ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით 200-ლარიან დახმარებას 4 არასრულწლოვანი მიიღებს
ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, სახელმწიფო 18 წლამდე ასაკის ყველა ბავშვს ერთჯერადად, 200 ლარით დაეხმარა. 200-ლარიანი დახმარების მისაღებად, მშობლებს ვებგვერდზე daxmareba.moh.gov.ge მარტივი ფორმა უნდა შეევსოთ. პორტალზე რეგისტრაცია 15 აგვისტოს დაიწყო. თუმცა, მათთვის გაურკვეველი მიზეზის გამო, ვებგვერდზე ბავშვის დარეგისტრირება ბევრმა მშობელმა ვერ შეძლო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტს, ანა ჩაფიძეს კუთვნილი ერთჯერადი 200-ლარიანი დახმარების მიღებაში სამართლებრივი დახმარების თხოვნით ოთხმა მშობელმა მიმართა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი პროექტის - „უფასო იურიდიული ადვოკატირება და ადამიანის უფლებების მონიტორინგი კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ“ ფარგლებში, კოვიდპანდემიით დაზარალებულ მოქალაქეებს უფასო იურიდიული კონსულტაციებს უწევს და საჭიროების შემთხვევაში მათ ადვოკატირებითაც ეხმარება.
ამჯერად ცენტრს დახმარებისთვის სენაკში, სამტრედიასა და აბაშაში მცხოვრებმა მოქალაქეებმა მიმართეს.
სენაკში მცხოვრებ ფატიმა წ.-ს სამი არასრულწლოვანი შვილი ჰყავს. მან ვებგვერდზე daxmareba.moh.gov.ge ორი არასრულწლოვანი შვილი დაარეგისტრირა, მესამე შვილის დარეგისტრირება კი ვეღარ შეძლო.
სამი შვილიდან ერთ-ერთი ვერ დაარეგისტრირა ვერც სენაკში მცხოვრებმა ნატალია წ.-მ.
„ვერცერთმა ვერ დაადგინა, რა იყო ის ხარვეზი, რის გამოც ისინი ბავშვების დარეგისტრირებას ვერ ახერხებდნენ. საიტზე არ აიტვირთა ბავშვების პირადობის მოწმობა, სისტემა კი ხარვეზს არ უთითებდა. მიზეზის დასადგენად ორივე მშობელი მივიდა სენაკის სოციალური დახმარების სააგენტოში, სადაც უთხრეს, რომ რეგისტრაციის პროცესში არსებული შეფერხების კონკრეტული მიზეზის შესახებ არაფერი იცოდნენ და ბავშვის დარეგისტრირება თავიდან ეცადათ. ჩვენ განცხადებით მივმართეთ ჯანდაცვის სამინისტროს, წარვადგინეთ საბუთები და პრობლემა უკვე მოგვარებულია - ორივე ბავშვი მიიღებს დახმარებას“, - ამბობს ანა ჩაფიძე.
ანას კიდევ ორი მსგავსი საქმე აქვს. ვებგვერდზე daxmareba.moh.gov.ge ვერც აბაშაში მცხოვრები არასრულწლოვანი ზურიკო გ.-ი. და სამტრედიაში მცხოვრები ტ. ა-ე. დარეგისტრირდნენ.
„შევისწავლეთ საბუთები და ზურიკო გ.ი.-ს ვერდარეგისტრების სავარაუდო მიზეზი არის ის, რომ მის დაბადების მოწმობაში დედის ქალიშვილობის გვარი წერია, ამჟამად კი ის მეუღლის გვარს ატარებს. რაც შეეხება სამტრედიაში მცხოვრებ არასრულწლოვანს, ის რუსეთშია დაბადებული და დაბადების მოწმობაც იქ აქვს აღებული. სისტემაში, სავარაუდოდ, ამის გამო ვერ დარეგისტრირდა. სამართლებრივი რეაგირების თხოვნით და შესაბამისი განცხადებით უკვე მივმართეთ იუსტიციის სამინისტროს სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს“, - ამბობს ანა ჩაფიძე.
ანა ჩაფიძე  სისტემურ პრობლემაზეც მიუთითებს: „ეს გამოკვეთილი სისტემური პრობლემა და ხარვეზია. მთავრობის N505 დადგენილებით, სოციალური მომსახურების სააგენტოს ევალება იუსტიციის სამინისტროს სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოსთან და ჯანდაცვის სამინისტროსთან ურთიერთობა. სოციალური მომსახურების სააგენტო კი ამ შემთხვევაში ყველაზე სუსტი რგოლია და მასზე დაკისრებულ მოვალეობას ვერ ან არ ასრულებს. შემიძლია თამამად ვთქვა, რომ კვალიფიციური იურისტების დახმარების გარეშე ეს ბავშვები კუთვნილ დახმარებას ვერ მიიღებდნენ“.
ოფიციალური ინფორმაციით, 15 აგვისტოდან სექტემბრის ბოლომდე, 18 წლამდე ბავშვების დახმარების პროგრამის ფარგლებში, ჯანდაცვის სამინისტროს პორტალზე 919 000-მდე ბავშვი დარეგისტრირდა
ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, 200-ლარიანი კომპენსაცია უკვე დაერიცხა 882 000-მდე ბავშვს.
უწყების ცნობით, კუთვნილი დახმარება არ მიუღია 3706 ბავშვს. ამჟამად სამინისტრო მათ მონაცემებს აზუსტებს. როგორც სამინისტროში განმარტავენ, კომისია ეტაპობრივად ყველა ბავშვის საკითხს განიხილავს და 200-ლარიან კომპენსაციას ყველა მათგანი მიიღებს.
18 წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის 200-ლარიანი ერთჯერადი დახმარების მისაღებად რეგისტრაციის პროცესი 2020 წლის პირველ დეკემბრამდე გრძელდება.

4 Adolescents will get 200 GEL allowances with the legal advocacy of Human Rights Center
In the frame of the anti-crisis plan, the State allocated 200 GEL allowances for all children and adolescents under the age of 18. In order to get the 200 GEL compensation, the parents had to fill out an easy application form on the website of the Ministry of Healthcare - daxmareba.moh.gov.ge. The registration started on August 15, 2020. However, some parents, for unclear reasons, could not register their children on the website.
Four parents applied to the lawyer of Human Rights Center Ana Chapidze for help – they needed the legal support to get the 200 GEL allowance.
In the frame of the project “Free Legal Advocacy and Human Rights Monitoring after the Coronavirus Pandemic” the Human Rights Center issues free legal consultations on the citizens affected by the COVID-19 related pandemic and in case of necessity provides them with free legal advocacy.
This time, the residents of Senaki and Abasha municipalities in Samegrelo region and Samtredia municipality in Imereti region, applied to the HRC for help.
Patima Ts. Living in Senaki has three underage children. She registered her two children on the website daxmareba.moh.gov.ge but could not register the third one.
Natalia Ts. From Senaki had the same problem as well.
“None of them could find out the reason of the delay. They entered the personal ID numbers of the children on the website and the system did not show any failure. In order to find out the situation, both parents went to the Senaki municipality agency of the Social Service, where nobody could explain the concrete reasons of the delays in the registration process; the representatives of the agency suggested them to repeatedly register the children. We petitioned the Ministry of Healthcare, submitted necessary documents and the problem was fixed – both children will get the allowances,” lawyer Ana Chapidze said.
Ana advocates the cases of two more beneficiaries. Neither the parents of underage Zuriko G. from Abasha municipality and T.A from Samtredia municipality could register their children on the website daxmareba.moh.gov.ge.
“We examined the documents and allegedly the parents could not register Zuriko G. on the website because the maiden surname of his mother is written in the form – currently she is registered with her husband’s surname. As for the adolescent in Samtredia, he was born in Russia and received the birth certificate there. Allegedly, it was the reason why it was impossible to register him in the system. We petitioned the LEPL State Services Development Agency of the Ministry of Justice and requested to resolve the problem,” Ana Chapidze said.
The HRC lawyer spoke about the systemic problems too. “It is a systemic problem and miscarriage. Pursuant to the Government’s edict N505, the Social Service Agency is obliged to communicate the LEPL State Services Development Agency of the Ministry of Justice. In this case, the Social Service Agency is the weakest part of this chain and is not able to handle the imposed responsibilities. I can declare that without the help of the qualified lawyers these children could not get their allowances.”
According to the official information, from August 15 to the end of September, about 919 000 children under the age of 18 were registered on the website of the Healthcare Ministry.
As reported by the Ministry of Healthcare, 882 000 children already received the 200 GEL compensation.
According to the Ministry, 3 706 children could not get the allowances by now. The Ministry is processing their data. As the representatives of the Ministry clarify, the commission examines the cases of each child and all of them will get the 200 GEL allowance.
The parents can register their children under the age of 18 to get the 200 GEL allowance until December 1, 2020.
Human Rights Center implements the project with the financial support of the Embassy of the Netherlands in Georgia. The project aims to identify and raise awareness about possible human rights violations during and after the COVID-19 related state of emergency in Tbilisi and in 5 regions of Georgia – Shida Kartli, Kakheti, Kvemo Kartli, Imereti and Samegrelo.