ბიზნესმენი დეპუტატობის კანდიდატების შემოწირულობები - ინვესტიცია მომავალი ტენდერებისთვის
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში შემოწირულებების დიდი რაოდენობით გამოირჩევა. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის პოლიტიკური ფინანსების მონიტორინგის დეპარტამენტის ინფორმაციით, 2020 წლის 1 იანვრიდან  14 სექტემბრის ჩათვლით, პარტიებმა შემოწირულობების სახით ჯამში 14 690 602.52 ლარი მიიღეს.
საქართველოს კანონმდებლობით, პოლიტიკური პარტიის მიერ ფიზიკური პირისგან ერთი წლის განმავლობაში მიღებული შემოწირულებები არ უნდა აღემატებოდეს 60,000 ლარს, ხოლო იურიდიული პირისგან - 120,000 ლარს.  პოლიტიკური შემოწირულებები ხშირად კორუფციის რისკის შემცველია. შემომწირველი ფიზიკური პირები, როგორც წესი, სხვადასხვა კომპანიის დამფუძნებლები, დირექტორები ან მათთან დაახლოებული პირები არიან.
2020 წლის არჩევნებში მნიშვნელოვანი  ტენდენცია გამოიკვეთა. პარტიების მიერ დასახელებული მაჟორიტარი კანდიდატებიდან უმრავლესობა მსხვილი ბიზნესმენი ან პარტიის შემომწირველია.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ მიერ 2020 წლის 11 სექტემბერს გამოქვეყნებული კვლევის თანახმად,  „ქართული ოცნების“ მიერ  დასახელებული  მაჟორიტარი კანდიდატების ნახევარზე მეტი - 30-დან 19 კანდიდატი, ჩართულია სამეწარმეო საქმიანობაში.  ეს კანდიდატები კი, თავის მხრივ,  დაკავშირებულნი არიან 186 კომპანიასთან.
მსხვილი შემომწირველები არიან მაჟორიტარი კანდიდატების ოჯახის წევრები და პარტნიორებიც.   მაჟორიტარობის 30 კანდიდატიდან 14 პირადად იყო „ქართული ოცნების“ შემომწირველი.
ქვემო ქართლში წარდგენილი კანდიდატებიდან ქართული ოცნების შემომწირველთა სიაშია ბოლნისის, დმანისის, თეთრიწყაროსა და წალკის მუნიციპალიტეტში მაჟორიტარ კანდიდატად დასახელებული  გოგი მეშველიანი, რომელიც ამჟამადაც პარლამენტის წევრია.  მეშველიანმა 2016 წელს 20 000 ლარი შესწირა „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“.
ამავე ოლქში იყრის მაჟორიტარ დეპუტატად კენჭს კომპანია „პსპ“-ს დამფუძნებელი კახაბერ ოქრიაშვილიც, რომელიც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“, რესპუბლიკური პარტიის, სახელმწიფო ხალხისთვის, ევროპელი დემოკრატებისა და თავისუფლება და პროგრესის მიერ  ბლოკის („ძალა ერთობაშია“) სახელით წარდგენილი საერთო კანდიდატია.
კახაბერ ოქრიაშვილი პირველად დმანისის დამოუკიდებელი მაჟორიტარი დეპუტატი 2004 წელს გახდა. 2008 და 2012 წლების საპარლამენტო არჩევნებზე ის დმანისის მაჟორიტარობის კანდიდატად მაშინდელმა მმართველმა პარტიამ, „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ წარადგინა, ხოლო 2016 წელს „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ კანდიდატი იყო.
კახაბერ ოქრიაშვილი ჩართულია სამეწარმეო საქმიანობაში. ის, მისი მეუღლე ლინა თოფურია და შვილი, გიორგი ოქრიაშვილი 29 კომპანიასთან არიან დაკავშირებულნი. ესენია   „პსპ ფარმა“, „ჯეომედი“, „ალფა“, „სანიმედი“, „ჯი-ემ-პი“,  „აქსა მედიქალი“, „პატრია მედიკა“  „ქართული ლუდის კომპანია“, „ნიუ ჰოსპიტალსი“ და სხვა. კახაბერ ოქრიაშვილს 2020 წელს შევსებულ დეკლარაციაში, ყველა  კომპანია დეკლარირებული აქვს. მას საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ კანონის დაცვით, საკუთარი წილები მართვის უფლებით ძმისთვის, ვაჟა ოქრიაშვილისთვის აქვს გადაცემული.
კახა ოქრიაშვილი და ლინა თოფურია თავად არ არიან პოლიტიკური შემომწირველები,  მაგრამ შემომწირველები არიან მათთან დაკავშირებულმა კომპანიები და ბიზნესპარტნიორები, რომლებმაც  ჯამში 2012-2020 წლებში „ქართული ოცნება - დემოკრატიულ საქართველოს“ 388 000 ლარი შესწირეს, დამოუკიდებელ კანდიდატ ცეზარ ჩოჩელს -  85 000 და „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ – 90 000 ლარი.
კახაბერ ოქრიაშვილის კომპანიების წილის მმართველმა, ვაჟა ოქრიაშვილმა 2013 წელს ელექტრონული აუქციონის საშუალებით უკონკურენტოდ შეისყიდა სახელმწიფო ქონება, კერძოდ – 20,000 ლარად დმანისში მდებარე 1,000 კვ.მ. მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული 2 შენობა-ნაგებობა. ასევე შპს „პსპ ფარმამ“  2012-2020 წლებში  მოიგო 50 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების 900-ზე მეტი სახელმწიფო ტენდერი და მიიღო 12 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების 2827 პირდაპირი კონტრაქტი. შპს „ჯეო მედმა“  2011-2020 წლებში  მოიგო 1,322,775 ლარის ღირებულების 17 სახელმწიფო ტენდერი და მიიღო 104,895 ლარის ღირებულების 7 პირდაპირი კონტრაქტი. შპს „ჯი-ემ-პიმ“ რომლის 100%-იანი წილის მფლობელი ოქრიაშვილის მეუღლე ლინა თოფურიაა,  2013 და 2015 წელს  მოიგო 3,392,685 ლარის ღირებულების 2 მსხვილი სახელმწიფო ტენდერი; 2015 წელს კი მიიღო 116,478 აშშ დოლარის ღირებულების 1 პირდაპირი კონტრაქტი. „პსპ ფარმას“ შვილობილმა კომპანია „ნიუ ჰოსპიტალსმა“  2011-2020 წლებში მოიგო 1,442,668 ლარის 34 სახელმწიფო ტენდერი და მიიღო 2,645,000 ლარის ღირებულების 261 პირდაპირი კონტრაქტი. ასევე, „პსპ ფარმას“ შვილობილ შპს „მედკაპიტალს“  2013-2015 წლებში მოგებული აქვს 5 სახელმწიფო ტენდერი საერთო ღირებულებით 141,863 ლარი. კომპანიამ 2012-2020 წლებში ასევე მიიღო პირდაპირი შესყიდვის 45 კონტრაქტი საერთო ღირებულებით 412,000 ლარი.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ იურისტი გიგი ჩიხლაძე მიიჩნევს, რომ ხშირად არის შემთხვევა, როცა  ერთი კომპანიის რამდენიმე თანამშრომელი რიცხავს თანხას კონკრეტული პარტიის სასარგებლოდ. მისი თქმით, არსებობს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ ეს თანხა კომპანიის თანხაა და ასეთი ჩარიცხვები ემსახურება 120 000 ლარიანი ზედა ზღვრის გადალახვას,  თუმცა, რთულია ამის კვლევა და დაზუსტებით თქმა.
„მოგეხსენებათ, ჩვენი კანონმდებლობით, მესამე პირის მიერ განხორციელებული შემოწირულობა აკრძალულია.  თუმცა,  ასეთი შემთხვევების განხილვისას, სასამართლო თვლის, რომ  თუ ადამიანს  60 000 ლარი აქვს წლიური შემოსავალი,  თეორიულად შესაძლებლია, მთელი შემოსავალი პარტიისთვის შეეწირა და ამდენად ამ პირს პასუხისმგებლობას არ აკისრებს. ფინანსური შემოწირულობების  არასათანადო შესწავლის საკითხი კომპლექსური პრობლემაა, რადგან აუდიტის სამსახურს არ აქვს საკმარისი საკონონმდებლო საფუძვლები. ამავე დროს, ამ სამსახურის ადამიანური და ტექნიკური რესურსი შეზღუდულია. ასევე, სასამართლო პრაქტიკა პარტიებისადმი შემოწირულობების  განხილვის სფეროში საკმაოდ დაბალი სტანდარტისაა“, - აღნიშნავს გიგი ჩიხლაძე.
რაც შეეხება რუსთავის მუნიციპალიტს, აქ მაჟორიტარებად დასახელებული კანდიდატებიდან  საკუთარი პარტიის მსხვილი შემომწირველია დავით კირკიტაძე. მის მიერ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისთვის“ გადარიცხული თანხა ჯამში 77  000 ლარს შეადგენს.  მან პარტიას 2015 წელს 15 000 ლარი, 2018 წელს 60 000 ლარი, ხოლო 2020 წელს 2000 ლარი შესწირა.
პოლიტიკის ექსპერტი გია ხუხაშვილი მიიჩნევს, რომ კანდიდატების წარდგენის ეტაპზე, ამ ტენდენციის კანონიერება ეჭვქვეშ არ დგება, რადგან ნებისმიერ საქართველოს მოქალაქეს, მათ შორის ბიზნესმენს ან ფინანსურ შემომწირველს, აქვს უფლება, კენჭი იყაროს არჩევნებში.  თუმცა, მისი თქმით, ამის ტენდენციის მოტივი მდგომარეობს მინიმუმ იმაში, რომ კანდიდატები საკუთარი ჯიბიდან ახდენენ საარჩევნო ხარჯების ინვესტირებას.
„რაც უფრო მეტად საყურადღებოა,  ეს თანხები კონტროლის მიღმა რჩება და ბუნებრივია, ხშირ შემთხვევაში, პირდაპირ თუ ფარულად ატარებს მოსყიდვის და კურუფციის ხასიათს. შედეგები არის ძალიან ნეგატიური, რადგან ბიზნესმენი ყოველთვის ფიქრობს, რომ ნებისმიერი ინსვეტიცია, რაღაც ეტაპის შემდეგ, უნდა იქნეს ამოღებული. ის ახდენს ინვესტირებას პოლიტიკაში და პოლიტიკოსის სავარძლიდან  ხდება საკუთარი ეკონომიკური ინტერესების ლობირება.  საქართველოში უახლესი ისტორიის განმავლობაში პოლიტიკოსი ბიზნესმენების მთელი კასტა შეიქმნა. ეს ადამიანები ემსახურებიან ნებისმიერ ხელისუფლებას, პარტიიდან პარტიაში გადადიან და შემდეგ ვხედავთ, როგორ იგებენ ტენდერებში  მათი კომპანიები და როგორ იყენებენ ადმინისტრაციულ რესურსს საკუთარი ბიზნესის გაფართოებისთვის“, - აღნიშნავს HUMANRIGHTS.GE-სთან საუბრისას, გია ხუხაშვილი.
სტატიაში გამოყენებული წყაროები:
სტატია დაიწერა პროექტის - „2020 წლის საპარლამენტო მონიტორინგი საქართველოში“ - ფარგლებში, რომელსაც მხარს უჭერს საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდი. სტატიაში გამოთქმული მოსაზრებები, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას.

Donations from Business MP Candidates - Investing in Future Tenders
The Parliamentary Elections of 2020 in Georgia stands out in quantities of donations. According to the information from the Monitoring Department of Political Finance of the State Audit Office, the parties received total of GEL 14,690,602.52 from January 1 to September 14, 2020 as donations.
In accordance with the legislation of Georgia, the donations received by a political party from a natural person during a year should not exceed GEL 60,000 and from a legal person, GEL 120,000.  Often, political donations are carrying the risk of corruption. Individual donors usually are the founders, directors or related persons of various companies.
There is a significant trend evident in 2020 elections. Most of the majoritarian candidates nominated by the parties are big businessmen or the donors of the parties.
According to a survey published by Transparency International Georgia on September 11, 2020, more than half of the majoritarian candidates nominated by  Georgian Dream 19 out of 30 are engaged in entrepreneurial activities. These candidates, in turn, are in some way connected with 186 companies.
Major donors are also the family members and partners of the majoritarian candidates.  Fourteen out of 30 majoritarian candidates were personally donating to Georgian Dream.
Among the candidates nominated in Kvemo Kartli Gogi Meshveliani is in the list of donors to Georgian Dream, he is nominated as a majoritarian candidate in Bolnisi, Dmanisi, Tetritskaro and Tsalka municipalities and he is an MP at the time being. In 2016, Meshveliani donated GEL 20,000 to Georgian Dream - Democratic Georgia.
In the same electoral district, Kakhaber Okriashvili the founder of company PSP is also running as a majoritarian candidate, who has been nominated as a common candidate together by the United National Movement, Republican Party, State for People, European Democrats, and Freedom and Progress that are united into the electoral block of Power is in Unit.
For the first time, Kakhaber Okriashvili became an independent majoritarian MP from Dmanisi in 2004. In the Parliamentary Elections of 2008 and 2012, he was nominated as a majoritarian candidate from Dmanisi by then ruling party United National Movement, however, in 2016 he was a candidate from Georgian Dream - Democratic Georgia.
Kakhaber Okriashvili is engaged in entrepreneurial activities. He himself, his wife, Lina Topuria and his son, Giorgi Okriashvili are connected with 29 companies.  These are as follows: PSP Pharma, Geomed, Alpha, Sanimedi, GMP, AXA Medical, Patria Medica, Georgian Beer Company, New Hospitals and others. Kakhaber Okriashvili has entered all the companies into the declaration completed in 2020.  He has transferred his shares to his brother Vaja Okriashvili in full compliance with the Law of Georgia on Conflicts of Interest and Corruption in Public Institutions.
Although Kakha Okriashvili and Lina Topuria are not themselves political donors, the donors are the companies and business partners related to them who between 2012-2020  donated in total to Georgian Dream - Democratic Georgia GEL 388,000, to independent candidate Tsezar Chocheli, GEL 85,000, and to United National Movement, GEL 90 000.
In 2013, Vaja Okriashvili, who is the share manager of the companies of Kakhaber Okriashvili, purchased a state property, namely 1,000 sq.m. of Plot located in Dmanisi and buildings located on the plot all worth of GEL 20, 000.  Further, between 2012-2020, PSP Pharma Ltd won more than 900 state tenders of total worth of GEL 50 million and was awarded 2827 direct contracts of worth of GEL 12 million. Between 2011-2020, Geo Med Ltd won 17 state tenders worth of GEL 1,322,775 and was awarded 7 direct contracts worth of GEL 104,895. In 2013 and 2015, GMP Ltd 100% owner of which is Okriashvili's wife Lina Topuria, won 2 large state tenders worth of GEL 3,392,685; and in 2015 was awarded one direct contract worth of USD 116,478. Between 2011-2020, New Hospitals which is a subsidiary company of PSP Pharma won 34 state tenders worth of GEL 1,442,668 and was awarded 261 direct contracts worth of GEL 2,645,000. Moreover, between 2013-2015, Medcapitals Ltd a subsidiary company of PSP Pharma, won 5 State tenders worth of GEL 141,863. Between 2012-2020, the company was also awarded 45 contracts of direct procurements worth of GEL 412,000.
Gigi Chikhladze, a lawyer at the Transparency International Georgia believes that it is often the case that several employees of one company transfer sums in favor of a particular party. According to Chikhladze, there is a reasonable doubt that these are the funds of the company and such transfers serve the purpose to overcome the upper limit of GEL 120,000, although it is hard to investigate and prove anything here.
“As you know, according to our legislation, donations made by third parties are prohibited.  However, in hearing such cases, the court considers that if a person has an annual income of GEL 60,000, it is theoretically possible that the entire income was donated to the party and thus the court does not impose a liability on the person. The issue of inadequate examination of financial donations is a complex problem because the Audit Office does not have sufficient legal grounds for this. At the same time, the human and technical resources of the Audit Office are limited. “Moreover, the case law in the area of hearing the matters of donations to parties is of low standards," admits Gigi Chikhladze.
As for Rustavi municipality, David Kirkitadze is a major donor to his own party from the majoritarian candidates.  The total amount transferred by him to United National Movement is GEL 77,000.  In 2015, he donated GEL 15,000 to the party, in 2018, GEL 60,000 and in 2020, GEL 2,000.
Policy expert Gia Khukhashvili believes that at the stage of nominating the candidates, there is no doubt about the lawfulness of this trend, because any citizen of Georgia, including businessmen or financial donors, may run for elections.   However, according to Khukhashvili, the reason for such trends lies in the fact that candidates are investing for the election expenses from their own pockets.
„More importantly, these funds remain outside of control and naturally, in many cases, directly or covertly carry the character of bribery and corruption. The results are very negative because the businessman always thinks that any investment, after some stage, should be returned.  He invests in politics and afterwards lobbies for his own economic interests from the armchair of a politician.  During the recent history, a whole caste of political businessmen has been created in Georgia. These people serve any government, they move from party to party and then we see how their companies win tenders and how they use administrative resources to expand their business,” Gia Khukhashvili told HUMANRIGHTS.GE.
Sources used in the article:
State Audit Office, Political Finance Monitoring Department:
Public Service Bureau: https://declaration.gov.ge/
The Article was prepared in the frame of the project “Monitoring 2020 Parliamentary Elections in Georgia”, which is supported by the Open Society Georgia Foundation. The contents of the article are the sole responsibility of the Human Rights Center and do not necessarily reflect the views of the donor.