ნიკა მელიას მიმართ სამართალწარმოების დაწყება არაკანონიერია
დღეს თბილისის საქალაქო სასამართლო გლდანის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, ნიკა მელიას მიმართ აღკვეთის ღონისძიების საკითხს განიხილავს.
2020 წლის 1-ლ ნოემბერს საქართველოს პარლამენტთან, ოპოზიციური პარტიების საპროტესტო აქციაზე, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა და 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებში პარლამენტის წევრობის კანდიდატმა, ნიკა მელიამ სიტყვით გამოსვლისას ელექტრონული სამაჯური მოიხსნა, გადააგდო და აღნიშნა, რომ მის ტარებას აღარ აპირებდა.
შეგახსენებთ, რომ 2019 წლის 25 ივნისს, საქართველოს პროკურატურამ საქართველოს პარლამენტის წევრს, პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტიკური საბჭოს თავმჯდომარეს, ნიკანორ მელიას 2019 წლის 20-21 ივნისს პარლამენტის წინ გამართულ აქციაზე ჯგუფური ძალადობის ხელმძღვანელობისა და მასში მონაწილეობის ბრალდება წარუდგინა. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ კი, აღკვეთის ღონისძიების ერთ-ერთ სახედ, 2019 წლის 2 ივლისის განჩინებით, პროკურატურას ნიკა მელიას გადაადგილებაზე ელექტრონული მონიტორინგის წარმოება დაავალა, სპეციალური სამაჯურის დამაგრებით.
2020 წლის 3 ნოემბერს, საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ ნიკა მელიას მიერ აღკვეთის ღონისძიების პირობების დარღვევის - გადაადგილებაზე ელექტრონული მონიტორინგის წარმოების მიზნით, სამაჯურის მოხსნის გამო, სასამართლოს მისთვის უფრო მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების შუამდგომლობით მიმართა. კერძოდ, საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ ნიკა მელიასთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაოს - 100 000 ლარის ოდენობით შეფარდებას და სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთის შეზღუდვის დაწესებას ითხოვს.
საქართველოს გენერალური პროკურატურის მიერ, ნიკა მელიას წინააღმდეგ დაწყებული სამართალწარმოება, სულ მცირე - ორი მიმართულებით სამართლებრივად პრობლემური და უსაფუძვლოა. კერძოდ:
1. საქართველოს საარჩევნო კოდექსით განსაზღვრულია საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატის ხელშეუხებლობის გარანტიები. ამავე კოდექსის 122-ე მუხლის 1-ლი ნაწილის თანახმად,  საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატი ცესკოს მიერ არჩევნების საბოლოო შედეგების ოფიციალურად გამოქვეყნებამდე, ხოლო მის მიერ საქართველოს პარლამენტის წევრად არჩეულად გამოცხადებული პირი – მისი უფლებამოსილების ცნობის საკითხის საბოლოო გადაწყვეტამდე არ შეიძლება დააკავონ, დააპატიმრონ ან გაჩხრიკონ, თუ საქართველოს გენერალური პროკურორის წარდგინებაზე არ იქნა ცესკოს თანხმობა. გამონაკლისია დანაშაულზე წასწრების შემთხვევა, რაც დაუყოვნებლივ უნდა ეცნობოს ცესკოს. თუ ცესკო მიიღებს სათანადო განკარგულებას, დაკავებული ან დაპატიმრებული საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატი დაუყოვნებლივ უნდა განთავისუფლდეს. შესაბამისად, ნიკა მელიას, როგორც 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების პარლამენტის წევრობის კანდიდატის მიმართ სამართალწარმოების დაწყება - არაკანონიერია. ამასთან, ცესკოს განკარგულებას ზემოთ მითითებულ მუხლში აღნიშნული თანხმობის მიცემის შესახებ კენჭი უნდა ეყაროს საქართველოს გენერალური პროკურორის წარდგინების მიღებიდან 3 კალენდარული დღის ვადაში, რაც პროკურატურის მხრიდან არ განხორციელებულა. შესაბამისად, მოცემულ შემთხვევაში, კანონის ეს მოთხოვნაც უგულებელყოფილია. აქედან გამომდინარე, საპარლამენტო არჩევნების პარლამენტის წევრობის კანდიდატის მიმართ, ზემოაღნიშნული ფაქტობრივი მოცემულობის და მოთხოვნების დაცვის გარეშე სამართალწარმოების დაწყება, არაკანონიერია.
2. საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ ნიკა მელიასთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით, უკვე არსებული 30 000-ლარიანი გირაოს ნაცვლად, გირაოს - 100 000 ლარის ოდენობით შეფარდებას და სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთის შეზღუდვის დაწესებას ითხოვს. დანაშაულზე წასწრებისა და ცესკოს თანხმობის არსებობის შემთხვევაში, პროკურატურას არა უკვე გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიების სახის - გირაოს, არამედ უფრო მკაცრი ღონისძიების ვალდებულება აქვს, ვინაიდან  სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მე-200  მუხლის მე-7 ნაწილის თანახმად, თუ ბრალდებულმა, რომლის მიმართაც აღკვეთის ღონისძიებად შერჩეულია გირაო, დაარღვია ამ ღონისძიების გამოყენების პირობა ან კანონი, პროკურორის შუამდგომლობის საფუძველზე სასამართლოს განჩინებით გირაო შეიცვლება უფრო მკაცრი აღკვეთის ღონისძიებით. აქედან გამომდინარე, გენერალურ პროკურატურას აღკვეთის ღონისძიების ალტერნატიულ სახედ, არა ღონისძიების იმავე სახის - გირაოს - 100 000 ლარის ოდენობით შეფარდება უნდა მოეთხოვა, არამედ - პატიმრობა, რაც გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 205-ე მუხლით. აღნიშნულს კი ვერ განახორციელებს, სწორედ ზემოთ განხილული საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 122-ე მუხლის მოთხოვნებიდან გამომდინარე, რაც განსაზღვრავს საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატის ხელშეუხებლობის გარანტიებს.
შესაბამისად, საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 122-ე მუხლისა და საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მე-200 მუხლის მე-7 ნაწილის მოთხოვნებიდან გამომდინარე, ნიკა მელიას მიმართ დაწყებული სამართალწარმოება სამართლებრივად უსაფუძვლო და არაკანონიერია.

Initiation of Legal Proceedings against Nika Melia are unlawful
Today, Tbilisi City Court hears the issue of applying the measure of restraint against Nika Melia, the majoritarian MP candidate from Gldani constituency.
When making a speech, Nika Melia, one of the leaders of United National Movement and an MP candidate in 2020 Parliamentary Elections, removed the tether from his arm, threw it away and stated that he was no longer going to wear it.
We would like to remind you that on June 25, 2019, the Prosecutor's Office of Georgia charged Nikanor Melia, member to the Parliament of Georgia, Chairman of the Political Council of United National Movement, with leading and participating in a group violence in front of the Parliament on June 20-21, 2019. By ruling from July 2, 2019, Tbilisi Court of Appeals ordered  the Prosecutor's Office to carry out electronic monitoring over the movement of Nika Melia through attaching a tether on his arm.
On November 3, 2020, the Office of Prosecutor General of Georgia filed a motion with the court to apply more sever measure of restraint against Nika Melia because he had removed the tether and thus had violated the terms of the measure of restraint used against him.  In particular, the Office of the Prosecutor of Georgia requests to remand Nika Melia on bail of GEL 100,000 as a measure of restraint and further apply restrictions against him on crossing the state border.
The legal proceedings initiated against Nika Melia on the part of the Office of Prosecutor General of Georgia is legally problematic and unfounded with the following two reasons. Specifically:
1. The Election Code of Georgia guarantees the inviolability of a candidate for membership to the Parliament of Georgia. According to Article 122(1) of the same Code, a candidate for the membership to the Parliament of Georgia may not be detained, arrested or searched until the Central Election Commission officially publishes the final results of the elections, and in the case of announcing the person as elected by CEC, until the issue of recognition the powers of the person is finally solved unless CEC agrees to the formal request by the Office of Prosecutor General of Georgia to do so.  Exception here would be the case when the person is caught at the scene of the crime, which shall be immediately reported to CEC. If CEC issues a relevant ordinance, the MP candidate arrested or detained shall be immediately released. Therefore, the initiation of the legal proceedings against Nika Melia, a candidate for 2020 Parliamentary Elections shall be deemed unlawful. Moreover, the CEC ordinance granting the request under the above article shall be put to vote within 3 calendar days after receiving the formal request of the Prosecutor General of Georgia, which was not implemented on the part of the  prosecutor's office. Consequently, in this case, the requirement of the law is also ignored. Therefore, it is unlawful to initiate the legal proceedings against the candidate for the parliamentary elections without observing the above facts and requirements.
2. The Office of the Prosecutor General of Georgia motions for remanding Nika Melia on bail of GEL 100,000 instead of the existing bail of GEL 30,000 and further to restrict him from crossing the state border. In the case the person is caught on the scene and there is a consent from CEC, the prosecutor's office shall apply for more sever measure of restraint and may not ask for altering the amount of the bail used, for under Article 200(7) of the Code of Criminal Procedures, where an accused person, against whom a bail was selected as a measure of restraint, violates the terms of the measure of restraint or the law, the measure of restraint shall be replaced with more sever measure under the court ruling following the motion of the prosecutor. Therefore, as an alternative to the measure of restraint, the Office of the Prosecutor General should not have requested the remand on bail of GEL 100,000, instead the prosecution should have requested remanding the person in custody, as provided for in Article 205 of the Criminal Procedure Code. However, the prosecution will not be able to follow the above line due to the requirements of Article 122 of the Election Code of Georgia as discussed above determining the guarantees of inviolability of a candidate for membership to the Parliament of Georgia.
Accordingly, in accordance with the requirements of Article 122 of the Election Code of Georgia and Article 200(7) of the Criminal Procedure Code of Georgia, the legal proceedings initiated against Nika Melia are legally unfounded and unlawful.