ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ჟონეთში მშვიდობიანი საპროტესტო აქციის არაპროპორციული საპოლიციო ძალით დაშლის თაობაზე
16 ნოემბერი, 2020
14 ნოემბერს წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ჟონეთში, მდინარე რიონის ხეობის სოფლების ადგილობრივი მოსახლეობის მიერ მშვიდობიანი საპროტესტო აქცია გაიმართა ნამახვანი ჰესების კასკადის მშენებლობის წინააღმდეგ. ნამახვანი ჰესების კასკადი, რომელიც ყველაზე მსხვილ ენერგეტიკულ პროექტს წარმოადგენს საქართველოს ტერიტორიაზე, ითვალისწინებს მდინარე რიონის ხეობაში 433 მგვტ სიმძლავრის ორსაფეხურიანი ჰესების კასკადის მშენებელობას, რომლის უარყოფითი ზეგავლენის არეალში, ასოციაცია „მწვანე ალტერნატივას“ შეფასებით, მოექცევა ცაგერისა და წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის არაერთი სოფელი. ნამახვანი ჰესის პროექტის გავლენის ზონაში ფიზიკურ და ეკონომიკურ განსახლებას შესაძლოა, დაექვემდებაროს 104 ოჯახი 269 მცხოვრებით, მხოლოდ ეკონომიკურ განსახლებას კი - 47 ოჯახი.
ნამახვანი ჰესის კასკადის მშენებლობის ტერიტორიაზე ადგილობრივი მოსახლეობა და აქტივისტები 21 დღის განმავლობაში მიმართავდნენ მშვიდობიანი პროტესტის სხვადასხვა ფორმას, მათ შორის, მშენებლობის ადგილზე კარვებით ღამისთევას. აქციის მონაწილეები მოითხოვდნენ მშენებელი კომპანიის ტერიტორიიდან გასვლასა და სამშენებლო ტექნიკის გაყვანას. პროტესტის მონაწილეთა მოქმედებები არ გასცდენია მშვიდობიანი შეკრების ფარგლებს.
14 ნოემბერს, შუადღით, აქციის მონაწილეებმა სოფელ ჟონეთში გამავალი, ქალაქ ქუთაისისა და ლეჩხუმის მხარის დამაკავშირებელი საავტომობილო გზა რამდენიმე საათით გადაკეტეს. საპროტესტო აქცია სამართალდამცავებმა ფიზიკური ძალის გამოყენებით, აქციის მონაწილეებზე მიწოლის გზით დაშალეს. იმის გათვალისწინებით, რომ აქციის მონაწილეთა ნაწილი ერთმანეთზე ჯაჭვებით იყო გადაბმული, აქციის დაშლისას ბევრი მათგანი წაიქცა და პოლიციელთა მიერ აქციის ადგილიდან გაყვანისას, სავარაუდოდ, დაზიანებები მიიღო.
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებით, არ არსებობდა სოფელ ჟონეთში 14 ნოემბერს გამართული მშვიდობიანი აქციის დაშლის საფუძველი. მშვიდობიანი შეკრების დაშლა უნდა მოხდეს საჯარო და კერძო ინტერესებს შორის ბალანსის დაცვის საფუძველზე. საკითხი იმის შესახებ, თუ რომელი ინტერესი გადაწონის კონკრეტულ შემთხვევაში, ამ შემთხვევის ინდივიდუალური გარემოებებიდან გამომდინარე უნდა გადაწყდეს და არა ბლანკეტური მიდგომით. ბლანკეტურია მიდგომა, როდესაც სახელმწიფოს მინიჭებული აქვს უფლებამოსილება, ნებისმიერი აქცია დაშალოს ნებისმიერ ადგილზე აქციის მონაწილეთა მიერ გზის გადაკეტვის გამო, ისე რომ არ შეაფასოს ინდივიდუალური გარემოებები, დაპირისპირებული საჯარო და კერძო ინტერესები და საკითხი, თუ რომელი ინტერესია უპირატესი კონკრეტულ შემთხვევაში.
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებით, შეკრების დროს გზის გადაკეტვის გამო აქციის დაშლის პროპორციულობის შეფასებისას ყურადღება უნდა გამახვილდეს, ჰქონდათ თუ არა აქციის მონაწილეებს საჯარო სივრცეში საკუთარი პროტესტის გამოხატვის სხვა შესაძლებლობები. მოცემულ შემთხვევაში, აქცია გაიმართა წყალტუბოს რაიონის სოფელ ჟონეთში, ადგილობრივი მოსახლეობის მიერ, მეზობელი სოფლების ადგილობრივ მაცხოვრებლებთან ერთად. ადამიანთა ამ ჯგუფისთვის მწირია საჯარო სივრცეები, სადაც შეძლებდნენ მწვავე სოციალური მნიშვნელობის საკითხზე საკუთარი პროტესტის გამოხატვას ისე, რომ ეს პროტესტი რეალურად მიწვდეს საზოგადოებას და აღქმადი იყოს მის მიერ. სოფელ ჟონეთსა და მეზობელ სოფლებში, სოფელში გამავალი გზის გარდა, ფაქტობრივად, არ არსებობს საჯარო სივრცე, სადაც პირთა საპროტესტო შეკრება ფართო საზოგადოების ყურადღებას მიიპყრობს. შეკრების არსი საპროტესტო მესიჯის სწორედ ფართო საზოგადოებისადმი მიტანასა და მისი ყურადღების მიპყრობაში მდგომარეობს და არა მხოლოდ ლოკალურ დონეზე, საზოგადოების ვიწრო ჯგუფთან გამოხატვაში.
მნიშვნელოვანია, ასევე, აღინიშნოს, რომ აქციის მონაწილეებს გზა მხოლოდ რამდენიმე საათით ჰქონდათ გადაკეტილი და მათი მოქმედებები არ გასცდენია მშვიდობიანი შეკრების ფარგლებს. სახელმწიფომ მშვიდობიანი აქციის მონაწილეები ყოველგვარი გაფრთხილებისა და მოლაპარაკების მცდელობის გარეშე დაშალა. აქციის დაშლის მიზანს წარმოადგენდა ქალაქ ქუთაისისა და ლეჩხუმის მხარის დამაკავშირებელ საავტომობილო გზაზე სატრანსპორტო მოძრაობის აღდგენა. ეს საავტომობილო გზა არ წარმოადგენს გადატვირთულ სატრანსპორტო კვანძს. მასმედიის საშუალებების მიერ გავრცელებული ვიდეოკადრებიდან და სხვა ინფორმაციიდან არ იკვეთება საავტომობილო გზაზე სატრანსპორტო მოძრაობის სასწრაფოდ აღდგენის ინტერესი.
იმ პირობებში, როდესაც სოფელ ჟონეთისა და მეზობელი სოფლების ადგილობრივ მოსახლეობას არ ჰქონდა ადგილობრივ დონეზე საჯარო სივრცეში პროტესტის გამოხატვის სხვა რეალური შესაძლებლობა, რამდენიმე საათით აღნიშნული გზის გადაკეტვა მათი მშვიდობიანი შეკრების უფლების დაცულ სფეროს მიეკუთვნებოდა.
შესაბამისად, ამ შემთხვევაში, აქციის ამ ფორმით გამართვის ინტერესი გადაწონის აქციის სასწრაფოდ დაშლის ინტერესს. ამგვარად, სახელმწიფოს მიერ სოფელ ჟონეთში 14 ნოემბერს ადგილობრივი მოსახლეობის მშვიდობიანი საპროტესტო აქციის დაშლა წარმოადგენდა შეკრების უფლების არაპროპორციულ შეზღუდვას.

Statement by Human Rights Center on the disproportionate dispersal of peaceful protest in Zhoneti by police force
November 16, 2020
On November 14, in village Zhoneti of Tskaltubo Municipality, a peaceful protest was held by the local population of the villages of the Rioni river valley against the construction of  Namakhvani Hydroelectric Power Plant (HPP) cascade. Namakhvani HPP Cascade, the largest energy project in Georgia, envisages the construction of a 433 MW two-stage hydropower cascade in the Rioni river basin, the negative impact of which, according to the organisation Green Alternative, will affect  many villages in Tsageri and Tskaltubo municipalities. 104 families with 269 inhabitants may be subject to physical and economic resettlement in the Namakhvani HPP project impact zone, while 47 families alone may be subject to economic resettlement.
Locals and activists in the Namakhvani HPP cascade construction site have been protesting for 21 days in various forms of peaceful protest-, including overnight stay in tents at the construction site. The protesters demanded the construction company to leave the territory and to withdraw the construction equipment. The actions of the protesters were entirely peaceful.
On the afternoon of November 14, protesters blocked the road connecting the town of Kutaisi and Lechkhumi region for several hours. The demonstration was dispersed by law enforcers using physical force – pushing protesters away physically. Due to the fact that some of the protesters were chained to each other, many of them fell down during the dispersal of the rally and were injured when police was removing them from the rally site, as proved by the video footage depicting the dispersal.
According to international human rights standards, there was no grounds for the dispersal of the peaceful rally held on November 14 in village Zhoneti. When restricting a peaceful assembly, the balance must be maintained between the public and private interests. The issue of which interest outweighs in the particular case should be decided by the individual circumstances of the case and not by a blanket prohibition. It is a blanket prohibition when the state is empowered to disperse any protest action anywhere under the sole reason of road blockage by the protesters, without assessing individual circumstances, without looking into the opposing public and private interests and judging as to which interest is preferable in a particular case.. The dispersal of a peaceful rally by the state on November 14 in the village of Zhoneti was a classic example of a blanket application of restrictions on peaceful assembly. Such a restriction on the right of assembly is disproportionate, making the use of police force against the protesters illegitimate.
According to international human rights standards, when assessing the proportionality of the dispersal of a rally due to the road blockage, attention should be paid to whether the protesters had other opportunities to express their protest in public space. In this case, the rally was held in the village of Zhoneti, Tskaltubo district, by the local population, together with the local residents of neighboring villages. The public spaces where this group of people would be able to express their protest on the critical social issues, so that the protest would actually reach the wider public and be perceived by it, are scarce. In the village of Zhoneti and neighboring villages, apart from the road going through the village, there is virtually no public space where the protest rally of the local population would attract the attention of the general public. The essence of the right to peaceful assembly is to convey the message of protest to the general public, not just the public on the local level.
It is also important to note that the protesters had blocked the road for only a few hours and their actions did not go beyond the protected scope of right to peaceful assembly. The state dispersed the peaceful protesters without any warning or attempt to negotiate. The purpose of dispersing the rally was to restore vehicular traffic on the road connecting the city of Kutaisi and Lechkhumi region. This road is not busy transport zone. From the video footage and other information disseminated by the mass media, there is no evidence showing the need of rapid resumption of traffic on the road.
Considering that the locals in the village of Zhoneti and neighboring villages had no other real opportunity to protest in public space at the local level, blocking the road for several hours belonged to the protected scope of their right to peaceful assembly.
Consequently, in this case, the interest of holding the protest in this form outweighs the interest of dispersing the protest rapidly. Thus, the dispersal of a peaceful protest by the state in village  Zhoneti on 14 November constituted a disproportionate restriction on the right to peaceful assembly.