ანტიკრიზისული გეგმის ხარვეზები - ვინ და რატომ დარჩა სახელმწიფო დახმარების მიღმა
საქართველოს მთავრობამ კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული ზარალის შემსუბუქებისთვის ანტიკრიზისული გეგმა 2020 წლის 24 აპრილს წარადგინა. ამ გეგმის განხორციელებისთვის ბიუჯეტიდან 3,5 მლრდ ლარი გამოიყო. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა პროექტის - „უფასო იურიდიული ადვოკატირება და ადამიანის უფლებების მონიტორინგი კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ“ ფარგლებში ხელისუფლების მიერ მოსახლეობისთვის შეთავაზებული ანტიკრიზისულ გეგმა შეისწავლა და მასში არაერთი ხარვეზი გამოავლინა.
ხარვეზიანი პროცედურა - „დამსაქმებლის კეთილ ნებაზეა დამოკიდებული, მიიღებს თუ არა მისი ყოფილი დასაქმებული სახელმწიფოს დახმარებას“
მთავრობის გადაწყვეტილებით, 2020 წლის მაისიდან, 6 თვის განმავლობაში ყოველთვიური, 200-ლარიანი (ჯამში 1200 ლარი) დახმარება მისცეს იმ ადამიანებს, რომლებმაც კორონავირუსის პანდემიის გამო შემოღებული საგანგებო მდგომარეობის გამო, სამსახური დაკარგეს. დახმარება მისცეს იმ ადამიანებსაც, რომლებიც კორონავირუსის პანდემიის გამო დაწესებული შეზღუდვების გამო უხელფასო შვებულებაში გაუშვეს.
ოფიციალური ინფორმაციით, კორონავირუსის პანდემიის გამო საქართველოში სამსახური 350 ათასმა მოქალაქემ დაკარგა. მათი დახმარებისთვის ბიუჯეტიდან 460 მილიონი ლარი გამოიყო. მიუხედავად ამისა, ბევრი სამსახურდაკარგული ადამიანი დახმარების გარეშე დარჩა.
სახელმწიფოს მიერ გაცემული 200-ლარიანი დახმარებით  ვერ ისარგებლა გორელმა ჯ. რ-მა. ის შპს „დეილის“ მაღაზიიდან 2020 წლის აპრილში გაათავისუფლეს.
„ჯ.რ. საგანგებო მდგომარეობის დროს გაათავისუფლეს სამსახურიდან. მიუხედავად ამისა, მან დღემდე ვერ მიიღო სახელმწიფოს მიერ გაცემული 200-ლარიანი კომპენსაცია. იმისთვის, რომ სამსახურის გარეშე დარჩენილმა ადამიანმა დახმარება მიიღოს, მისი მონაცემები ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურს დამსაქმებელმა უნდა გადაუგზავნოს. პრობლემა ის არის, რომ არ არსებობს რაიმე რეგულაცია, რომელიც დამსაქმებელს ყოფილი დასაქმებულის მონაცემების ფინანსთა სამინისტროსთვის გადაგზავნას დაავალდებულებს: დამსაქმებელი მონაცემებს თუ არ გადაგზავნის, ამის გამო მას რაიმე სახის სანქცია ან ჯარიმა არ დაეკისრება. დახმარების მიღებისთვის შემოღებული ეს პროცედურა ხარვეზიანია: ახლა დამსაქმებლის კეთილ ნებაზეა დამოკიდებული, მიიღებს თუ არა მისი ყოფილი დასაქმებული სახელმწიფოს დახმარებას“,  - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატი, ალექსი მერებაშვილი.
ჯ.რ-ს მონაცემების ფინანსთა სამინისტროსთვის გადაგზავნის განცხადებით შპს „დეილის“ ადამიანის უფლებათა ცენტრმაც მიმართა, მაგრამ - უშედეგოდ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განცხადებით ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურსაც მიმართა. ცენტრი ითხოვს, რომ სახელმწიფომ ჯ.რ-ს კუთვნილი კომპენსაცია მისცეს. განცხადებას თან ერთვის ჯ.რ-ის საბანკო ანგარიშის ამონაწერიც, სადაც ჩანს რომ 2020 წლის თებრვლიდან შპს „დეილი“ მას ხელფასს ურიცხავდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანალიტიკოსი ლაზარე ჯიბლაძე აცხადებს, რომ დამსაქმებელთა უმრავლესობა, ძირითადად - მცირე ბიზნესი, გადასახადებს მალავს. შესაბამისად, შემოსავლების სამსახურისთვის ზუსტი ინფორმაციის მიწოდების შემთხვევაში, ისინი დიდი ალბათობით, დაჯარიმდებიან. ამის გამო, ინფორმაციას, უბრალოდ, არ აწვდიან. „სახელმწიფომ ამ გადაწყვეტილებით „კუთხეში მიაყენა“ დამსაქმებელიც და დასაქმებულიც - დამსაქმებელი თავისი ნებით მონაცემებს არ აგზავნიდა, დასაქმებული კი შემოსავლების სამსახურს ხათრის, ან შიშის გამო არ მიმართავდა და მივიღეთ ის, რაც მივიღეთ. მეტიც, ზოგიერთმა კომპანიამ მარტში, ზეგანაკვეთური სამუშაოსთვის დარიცხული თანხა ხელფასად გააფორმა, რის გამოც ათასობით ადამიანს დახმარება აღარ მისცეს“, - ამბობს ლაზარე ჯიბლაძე.
200-ლარიანი დახმარება 18 წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის  - დახმარება, რომელიც ბევრმა ბავშვმა ვერ მიიღო
ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, სახელმწიფომ ერთჯერადი, 200-ლარიანი დახმარება მისცა 18 წლამდე ასაკის ყველა ბავშვს.
ოფიციალური ინფორმაციით, საქართველოში 18 წლამდე ასაკის 280 000 ბავშვია. მათი დახმარებისთვის ბიუჯეტიდან 170 მლნ ლარი გამოიყო.
200-ლარიანი დახმარების მისაღებად, მშობლებს ვებგვერდზე daxmareba.moh.gov.ge მარტივი ფორმა უნდა შეევსოთ. თუმცა, ამ პორტალზე შვილის დარეგისტრირება ბევრმა მშობელმა ვერ შეძლო.
სენაკში მცხოვრებ ნ.წ-ს სამი არასრულწლოვანი შვილი ჰყავს. მან პორტალზე ორი არასრულწლოვანი შვილი დაარეგისტრირა, მესამე ბავშვის დარეგისტრირება კი ვეღარ მოახერხა.
„ნ. წ-მ დახმარების თხოვნით არაერთხელ მიმართა სენაკის სოციალური მომსახურების სააგენტოს, მაგრამ დღემდე პასუხი არ მიუღია. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სამართლებრივი რეაგირებისთვის უკვე მიმართა განცხადებით საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინიტროს. ცენტრი ითხოვს, რომ სამინისტრო ნ. წ-ს მესამე შვილის დარეგისტრირებაში დაეხმაროს. ანალოგიური თხოვნით სხვა მოქალაქეებმაც მოგვმართეს.  ჯანდაცვის სამინისტროს პორტალის გაუმართაობის თუ ტექნიკური ხარვეზის გამო პორტალზე ბავშვის დარეგისტრირება ბევრმა მშობელმა ვერ შეძლო“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ანა ჩაფიძე.
ცენტრი ახლა პასუხს ჯანდაცვის სამინისტროსგან ელოდება.
ფერმერები, რომლებიც შეღავათიანი დიზელის საწვავის გარეშე დარჩნენ
ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, მთავრობამ ყველა ფერმერს, ვისაც 0,25 ჰექტრიდან 100 ჰექტრამდე მიწის ნაკვეთი აქვს დარეგისტრირებული, დიზელის საწვავის საბაზრო ღირებულებაზე 1 ლარით ნაკლებ ფასად შეძენა შესთავაზა.
მთავრობამ დაადგინა საწვავის ლიმიტი: ფერმერებს ერთი ჰექტარის დასამუშავებლად მხოლოდ 150 ლიტრი დიზელის საწვავის შეძენა შეეძლოთ.
დახმარების მისაღებად მთავრობამ ფერმერებს კიდევ ერთი პირობა წაუყენა -  მიწა აუცილებლად საჯარო რეესტრში უნდა ყოფილიყო გაფორმებული. მათ, ვისაც პროგრამის გამოაცხადებისას მიწის ნაკვეთი დარეგისტრირებული არ ჰქონდათ, დრო წლის ბოლომდე მისცეს – როგორც პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ აღნიშნა, 200-ლარიან დახმარებას მიიღებენ ის ფერმერებიც, რომლებიც მიწის ნაკვეთს წლის ბოლომდე დაარეგისტრირებენ.
სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ იაფი დიზელის მიმწოდებელ კომპანიად Socar Georgia Petrolium შეარჩია.
„ამ შეღავათით ბევრმა ფერმერმა ვერ ისარგებლა“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ეკა ლომიძე - „ვიყავით წალკაში, სადაც ფერმერმებმა გვითხრეს, რომ Socar-ის ბენზინგასამართი სადგურები მათი სოფლებიდან იმდენად შორს არის, რომ იქ წასვლას და დიზელის შეძენას აზრი აღარ ჰქონდა“.
ბარიერად იქცა მიწის ნაკვეთის საჯარო რეესტრში რეგისტრირების პირობაც. გლეხების უმეტესობას, როგორც წესი, ხშირად მცირე ზომის რამდენიმე ნაკვეთი აქვს. მათი აზომვითი სამუშაოები და საჯარო რეესტრში დარეგისტრირება კი გარკვეულ თანხას მოითხოვს.
სახელმწიფო სუბსიდიებისა და მასთან დაკავშირებული პრობლემური საკითხების თაობაზე  ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქართველოს მთავრობას საგანგებო განცხადებით მიმართა.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ მთავრობის სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისულმა გეგმამ ვერ უზრუნველყო არსებული პრობლემების აღმოფხვრა და დახმარების გარეშე დატოვა სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობაში ჩართული ის ადამიანები, რომლებსაც სახელმწიფოს მხარდაჭერა ყველაზე მეტად სჭირდებოდათ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მთავრობას რეკომენდაციებიც შესთავაზა და მოუწოდა, რომ ანტიკრიზისული გეგმის დოკუმენტის შემუშავებისას, მაქსიმალურად გაითვალისწინოს სხვადასხვის ჯგუფის პრობლემები და საჭიროებები და ანტიკრიზისული გეგმით დასახული მიზნების ეფექტიანი რეალიზებისთვის უფრო მარტივი და მოქნილი პროცედურები შეარჩიოს.

Miscarriages of the anti-crisis plan – who and why was left beyond the state’s support
On April 24, 2020, the Government of Georgia presented the Anti-Crisis Plan to mitigate the harm caused by the COVID-19 related pandemic. To implement the plan, the GoG allocated 3, 5 billion GEL from the state budget. In the frame of the project “Free Legal Advocacy and Human Rights Monitoring after the Coronavirus Pandemic”, the Human Rights Center studied the effectiveness of the anti-crisis plan of the GoG and observed several gaps in it.
“Faulty procedure – “an employee depends on the kind will of his/her former employer to get a compensation from the state or not.”
Pursuant to the GoG’s decision, starting from May 2020, those people, who lost jobs during the state of emergency established throughout the country to prevent the spread of the COVID-19 pandemic, could get 200 GEL monthly allowance during 6 months (total 1200 GEL). The state assisted those people too, who were sent on unpaid vacations because of the pandemic-related restrictions.
According to the official reports, 350 thousand individuals lost jobs because of the COVID-19 pandemic. 460 million GEL was allocated to assist them. Nevertheless, many people, who lost jobs, were left beyond this support.
J.R from Gori could not get 200 GEL allowance from the State though he was fired from a shop of the Ltd Daily in April 2020.
“J.R was fired during the state of emergency. However, he still could not get the 200 GEL compensation from the state. In order to get the compensation, the employer shall send his/her data to the Revenue Service of the Ministry of Finances. The problem is that there are no regulations which obliges the former employers to send the data to the Ministry: if the employer does not send the data of the former employee, no sanctions or penalties will be imposed on him/her for that. This is a faulty procedure: nowadays, a former employee depends on the kind will of the former employer whether she/he gets the compensation or not,” said the HRC lawyer Aleksi Merebashvili.
Human Rights Center petitioned the Ltd Daily to send the data of J.R to the Ministry of Finances but all in vain.
Afterwards, the HRC petitioned the Revenue Service of the Ministry of Finances. The organization requests the ministry to pay 200 GEL compensation to J.R. The application was enclosed with the extract from the bank, which shows that Ltd Daily was paying salary to him from February 2020.
HRC legal analyst Lazare Jibladze said that majority of the employers, mostly the small business owners, hide their income not to pay taxes. Therefore, if they send accurate information to the Revenue Service, they will be fined. For that reason, they do not provide the Revenue Service with the full information. “With this decision, the State placed both the employers and the employees in an awkward situation – the employers will not voluntarily send the data about their employees and the latter do not apply to the Revenue Service not to harm the former employer; and now we have this result. Furthermore, some companies, in March 2020, registered the honorarium paid for extra jobs as monthly wages for what thousands individuals could not get allowances,” Lazare Jibladze said.
200 GEL allowances for the children under 18 – the aid which many children could not get
In the frame of the anti-crisis plan, the State allocated single allowance of 200 GEL for all the children and adolescents under the age of 18.
According to the official data, there are estimated 280 000 children and adolescents in Georgia. The State allocated 170 million GEL to pay the compensations.
To get the 200 GEL aid, the parents had to fill out easy application forms on the website daxmareba.moh.gov.ge. However, many parents could not register their children.
N.Ts from Senaki municipality have three underage children. She managed to register two of her children on the website but could not register the third one.
“N. Ts several times applied to the Senaki municipality Social Service Agency for help but has not received any answer from them yet. HRC has already petitioned the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Healthcare and Social Defense of Georgia and requested to assist N.Ts to register her third child on the website. Other citizens also applied to us for help with the same problem. Because of technical problems of the website of the Ministry of Healthcare, many parents could not register their children,” HRC lawyer Ana Chapidze said.
The organization is waiting for the answer from the Ministry of Healthcare.
Farmers were left with the preferential diesel fuel
In the frame of the anti-crisis plan, the GoG offered diesel fuel to all farmers for lower prices, who own land with the space between 0.25 hectares and 100 hectares.
The GoG established the threshold for the fuel recipients: farmers with 1 hectare of land could purchase only 150 liters of the fuel.
The GoG presented another requirement to the farmers to get the allowance – they could get the allowance only for the registered lands. Those, who had not registered the land by the time the program was launched, could register it by the end of the year – PM Giorgi Gakharia stated. Those farmers, who will register their lands by the end of the year, will also get the 200 GEL vouchers.
The Ministry of Agriculture selected Socar Georgia Petroleum as a company to provide the farmers with the cheap fuel.
“Many farmers could not benefit from these vouchers,” HRC lawyer Eka Lomidze said. “We were in Tsalka municipality, where local farmers told us that the petrol stations of the Socar are located far from their villages and it was useless for them to travel there and buy the cheap fuel.”
The pre-condition to have the lands registered in the Public Registry was another barrier for the land-owners. As a rule, most peasants own several smaller plots together. Their registration in the Public Registry is a costly procedure.
HRC addressed the Government of Georgia with a special statement with regard to the state subsidies and related problems.
The statement reads that the agriculture anti-crisis plan of the Government of Georgia failed to eradicate the problems and left many farmers without aid, though they needed the support from the state most of all.
HRC also offered concrete recommendations to the GoG and called on them to take into consideration the individual problems and needs of different groups when developing the draft documents for anti-crisis measures, and to envisage the most acceptable and simple procedures for taking the steps to implement the activities of the social aid.
Human Rights Center implements the project with the financial support of the Embassy of the Netherlands in Georgia. The project aims to identify and raise awareness about possible human rights violations during and after the COVID-19 related state of emergency in Tbilisi and in 5 regions of Georgia – Shida Kartli, Kakheti, Kvemo Kartli, Imereti and Samegrelo.