სასოწარკვეთილი ჩეჩენი ლტოლვილები
საქართველოს მთავრობა უძლური აღმოჩნდა დაეცვა იმ ხალხის უსაფრთხოება და უფლებები, რომლებიც ჩვენს ქვეყანაში ლტოლვილის სტატუსით ცხოვრობენ. ჩეჩენი ლტოლვილები თავს სრულიად დაუცველად გრძნობენ საქართველოში არამარტო საქართველოს მთავრობის, არამედ გაეროს უმაღლესი კომისარიატის მხრიდანაც. ისინი ადანაშაულებენ ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის საქართველოს წარმომადგენლობას, მათი არაერთჯერადი თხოვნებისა და ელემენტარული ადამიანის უფლებების განხორციელების იგნორირებაში.
გარდა ამისა, ჩვენ ამასწინათ გავხდით მოწმე ჩეჩენი ლტოლვილების უფლებების კიდევ ერთი დარღვევისა საქართველოს ახლი მთავრობის მხრიდან. რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა 19 თებერვალს  საქართველო-რუსეთის საზღვარზე ორი ჩეჩენი ბეკჰან მულკოევი და ჰუსეინ ალხანოვი დააკავეს.
ბეკჰან მულკოევი და ჰუსეინ ალხანოვი ის ორი ჩეჩენია, რომლებიც საქართველოში ცოტა ხნის წინ გაუჩინარდნენ, მას შემდეგ რაც თბილისის სასამართლომ მათ 6 თებერვალს საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდება მოუხსნა და გაათავისუფლა.
რუსული მხარის განცხადებით, მულკოევი და ალხანოვი ჩეჩენი მებრძოლები არიან, რომლებიც ფედერალური ჯარების წინააღმდეგ იბრძოდნენ ჩეჩნეთში.
გაუჩინარებული ჩეჩნების ნათესავები შიშობენ, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ ისინი ფარულად გადასცა რუსულ მხარეს. მათი საზღვარზე დაკავების თაობაზე ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, ფარული ექსტრადიციის შესახებ ეჭვები კიდევ უფრო გაიზარდა, თუმცა საქართველოს ხელისუფლების ოფიციალური წარმომადგენლები ამ ვარაუდს უარყოფენ.
დაკავებული ორი ჩეჩენი იმ 13 ჩეჩენს შორის იყვნენ, რომლებიც ქართველმა მესაზღვრებმა 2002 წლის ზაფხულში დააკავეს. ხუთი მათგანი რუსეთში იქნა ექსტრადირებული. ბეკჰან მულკოევისა და ჰუსეინ ალხანოვის გაუჩინარება პირველი შემთხვევა არ ყოფილა საქართველოში. 2003 წლის 12 თებერვალს პანკისში მცხოვრები ჩეჩენი ლტოლვილი ადამ თალალოვი სახლიდან გავიდა და გაუჩინარდა. მისი ადგილსამყოფელი კვლავ უცნობია.
ჩეჩენი ლტოლვილის ჰუსეინ იუსუფოვის ადგილსამყოფელიც ჯერ-ჯერობით უცნობი რჩება. იგი 2002 წელს გაუჩინარდა, მას შემდეგ რაც უშიშროების სამინისტროს საკნიდან გაათავისუფლეს.
ჩვენ გთავაზობთ ერთ-ერთი ჩეჩენი ლტოლვილის - მავსარ ბუტუკაევის წერილს, რომელსაც ამა წლის 13 იანვარს 24 წლის შვილი მოუკლეს. მან სამართლის აღსადგენად და დამნაშავის დასასჯელად ყველა სამართლებრივი გზა გამოიყენა, მაგრამ ამაოდ - მისი ოჯახის თავზე დატრიალებულ ტრაგედიას გაეროს ლტოლვილთა კომისარიატის წარმომადგენლობამ ათხოვა ყური.
ჩეჩენი ლტოლვილის მავსარ ბატუკაევის წერილი
საერთაშორისო ორგანიზაციების მიმართ
ძვირფასო ქალბატონებო და ბატონებო!
მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელნო!
ნება მიბოძეთ გამოვხატო ჩემი გულწრფელი მისალმება და მოგმართოთ, თქვენგან მხარდაჭერისა და დახმარების იმედით აღნიშნულ წერილთან მიმართებაში.
თქვენდამი ჩემი მიმართვის მიზეზი არის, ის დიდი უბედურება, რომელიც ჩემს ოჯახს დღეისათვის თავს გადახდა, გარდა ამისა ისედაც რთულია მდგომარეობა ჩვენთვის, ჩეჩნებისთვის, განსაკუთრებით იმ დროს, როდესაც ჩემი შვილი მოკლეს. ვფიქრობ, რომ არ დარჩებით გულგრილნი მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით.
ჩვენს თავს გადამხდარი ტრაგედიის სრულყოფილად გადმოცემის მიზნით მინდა გაუწყოთ:
2004 წლის 13 იანვარს ჩემი შვილები რუსლანი და რიზავდინი ეცნობოდნენ უახლეს ინფორმაციას ჩეჩნეთისა და მსოფლიოს შესახებ ქ. თბილისში, ყაზბეგის ქუჩა №12–ში მდებარე ინტერნეტ–კაფეში.
დაახლოებით 17–18 სთ–ს შუალედში ორმა ხულიგანმა წამოიწყო ჩხუბი რიზავდინთან (დაბ. წელი 1985, იგი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეორე კურსის სტუდენტია), მათი დაშორების მიზნით მისულმა რუსლანმა მკვლელისგან მიიღო დანით ჭრილობა გულმკერდის არეში, რომელიც, როგორც შემდეგ გაირკვა, აღმოჩნდა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს პასუხისმგებელი პირის შვილი.
ჩვენს თავს გადამხდარი ამბავი არ არის შემთხვევითობა, ეს, ჩვენი აზრით, ერთ–ერთი რგოლია იმ მრავალრიცხოვანი პროვოკაციების ჯაჭვისა, რომელიც ხორციელდება ჩვენი ხალხის – ომისა და ძალადობისგან დევნილი წარმომადგენლების მიმართ. ეს არის ჩვენდამი არაჯეროვანი მოპყრობის პირდაპირი შედეგი, თუ გნებავთ, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის საქართველოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელთა მხრიდან. სწორედ, მათ არ აღმოგვიჩინეს დახმარება ჩვენი ელემენტარული უფლებების განხორციელებაში. მათი არაადამიანური, უხეში, თუნდაც შეურაცხმყოფელი დამოკიდებულება ჩვენდამი, ჩვენს შესახებ ინფორმაციის გამოტყუების მიზნით ყოველგვარი გაცურება და მესამე ქვეყანაში ჩვენი გადაყვანის დახმარებისთვის შესაბამისი ზომების მიუღებლობა იყო თავდაპირველი მიზეზი ჩვენი ტრაგედიისა.
გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის საქართველოს წარმომადგენლობის დანაშაული ჩემი შვილის სიკვდილში, შეიძლება დადასტურდეს ჩემს მიმართვებზე მათი ბოლო პასუხით: „2000 წლის მაისიდან თქვენ საქართველოში იმყოფებით და როგორც ჩვენთვისაა ცნობილი თქვენ არაფერი შეგმთხვევიათ. საქართველოს მთავრობა თქვენ გთვლით ლტოლვილად და თქვენ იმყოფებით ამ სახელმწიფოს დაცვის ქვეშ, რომელიც არის 1951 წლის კონვენციის ხელმომწერი მხარე“. ზემოთ თქმულიდან გამომდინარეობს, რომ ყველაფერი რაც მე საქართველოში თავს გადამხდა (პოლიციის აქცია 2002 წელს, ჩემი უფროსი შვილის, რიზვანისათვის დანით ოთხჯერ ჭრილობის მიყენება, 2001 წლის დეკემბერში, მუდმივი მუქარა ჩემი ოჯახის მიმართ...), გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის საქართველოს წარმომადგენლობის საზომით არ წარმოადგენს მათი ყურადღების საგანს. ასეთი პასუხიდან გამომდინარეობს აზრი, რომ მათ გააჩნდათ გარკვეული ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ჩემს ოჯახს რაღაც უნდა დამართოდა.
ჩემი შვილის მკვლელობა – ეს არის არა მარტო ჩემი ოჯახის, არამედ მთლიანად ჩემი ერის უბედურება, რადგან მე ვთვლი, რომ მომხდარი მიზანმიმართული აქციაა, რომელიც მიმართულია ღირსეული წარმომადგენლების ანუ გენოფონდის განადგურებისკენ. იღუპებიან სუკეთესოები, ჭკვიანები და ყველაზე წესიერები.
რუსლან ბატუკაევი დაიბადა 1980 წლის 8 სექტემბერს, 2000 წლის მაისიდან ცხოვრობდა თბილისში ლტოლვილის სტატუსით. 2002 წელს დაამთავრა საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის ეკონომიკური ფაკულტეტი. 2003 წელს მოეწყო აზიისა და აფრიკის ინსტიტუტში, იაპონური ენისა და ეკონომიკის ფაკულტეტზე, მაგრამ სათანადო სახსრების უქონლობის გამო, ინსტიტუტის ხელმძღვანელობის თანხმობით სწავლობდა, როგორც თავისუფალი მსმენელი.
სრულყოფილად ფლობდა ინგლისურ, რუსულ, ქართულ ენებს, წარმატებით სწავლობდა იაპონურ ენას.
შვილის დიდი მონაცემებისა და მისი მრავლის მთქმელი პერსპექტივის გამო, ვცდილობდით დაგვეცვა ის ცხოვრების ყოველგვარი მოულოდნელობებისაგან. მაგრამ ჩვენ ეს ვერ შევძელით, მიუხედავად იმისა, რომ გადმოვედით მეზობელ საქართველოში, იმ წარმოდგენით, რომ აქ არსებობდა სიცოცხლის, ღირსებისა და პატივის დაცვის საშუალება.
მსგავსი შემთხვევა თავს გადახდა ჩემს უფროს შვილს რიზვანს, 2001 წლის დეკემბერში მას მიაყენეს დანით ოთხი ჭრილობა, მხოლოდ საბედნიერო შემთხვევის გამო ის ცოცხალი გადარჩა. მაგრამ ჩემი მეორე შვილის გადარჩენა ექიმებმა ვეღარ შეძლეს.
ჩვენი, როგორც ლტოლვილების საქართველოში თავდაპირველი ყოფნის მომენტიდან შევხვდით უპასუხისმგებლობას, გულგრილ დამოკიდებულებას ყველა იმ პირის მხრიდან, რომელთაც სამსახურებრივად ევალებოდათ ჩვენი პრობლემები. ჩვენი დამღუპველი მდგომარეობა არა თუ აღელვებდათ, არამედ დაკანონებული იყო მათი მხრიდან, ე.წ. სამართლებრივი უკანონობა ჩვენს მიმართ.
ზემოთ თქმული, პირველ რიგში ეხება ისეთ საერთაშორისო ორგანიზაციას, როგორიცაა გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის საქართველოს წარმომადგენლობა, რომელმაც იგნორირება გაუკეთა ჩვენს არაერთჯერად თხოვნას თანადგომა გაეწიათ ჩვენთვის ელემენტარული ადამიანური უფლებების განხორციელებაში.
ჩვენს უბედურებას დასასრული არა აქვს. ჩვენ დღემდე რაღაცნაირად ვეგუებოდით საქართველოში ჩვენს დამღუპველ მდგომარეობას, მაგრამ დღევანდელი უბედურების გადატანა უკვე ჩვენს ძალებს აღემატება.
ჩვენთვის სულერთი არ არის ჩვენი შვილების მომავალი, საზოგადოებაში მათი  ცხოვრება და კეთილდღეობა, ამ მიმართულებით ყოველთვის მათ განათლებასა და აღზრდას ყველაფერზე მაღლა ვაყენებდით.
ჩვენი შვილების განათლების მიღების შესაძლებლობის ხელმისაწვდომობაში თანადგომა, ჩვენი სხვა ელემენტარული უფლებების აღიარება – აი, ის ყველაფერი, რასაც ჩვენ ვთხოვდით გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის საქართველოს წარმომადგენლობას.
საქართველოში რთულმა ცხოვრებამ, დაკავშირებული ბავშვების აღზრდასთან და მუდმივმა მუქარამ ჩემი ოჯახის მიმართ, მაიძულა ბოლო დროს თხოვნით მიმემართა გაეროს ლტოლვილთა უმაღლეს კომისარიატის საქართველოს წარმომადგენლობისათვის, რომ მესამე ქვეყანაში გადასვლის საკითხში მაინც დაგვხმარებოდნენ, სადაც ჩვენ შევძლებდით ჩვენი უფლებების რეალიზებას, თუმცა, ეს მათი მხრივ არ იქნა ყურად ნაღები.
ზემოთ თქმულიდან გამომდინარე, მინდა თქვენ გთხოვოთ, საერთაშორისო ორგანიზაციების ძვირფასო ხელმძღვანელნო, გამოავლინოთ ყურადღება საქართველოში მყოფი ლტოლვილების მიმართ და გაგვიწიოთ თანადგომა, თუნდაც დღეს, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლეს კომისარიატის საქართველოს წარმომადგენლობის მიერ ჩვენი დამცირებული უფლებების აღდგენაში.

Desperate Chechen Refugees in Georgia
The Georgian government has not adequately protected the rights and security of the people who are living under refugee status in our country. Chechen refugees feel absolutely unprotected not only by the Georgian government, but also the UN High Commission for Refugees. The refugees blame the UNHCR in Georgia for ignoring their multiple requests and their basic human rights.
Recently, the Georgian government has committed violations regarding Chechen refugees. Russia detained two Chechens, Bekkhan Mulkoev and Husein Alkhanov, at the Georgian-Russian border on February 19, according to a February 25 Russian media report.
Mulkoev and Alkhanov, disappeared in Georgia after being acquitted by a Tbilisi court on February 6 of having violated border regulations and entering Georgia illegally.
Russia claims Mulkoev and Alkhanov are Chechen militants, who fought against federal troops in Chechnya.
The relatives of the two men feared that they may have been abducted and secretly handed over to Russia by the Georgian authorities. After a report about their detention was released, doubts about the alleged secret extradition increased. Georgian officials denied the speculations.
Mulkoev and Alkhanov were among a group of 13 Chechens arrested by the Georgian border guards in the late summer of 2002, five of whom were forcibly extradited to Russia.
The following is a letter from Mavsar Butukaev, one of the Chechen refugees, whose 24- year-old son was killed on January 23, 2004. He applied in as many lawful ways as possible for the administration of justice and the punishment of the murderer, but in vain. The UNHCR in Georgia did not consider the tragedy of his family.
Chechen Refugee Mavsar Nutukaev’s Letter to International Organizations
Dear Madams and Sirs,
The leaders of Important International Organizations,
I would like to greet you and address you in hope of your support and help regarding this letter.
The reason I address you is the tragic misfortune of my family. Times are hard for us, the Chechens, and for me especially now that my son has been killed.
First of all, I would like to inform you about the following:
On January 13, 2004 my sons Ruslan and Rizavdin were acquainting themselves with new information about Chechnya and the world in the Internet-café located at 12 Kazbegi St.in Tbilisi.
At about 5:00 or 6:00 p.m., two hooligans started quarrelling with Rizavdin (born in 1985; he is a second-year student at Tbilisi State University). Ruslan, who tried to break up the fight, was stabbed in heart area by the murderer who, as it turned out later, is the son of member of the Georgian Ministry of Justice.
The tragedy of my family was no accident. This is one incident in a chain of provocation that is applied to our people, refugees of war and violation. This action was the direct consequence of the fact that we are being treated in an inappropriate way by the UNHCR in Georgia. They did not render assistance to help us protect our basic rights. The original reason for our tragedy was their rude and humiliating attitude toward us, the lies that they told about us, and their failure to provide any help for our transition into life in another country.
The fault of the UN Refugee High Commissioners in Georgia in the death of my son can be proved by their last answer to my letters: “You have been in Georgia since May, 2000, and as far as we know nothing has happened to you during this time. The Georgian government considers you as a refugee and you are under the protection of the state, which has signed the 1951 convention.” In the minds of the UNHCR in Georgia, nothing that has happened to me in Georgia (police action against my family in 2002, my elder son Rizvan stabbed 4 times in December, 2001, constant threats towards my family…) is worth paying attention to. Their answer implies that they possessed certain information that something was going to happen to my family.
The murder of my son is a tragedy not only for my family bit also for the whole of my nation, because in my opinion, this was a targeted action directed at honorable members of my nation, where the best and the smartest are dying.
Ruslan Batukaev was born on September 8, in 1980. He had lived in Tbilisi since May, 2000, under refugee status. In 2002, he graduated from the poly-technical Institute of Georgia, in the field of Economics. In 2003, he entered the Institute of Asia and Africa, in the departments of Japanese Language and Economics, but because he lacked adequate funding, he was considered to be a free student, under an agreement with the management of the Institute.
He was fluent in English, Russian, and Georgian, and was doing well in Japanese.
Since we considered our son to be a gifted and promising young man, we tried to protect him from any kind of trouble. But we failed, in spite of the fact that when moving to Georgia, we had believed that this was a country that offered the opportunity for life, and the protection of honor.
A similar incident happened to my elder son, Rizvan, in December, 2001, when he was stabbed 4 times, but survived. Unfortunately, the doctors did not manage to save my other son. From the time we first arrived here, we experienced an indifferent attitude from the people who were professionally obliged to consider our problems. They were not worried about our deplorable conditions, conditions they were largely responsible for. In particular, the UNHCR ignored our multiple requests to support us in protecting our basic human rights.
There seems to be no end to our unhappiness. Until today, we have somehow managed to endure our deplorable conditions, but we are no longer able to bear the misfortunes that have happened to us.
The future of our children, their life in society, and their prosperity is very important to us. To have educated and well-bred children has always been a high priority in our lives.
All we asked for from the UNHCR in Georgia was to help make education available to our children, and to help people to recognize our basic human rights.
Our difficult life in Georgia was largely related to the difficulty in raising my children due to the constant threats towards my family. Because of this, I requested that the UNHCR in Georgia help us move into another country, where our human rights would be protected, but our request was not taken into consideration.
I would like to ask you, the leaders of international organizations, to listen carefully to the complaints of refugees in Georgia, and support us, in restoring our rights, which have been ignored by UNHCR in Georgia.