ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიხეილ თოდუას სასამართლო სხდომას დააკვირდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დააკვირდა მუსიკოსის და დიჯეის, მიხეილ თოდუას (მიხაილოს) სასამართლო სხდომას თბილისის საქალაქო სასამართლოში.
მიხეილ თოდუას საპატიმროში დაბრუნება დაემუქრა მას შემდეგ, რაც 17 ოქტომბერს პოლიტიკური პარტია „გირჩის“ პარტიულ ღონისძიებაზე ღამის 22:00 საათზე დაუკრა და ეს თბილისის პრობაციის ბიურომ შინაპატიმრობის პირობების დარღვევად ჩაუთვალა.
11 ნოემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ განიხილა თბილისის პრობაციის ბიუროს წარდგინება, მიხეილ თოდუას მიმართ გამოყენებული შინაპატიმრობის გაუქმებისა და საპატიმრო სასჯელის გამოყენების თაობაზე.
7 წლის წინ - 2013 წლის 25 დეკემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენის საფუძველზე, მიხეილ თოდუას 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. მას ბრალად ედებოდა ნარკოტიკული დანაშაულის ჩადენა, კერძოდ - კლუბური ნარკოტიკის შეძენა, შენახვა და მოხმარება. 2019 წლის 11 ოქტომბერს, მსჯავრდებულს თავისუფლების აღკვეთა შეეცვალა შინაპატიმრობით, 2 წლისა და 11 თვის ვადით. მას დაევალა საცხოვრებელ ადგილზე ყოფნა 21:00 საათიდან 08:00 საათამდე.
მსგავსი შემთხვევები სხვა დროს მიხეილ თოდუას საპატიოდ ეთვლებოდა. პრობაციის ბიურომ ბოლოდროინდელი ფაქტების გამო თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2020 წლის 26 ოქტომბერს მიმართა წარდგინებით, მიხეილ თოდუას წინააღმდეგ გამოყენებული შინაპატიმრობის გაუქმებისა და სასჯელი სახით, თავისუფლების აღკვეთის გამოყენების შესახებ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, პრობაციის სამსახურის მიერ საქალაქო სასამართლოში შეტანილი წარდგინება, ობიექტურ დამკვირვებელს უჩენს საფუძვლიან ეჭვს სავარაუდო პოლიტიკური მოტივების არსებობის შესახებ, რადგან მას შემდეგ, რაც მსჯავრდებულს თავისუფლების აღკვეთა შინაპატიმრობით შეეცვალა, ყოველ სამუშაო დღეს (პროფესიიდან გამომდინარე, ღამის საათებისთვის ნებართვის მისაღებად) პრობაციის ოფიცერს უკავშირდებოდა და სამუშაო ადგილისა და დროის შესახებ ინფორმაციას აწვდიდა. მიხეილ თოდუას ეს მოქმედება ყოველთვის საპატიოდ ითვლებოდა, ვიდრე 13, 14 და 17 ოქტომბერს პარტია „გირჩის“ წინასაარჩევნო ღონისძიებაზე შეასრულებდა პროფესიულ სამუშაოს. ამ ფაქტის შესახებაც პრობაციის ბიუროს წარმომადგენელი ინფორმირებული იყო და მსჯავრდებულსაც განუმარტა, რომ გასვლა დარღვევად არ ჩაეთვლებოდა შესაბამისი დოკუმენტის წარდგენის შემთხვევაში. თუმცა, საბოლოოდ, პრობაციის სამსახურმა მსჯავრდებულს ბოლო ორი შემთხვევა საპატიოდ მაინც არ ჩაუთვალა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, მოსამართლის გადაწყვეტილება სამართლიანი და დასაბუთებულია იმ ნაწილში, რითაც პრობაციის სამსახურის მიერ თბილისის საქალაქო სასამართლოში შეტანილი წარდგინება არ დაკმაყოფილდა, მიხეილ თოდუას პიროვნებისა და კეთილსინდისიერი ქცევის საფუძველზე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიხეილ თოდუას სასამართლო სხდომას საზოგადოებრივი მოვლენების მონიტორინგის პროექტის ფარგლებში დააკვირდა. ამ პროცესის გარდა მონიტორინგი ეხება კიდევ 21 სავარაუდოდ პოლიტიკურად მოტივირებულ სისხლის სამართლის და ადმინისტრაციული საქმეს.
პროექტის - „საზოგადოებრივი მოვლენების მონიტორინგის“ მხარდამჭერია აშშ-ის ფონდი - „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED)

Human Rights Center observed the trial of Mikheil Todua
Human Rights Center (HRC) observed the trial of a musician and DJ Mikheil Todua (Mikhailo) at the Tbilisi City Court.
Mikheil Todua got under the threat to be returned to prison after he played at an event of political party Girchi on October 17  at 22:00 as the Tbilisi Probation Bureau considered this to be a violation of the conditions of house arrest.
On November 11, the Tbilisi City Court heard a motion filed by the Tbilisi Probation Bureau to lift the house arrest and impose imprisonment on Mikheil Todua.
Seven years ago, on December 25, 2013, under the judgment of the Tbilisi City Court, Mikheil Todua was sentenced to 9 years of imprisonment. He was accused of committing a drug crime, namely purchase, storage and consumption of club drugs. On October 11, 2019, the convict was commuted to house arrest for 2 years and 11 months. He was instructed to be at the place of residence from 21:00 to 08:00.
Similar cases were considered excusable to Mikheil Todua at other times. Due to recent facts, the Probation Bureau filed a motion with the Tbilisi City Court on October 26, 2020, requesting the abolition of the house arrest used against Mikheil Todua and the use of imprisonment.
According to HRC, the submission filed with the City Court by the probation office raises a reasonable suspicion for the objective observer about the existence of alleged political motives, because after the imprisonment of the convict  was replaced by house arrest, each working day (depending on the profession, to obtain a permit for night shifts) he was contacting a probation officer and provided information about the place of work and time. This action of Mikheil Todua was always considered excusable until he performed his professional work at the pre-election event of the party Girchi on October 13, 14 and 17. The representative of the Probation Bureau was also informed about this fact and explained to the convict that leaving the house would not be considered a violation if the relevant document was submitted. Eventually, however, the probation office did not consider excusable the last two cases to the convict.
Following the judgment rendered by the judge, the submission from the Probation Bureau  regarding the use of imprisonment as a punishment was rejected. According to the interpretation by the judge, he did not use imprisonment against Mikheil Todua, because Todua acted in good faith both when in prison and after the release. However, the judge granted the alternative request of the Probation Bureau, according to which Mikheil Todua was obliged to stay at home from 19:00 to 08:00, instead of 21: 00 to 08: 00.
According to HRC, the judgment by the judge is fair and well-founded in the part of rejecting the submission filed by the probation office to the Tbilisi City Court because of the personality and good behavior of Mikheil Todua.
HRC monitored the trial of Mikheil Todua within  a public events monitoring project. Beside the above proceedings, HRC monitoring also concerns 21 criminal and administrative cases with allegedly political motives.
The project Public Events Monitoring is supported by a US foundation National Endowment for Democracy (NED)