ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში
საქართველოში მოქმედი საზოგადოებრივი ორგანიზაციები საქართველოს მთავრობასა და მის რელევანტურ უწყებებს, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და დიპლომატიურ კორპუსს მოგმართავთ თხოვნითა და მოწოდებით, თქვენი მანდატის ქვეშ, მიიღოთ ყველა სათანადო ზომა ოკუპირებულ აფხაზეთში დაკავებული ირაკლი ბებუას სიცოცხლის, უსაფრთხოებისა და უფლებების დაცვის მიზნით და ხელი შეუწყოთ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მისი გადმოყვანის პროცესს.
როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოს მოქალაქე ირაკლი ბებუა გალის რაიონში, 30 სექტემბერს დააკავეს კულტურის სახლის წინ აფხაზური დროში დაწვის ფაქტზე. ვიდეოში, სადაც ირაკლი ბებუა სავარაუდოდ de facto  ხელისუფლების სამართალდამცავ ორგანოებთან დაკითხვაზე იმყოფება, თავად ადასტურებს აფხაზეთის დროშის დაწვის ფაქტს, თუმცა უთითებს, რომ მას აფხაზებთან საწინააღმდეგო არაფერი აქვს და პირიქით, ის ამ ორი ხალხის მეგობრული ურთიერთობის მომხრეა და დროშაც სწორედ მათი  დაყოფის მიმართ პროტესტის ნიშნად დაწვა სიმბოლურად.
30 სექტემბერსვე ირაკლი ბებუა აფხაზეთის de facto სამართალდამცავმა უწყებებმა დააკავეს. იმავე დღეს ირაკლი ბებუას სახლში ჩატარებული ჩხრეკის დროს de facto მილიციამ ამოიღო ხელყუმბარა, რომელსაც ის თითქოსდა საკუთარი საწოლში ბალიშის ქვეშ ინახავდა.
ოკუპირებული აფხაზეთის de facto ხელისუფლების სამართალდამცავი ორგანოები ბებუას de facto რესპუბლიკის სისხლის სამართლის კოდექსის რამდენიმე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენას ედავებიან, მათ შორის, სახელმწიფო სიმბოლიკის შეურაცხყოფას, რომელიც 1 წლამდე პატიმრობით ისჯება, ქონების განზრახ დაზიანებას ან განადგურებას  დამამძიმებელ გარემოებებში, რომელიც 4-დან 7 წლამდე პატიმრობას გულისხმობს და იარაღის უკანონო შენახვას, რაც 2-დან 5 წლამდე პატიმრობით ისჯება.
ირაკლი ბებუას აღკვეთის ღონისძიების სახით 30 დღიანი პატიმრობა შეუფარდეს და დღემდე სოხუმის იზოლატორში რჩება. ირაკლი ბებუას ოჯახს მასთან შეზღუდული კომუნიკაცია აქვს და მის მიმართ მოპყრობისა და ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ სანდო ინფორმაციას ამ დრომდე არ ფლობს. ირაკლი ბებუას სავარაუდოდ, დაუნიშნეს სახაზინო ადვოკატი და მისი ეფექტიანი დაცვის საკითხი ასევე პრობლემური შეიძლება გახდეს.
ირაკლი ბებუას ოჯახი 1993 წლიდან აფხაზეთიდან დევნილია. 2016 წელს ირაკლი დაბრუნდა გალში ხანდაზმული ბებიის მოსავლელად და თბილისში დაბრუნება ვეღარ მოახერხა ე.წ. საზღვრის გადმოკვეთისთვის საჭირო დოკუმენტების არარსებობის გამო.  აღსანიშნავია, რომ მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა სუსტია, მას ქრონიკული დაავადებები აქვს და გალში ჩაკეტვის შემდეგ, თითქმის 4 წელი არ იღებდა მისთვის აუცილებელ მკურნალობას, რამაც მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა კიდევ უფრო დაამძიმა.
ირაკლი ბებუას უკანონო დაკავება განსაკუთრებით ყურადსაღებია საქმის პოლიტიკური კონტექსტის და სენსიტიურობის გამო. სოციალურ ქსელებში დაკავებულ ირაკლი ბებუას მიმართ მძიმე კომენტარები კეთდება, ნაწილი მისი სასტიკი დასჯის მოთხოვნას აყენებს.
უკანონო დაკავებები და დაკავების დროს არაადამიანური და სასტიკი მოპყრობა საოკუპაციო რეჟიმებს ახასიათებს. ამგვარ გარემოებებთან კავშირში არაერთი მძიმე საქმე გვახსოვს, მათ შორის, de facto სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში საქართველოს მოქალაქე ირაკლი კვარაცხელიას ბუნდოვანებით მოცული გარდაცვალების საქმე, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილის, დავით ბაშარულის  სიცოცხლის ხელყოფის ტრაგიკული შემთხვევები.
პრობლემურია აფხაზეთის ციხეებში არსებული მდგომარეობა და არასათანადო პირობები იქ მყოფი პატიმრებისთვის, რომლებიც ბაზისურ უფლებებსა და სათანადო საცხოვრებელ პირობებს არიან მოკლებულნი პენიტენციალურ დაწესებულებებში. ციხის მძიმე და არაადაპტირებული პირობები მძიმე დაავადებების გავრცელების მაღალ რისკებს შეიცავს და პირადი ცხოვრების დაცვის და პატივისცემის მინიმალურ გარანტიებსაც არ ქმნის.
ოკუპაციის პირობებში სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენების შეზღუდულობა ქმნის სრული დაუსჯელობის და უმოქმედობის განცდას. სწორედ ამიტომ განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს პოლიტიკური მექანიზმების გამოყენებით საერთაშორისო აქტორების ჩართულობას.
ირაკლი ბებუას საქმის კონტექსტის, მასთან დაკავშირებული რისკების გათვალისწინებით, მოგმართავთ თხოვნითა და მოწოდებებით
საქართველოს მთავრობას
• გამოიყენოს აფხაზეთის de facto ხელისუფლებასთან კომუნიკაციის ფორმალური და არაფორმალური ფორმატები და ყველა დიპლომატიური მექანიზმი ირაკლი ბებუას გათავისუფლებისა და გადმოცემის მიზნით;
• უზრუნველყოს სათანადო ადმინისტრაციული და სამართლებრივი ზომების მიღება მის გადმოცემამდე ირაკლი ბებუას უსაფრთხოებისა და უფლებების დაცვის მიზნით;
• მიიღოს პრევენციული პოლიტიკური ზომები, რომ ირაკლი ბებუას საქმე არ გახდეს გალში მცხოვრები ქართველების შევიწროების კიდევ ერთი საფუძველი.
საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და დიპლომატიურ კორპუსს
• მიიღოთ სათანადო პოლიტიკური, დიპლომატიური და ადმინისტრაციული ზომები დაკავებული ირაკლი ბებუას სიცოცხლის, უსაფრთხოებისა და უფლებების დაცვის ხელშეწყობის მიზნით.
• განსაკუთრებით აფხაზეთის ტერიტორიაზე მოქმედმა საერთაშორისო ორგანიზაციებმა ხელი შეუწყონ დაკავებული ირაკლი ბაბუას კომუნიკაციას ოჯახთან და მისი ფიზიკური და ფსიქოლოგიური მდგომარეობის შესწავლისა და მონიტორინგის პროცესს.

To EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia
The public organizations in Georgia call the Government of Georgia and relevant agencies, as well as the International Organizations and Diplomatic Missions to take all necessary measures under their respective mandates to protect illegally detained Irakli Bebua’s security, life and rights in the occupied Abkhazia and facilitate the process of his transfer to the controlled territory of Georgia.
As you know, Irakli Bebua, the citizen of Georgia was detained on 30th of September in Gali region, [1] on the fact of burning Abkhazian flag in front of the Culture House. In the video recording, where Irakli Bebua is allegedly being interrogated by the Abkhazian de facto authorities, himself confirms the burning of the flag, but also points out that he has nothing against Abkhazians, he supports friendly relationship of these two peoples and he symbolically burned the flag as a sign of protest against their division.
On September 30, Irakli Bebua was detained by the Abkhazian de facto law enforcement authorities. On the same day, during the search at Irakli Bebua’s house, de-facto militia found a grenade, and claimed that they found it under the pillow.
The de facto law enforcement authorities of occupied Abkhazia accuse Bebua under several articles of the criminal code of de facto republic, including the insult to state symbols, punishable up to 1 year in prison, intentional damage or destruction to property in aggravating circumstances, punishable by 4 to 7 years in prison, and illegal possession of a weapon, punishable by 2 to 5 years imprisonment.
Irakli Bebua was sentenced with 30 days of imprisonment as a restrictive measure and he remains in Sokhumi custodial until now. The family has a restricted communication with Irakli Bebua and does not have a reliable information on his treatment and state of health. The Treasury Attorney was probably appointed and the issue of his effective legal protection could also become problematic.
Irakli Bebua and his family are IDPs since the war of 1993. In 2016, Irakli returned to Gali to take care on his grandmother, but he could not come back to Tbilisi as he had not needed documents for so called border crossing. It is noteworthy, that his health condition is weak, he has chronic diseases and as he was locked down in Gali for 4 years, he could not take necessary treatment, which worsened his health conditions.
Illegal detention of Irakli Bebua is particularly alarming due to the political contexts and sensitivity of his case. The harsh comments were made in social networks, some of them request his severe punishment.
Illegal detentions and inhuman and cruel treatment during detention are characteristic of occupied regimes. In such conditions we remember number of dramatic cases, including the obscure death of Irakli Kvaratskhelia in the de facto penitentiary institution, the violations of right to life in tragic cases of Giga Otkhozoria, Archil Tatunashvili, David Basharuli and others.
The situation in Abkhazian prisons and the inadequate conditions of prisoners, who are deprived of basic rights and adequate living conditions in penitentiary institutions, are problematic. The hard and scarce prison conditions contains the high risks of spreading severe diseases and cannot create minimum guarantees for the protection and respect of privacy.[2]
The restriction of legal mechanisms in the context of occupation creates the feeling of impunity and inactivity. Therefore, engagement of international actors with their political instruments has particular importance.
Taking into account the context of Irakli Bebua case and its related risks, we address and call for:
The government of Georgia:
• to use formal and informal formats of communication with Abkhazia de facto authorities and all diplomatic mechanisms for the release and transfer of Irakli Bebua;
• to take relevant administrative and legal measures to protect Irakli Bebua’s security and rights before his transfer;
• to take preventive political measures so that Irakli Bebua’s case was not another reason for the oppression of ethnic Georgians living in Gali.
The International Organizations and Diplomatic Missions:
• to take respective political, diplomatic and administrative measures to facilitate protection of Irakli Bebua’s rights, security and life.
• more specifically, the international organizations acting on the territory of Abkhazia, facilitate communication of Irakli Bebua with his family and examine and monitor his physical and mental health conditions.
• Platform SALAM
• Center for Peace and Civic development
[1] Note: On 30th of October, Abkhaz Community and de-facto authorities celebrate their victory in war, while 27th of October is celebrated as a day of mourning and the fall of Sokhumi.