'ქართული ოცნება' უმრავლესობაში, ოპოზიცია ქუჩაში - საპარლამენტო არჩევნების ორი ტური
„ქართული ოცნების“ 8-წლიანი მმართველობის პერიოდში 2020 წლის 31 ოქტომბერს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების მიმართ პირველად დადგა ყველაზე მწვავედ  ლეგიტიმაციის პრობლემა. არჩევნების შედეგს არ ცნობს ოპოზიციის სრული შემადგენლობა - ისინიც, ვინც პარლამენტში მოხვდნენ და ის პარტიებიც, რომლებმაც  საპარლამენტო მანდატები ვერ მოიპოვეს.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის შედეგებით, მეათე მოწვევის პარლამენტში 9 პარტია შევიდა. თუმცა, „ქართული ოცნების“ გარდა,  საკანონმდებლო ორგანოში შესვლას, ამ ეტაპზე, არც ერთი პარტია არ აპირებს.  ოპოზიცია  მმართველ პარტიას ამომრჩევლების მოსყიდვაში, საუბნო საარჩევნო კომისიებში შედგენილი შემაჯამებელი ოქმების გადასწორებასა და ოპოზიციისთვის მიღებული ხმების გაბათილებაში ადანაშაულებს. მათ ბოლო ერთ თვეში, ვადამდელი არჩევნების ჩატარების მოთხოვნით, უკვე რამდენიმე მასშტაბური საპროტესტო აქცია გამართეს. ასევე, მაჟორიტარული არჩევნების მეორე ტურებში, პროტესტის ნიშნად, მონაწილეობაზე უარი განაცხადეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ბოლო წლების განმავლობაში საქართველოში ჩატარებულ ყველა სახის არჩევნებს აკვირდება. გამონაკლისი არც 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები ყოფილა. ორგანიზაციის იურისტის, ალექსი მერებაშვილის განცხადებით, ეს არჩევნები იყო ხელისუფლებისგან ძალის დემონსტრირება ერთპიროვნული ძალაუფლების შენარჩუნებაზე და ეს იგრძნობდა როგორც წინასაარჩევნო კამპანიისას,  ისე არჩევნების დღეს.
ალექსი მერებაშვილი, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი: „მიუხედავად იმისა, რომ კენჭისყრის დღეს საარჩევნო უბნებთან ვითარება მეტ-ნაკლებად მშვიდი და ნორმალური იყო, არჩევნების შედეგებზე დიდი უარყოფითი გავლენა იქონია საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების წესმა, წინასაარჩევნო გარემომ, რაშიც იგულისხმება ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება, ამომრჩეველთა მოსყიდვისა და დაშინების ფაქტები, ახალი კორონავირუსის პანდემია და მისი გამოყენება წინასაარჩევნოდ. ასევე, კენჭისყრის დღეს სახელისუფლებო პარტიის აგიტატორების და კოორდინატორების მიმდებარე ტერიტორიაზე ყოფნა მიუხედავად იმისა, რომ არ არის კანონით აკრძალული, ზეგავლენას ახდენდა ამომრჩევლის ნებაზე. დაფიქსირდა ამომრჩევლის საარჩევნო უბნებთან მოსყიდვის ფაქტებიც. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ხმების დათვლის დროს და შემდეგ განვითარებული მოვლენებისას გამოვლენილი დარღვევები, რომლებმაც მნიშვნელოვანი გავლენა იქონია შედეგებზე. საბოლოოდ, სხვადასხვა უბნების შედეგების გადათვლისას გამოვლინდა ფაქტები, რომლებმაც ჩატარებული არჩევნების სანდოობა დიდი კითხვის ქვეშ დააყენა. გამოიკვეთა როგორც ბიულეტენების ჩაყრის, ისე ე.წ. კარუსელის დატრიალების ფაქტების მაღალი შესაძლებლობა“.
ალექსი მერებაშვილს არჩევნების მეორე ტურის შეფასებაც ვთხოვეთ, რომელიც უშუალოდ საარჩევნო პროცესს ხაშურის და ქარელის მაჟორიტარულ ოლქში აკვირდებოდა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა, ავლევის საარჩევნო უბანზე, ხმების დათვლის დროს, 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის ბიულეტენები დააფიქსირა, რომელიც მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატების ბიულეტენთან ერთად იდო კონვერტში. სულ, ასეთი 6 ბიულეტენი აღმოჩნდა, რომელიც ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში ამომრჩევლის ბოროტ ხუმრობად და საარჩევნო პროცესის დისკრედიტაციის მცდელობად შეფასდა.
„რაც შეეხება მეორე ტურს, მიუხედავად იმისა, რომ სახელისუფლებო კანდიდატები უკონკურენტო გარემოში იყვნენ, გაცილებით მძიმე ფორმის დარღვევები გამოვლინდა, ვიდრე ეს იყო პირველ ტურში. ეს განაპირობა ფაქტმა, რომ არჩევნებს არ აკვირდებოდა ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები და არც კომისიაში იყვნენ მათი წარმომადგენლები, გარდა „პატრიოტთა ალიანსისა“, რომელთაც რიგ უბნებზე არც თვლიდნენ ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლად. შეიმჩნეოდა ნეიტრალური დამკვირვებლების სიმცირეც. საარჩევნო უბნებთან კვლავ იდგნენ ადამიანები, რომლებიც თავიანთ სიებში ინიშნავდნენ და ითვლიდნენ არჩევნებზე მიმსვლელ ამომრჩევლებს“, - აცხადებს ალექსი მერებაშვილი.
არასამთავრობო სექტორის მსგავსად, 2020 წლის საპარალამენტო არჩევნების დღეს გამოვლენილ დარღვევებზე საუბრობენ ოპოზიციურ პარტიებშიც. ვასილისა ჯაბახიძე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო შტაბის მუშაობაში აქტიურად იყო ჩართული. იგი არჩევნების დღეს საარჩევნო უბანთან არსებულ „ქართული ოცნების“ აგიტატორების კორიდორს იხსენებს.
,,ამ არჩევნებმა „ქართული ოცნება“ ჩამოაყალიბა, როგორც ავტორიტარული რეჟიმი. არჩევნების დღეს ე.წ. შავი სამყაროს წარმომადგენლები და სამართალდამცველები ერთად იდგნენ საარჩევნო უბნებთან და ერთად მუშაობდნენ „ქართულ ოცნებაზე“. ამ არჩევნების დროს ამომრჩეველს საარჩევნო უბანთან უწევდა „ქართული ოცნების“ აგიტატორების კორიდორში გავლა, რაც მათ თავისუფალ ნებაზე ახდენდა გავლენას და ასევე დარღვეული იყო ხმის ფარულობაც. ყველაზე მთავარი, რაც ამ არჩევნებზე მოხდა, ჯერ საუბნო საარჩევნო კომისიებმა ხმების დათვლის დროს ოპოზიციურ პარტიებს გაუბათილეს ხმები, შემდეგ კი ბალანსი ვერ დასვეს ასობით შემაჯამებელ ოქმში. რიგ შემთხვევებში, მმართველ პარტიას საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩეველზე მეტი ხმა ჰქონდა მიღებული. ჩვენი საჩივრები არ მიიღეს საოლქო საარჩევნო კომისიაში, შემდეგ გავასაჩივრეთ სასამართლოში, მაგრამ სასამართლომ კანონიერად ჩათვალა საოლქო საარჩევნო კომისიის გადაწყვეტილება, საჩივრიების განხილვაზე უარის შესახებ. ეს იყო დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში ყველაზე სამარცხვინო არჩევნები“, - ამბობს ვასილისა ჯაბახიძე.
არჩევნების ლეგიტიმაციის პრობლემაზე საუბრობენ „ლელო საქართველოს“ გორის ორგანიზაციაშიც. პაპუნა კობერიძე, რომელიც გორისა და კასპის საარჩევნო ოლქში მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი იყო, ამბობს, რომ არჩევნების შედეგები საზოგადოების რეალურ განწყობებს არ ასახავს.
„ამ არჩევნებმა დაგვანახა მთავარი რამ, რაც მიანიშნებს, რომ „ქართული ოცნება“ ხელისუფლებაში ერთპიროვნულად დარჩენისთვის ყველაფერზე წამსვლელია. მან გააყალბა არჩევნები. აქ აღარა საუბარი იმაზე, რომ ადმინისტრაციული რესურსი გამოიყენა, არც იმაზე, რომ აგიტატორები ზეწოლას ახდენდნენ ამომრჩევლებზე. აქ საუბარია მოპარულ ხმებზე. ასეთი სირთულეებისა და უთანასწორო საარჩევნო კამპანიის მიუხედავად, საერთო ჯამში, ოპოზიციამ „ქართულ ოცნებაზე“ მეტი ხმა მიიღო, მაგრამ არჩევნები გაყალბდა და უმრავლესობით მაინც „ქართული ოცნება“ შევიდა პარლამენტში. თუმცა, მას არ შეჰყვა ოპოზიცია, რადგან არ ვაღიარებთ გაყალბებულ არჩევნებს: გადასწორებულ ოქმებს, გაბათილებულ ხმებს და „ქართული ოცნების“ გაზრდილ მონაცემებს. ვითხოვთ ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების დანიშვნას“, -აცხადებს პაპუნა კობერიძე.
,,ევროპული საქართველოს" წევრი, ეთერ ჯალაღანია, წინასაარჩევნო კამპანიის შემდეგ ისევ კარდაკარ დადის და ამომრჩევლების მობილიზებას ახდენს, რათა  თბილისში, ოპოზიციის საპროტესტო აქციებზე, მეტი ადამიანი წაიყვანოს. ჯალაღანია ამბობს, რომ ხელისუფლებამ უნდა დაინახოს და გაიგოს იმ ხალხის ხმა, ვინც კონკრეტული პარტიის მხარდამჭერი კი არ არის, არამედ არჩევნების გაყალბებას აპროტესტებს. „ეს იყო გაყალბებული არჩევნები - ფარსი, რომელიც ხელისუფლებას არ შერჩება, რადგან საქართველოში გაყალბებულ არჩევნებს არ პატიობენ. „ქართული ოცნება“ დროებით ინარჩუნებს ძალაუფლებას. პანდემიის პირობებშიც კი მრავალათასიანი აქცია გაიმართა, სადაც ხალხი ნათლად ამბობს, რომ ისინი არ ცნობენ მოპარული არჩევნების შედეგებს და ითხოვენ ვადამდელი სამართლიან არჩევნების ჩატარებას“, - ამბობს ჯალაღანია.
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში, ისევე როგორც მმართველ პარტიაში, ამბობენ, რომ არჩევნებზე მომხდარი დარღვევები მის შედეგზე გავლენას ვერ მოახდენს.  „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები ოპოზიციას პარლამენტში შესვლისკენ მოუწოდებენ. ოპოზიცია ხელისუფლებასთან მოლაპარაკების მაგიდასთან დაჯდა, თუმცა, არჩევნების შედეგებს ლეგიტიმურად არ ცნობს. აქედან გამომდინარე, ამ ეტაპზე გაურკვეველია 2020 წლის პარლამენტის ბედი - იქნება თუ არა ერთპარტიული.

Georgian Dream being in the majority as the opposition being in the streets: Two Rounds of the Parliamentary Elections
25.11.2020
For the first during the eight-year rule of Georgian Dream, the most acute problem of legitimacy arose with regard the Parliamentary Elections of October 31, 2020. The results of the elections are not recognized by the entire opposition including those who managed to enter the parliament and those parties who failed to win the seat in the Parliament.
According to the results of the Central Election Commission (CEC), 9 parties entered the 10th Parliament of Georgia. However, apart from Georgian Dream no party is going to take up the seats in the legislative body at this stage. The opposition accuses the ruling party of bribing voters, overwriting summary protocols drawn up in precinct election commissions and invalidating the votes cast for the opposition. They have already held several large-scale protests over the past month demanding early elections. Further, in the second round of the elections in the majoritarian constituencies, the opposition refused to participate in protest.
Human Rights Center (HRC) monitors all types of elections held in Georgia in recent years. The 2020 Parliamentary Elections were no exception. According to Alex Merebashvili, lawyer within HRC, these elections were a demonstration of force aimed at maintaining the power by single grouping felt both during the pre-election campaign and on the election day.
Alex Merebashvili, Lawyer of HRC: "Although the situation at the polling stations on the polling day was more or less peaceful and normal, the election results were much more negatively affected by the procedure of staffing the election commissions, the pre-election environment including the use of administrative resources, the voter bribery and voter intimidation. Moreover, the presence of pro-governmental electioneers and coordinators in the vicinity of polling stations on the election day, albeit not prohibited by the law, affected the will of the voters. There were also cases of voter bribery at the polling stations. Of particular concern are the irregularities identified during the vote count and during the subsequent developments significantly impacting the results of the polling. Finally, the recount of the results of different precincts revealed some facts that called into question the credibility of the elections. High probabilities of both ballot box stuffing and so-called carousel voting were evident.”
We also asked Alexi Merebashvili to evaluate the second round of the elections as he was immediately observing the election process in Khashuri and Kareli majoritarian constituencies. In the process of the vote count at the Avlevi polling station, the HRC observer found some ballot papers from the second round of the 2018 Presidential Elections, placed in envelopes together with the ballot papers of the majoritarian candidates. Overall, six such ballots papers were found while the CEC assessing the fact as a vicious joke of some voters and an attempt to discredit the election process.
"As what the second round concerns, despite the fact that the government candidates were in a non-competitive environment, there were more serious violations than in the first round. This was due to the fact that the representatives of the opposition parties did not observe the elections and their representatives were not in the commissions, except for Alliance of Patriots which was not considered as an opposition party in the number of precincts. There was a shortage of neutral observers too. "People were still standing near the polling stations, making notes into their own lists of voters and counting the number of voters going to the polls," said Alexi Merebashvili.
Like the non-governmental sector, opposition parties are talking about the violations revealed on the day of the 2020 Parliamentary Elections. Vasilisa Jabakhidze was actively involved in the work of the campaign office of United National Movement. She recalls the corridor of electioneers of Georgian Dream near the polling station on the election day.
"These elections established Georgian Dream as an authoritarian regime. On the election day, the members of the criminal world and law enforcers were standing hand to hand near the polling stations and worked together for Georgian Dream. During these elections, voters had to walk through the corridors of the electioneers of Georgian Dream standing near the polling station influencing the free will of the voters and thus violating the secrecy of the ballot. The most important thing that happened in these elections was that at first the precinct election commissions (PECs) annulled the votes of the opposition parties during the vote count, and then the PECs failed to obtain balanced figures for hundreds of summary protocols. In some cases, the ruling party received more votes than the number of the voters actually coming to the polling station. Our complaints were rejected by the District Election Commissions (DECs), afterwards we appealed to the courts, but the courts found the decisions of DECs to be legal and upheld their decisions leaving unheard the complaints submitted by us. These were the most disgraceful elections in the history of independent Georgia," said Vasilisa Jabakhidze.
The Gori organization of Lelo Georgia also talks about the problem of legitimacy of the elections. Papuna Koberidze, who was a majoritarian candidate in the Gori and Kaspi constituencies, says the election results do not reflect the real attitudes of the public.
"These elections have shown us a main thing that Georgian Dream is going to do everything to remain in power ultimately. Georgian Dream rigged the elections. We are not speaking here about the use of administrative resources, nor about the fact that the electioneers were putting pressure on the voters. We are dealing here with stolen votes. Despite such difficulties and unequal election campaigns, in sum the opposition received more votes than Georgian Dream, but as the elections were rigged Georgian Dream entered the Parliament with a majority. However, Georgian Dream was not joined by the opposition, as we do not recognize the rigged elections: The overwritten protocols, invalidated votes and increased numbers for Georgian Dream. We demand the appointment of early parliamentary elections," said.” Papuna Koberidze.
Eter Jalaghania, a member of European Georgia, is going door-to-door again even after the election campaign, mobilizing voters to take more people to the opposition protests in Tbilisi. Jalaghania says the government should see and hear the voices of people who are not even supporters of a particular party, but are protesting against election rigging. "These were rigged elections, a farce that the governed will not be able to get away with, for rigged elections are never forgiven in Georgia. Georgian Dream temporarily retains power. Even in the conditions of the pandemic, thousands of people rallied clearly stating that they do not recognize the results of the stolen elections and demand early and fair elections," Jalaghania said.
The Central Election Commission, as well as the ruling party, say the election irregularities could not affect the results. Representatives of Georgian Dream call on the opposition to enter the Parliament. The opposition sat at the negotiating table with the government, albeit without recognizing the election results as legitimate. Therefore, at this stage, the fate of the 2020 Parliament is uncertain: whether it would be one-party or not.