ახალი პრეზიდენტი - „ახალი თამაშის წესები“ მედიისათვის?
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი „ვარდების რევოლუციის“ გმირი, რომელმაც წერტილი დაუსვა შევარდნაძის მრავალწლიანი მმართველობის ეპოქას, ოფიციალურად შეუდგა საქართველოს პრეზიდენტის მოვალეობის შესრულებას.
მისი, როგორც რევოლუციური ლიდერის განცხადებებში ყოველთვის სჭარბობდა დემოკრატიისა და სიტყვის თავისუფლების შეპირებები, თუმცა დღევანდელი პოლიტიკური სიტუაციიდან გამომდინარე მათი შესრულება ეჭვის ქვეშ დგას.
მიხეილ სააკაშვილის მიერ არჩეულ დემოკრატიისაკენ მიმავალ გზას საფრთხე ემუქრება იმ პოლიტიკით, რაც შესაძლოა ჩაითვალოს მედიაზე და სიტყვს თავისუფლებაზე ზეწოლად.
სხვანაირად როგორ შეიძლება აიხსნას ის ამასწინანდელი მოვლენა, რომ ორი ყველაზე პოპულარული კერძო ტელე კომპანია „მზე“ და განსაკუთრებით კი „რუსთავი 2“, რომელიც პრეზიდენტ სააკაშვილს მხარს უჭერდა „ვარდების რევოლუციის“ დროს, რამაც იგი ხელისუფლებაში მოიყვანა, ერთიდაიგივე დღეს - 4 თებერვალს მოულოდნელად აუქმებენ ყველაზე მაღალრეიტინგიან პოლიტიკური დებატების თოქ-შოუებს. შეუძლებელია ეს მომხდარიყო ფინანსური პრობლემების გამო, რადგან არც ერთი ტელეკომპანია არ უჩიოდა აუდიტორიის ნაკლებობას და გააჩნდა კარგი ფინანსური ბაზა.
არც მანამდე და არც ამის შემდეგ ამ მოვლენისთვის ოფიციალური ახსნა არ მიუციათ.
შედარებისათვის, გავიხსენოთ, რომ ახლა მუდამ კრიტიკის ქვეშ მყოფი პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის მმართველობის პერიოდში, როდესაც უშიშროების სამინიტრომ გადაწყვიტა გამოეძიება ეწარმოებინა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ში, ქართველი საზოგადოების დიდმა ნაწილმა ეს მიიჩნია სიტყვის თავისუფლების წინააღმდეგ მიმართულ სერიოზულ მცდელობად და აღნიშნული ქმედებანი სასტიკად იქნა დაგმობილი. ამ საკითხთან დაკავშირებული ნებისმიერი ინფორმაცია გახდა საჯარო და ფართოდ გაშუქებული მედიის მიერ.
როდესაც მე დავრეკე „რუსთავი 2“-ში, მათ საკმაოდ უხალისოდ ამიხსნეს, რომ საღამოს თოქ-შოუ - „ღამის კურიერი“ ეკა ხოფერიასთან ერთად, რომელიც ამავე დროს არის ახალი ამბების განყოფილების ხელმძღვანელი, დროებით შეჩერებულია გარკვეული ცვლილებების გამო რადგან საჭიროებს განახლებას და სავარაუდოდ აპრილში გაიხსნება. მათი თქმით, არანაირი ზეწოლა ხელისუფლების მხრიდან არ ყოფილა.
იგივე გამიმეორეს ტელეკომპანია „მზის“ წარმომადგენლებმაც, რომელთაც ასევე გააუქმეს პოლიტიკური დებატების საღამოს თოქ-შოუ „ღამის მზერა“ ინგა გრიგოლიასთან ერთად ზუსტად იმ დღეს, როცა „ღამის კურიერი“, მათი აზრით, ეს უბრალოდ დამთხვევა იყო. მათ დამარწმუნეს, რომ პროგრამა, ისევე როგორც წამყვანი, რომელიც მათი თქმით, ეგვიპტეში აპირებდა წასვლას, წარდგებოდა მათ არხზე მარტში გარკვეული ტექნიკური ცვლილებების შემდეგ.
სამწუხაროდ ინფორმაციის დიდი ნაწილი არ აღმოჩნდა მართალი, ინგა გრიგოლიამ არა მარტო დატოვა ტელეკომპანია „მზე“, არამედ დაუბრუნდა თავის ძველ სამუშაო ადგილს -I არხს.
სხვა კერძო ტელეკომპანიების აზრი საკმაოდ განსხვავებულია, ერთ-ერთ მათგანს „იმედს“ ამ საკითხის მიმართ საერთოდ არ გააჩნია რაიმე ოფიციალური ვერსია, თუმცა ტელეკომპანიის ერთ-ერთი წარმომადგენელი, რომელმაც ინკოგნიტოდ დარჩენა ამჯობინა, მიიჩნევს, რომ ყოველივე ეს მართლაც დამთხვევა იყო.
ამასწინათ, ტელეკომპანია „იბერიაში“, ახალი ამბების სააგენტო „მედია ნიუსსა“ და გაზეთ „ახალ ეპოქაში“ (ყველა მათგანი ეკუთვნის „ომეგა ჯგუფს“) შეიჭრნენ ნიღბიანი და შეიარაღებული  პოლიციის წარმომადგენლები. მთავრობა „ომეგა ჯგუფს“ ბრალს სდებს საქართველოს სახელმწიფოსათვის 12 მილოინი ლარის ოდენობის გადასახადის გადაუხდელობაში.
ლუბა ელიაშვილი, იბერიაში ახალი ამბების განყოფილების ხელმძღვანელი და ამავდროულად „დიალოგის“ წამყვანი - საღამოს ერთად-ერთი პოლიტიკური თოქ-შოუ, რომელიც ჯერ კიდევ ეთერშია, დარწმუნებულია, რომ მთავრობის მხრიდან ომეგა ჯგუფზე ზეწოლა და განსაკუთრებით იბერიაზე, მიმართულია საქართველოში სიტყვის თავისუფლების შესაზღუდად. მისივე თქმით, მათ წინააღმდეგ მიმართული ქმედებების ერთადერთი მიზეზი ის არის, რომ ისინი აღარ ემსახურებიან ახლანდელი მთავრობის ინტერესებს და მათთან არ წასულან გარიგებებზე სხვა ტელეკომპანიებისგან განსხვავებით.
„ჩვენ არ ვართ მედიის წინააღმდეგ მიმართული ზეწოლის ერთად-ერთი მცხვერპლი, მაგრამ სხვებისგან განსხვავებით, ჩვენ არ ვყრით ფარ-ხმალს“,- განაცხადა ლუბა ელიაშვილმა.
მედიის ახლანდელი სიტუაცია საქართველოში ძალიან ჰგავს რამოდენიმე წლის წინ რუსეთში განვითრებულ სიტუაციას.
როდესაც ვლადიმერ პუტინი გახდა რუსეთის პრეზიდენტი, დაიწყო შესამჩნევი სახელმწიფო კონტროლი მედიაზე. პირველი მსხვერპლი აღმოჩნდა დამოუკიდებელი ტელეკომპანია NTV, რომელიც ეკუთვნოდა მედია მაგნატს ვლადიმერ გუსინსკის.
ჩეჩნეთის ომის დროს NTV იყო ერთად-ერთი რუსული არხი, რომელიც ცდილობდა ომის გაშუქებისას დაეცვა შეხედულებათა ბალანსი. იგი უფრო ღია და გულწრფელი ჩანდა ჩეჩნეთის მოვლენებისა და რუსეთის სოციალურ საკითხების მიმოხილვისას.
როდესაც მედია-მოსტსა და NTV-ში შეიჭრა შეიარაღებული პოლიცია, ეს  მოვლენა რუსეთის მოქალაქეთა უმრავლესობამ მიიჩნია თავისუფალ მედიეზე ღია თავდასხმად. ბოლო ნაბიჯი გადაიდგა, როდესაც ნახევრად სახელმწიფო საკუთრებაში მყოფმა რუსულმა გაზის კომპანიამ „გაზპრომმა“ აქამდე დამოუკიდებელ ტელეკომპანია NTV-ზე აიღო სრული კონტროლი.
მთელი ამ ხნის განმავლობაში ვლადიმერ პუტინი „დარწმუნებული იყო“, რომ ეს სუფთა ფინანსური საკითხი იყო.
მსგავსი მოვლენები განვითარდა დამოუკიდებელ ტელეკომპანია TV-6-ის მიმართაც, რაც შემდგომი ნაბიჯი აღმოჩნდა რუსეთის დამოუკიდებელი სატელევიზიო ქსელის სრული სახელმწიფო დომინანციისთვის. ამ შემთხვევაში „გაზპრომის” ადგილი დაიკავა სხვა ნახევრად სახელმწიფო საკუთრებაში მყოფმა კომპანიამ - „ლუკოილი“. პუტინი, კიდევ ერთხელ ირწმუნება, რომ ცვლილებები გამოწვეული იყო წმინდა ეკონომიკური მიზეზით.
საქართველოში, ამ საეჭვო მოვლენებს გარდა, რაც გავლენას ახდენს სიტყვის თავისუფლებაზე, ბოლოდროინდელმა საკონსტიტუციო ცვლილებებმა დაანგრია ძალაუფლების რესპუბლიკური სტილის ბალანსი და შექმნა უმაღლესი საპრეზიდენტო სისტემა, რაც ძალიან ჰგავს რუსეთის მოდელს. ამ მოვლენებს შორის შესაძლოა არსებობდეს ურთიერთკავშირი? ან იქნებ ეს უბრალოდ უცნაური დამთხვევაა. . .

With the New President, New Rules for the Media?
President Mikheil Saakashvili of Georgia, the hero of bloodless “Rose Revolution” that  put an end to the long time ruleof Eduard Shevardnadze, has officially undertaken the duties of president.
As the revolutionary leader he promised democracy and freedom of speech, but current political actions and events concerning control of the media have given many cause for concern.
The democratic path chosen by Mikheil Saakashvili may be seriously threatened by politics that could be interpreted as pressure against the media and freedom of speech in Georgia.
How else can we explain recent events, when, on February 4,  two of  the  most popular privately owned TV stations, “Mze” and especially “Rustavi 2” (which  supported President Saakashvili during the “rose revolution”), had their highly-rated political debate talk shows unexpectedly canceled. Low ratings or financial problems cannot be offered as explanations, as both shows had high viewer ratings, and both stations are financially secure.
Neither before nor after these events were explanations given. During the reign of former president Eduard Shevardnadze, when the Ministry of Security decided to Rustavi 2, many people in Georgian society considered to be an attack against the freedom of speech, and these actions were widely condemned. Information on this issue was made available to the public and widely disseminated in the media.
During a recent phone conversation with Rustavi 2,  a station representative eventually explained (although obviously not very willingly) that the evening talk-show “Night Courier”, hosted by Eka Khoperia (who is also the head of the news department) was temporarily cancelled due to a decision to modify the format, which needed to be renewed. According to the representative, the government never pressured them to cancel the show, and it will be broadcast again beginning in April 2004..
A similar explanation was repeated by the representatives of the Mze, which have also canceled  their evening talk-show “Night Mzera”, which features political debates, and is hosted by famous Georgian journalist Inga Grigolia. The fact that Night Courier and Night Mzera were cancelled on the same day was explained as a simple coincidence.  The Mze representative offered assurance that the program, as well as the host, who was supposedly on the way to Egypt and unavailable for comment, will be back on the air in March after some technical changes are made.
Unfortunately, most of this information proved to be completely false. Inga Grigolia not only quit Mze, but also had begun work once again with her first employer, Channel 1.
The opinions of other privately owned TV companies vary. One of them, “Imedi”, has no official opinion at all concerning this particular issue, although one representative from Imedi, who wished remain anonymous, was personally convinced that the cancellations really were just a coincidence.
The TV Company “Iberia”, along with the news agency “Media News” and newspaper “Akhali Epoka” (all owned by the “Omega Group”), were recently visited by masked and armed tax police. The Omega Group is accused by the government of not paying to the state of Georgia taxes worth more than 12 million GEL.
Liuba Eliashvili, head of the news department at Iberia, and host of  “Dialogue”, the only evening political talk-show still on the air, is convinced that pressure from the government against the Omega Group, and especially against Iberia, is aimed at reducing freedom of speech in Georgia. According to her, the only reason for the actions against them is the fact that they no longer serve the interests of the current government, and has never made any deals with them, in contrast to the other TV companies, which have removed the programming seen as threatening to the current government.
“We are not the first victims of the pressure against the media, but unlike the others, we are not willing to surrender”, said Liuba Eliashvili.
The current media situation in Georgia is remeniscent of the situation which began in Russia a few years ago.
When Vladimir Putin became Russia's president, a noticeable strengthening of the state’s control on the media began. The first victim was the independent TV Company NTV, owned by media magnate Vladimir Gusinsky.
During the Chechen war, NTV was the only Russian channel that was trying to give a balanced view of its war coverage, and tended to be more open and honest about the events in Chechnya, and on social issues in Russian life.
When Media-Most and NTV were raided by armed tax police, this was considered by many Russians to be an open attack on media freedom. The final step was taken when the media arm of the partly state-owned Russian gas company “Gazprom” took full control on the previously independent NTV.
During all these events, Vladimir Putin was “convinced” that it was purely a financial affair.
Similar events took place around the last independent TV Company, TV-6, which seemed like another step towards complete state domination of Russia’s independent television network. In this case, the place of “Gazprom” was taken by another partly state-owned company, “Lukoil”. Once again, Putin claimed that changes were made purely for economic reasons.
In Georgia, in addition to these suspicious events affecting freedom of the media, recent constitutional changes have eliminated a republican-style balance of power, and created a super-presidential system very close to Russia`s model. Is it possible there is a connection between these events? Or perhaps this is just strange coincidence...