2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების დღის შემაჯამებელი აღწერა და შეფასება
31 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის არჩევნებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები საქართველოს შვიდ რეგიონში დააკვირდნენ:  1. კახეთში - საგარეჯოს და ახმეტის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში; 2. ქვემო ქართლში - გარდაბნის, მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში; 3. სამეგრელოში, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში; 4. შიდა ქართლში, გორის, ხაშურისა და ქარელის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში; 5-7) იმერეთის, აჭარისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში.
არჩევნებზე ცესკოს მიერ აკრედიტებული 80 დამკვირვებლის გარდა, საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის მიმდინარეობას ასევე აკვირდებოდნენ და აშუქებდნენ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტგამოცემის - humanrights.ge-ს ჟურნალისტები (10 ჟურნალისტი). დამკვირვებელთა და ჟურნალისტთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია არჩევნების მიმდინარეობისა და აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად ქვეყნდებოდა როგორც ინტერნეტგაზეთში - www.humanrights.ge, ასევე სოციალურ ქსელში - ორგანიზაციის ტვიტერის და ფეისბუკის გვერდებზე, ქართულ და ინგლისურ ენებზე, ასევე - მიეწოდებოდა სხვადასხვა მედიასაშუალებებს და არჩევნებით დაინტერესებულ აქტორებს.
კენჭისყრის მიმდინარეობისას და დასრულებისას გამოქვეყნებული ინფორმაცია სრული სახით ხელმისაწვდომია შესაბამის პრესრელიზებში:
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრა თავდაპირველად მშვიდ და სამართლიან პირობებში დაიწყო. დილიდანვე შესამჩნევი იყო ამომრჩეველთა აქტიურობა და რიგები საარჩევნო უბნებთან. დღის მეორე ნახევარში რამდენიმე საარჩევნო უბანზე ვითარება დაიძაბა და დაფიქსირდა ძალადობრივი ინციდენტები, რითაც ჩრდილი მიადგა კენჭისყრის მშვიდ და სამართლიან გარემოში წარმართვის პროცესს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებს საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეების მხრიდან შეხვდათ წინააღმდეგობები საჩივრების დარეგისტრირების პროცესში. იყო დამკვირვებლის საარჩევნო უბნიდან გაძევების მცდელობაც.
20:00 საათის შემდეგ, როდესაც საარჩევნო უბნები ამომრჩევლებისთვის დაიხურა, ბიულეტენების დათვლისას დამატებით გამოვლინდა პროცედურული სახის დარღვევები, რის გამოც კომისიის წევრები ვერ თანხმდებოდნენ და რამდენიმე უბანზე დიდხანს გაგრძელდა დათვლის პროცესი, ზოგან - დილამდეც.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორები საარჩევნო პროცესს უბნის გახსნიდან ხმების დათვლის დასრულებამდე დააკვირდნენ. დამკვირვებელთა ჯგუფების კოორდინატორებმა უზუნველყვეს საოლქო საარჩევნო კომისიებისთვის რელევანტური საჩივრების წარდგენა საოლქო კომისიებში. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები, საჭიროების შემთხვევაში, საარჩევნო დავებს აწარმოებენ სასამართლოშიც.
ამ დროისთვის ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები დამკვირვებელთა მიერ საარჩევნო უბნებიდან წამოღებულ შემაჯამებელ ოქმებს ადარებენ ცესკოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ შემაჯამებელ ოქმებს, რათა შემოწმდეს, ხომ არ ჩასწორდა ოქმები დამკვირვებლებისთვის ბეჭდით დამოწმებული ასლების გადაცემის შემდეგ. მნიშვნელოვანია, რომ მსგავს შედარებას ახდენენ სხვა კვალიფიციური და მიუკერძოებელი სადამკვირვებლო ორგანიზაციები. ამ პროცესის პარალელურად, სოციალურ ქსელში ქვეყნდება შემაჯამებელი ოქმები, რომლებიც უხეში დარღვევებით არის შევსებული ან გადაკეთებულია მმართველი პარტიის სასარგებლოდ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს ცესკოს, გაათმაგებული ყურადღებით შეისწავლოს მსგავსი შემაჯამებელი ოქმების წარმომავლობა და დარღვევების მიზეზები, ამავე დროს - კანონმდებლობის სრული დაცვით განაგრძოს ხმების დათვლა და კენჭისყრის შედეგების გამოქვეყნება. ცესკოს მხრიდან ამ პროცესში დაშვებული შეცდომები თუ დარღვევები სამოქალაქო საზოგადოებისა თუ პოლიტიკური სუბიექტების მხრიდან არ დარჩება უპასუხოდ და გამოიწვევს მძაფრ პროტესტს. თავის მხრივ, მნიშვნელოვანია, ეს პროტესტიც არ გასცდეს მშვიდობიან ფარგლებს და არ გადაიზარდოს ძალადობრივ ექსცესებში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის პირველადი შეფასებით, იმ რეგიონებში, სადაც ორგანიზაციამ მონიტორინგი განაახორციელა, საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირდა ისეთი სახის პროცედურული დარღვევები და ხარვეზები, რომლებსაც არ შეუძლიათ მოახდინონ არსებითი გავლენა არჩევნების საბოლოო შედეგებზე.
გამონაკლისად შეიძლება ჩაითვალოს ერთი შემთხვევა, როდესაც დარღვევის გამო, ეჭვქვეშ დადგა გადასატან ყუთში ამომრჩევლის ბიულეტენის მოთავსება და ამის გამო ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოითხოვა ამ გადასატანი ყუთის მონაცემების გაუქმება საარჩევნო უბანზე.
ამავე დროს, მნიშვნელოვანია, დაფიქსირებულ დარღვევებსა და ძალადობრივ ინციდენტებზე საოლქო და ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიებმა მიიღონ კანონით განსაზღვრული გადაწყვეტილებები, ასევე - გაატარონ მკაცრი ზომები საუბნო საარჩევნო კომისიების კანონდამრღვევი წევრების თუ თავმჯდომარეების მიმართ.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრის მიმდინარეობისას ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელთა მიერ იდენტიფიცირებული დარღვევების დიდი ნაწილი მიანიშნებს, რომ უმეტესწილად ეს დარღვევები გამოწვეულია საუბნო საარჩევნო კომისიის წარმომადგენელთა დაბალი კვალიფიკაციით, რაც ზოგადად დამახასიათებელია ბოლო წლებში საქართველოში ჩატარებული არჩევნებისთვის. კომისიის წევრთა თუ თავმჯდომარეთა შეცდომებსა თუ დარღვევებზე დამკვირვებელთა სამართლიანი შენიშვნები და საჩივრები ხშირად იწვევს დამრღვევთა გაღიზიანებას და ამის გამო საარჩევნო უბნებზე იქმნება დაძაბულობა, ზოგჯერ კი - კონფლიქტები.
ასევე, გამოვლინდა დამკვირვებელი ორგანიზაციების მიერ მრავალჯერ ნახსენები პრობლემა, რომ ეთნიკურად აზერბაიჯანელებით დასახლებულ სოფლებში გახსნილი საარჩევნო უბნების თავმჯდომარეებმა არ იციან სახელმწიფო ენა - ქართული, რის გამოც ვერ ახერხებენ გამართულ კომუნიკაციას დამკვირვებლებთან და ამომრჩევლებთან.
წინა სხვა არჩევნების მსგავსად, შემაშფოთებელ ტენდენციად რჩება ზოგიერთი საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე პარტიების კოორდინატორებისა და აგიტატორების გადამეტებული აქტიურობა და ამომრჩეველთა კონტროლის მცდელობა. მიუხედავად იმისა, რომ საარჩევნო კოდექსში შევიდა შესწორება და საარჩევნო უბნის მიმდებარედ 25 მეტრის რადიუსში აიკრძალა პარტიათა კოორდინატორების ყოფნა, ადამიანის უფლებათა ცენტრი ანგარიშში კვლავ ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად ასახავს საარჩევნო უბნების მიმდებარედ, როგორც ამ 25-მეტრიან რადიუსში, ისე მის გარეთ, საარჩევნო უბნის სიახლოვეს, საარჩევნო სუბიექტების, განსაკუთრებული ოდენობით კი - მმართველი პარტიის, „ქართული ოცნების“ კოორდინატორების მობილიზებას. ისინი აღწერენ მოსულ ამომრჩევლებს, ნიშნავენ თავიანთ სიებში, ესაუბრებიან და ზოგჯერ ამ საუბარს აგიტაციის ფორმა აქვს. მსგავსი ფაქტები, პირდაპირ თუ არაპირდაპირ, ხელს უშლის საარჩევნო პროცესში მოქალაქეთა თავისუფალი ნების გამოვლენას.
არანაკლებ მანკიერ პრაქტიკად ჩამოყალიბდა საარჩევნო სუბიექტებთან აფილირებული ე.წ. დამკვირვებელი ორგანიზაციების წარმომადგენელთა აქტიურობა საარცევნო უბნებზე. როგორც მმართველი პარტია, ისე ოპოზიციური პარტიების ნაწილი, ვისაც ამის ფინანსური და ადამიანური რესურსი აქვს, ცესკოში დამკვირვებელ ორგანიზაციად ან მედიაკომპანიად არეგისტრირებს თავის მხარდამჭერ ჯგუფებს, რომლებიც საარჩევნო უბნებზე მოქმედებენ პარტიული ინტერესების და დავალებების შესაბამისად. მსგავსი ჯგუფების აქტიურობით ხდება მიუკერძოებელი და ობიექტური სადამკვირვებლო პროცესის დისკრედიტაცია. სამწუხაროდ, წინა წლების მსგავსად, როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრის, ისე სხვა ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების პრესრელიზებსა თუ ანგარიშებში მოხვდა ასეთი ჯგუფების ქმედებები, როგორიცაა საარჩევნო უბნებზე და უბნის მიმდებარე ტერიტორიებზე ამომრჩეველთა კონტროლი, ზეწოლა და აგიტაცია.
31 ოქტომბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა საარჩევნო უბნებზე დაარეგისტრირეს 19 საჩივარი (აქედან 4 - საოლქო საარჩევნო კომისიაში) და 71 შენიშვნა შეიტანეს ჩანაწერთა წიგნში.
საჩივრები ეხებოდა ისეთ პროცედურულ დარღვევებს, როგორიცაა: მარკირების წესების დარღვევა; ამომრჩეველზე დარღვევით კონვერტების და ბიულეტენების გადაცემა, რამაც გამოიწვია არასწორად ხმის მიცემა; ნაკადის მოუწესრიგებლობა, რამაც საარრჩევნო უბანზე გამოიწვია ქაოსი; საარჩევნო უბანზე დამკვირვებლისთვის ფოტოვიდეოგადაღების შეზღუდვა; პარტიული დამკვირვებლების მიერ საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩეველთა სახელების და გვარების ჩანიშვნა; 12:00 საათისთვის, რეგისტრატორების მიერ ხელმოწერების გადაუთვლელად, ამომრჩეველთა რაოდენობის განსაზღვრა;
იყო შემთხვევები, როდესაც საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეები საჩივრების დარეგისტრირებაზე უარს აცხადებდნენ და მხოლოდ მას შემდეგ არეგისტრირებდნენ, როდესაც ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები აფრთხილებდნენ, რომ ამ ქმედების გამო, შესაძლოა, დამდგარიყო მათი ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის საკითხი.
ახალი კორონავირუსის პანდემიის გავრცელების პირობებში, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მთავარი გამოწვევა იყო კენჭისყრის უსაფრთხო გარემოში ჩატარება. ცესკოს განცხადების მიუხედავად, რომ ამომრჩეველთა უსაფრთხოება დაცული იქნებოდა, მონიტორებისგან და სოციალური ქსელიდან მიღებული ინფორმაციით, გამოჩნდა, რომ დიდი პრობლემა იყო საარჩევნო უბნებზე ხალხმრავლობა, რის გამოც შეუძლებელი ხდებოდა რეკომენდებული დისტანციის დაცვა. რეგიონებში ბევრი უბანი მცირე ზომის სივრცეში იყო მოწყობილი და ამომრჩევლების შესვლამდეც კი, მხოლოდ კომისიის წევრები და სტატიკური დამკვირვებლები მთლიანად ავსებდნენ უბანს ისე, რომ იზრდებოდა ვირუსის გავრცელების რისკი. დიდი პრობლემა იყო, საარჩევნო უბნებზე პირბადის გარეშე გადაადგილება. აღირიცხა შემთხვევები, როდესაც დამკვირვებლების, კომისიის წევრების და თავმჯდომარის მოთხოვნებს ამომრჩევლები არ ემორჩილებოდნენ და არ იკეთებდნენ პირბადეს, მიუხედავად იმისა, რომ არ ჰქონდათ სამედიცინო ცნობა სასუნთქი გზების პრობლემების შესახებ. ასეთი სახის დაბალ სამოქალაქო კულტურას ავლენდნენ საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებიც და უბანზე მყოფი დამკვირვებლებიც.
სერიოზული პრობლემაა თვითიზოლაციაში მყოფი ამომრჩევლების კონსტიტუციური უფლების შეზღუდვა. ცესკოს დადგენილებით, თვითიზოლაციაში მყოფ ამომრჩევლებს მხოლოდ იმ შემთხვევაში ჰქონდათ კენჭისყრაში მონაწილეობის უფლება, თუკი 26 ოქტომბრისთვის დარეგისტრირდებოდნენ. 26 ოქტომბრიდან 31 ოქტომბრამდე თვითიზოლაციაში გადასულ ამომრჩევლებს კი პრაქტიკულად არჩევნებში ხმის მიცემის კონსტიტუციური უფლება წაერთვათ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე დაკვირვების პროექტები მოიცავს როგორც წინასაარჩევნო პერიოდს, ისე უშუალოდ არჩევნების დღეს კენჭისყრის პროცესის დაკვირვებას.
პროექტების მიზნებიდან გამომდინარე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, მონიტორინგის გზით, შეაფასებს საქართველოს საარჩევნო პროცესის შესაბამისობას საერთაშორისო და ადგილობრივ სტანდარტებთან, ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას რეგიონებში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე და  შერჩეულ საარჩევნო უბნებში უზრუნველყოფს საარჩევნო პროცესის  გამჭვირვალობას.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მონიტორინგის პროექტებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტისა და შავი ზღვის ფონდი - რეგიონული თანამშრომლობისთვის მხარდაჭერით.

Summary evaluation of the 2020 Parliamentary Election Day in Georgia
HRC monitored the October 31, 2020 Parliamentary Elections in seven regions of Georgia – 1. Kakheti – the ethnic minorities inhabited villages of Sagarejo and Akhmeta municipalities; 2. Kvemo Kartli – the ethnic minorities inhabited villages of Gardabani, Marneuli and Bolnisi municipalities; 3. Samegrelo – the villages of Zugdidi municipality adjacent to the occupation line; 4. Shida Kartli – the villages of Gori, Khashuri and Kareli municipalities adjacent to the occupation line, and 5-7) Imereti, Adjara and Samtskhe-Javakheti regions.
Besides the 80 CEC accredited observers, the (10) journalists of the online edition of Human Rights Center – humanrights.ge also observed and reported about the election violations in the polling stations. The information provided by the HRC observers and journalists was published on the facebook and Twitter pages of the organization and on the online newspaper www.humanrights.ge in Georgian and English languages; the information was sent to media organizations and interested stakeholders.
The information published throughout the Election Day is available on the following links:
According to the assessment of the HRC, the 2020 Parliamentary Elections started in peaceful and fair environment. From the early morning, voters were active and there were queues in front of the polling stations. In the second half of the polling day, the situation got tense in several polling stations and violent incidents were observed, which harmed the peaceful and fair election process. HRC’s observers faced obstacles from the side of the PEC chairpersons when they tried to register the complaints. In one of the precincts, the PEC members tried to expel the HRC observer from the precinct.
After 20:00 pm, when the polling stations were closed for the voters, additional procedural violations were observed during the counting of the ballots, for what the PEC members could not agree with each other and in some precincts the counting process lasted too long – in some of them the process lasted till the next morning.
The HRC monitors attended the election process from the moment of opening the polling stations up to the end of the counting procedures and the completion of final protocols. The coordinators of the mobile groups of observers ensured that the relevant complaints were lodged to the District Election Commissions. The HRC lawyers, where it is necessary, will take the complaints to the common courts.
Currently, the HRC lawyers are comparing the final protocols of the observed polling stations with the final protocols from the same precincts uploaded on the CEC website in order to determine whether the protocols, which were signed by the HRC observers, were corrected after the observers received the copies. It is important that all other qualified and impartial observation organizations also compare the copies of the final protocols with their originals uploaded on the CEC website. In parallel to that, final protocols are published in the social network, which are drawn up with blatant violation or are corrected in favor of the ruling party.
Human Rights Center calls on the CEC to carefully examine the origin of similar protocols as well as the causes of those violations. In parallel to that, the CEC shall continue counting of the votes and publish the results pursuant to the Georgian legislation. The mistakes or violations of the CEC in this process will be adequately responded by the civil society and political subjects and will cause strong protest. On the other hand, it is important that the protest remained within the framework of peaceful protest so that it did not turn into violent incidents.
In accordance with the initial assessment of Human Rights Center, in the polling stations where the organization has deployed its observers, they observed the violations and miscarriages which may not significantly affect the final results of the elections.
Only in one case, Human Rights Center requested to annul the results from the mobile ballot box in one of the polling stations where because of the violation placement of the ballot paper in the mobile box was questioned.
However, at the same time, it is important that district and central election commissions had adequate reaction to the observed violations and violent incidents and took lawful measures against the violator PEC members and chairpersons.
Big part of the election violations observed by the HRC observers during the 2020 Parliamentary Elections are caused by the low qualification of the PEC members that was very common tendency during the recent elections too. Fair remarks and complaints of the HRC observers about the violations and miscarriages of the PEC members and the chairpersons often irritate them and it creates tension and sometimes conflicts.
Also, Human Rights Center’s monitors again observed the problem, which was many times reported by the observation organizations in previous years too - in the ethnic minority inhabited villages the PEC chairpersons do not know the state language – Georgia for what they cannot properly communicate the observers and voters.
Like during recent elections, excessive activity and attempt to control the voters by the coordinators and agitators of political parties is still an alarming tendency. Although respective amendments were introduced to the Election Code and the coordinators of the political parties were prohibited to be present within 25 meters distance of the polling stations, HRC will again reflect this problem in its monitoring report and will underline that mobilization of the coordinators of the political parties, particularly of the ruling party Georgian Dream, within and beyond the 25 meters distance from the precincts is one of the main problems on the Election Day. They are counting the voters who have come, make notes in their lists, talk with them and sometimes they conduct agitations. Similar facts, directly or indirectly, hinder the voters to express their free will.
Another faulty practice is the activity of the representatives of the so-called observation organizations in the polling stations, which are affiliated with the election subjects. Both the ruling and some of the opposition parties, which have sufficient financial and human resources, register groups of their supporters as observation organizations or media companies in the CEC, who then act in the polling stations in accordance with their party interests and instructions. The activity of similar groups discredit the work of the impartial and unbiased observation process. It is a pity that like in the previous years, the activities of similar groups were reflected in the election monitoring reports of Human Rights Center and other local observation organizations – they controlled, oppressed on and agitated with the voters in the vicinities of the polling stations.
On October 31, HRC observers lodged 19 complaints (4 of them were lodged to the District Election Commissions) and made 71 notes in the logbook.
The complaints were about such procedural violations, like violation of the marking procedures; handing wrong number of envelopes and/or ballot papers to the voters which resulted into incorrect voting; uncontrolled flow of voters which created chaos in the polling stations; restriction of photo-video shooting for the observers in the precincts; recording the names of the voters by the observers of the political parties; the PEC members artificially increased the numbers of the voters who had arrived at the precincts by 12:00 pm, etc.
There were instances, when the PEC chairpersons refused to register the complaints and registered them only after the HRC representatives warned them about their possible administrative liability for similar violation.
With the spread of the COVID-19 pandemic, the main challenge of the 2020 Parliamentary Elections was to hold the polling process in safe environment. Regardless the statement of the Central Election Commission that the safety of the voters was ensured in all precincts, the information provided by the monitors and spread in social media, showed that overcrowded polling stations was a serious problem for what the commission members could not ensure the social distancing between them. In the regions, many precincts were located in little spaces and even without voters, they were overcrowded with the PEC members, and stationed observers. As a result, the risk of the spread of the infection was increasing. Another problem was that people entered the precincts without facemasks. There were facts, when the voters did not obey the requests of the observers, PEC members and chairpersons to wear facemasks though they did not have respective medical conclusion that could not wear facemasks because of health problems. The PEC members and observers also demonstrated low civic culture.
Restriction of the constitutional rights of the voters in the self-isolation was a serious problem. Pursuant to the CEC Decree, the voters, who were in the self-isolation, could vote only if they managed to be registered by October 26. The voters, who had to go to the self-isolation from October 26 to October 31, were deprived of their constitutional right to vote.
The 2020 Parliamentary Elections monitoring projects are implemented by HRC with a support of the Open Society Georgia Foundation, Norwegian Helsinki Committee, and the Black Sea Foundation for Regional Cooperation.