ინტერვიუ ნინო მახაშვილთან
მე მივესალმები იმას, რომ ჩემი დღევანდელი საქმიანობა აღარ იყოს საჭირო და წამების მსხვერპლი აღარ არსებობდეს“.
–  როდის შეიქმნა წამების მსხვერპლთა სარეაბილიტაციო ცენტრი და რა ძირითადი მიმართულებებით მუშაობთ?
– წამების მსხვერპლთა სარეაბილიტაცოი ცენტრი 2000 წელს დაფუძვნდა. ჩვენი მუშაობის ძირითადი მიმართულებებია: წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაცია და საქართველოში წამების პრევენციის ხელშეწყობა.
– ვინაა სამიზნე ჯგუფი?
– ჩვენი სამიზნე ჯგუფებია: დევნილები აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონებიდან და  ჩეჩენი  ლტოლვილები, რომლებიც ომის დროს დაექვემდებარნენ ღირსების შემლახავ მოპყრობას; ასევე, ციხეში და პოლიციაში ნაწამები ადამიანები და  ყოფილი პოლიტ–პატიმრები, რომელთა რაოდენობამაც ბოლო ხანებში შედარებით იკლო. ძირითადად ესენი არიან ზვიად გამსახურდიას მომხრეები, რომელთაც მძიმე წამება აქვთ გადატანილი ჩვენს სამართალდამცავ სტრუქტურებში. ჩვენ ვახერხებთ ციხეებში პოლიციის მიერ ნაწამები ადამიანების რეაბილიტაციას,  უზრუნველვყოფთ მათ სამედიცინო მომსახურეობითა და მედიკამენტებით,  ვამხნევებთ მხარდამჭერი საუბრებით.
–   როგორც აღნიშნეთ, თქვენ უკვე რამდენიმე წელია ამ საკითხებზე მუშაობთ და როგორია ტენდენცია,  თუ არის რაიმე სასიკეთო ცვლილებები წინა წლებთან შედარებით და რა შეიცვალა ამ ხნის განმავლობაში?
– სისტემა ძირითადად არ შეცვლილა, შეიძლება ითქვას, რომ დღეს უფრო   მძიმე სიტუაციაა, ვიდრე ადრე. აღსანიშნავია ის ცვლილება, რომ  რამდენმე წლის წინ იუსტიციის ახალმა მინისტრმა კარი გაუხსნა არასამთავრობო სექტორს და ჩვენ მოვახერხეთ სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში შესვლა. მართალია, ხარისხობრივი ცვილილებები იქ არ მომხდარა, მაგრამ მაინც გამჭვირვალე გახდა ეს სტრუქტურა. აღსანიშნავია აგრეთვე მთავრობის კეთილი ნება, რომელიც 2003 წლის 27 სექტემბერს წამების წინააღმდეგ ბრძოლის გეგმით დაფიქსირდა. თუ ზემოდან მომდინარე პოლიტიკური სიტუაცია არ შეიცვალა, ჩვენ უმწეონი ვართ ამ პრომლემასთან. აქ შეიძლება ადამიანებს ჩავუტაროთ უფასო რეაბილიტაცია, ფსიქოლოგიური სამედიცინო სოციალური დახმარება, გამოკვლევები, იურიდიული დახმარება, მაგრამ ეს არის მხოლოდ ტოტების შეჭრა ხისათვის, რომლის ფესვებია მოსავლელი. მე იმედი მაქვს, რომ ქვეყნის ხელისუფლება, კერძოდ,  ახალი შინაგან საქმეთა მინისტრი მოგვცემს საშუალებას ჩვენი რეალური წვლილი შევიტანოთ ამ საქმეში. ეს სტრუქტურა უნდა შეიცვალოს შიგნიდან და საზოგადოებაც მეტად უნდა იყოს ინფორმირებული საკუთარ უფლებებში. მე იმედი მაქვს პოზიტიური ცვლილებებისა. მე მივესალმები იმას, რომ ჩემი დღევანდელი საქმიანობა აღარ იყოს საჭირო და წამების მსხვერპლი აღარ არსებობდეს.
– თუ შეიძლება მოკლედ იმაზე, თუ რა მეთოდებით ხდება წამება.
– წამების უამრავი მეთოდი არსებობს. ყველაზე ტრამვირებული ადამიანები ძნელად მისაგნებია, ისინი არიან შეურაცხყოფით დაავადებულნი; საზოგადოებისაგან განრიდებული. ომის დროს გამოყენებული მეთოდებიდან ძალიან ხშირია გაუპატიურება, სულ პატარა ბავშვებით დაწყებული მოხუცი ქალებით დამთავრებული; მუქარა, სხეულის ნაწილების მოკვეთა და სიკვდილით დასჯა. რაც შეეხება ციხეებსა და წინასწარი დაკავების საკნებს, აქ ხშირია ელექტროშკის გამოყენება, მოგუდვა, აჭმევენ მარილს და არ ასმევენ წყალს, ფალაკა (ქუსლებში ცემა), ფეხებით ჩამოკიდება. ხშირად ისეა ადამიანი ნაწამები რომ არა ჩანს წამების კვალი, მაგრამ ხშირად წამებისაგან დაინვალიდებულია.
– თუ ყოფილა შემთხვევა რომ დასჯილიყოს მწამებელი?
– ასეთი შემთხვევა ჩვენი მუშაობის 3 წლიან პრაქტიკაში არ ყოფილა. თუმცა მათი სახელები, გვარები, სამყოფელი ადგილები ცნობილია.  ეს კიდეთვ ერთხელ მიუთითებს ჩვენს ქვეყანაში არსებულ დაუსჯელობის სინდრომზე.  ნაწამები ადამიანები, რომლებიც მოდიან ცენტრში და იღებენ დახმარებას  უარს ამბობენ საქმის იურიდიულად გაგრძელებაზე, რადგან პოლიციისაგან ტერორს განიცდიან.
– სად და როგორ  შეიძლება თქვენ მოგმართონ მოქალაქეებმა?
– შეუძლიათ მოგვმართონ წამების მსხვერპლთა სარეაბილიტაციო ცენტრში, რომლის მისამართია:
შიო მღვიმელის ქ. 6 , ტელეფონი:  23 29  97 , 22 54 02
ვებ-გვერდი:  http://gcrt.gol.ge/
ორგანიზაციის საქმიანობა დაფინანსებულია ევროპის კავშირის, გაეროს ფონდი წამების მსხვერპლთა მხარდასაჭერად და გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის მიერ.

Interview with Nino Makhashvili
I look forward to the time when my current activity will not be needed and no one is a victim of torture.
When was the Psychosocial and Medical Rehabilitation Centre for Victims of Torture established, and what are the main priorities of your work?
-          The Rehabilitation Centre for Victims of Torture was founded in 2000. The main priorities of our work are rehabilitating victims of torture and promoting the prevention of torture in Georgia.
What are your target groups?
-          Our target groups are:
o       Internally displaced persons (from the Abkhazia and Tskhinvali regions) and refugees from Chechnya, who were subject to humiliating treatment during the war
o       People who have been tortured in prisons and police stations
o       Former political prisoners (the number of which has fortunately decreased recently), mostly supporters of Zviad Gamsakurdia, who have suffered terrible torture from our law enforcement bodies
We provide these people with medical services and medicine, and encourage them with supportive talks.
You have mentioned you have been working on these issues for several years already. What are the trends after these years? Are there any positive changes observable now as compared to recent years and what has been changed?
-          The system has not been changed. It can be said that today the situation is even worse. One significant change is that a few years ago the new Ministry of Justice opened the doors for non-governmental sector and we managed to get into penitentiary facilities. Though qualitative changes have not been made, the structure did become more transparent. The good will of the government should also be mentioned, which was revealed in the plan to fight torture on September 27, 2003. If the situation is not changed in the highest political levels it will be impossible to correct this problem. At the Center we can provide victims with rehabilitation, psychological, medical, and social assistance, investigations, and juridical assistance free of charge, but this is like cutting the branches of the tree when the problem lies in the roots. I hope the government, namely the new Minister of Internal Affairs, will give us the chance to make a genuine contribution to solving this problem. The internal structure of the prison system should be changed and society should become more informed and aware of their rights. I hope for positive changes. I welcome the time when my current activity will not be needed and no one is victimized by torture.
Can you please tell us briefly about some common forms of torture?
-          There are a number of common methods of torture. It is very difficult to find the most traumatized people. They are often overcome with humiliation and live away from the general public. Among the most frequent methods used during the war were:
o       Rape, from little children and to old women
o       Physical threats
o       Cutting parts of body
-          In pre-trial isolation, common methods of torture are:
o       Electric shock
o       Suffocations
o       Making people to eat salt and not to give them water
o       Falaka (hitting on the heals)
o       Hanging people by their feet.
Often a person is tortured in such a way that the traces of torture cannot be discovered but the person is permanently disabled.
Have there been cases of perpetrators being punished?
-          During our last 3 years of work, no perpetrators have been punished, although their names and living places are known. This impunity from prosecution occurs all too frequently in our country. Tortured people applying to our centre are offered respectful assistance, but refuse to take legal proceedings, because they are terrified of repercussions from the police.
Where and when can the citizens address you?
-          The address of the center is:
#6 Shio Mgvimeli St.
Vera, Tbilisi. We can also be reached by phone at: (99532) 29 23 97
-          Web Site: http://gcrt.gol.ge/
The organization is funded by the European Union, the United Nations Voluntary Trust Fund for Victims of Torture, and the UN High Commiserate for Refugees (UNHCR).