ossetian Autonomous Region.  From that point everything started, that was followed by a war and tension. Gamsakhurdia was blamed in all of this, fairly or unfairly.  After that, Ossetians trusted the Georgian people again, they turned to us and started reconstruction of the relations, the IDPs returned back to all villages, except Tskhinvali town, though we were free to travel to and from Tskhinvali. Much more people returned to Tskhinvali region in the years from 1993 to 2008. OSCE was in there, was helping the population, everyone forgot about the conflict. On May 20, 1992, a horrible tragedy happened on Dzari road; it is evident that the Georgian armed forces killed the Ossetian women and children there, but the Ossetians forgot even that as the matters went so good, but the 2008 showed that Georgians had not changed and Gamsakhurdia had no part in it. And you say 12 years… they had forgiven us even sooner, but now 12 years is not enough as they see that Georgia does not change and two mistakes are not mistakes anymore. Why did I mention Dzari tragedy? Before the war of 2008, nobody was mentioning it and Dzari tragedy is the gravest day for the Ossetians and since the 2008 war, they mark it every year on May 20 as the biggest tragedy. From this, it is evident how much the war has changed the situation and how they lost the trust in the Georgians, because they had to war with the Georgians twice. You mentioned that there are two positions, one is to join Russia and this position has more weight by the way, and the other is to be independent, the supporters of which are fewer and fewer everyday because they do not see the independence. However, there is a feeling among the older generation, that it’s still better to live with Georgians, but Georgians are not doing anything, we talk only about negative issues and do not talk about positive ones: About projects, building a united state, federative arrangement of the country, the function of the South Ossetia for the rest of Georgia. Nobody discuss these issues in the Georgian society. You and me are discussing now these issues, but such discussions are not on TV, publicly in front of people. Ossetians see it and say that the Georgian society doesn’t care about them and about the situation in South Ossetia. Ossetians do not like their future in the context of the North Caucasus, where there is an Islamic environment and other challenges. North Ossetia has its own problems with Ingushetia and so on. That’s why it is not an ideal situation in the North Caucasus and on that background Georgia doesn’t give them perspectives in order to see themselves with Georgians within Georgia. To be honest, Ossetians would more appreciate the steps by Georgians, rather than Abkhazians would. When August 8 comes, we only speak about who started the war and we don’t care about the pain of the Ossetian society and we speak only about our pain, which is a half pain and a half story. When we speak about our tragedies in Tbilisi and Gori, the same way they speak about their tragedies in Tskhinvali. Why are not we speaking about the Ossetian tragedies, there’s plenty of information published in internet, there are many verbal stories on what harm the Georgians did to them. We do tell what harm they did to us and we should tell about their stories as well, if we are a State, if we want to be united, we are talking about this, otherwise they don’t want to unite with us. They were also committing atrocities, one death from both sides is a big tragedy for me. Both sides have the same pain, but we have different policies. We want to reconcile with them and they don’t want to reconcile with us.  That’s why we need to use more energy to turn them towards us. I have to say one rough example, if a person runs in front of you, you have to run a bit faster if you want to catch him up, and we should use more energy, to catch Ossetians and Abkhazians up and explain that we have already changed.
12 years we spent discussing who started the war, which is absolute nonsense, because it doesn’t matter who started the war, no responsibility rests upon the one who started the war. Ossetians are astonished, they know very well who started the war and when the war started, they know very well from where the grenades were fired at Tskhinvali. So let us try to have a dialogue with these people, for we cannot just play fool with Brussels, Washington and Vienna, this will give us nothing. Our task is to get more resolutions and support from Europe, which is good, but it will be no good if we do not get at least one resolution with Ossetians.