ადამიანის უფლებათა ცენტრის და მედიის ინსტიტუტის მიმართვა ე. წ. კარტოგრაფების საქმის მონაწილე ბრალდებულზე თავდასხმის თაობაზე
4 თებერვალი, 2021
ვეხმიანებით ე.წ. კარტოგრაფების საქმეში ბრალდებულ ივერი მელაშვილის სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტს ტექნიკის მაღაზიაში და მივიჩნევთ, რომ ეს ინციდენტი პროვოცირებულია ხელისუფლების არაერთი მაღალი თანამდებობის პირისა და ზოგიერთი მედიასაშუალების მიერ ბრლდებულთა უდანაშაულობის პრეზუმფციის მრავალგზის დარღვევით.
უდანაშაულობის პრეზუმფცია სისხლის სამართლის პროცესის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პრინციპია, რომელიც სამართალწარმოების პროცესში მოქმედებს მანამ, სანამ დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი სასამართლო საბოლოო გადაწყვეტილებას არ მიიღებს პირის ბრალეულობის ან უდანაშაულობის შესახებ. თავისი შინაარსით, უდანაშაულობის პრეზუმფცია არა მხოლოდ სისხლის სამართლის პროცესის ზოგად პრინციპს, არამედ სამართლებრივი დაცვის ერთ-ერთი ფუნდამენტურ გარანტიასაც წარმოადგენს, რაც დაცულია როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო სამართლის ნორმებით.
უდანაშაულობის პრეზუმფციის საკანომდებლო გარანტია ემსახურება ბრალდებულის უფლებების დაცვას არა მხოლოდ სამართალმწარმოებელ ორგანოებში, არამედ საზოგადოებაშიც. აგრეთვე, მისი მიზანია სამართლიანი სასამართლოს ხელმისაწვდომობა. ადამიანის ძირითადი უფლებები ბოჭავს სახელმწიფოს. შესაბამისად, ამ უფლების დაცვის ძირითადი ადრესატი სწორედ სახელმწიფოა, რადგან მას აქვს როგორც პოზიტიური, ასევე ნეგატიურ ვალდებულება, დაიცვას ბრალდებულის უფლებები.
სახელმწიფოს მხრიდან ბრალდებულის უფლებების დაცვა მოიაზრებს პირველ რიგში სწორედ სახელმწიფოსგან მის დაცვას. თუმცა, იგი ასევე გულისხმობს ბრალდებულის დაცვას როგორც ფიზიკური პირებისაგან, ისე მედიასაშუალებებისგან. პრეზუმფცია განსაზღვრავს ბრალდებულის სამართლებრივ სტატუსს არა მხოლოდ სისხლის სამართალწარმოებაში, არამედ საზოგადოებრივ ურთიერთობებშიც, რომელშიც იგი მონაწილეობს.
ე.წ. „კარტოგრაფების საქმე“ საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინა პერიოდში, რაც, დიდი ალბათობით, მიზნად ისახავდა საქმის წინა ხელისუფლებასთან დაკავშირებასა და პოლიტიკური ოპონენტების დისკრედიტაციას. აგრეთვე, მთელი ამ დროის განმავლობაში, სახელისუფლებო ძალებისა და პროსახელისუფლებო მედიასაშუალებების მიერ,  აღნიშნული საქმის ირგვლივ, შეფასებების ძირითადი ნაწილი უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევით კეთდებოდა, რასაც ერთმნიშვნელოვნად პოპულისტური შინაარსი ჰქონდა და საზოგადოების აზრის ფორმირებას ისახავდა მიზნად.
ტექნიკის მაღაზიის ინციდენტი პირდაპირ არის კავშირში ივერი მელაშვილის მიმართ უდანაშუალობის პრეზუმფციის არაერთგზის დარღვევასთან, რაც კიდევ ერთი მაგალითია ამ უფლების დარღვევის შესაძლო მძიმე შედეგების.
არსებითად მიუღებელია ზოგიერთი მედიასაშუალების მიერ უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევის ფაქტები, რითიც საკანონმდებლო და თვითრეგულირების ნორმათა დარღვევასთან ერთად, ჩრდილი ადგება მედიის როლს დემოკრატიულ საზოგადოებაში.
კონსტიტუციით გათვალისწინებული ზოგადი პრინციპის თანახმად, ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა განხორციელებამ არ უნდა დაარღვიოს სხვათა უფლებები და თავისუფლებები. გამოხატვის თავისუფლება, რომელშიც მედიის, სიტყვის, ინფორმაციის გავრცელებისა და მიღების თავისუფლებაც მოიაზრება - არ არის აბსოლუტური უფლება. იგი ძალიან მნიშვნელოვანი უფლებაა დემოკრატიული საზოგადოების არსებობისთვის, მაგრამ გამოხატვის თავისუფლება სხვათა უფლებებით დეტერმინებული და მიზეზ-შედეგობრივად განპირობებული უფლებაა. ამდენად, უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევა არ შეიძლება, განხილულ იქნას როგორც სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებით დაცული უფლების სფერო.
კონსტიტუციურ ნორმასთან ერთად, საქართველოს ჟურნალისტთა დამოუკიდებელი ასოციაციის მიერ შემუშავებული „ეთიკის კოდექსის“, რომელიც ნებაყოფლობითი ხელის მოწერის შემდეგ სავალდებულოდ შესასრულებელი ხდება, მე-6 მუხლი სწორედ ადამიანის უფლებების პატივისცემას ეხება, რომლის თანახმად, „გაუმართლებელია სისხლის სამართლის ძებნასთან, გამოძიებასთან ან სასამართლო პროცესთან დაკავშირებულ რეპორტაჟში ტენდენციური სახის კომენტარისა თუ შეფასების კეთება“. „დანაშაულის ჩადენაში ეჭვმიტანილი, ბრალდებული, განსასჯელი პირი არ შეიძლება, დამნაშავედ იქნას წარმოდგენილი, ვიდრე მის მიერ დანაშაულის ჩადენა არ დამტკიცდება კანონით გათვალისწინებული წესით და არ დადგინდება კანონიერ ძალაში შესული სასამართლო გამამტყუნებელი განაჩენით“.
დანაშაულისა და ანტისოციალური ქცევის გაშუქების სტანდარტებს ადგენს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის დადგენილებაც - „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ დამტკიცების თაობაზე, სადაც მთლიანი თავი აქვს დათმობილი დანაშაულის და ანტისოციალური ქმედების გაშუქების სტანდარტებს.
მოვუწოდებთ
• პატივი სცეს ადამიანის ძირითად უფლებებსა და თავისუფლებებს, მათ შორის, განსაკუთრებით, ბრალდებულის უფლებას უდანაშაულობის პრეზუმფციაზე;
• ხელისუფლების წარმომადგენლებმა თავი შეიკავონ პოპულისტური შეფასებებისა და კომენტარებისგან და კონკრეტული ადამიანის უფლებების პოლიტიკური მიზნებით გამოყენებისგან.
• ხელისუფლების წარმომადგენლებმა გააკეთონ ადამიანის უფლებების დაცვის მხარდამჭერი განცხადებები და საჯაროდ დაგმონ უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევის ფაქტები.
მედიასაშუალებებს:
• არ მოიხსენიონ პირი დამნაშავედ იმ შემთხვევაშიც კი, თუ სახელმწიფო სტრუქტურის წარმომადგენელი არღვევს უდანაშაულობის პრეზუმფციას;
• ბრალდებულის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებამ შესაძლებელია, გამოიწვიოს აგრესია საზოგადოებაში როგორც მის, ისე მისი ახლობლების მიმართ. შესაბამისად, მედიას უნდა ესმოდეს ის რისკი, რასაც ბრალდებულის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება გამოიწვევს. მედიასაშუალებებმა უნდა უზრუნველყონ საქმის გაშუქება ისე, რომ მასში არ იკვეთებოდეს წინასწარგანწყობა ბრალდებულის ბრალეულობის შესახებ;
• მიიღონ ყველა გონივრული ზომა ადამიანის რეპუტაციისათვის გაუმართლებელი ზიანის მიყენების თავიდან აცილების მიზნით.

Appeal of Human Rights Center and Media Institute regarding the Assault of the Accused in the so called case of Cartographers
February 4, 2021
We are responding to the fact of assault of  Iveri Melashvili accused in the so-called case of cartographers  at a hardware store and believe that this incident was instigated  by the breach of the presumption of innocence of the accused exercised by a number of high-ranking government officials and some media outlets.
The presumption of innocence is one of the most important principles of criminal proceedings operating in the course of legal proceedings until an independent and impartial court renders the final judgment on the culpability or innocence of a person. In its essence, the presumption of innocence is not only a general principle of criminal procedure, but also one of the fundamental guarantees of legal protection observed by the norms of both domestic and international laws.
The legislative guarantee of the presumption of innocence serves to protect the rights of the accused not only in the judiciary but also in a society. Further, the presumption of innocence aims at providing access to a fair trial. The fundamental Human Rights bind the State. Therefore, the main addressee of the protection of the right to be presumed innocent until found guilty is the State, as the State has both a positive and a negative obligation to protect the rights of the accused.
The protection of the rights of the accused by the State implies first of all the protection of the accused from the State. However, it also implies the protection of the accused from both individuals and the media. The presumption determines the legal status of the accused not only in criminal proceedings but also in the public relations in which he/she participates.
The fact that the so-called case of Cartographers was initiated in the preelection period of 2020 Parliamentary Elections and further the fact that most of the assessments of the governmental forces and pro-government media around the case were made in violation of the presumption of innocence with an unequivocally populist content indicate to the intention of the authorities to shape the public opinion in this direction.
The incident in the hardware store is directly related to the repeated violation of the presumption of innocence against Iveri Melashvili serving as another example of the possible grave consequences of the violation of the right.
The facts that some media outlets violate the presumption of innocence are completely unacceptable as these constitute not only the violations of legislative and self-regulatory norms but also cast a shadow on the role of the media in a democratic society.
According to the general principle enshrined in the Constitution, the exercise of human rights and freedoms should not violate the rights and freedoms of others. The freedom of expression, including the freedom of the media, of speech, of disseminating  and receiving information, is not an absolute right. This is a very important right for a democratic society to exist, but the freedom of expression is a right conditioned and depended on the causes and results of the rights of others. Thus, the violation of the presumption of innocence may not be considered as an area protected by the right to freedom of speech and expression.
Along with the constitutional norm,  Article 6 of the Ethics, developed by the Independent Association of Journalists of Georgia, which after having been signed became a binding instrument, provides for the respect of human rights according to which "it is unjustifiable to make biased comments or assessments in a report on a criminal detection, investigation or trial". “A person suspected of committing a crime, or an accused, convicted may not be presented as guilty until the commission of a crime by him/her has been proved in accordance with the law and a final court judgment of conviction has been rendered."
The standards of coverage of crime and antisocial behavior are set by the decree of the Georgian National Communications Commission approving the Code of Conduct for Broadcasters where the whole Chapter is dedicated to the standards of coverage of crime and antisocial behavior.
We call on
Georgian authorities:
• Respect fundamental human rights and freedoms, including, in particular, the right of the accused to the presumption of innocence;
• Authorities should refrain from populist assessments and comments and from the use of specific human rights for political purposes.
• Authorities should make statements in support of human rights and publicly condemn violations of the presumption of innocence.
To media outlets:
• Not to call a person guilty even if a representative of state authorities violates the presumption of innocence;
• The dissemination of information about the accused may lead to an increased risk of aggression in the public towards the accused as well as his/her related persons. Consequently, the media must acknowledge the risks posed by the dissemination of information about the accused. The media should provide the coverage of the case without prejudice to the culpability of the accused;