საქართველოს ხელისუფლების სამიზნე: თავისუფალი სიტყვა
დემოკრატიული პრინციპებით სახელმწიფოს აშენებას ახალი მთავრობა საქართველოში თავისუფალი სიტყვის აღმოფხვრით იწყებს.  ხელისუფლება ფარულად და „უმტკივნეულოდ“ ახორციელებს ზეწოლას სიტყვის თავისუფლებაზე. ჯერ იყო და ყოველგვარი ლოგიკური ახსნის გარეშე იხურება ინგა გრიგოლიას გადაცემა „ღამის მზერა“, ხოლო ეკა ხოფერიას „ღამის შოუს“ ცვლის სხვა ღამის შოუ, სადაც ადგილი არ აქვს დებატებს; ამას მოსდევს ომეგა ჯგუფში შემავალი გამოცემების დახურვა და ზეწოლა ტელეკომპანია „იბერიაზე“, რასაც ლუბა ელიაშვილი ჯერ-ჯერობით უძლებს... ხურავენ გიორგი გომიაშვილოს გადაცემას „თემა“ „იმედის“ არხზე მას შემდეგ, რაც მან ძალიან სერიოზული განცხადებები გააკეთა სამართალდამცავ სისტემასთან დაკავშირებით. გომიაშვილი არ უარყოფს, რომ მისი გადაცემა დახურეს, რაც მისთვის დიდი სტრესი იყო, თუმცა არანაირ კომენტარს ამასთან დაკავშირებით არ აკეთებს...
გარდა ამ ზემოთჩამოთვლილი ფაქტებისა და ზეწოლის მეთოდებისა არის მრავალი სხვა ხერხი, რასაც ხელისუფლება იყენებს თავისუფალ სიტყვაზე „სანადიროდ“... „თავისუფალი გაზეთისა“ და ჟვანიას სასამართლო პროცესი ამის კიდევ ერთი თვალსაჩინო მაგალითია. 5 ათასი ლარი - ეს ის თანხაა, რასაც პრემიერ მინისტრი ზურაბ ჟვანია გაზეთისაგან ითხოვს მორალური ზიანის ასანაზღაურებლად და რომელმაც შესაძლოა სერიოზული საფრთხე შეუქმნას გაზეთის არსებობას, რადგან იმ გაზეთისთვის, რომელიც ერთი წელია, რაც გამოდის, ეს თანხა საკმაოდ სოლიდურ რაოდენობას წარმოადგენს. რედაქტორის აზრით, ეს მიზანმიმართულად იყო გაკეთებული.
გთავაზობთ ინტერვიუს „თავისუფალი გაზეთის“ რედაქტორთან თამუნა ლეფსვერიძესთან.
- ჩვენი სტატია შეეხებოდა შპს მადნეულის, რკინიგზისა და ფეხბურთის ფედერაციის საკითხს და იქ მიმდინარე პროცესებთან ზურაბ ჟვანიას კავშირს. აქ არაფერი ისეთი არ ყოფილა, რაზედაც შეიძლებოდა ამხელა აჟიოტაჟის ატეხვა. უბრალოდ ეს ყველაფერი დაემთხვა ინაუგურაციამდე პერიოდს, როდესაც ჟვანიას როლი და მომავალი ჯერ კიდევ გაურკვეველი იყო. გაზეთის მიზანი იყო აესახა ის პროცესები, რაც იმ პერიოდში საზოგადოებაში ხდებოდა და არა ის, რომ პრეზიდენტთან შეელახა ჟვანიას რეპუტაცია. ჟვანიას ამ სარჩელის შეტანა დასჭირდა იმისათვის, რომ მოეხდინა თავისი თავის რეაბილიტაცია და პრეზიდენტთან პირნათელი ყოფილიყო. იგივე სტატია დღეს რომ გაგვეკეთებინა გაცილებით მწარე ფორმით, დარწმუნებული ვარ, ჟვანია იმის ღირსადაც არ ჩაგვთვლიდა, რომ თავისი ხელმოწერა გაეკეთებინა სარჩელზე.
ჩვენ დარწმუნებული ვიყავით, რომ პირველ ინსტანციაში პროცესს წავაგებდით, თუმცა არა იმ ფორმით, როგორც მოსამართლე შალვა კვარაცხელიამ გააკეთა. ეს იყო ალბათ კლასიკური ნიმუში იმისა, თუ რა არ უნდა გააკეთოს და როგორ არ უნდა მოიქცეს მოსამართლე. თუმცა ის, რომ ჩვენ ამ პროცესს წავაგებდით ეჭვიც არ მეპარებოდა.
რამ გამოიწვია თქვენი ასეთი დამოკიდებულება?
- ჯერ კიდევ მანამ, სანამ ეს პროცესი გაიმართებოდა, მე მქონდა ინფორმაცია (მოგეხსენებათ, რომ ჩვენ ჟურნალისტებს გვყავს ბევრი ნაცნობი ადვოკატი თუ იურისტი), რომ შალვა კვარაცხელია აპირებს დააკამაყოფილოს სარჩელი მთლიანად, რაც ნიშნავს იმას, რომ ჟვანია ითხოვდა 5 ათას ლარს და ასევე ცნობების უარყოფას.  გარდა ამისა, დიდი მნიშვნელობა აქვს მოსამართლეს. დღეს საქართველოში მხოლოდ რამდენიმე მოსამართლეა, რომელზეც ვერ მოქმედებს ხელისუფლება. შალვა კვარაცხელია ეს ის ადამიანია, რომელზეც უამრავი მასალები გვაქვს, თუ როგორი გადაწყვეტილებები აქვს გამოტანილი. მისი საქმიანი ბიოგრაფია გვაძლევს მის კომპეტენტურობაში ეჭვის შეტანის საფუძველს. ამ მოსამართლის შესახებ იუსტიციის საბჭოში არის საქმეები მის დისციპლინარულ დარღვევებზე.
ხომ არ ფიქრობთ, რომ სასამართლო განიცდიდა ზეწოლას გადაწყვეტილების მიღებისას?
- მე დარწმუნებული ვარ, რომ ზურაბ ჟვანია არ დაურეკავდა კვარაცხელიას და არ ეტყოდა, თუ როგორი გადაწყვეტილება უნდა გამოეტანა მას. მაგრამ კვარაცხელიას ამის თქმა არ სჭირდებოდა, რადგან კარგად იცის ვის როგორ უნდა ასიამოვნოს. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ სარჩელში ჟვანია თავისი სახელის გვერდით ფრჩხილებში ყველგან მიუთითებს თავის თანამდებობას, რომ იგი სწორედ ის ზურაბ ჟვანიაა, სახელმწიფო მინისტრი რომ არის.
როგორ წარიმართა თავად პრცესი?
- ნებისმიერ ცივილიზებულ ქვეყანაში, სადაც კანონი კანონობს, ჯერ მოიკვლევდნენ სათანადო ორგანოები ამ ფაქტს და თუ დამტკიცდებოდა ბრალდების სირუე, მაშინ შეიტანდნენ სასამართლოში სარჩელს. რაც შეეხება თავად სასამართლო პროცესს, ჯერ ერთი დავიწყოთ იმით, რომ მოსამართლე კვარაცხელიას აზრადაც არ მოსვლია მხარეებისათვის შემოეთავაზებინა გარიგება და მეორეც, სარჩელში ამოღებულია ცალკეული წინადადებები, ფრაზები სტატიიდან, რაც ყოვლად გაუმართლებელია. სასამართლომ არ გაითვალისწინა ჩემი მოთხოვნა, სტატია განეხილათ მთლიანობაში და არა დანაწევრებულად. გარდა ამისა, მე დავინტერესდი იმით თუ რა ხასიათის მორალური ზიანი მივაყენე მაშინდელ სახელმწიფო მინისტრს - გახდა ძალიან ცუდად, საავადმყოფოში წაიყვანეს, დასჭირდა წამლები მოსასულიერებლად თუ ვეღარ წავიდა სამსახურში - რაზეც მისმა ადვოკატმა მიპასუხა, რომ არ იცის. მე ასევე წავუკითხე არჩილ გოგელიასადმი ზურაბ ჟვანიას პასუხი საპარლამენტო სხდომაზე, სადაც ჩანდა, რომ მას ერთი თვის შემდეგ უკვე აღარ ახსოვდა იმ გაზეთის სახელი, რომლის მიმართაც სარჩელი შეიტანა და მორალური ზიანის ასანაზღაურებლად 5 ათას ლარს ითხოვდა. მისმა ადვოკატმა ამას სხვა ახსნა ვერ მოუძებნა გარდა იმისა, ეტყობა პრემიერ-მინისტრი გულმავიწყიაო.
ერთადერთი მტკიცებულება, რაც მათ წარმოადგინეს, იყო ვიდეო ფირი, რაზედაც ჩაწერილი იყო „რუსთავი 2“-ის რეკლამა. მათ ბრალი დაგვდეს, რომ ჩვენ მიზანმიმართულად გავავრცელეთ ეს რეკლამა, თუმცა იქ ჟვანიას თემის გარდა კიდევ სამი სათაური იყო მოხსენიებული და ვინაიდან თემა და სუბიექტიც საინტერესო იყო, ბუნებრივია, ეს სათაურიც გავუშვით. როდესაც ამ დეტალებზე ვისაუბრეთ, აღმოჩნდა, რომ ადვოკატს არ ახსოვდა ზუსტად რა იყო ჩაწერილი ვიდეო ფირზე.
ჯერ ერთი, “რეკლამის შესახებ“ კანონში წერია, რომ თუ კი ტელეკომპანია თვლის, რომ ესა თუ ის რეკლამა არის შეურაცხმყოფელი, პატივისა და ღირსების შემლახავი, მას აქვს სრული უფლება უარი თქვას მის გავრცელებაზე, რაც შეეძლო გაეკეთებინა „რუსთავი 2“-საც. აქვე ვაწყდებით კიდევ ერთ სერიოზულ დარღვევას: გასათვალისწინებელია ის ფაქტი, რომ ჟვანიას სარჩელი შეაქვს როგორც რიგით მოქალაქეს, ხოლო თავის სამსახურებრივ მდგომარეობას იყენებს პირადი ინტერესებისათვის, რაც იმაში გამოიხატა, რომ მათ აღნიშნული კასეტა მოიპოვეს არა სასამართლო შუამდგომლობით, როგორც ეს კანონითაა გათვალისწინებული, არამედ კანცელარიიდან მიმართვის საფუძველზე.
როგორც ვიცი, სასამართლომ არ დააკმაყოფილა თქვენი შუამდგომლობა მოწმედ ლეჟავასა და კურტისის გამოძახების შესახებ, რა მიზეზით?
- როგორც მოგეხსენებათ ლეჟავა მოღვაწეობს ბაქოში და მისი კოორდინატების დადგენა არც ისე ადვილი იყო, ისევე როგორც კურტისისა, რომელზეც სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული, თუმცა თავისუფლად დადის აქეთ-იქით და ხან ავსტრალიაშია, ხან საქართველოში. ჩვენ მაინც მოვახერხეთ მათი კოორდინატების დადგენა, რაც წარვადგინეთ მთავარ სხდომაზე, მაგრამ მოსამართლემ შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა, რადგან ჩვენ ვერ უზრუნველვყავით მოწმეთა გამოცხადება. რამდენადაც მე ვიცი, მათი მოწმედ გამოძახება სასამართლოს პრეროგატივაა  და არა მოპასუხე მხარის.
რა ბერკეტებით აპირებთ ბრძოლას საოლქო სასამართლოში?
- ძალიან ბევრი რამ პირველ ინსტანციაში შეგნებულად არ გამოვიყენეთ. უამრავი ადამიანი არსებობს, ვინც ამაზე ისაუბრებს დეტალურად. შეიძლება შუამდგომლობა მოვითხოვოთ, რომ ჩავრთოთ მესამე მხარეც. სიტუაცია რაიონულ სასამართლოში ისე წარიმართა, რომ აქ გადამწყვეტი დარტყმების მიყენებას აზრი არ ჰქონდა. მე შეურაცხყოფას კი არ ვაყენებ პირველი ინსტანციის სასამართლოს, არა, უბრალოდ ეს პროცესი, როგორც ის წარიმართა, იყო სამარცხვინო.
სასამართლოს მიერ დაკისრებული თანხა ხომ არ შეუქმნის საფრთხეს გაზეთის არსებობას?
- მოსამართლე არც კი დაინტერესებულა მსგავსი საკითხით. კვარაცხელიამ აღნიშნული თანხა გონივრულად მიიჩნია და გამორიცხა შემცირება. საიდან იცის მან რომ ეს გონივრული თანხაა, იქნებ სწირედ ამ „გონივრული“ თანხის გამო ვეღარ ვუშვებ გაზეთს და საერთოდ იხურება იგი? მას არც კი უკითხავს, თუ რა ტირაჟით გამოდის გაზეთი, რამდენი ხანია, რაც იგი არსებობს ან რა არის მისი გავრცელების არეალი და ხომ არ გამოიწვევდა ეს თანხა გაზეთის გაკოტრებას.
ეს თანხა შეიძლება გონივრულად ჩაითვალოს იმ გაზეთისათვის, რომელიც გამოდის 100 ათასიანი ტირაჟით, მაგრამ იმ გაზეთისათვის, რომელიც ერთი წელიც არაა რაც არსებობს,  ეს საკმაოდ სერიოზული თანხაა. ეს „გონივრული“ თანხა სწორედ იმისათვის იყო გათვლილი, რომ შეგვქმნოდა სერიოზული პრობლემები მუშაობის გაგრძელებასთან დაკავშირებით.
ჩვენ მსგავსი სარჩელი გვქონდა რკინიგზის ყოფილ შეფთან აკაკი ჩხაიძესთან, რომელმაც თავად გამოითხოვა სარჩელი უკან, თუმცა ჩხაიძეს თავისი პატივი და ღირსება გაცილებით მეტი უღირდა. უნდა აღინიშნოს, რომ ეს პროცესი გაცილებით ცივილიზებული ფორმით მიმდინარეობდა, მშვიდ და გაწონასწორებულ სიტუაციაში.
ხომ არ ყოფილა დაშინების მცდელობა?
- სარჩელის შეტანამდე ვითომდა სტატის გამოქვეყნების მიზნით რედაქციაში დღეში 10-ჯერ რეკავდნენ უცნობი პირები, რომლებიც ინტერესდებოდნენ გაზეთის ტირაჟით, ლობისტით და ა.შ. ბოლოს იგივე კითხვებით და ინტერესებით ორი უცნობი მამაკაცი მოვიდა საპატრიარქოს სახელით. თუმცა, როგორც შემდგომ გამოვარკვიე, ასეთი სახელის და გვარის ადამიანები საპატრიარქოში არ არსებობენ. გარდა ამისა, იყო უფრო აშკარა მცედლობა ზეწოლისა, როდესაც პრეზიდენტის პრეს-ცენტრის უფროსის მოადგილემ ავთო ფავლენიშვილმა, რომელიც მოიაზრება ზურაბ ჟვანიას პრეს-ატაშედ და მასთან დაახლოებულ პირად, კატეგორიულად განმიცხადა, რომ მეორე დღეს მივსულიყავი კანცელარიაში 2-დან 3 საათამდე აღნიშნულ სტატიასთან დაკავშირებით სასაუბროდ. მე, რა თქმა უნდა, არ მივედი. ასევე იყო მცდელობა სხვა გაზეთების გამოყენებისა ჩემს წინააღმდე, რაც ასევე არ გამოუვიდათ.
იზღუდება თუ არა დღესდღეობით სიტყვის თავისუფლება საქართველოში და არსებობს თუ არა სერიოზული ზეწოლა მედიაზე?
- ერთ-ერთი, რაც შევარდნაძისეულ მონაპოვრად შეიძლება ჩაითვალოს, არის თავისუფალი სიტყვა. დღეს ზეწოლა არის და თანაც სერიოზული. იხურება ინგა გრიგოლიას და ეკა ხოფერიას გადაცემები, გომიაშვილს უხურავენ გადაცემას „თემა“, რომელიც არც უარყოფს, რომ მას გადაცემა დაუხურეს. ვანო მერაბიშვილმა ტელეკომპანია “იბერიის“ ხელმძღვანელს ნატო ჩხეიძეს თავად შესთავაზა რომ ლუბა ელიაშვილი გაეშვა სამსახურიდან. იხურება მე-9 არხი. ერთ-ერთი ვარსიით, ბიძინა ივანიშვილს (რომელიც მე-9 არხის მფლობელი იყო) შესთავაზეს სახელმწიფო ტელევიზიის - 1-ლი არხის დაფინანსება, რაზეც მან უარი განაცხადა. ვიღაც-ვიღაცეების ბიზნეს და პოლიტიკურ ინტერესებს ეწირებიან ჟურნალისტები. ამას ზეწოლა უნდა უწოდო, აბა რა. ასე თუ გაგრძელდა, თავისუფალ სიტყვასა და მედიაზე, მით უმეტეს დემოკრატიული სახელმწიფოს მშენებლობაზე ლაპარაკიც კი ზედმეტი იქნება.

The Target of the Georgian Government Freedom of Speech
The new government is building a democratic state by eradicating freedom of speech. The government has been exercising “painless” pressure on freedom of speech. TV stations ("Mze" and "Rustavi2")cancelled Inga Grogolia’s program “Gamis Mzera” without any logical explanation, and replaced Eka Khoperia’s “Night Show” with another program where no debates take place. Authorities forced the cancellation of several publications from the Omega Group, and have been pressuring the TV Company “Iberia”. The government also cancelled Gomiashvili’s program “Tema” (“The Topic”), on TV Channel “Imedi”, after he made serious allegations against the law enforcement system. The cancellation clearly upset Gomiashvili, who does not deny that the government cancelled his program, although he will not make any other comments. The TV Company “Ninth Channel” also ceased operations for no apparent reason.
In addition to simply canceling unwelcome programming, the government has attacked freedom of the press in other ways.  The legal proceedings between the “Tavisupali Gazeti” (the Independent Newspaper) and Zurab Zhvania provide one clear example. Prime Minister Zhvania has asked for 5,000 GEL, an amount large enough to endanger the existence of the newspaper.
Recently, we interviewed the editor-in-chief of the Tavisupali Gazeti, Tamuna Lepsveridze.
- The article in question referred to LTD Madneuli, the Georgian Railway, the Georgian Football Federation, and the relationship between Georgian Prime Minister Zurab Zhvania and ongoing activities involving these organizations. There was nothing in the article meriting a law suit. The articles publication simply coincided with the period before the president’s inauguration, when the role Zhvania would play in the new government had not yet been decided. The purpose of the article was to examine the decision-making process, not to tarnish Zhvania’s reputation.
We expected to lose the case, and such a penalty from judge Shalva Kvaratskhelia was clearly unjustified. But I repeat that we had no doubt about losing the first case.
What was the reason for this attitude?
- Before the trial had even begun, I obtained information (through contacts with numerous lawyers), that Kvaratskhelia would fully comly with the Zhvania's request. Only a few judges in Georgia are not controlled, directly or indirectly, by the government. The government completely controls Kvaratskhelia. We have numerous materials about Kvaratskhelia’s suspicious court decisions. His record raises serious doubts about his competency. The Justice Ministry currently has several complaints of disciplinary violations committed by Kvaratskhelia on file.
Do you think the government exercised pressure to ensure a favorable court decision in this case?
- I am confident that Zurab Zhvania did not phone Kvaratskhelia to tell him what decision he should make. Kvaratskhelia already knows how to please those in power. However, it’s worth noting that Zhvania always emphasized his status as the Prime Minister.
Can you tell us about specific complaints you have in this case?
- In every civilized country with impartial rule of law, the proper authorities would investigate the facts indicated in the artice, and if an accusation was proved to be false then the case would be brought to court. During this legal process, it did not even occur to Kvaratskhelia to suggest making a deal with Zhvania before the trial started. Furthermore, the application itself includes only a few sentences and phrases from the article, not the article in its entirety, which is absolutely unjust and unlawful. The court failed to consider the article in total, not just its separate parts. In addition, I was curious to know what kind of psychological damage had been inflicted on Zhvania. Did he feel bad? Was he taken to the hospital? Did he receive any medication? Was he unable to go to work? His attorney could not answer my questions. I also read to the court Zhvania’s answer to a question posed by MP Archil Gogelia at a parliamentary session. Only a month he supposedly suffered such trauma, he could not even remember the name of the newspaper against which he had brought the law suit. Zhvania’s attorney explained this by saying that his client seemed to be absent-minded.
The only evidence they provided against us was a videotape on which an advertisement on “Rustavi 2” for this issue of our paper was recorded. They charged us with deliberately emphasizing this article, although three other articles were mentioned in addition to the one about Zhvania. Since we felt that the subject matter in the article was interesting, we decided to put the title in the ad. When pressed for details, Zhvania’s attorney seemed to have trouble remembering exactly what was recorded on the tape.
The law on advertisement states that if a TV Company considers an advertisement to be humiliating or disrespectful, the company has the right to refuse from broadcasting it. Rustavi 2 could have done this, but they did not.
The court did not comply with your request to call Lezhava and Curtis as witnesses. Why not?
- Lezhava has been working in Baku, and it was difficult to find him. Curtis was equally difficult to find. In spite of the fact that a criminal case has been brought against him, Curtis has allegedly been traveling in different countries, including Australia, and sometimes in Georgia. However, we still managed to find out their contact information, and introduced them to the court, but the judge accused us of failing to ensure the presence of witnesses at the trial. As far as I know, it is the court’s duty to ensure that required witnesses appear in court, not the litigants.
What tools will you use to fight in the appellate court?
- We deliberately did not use very many tools in the first case. We may ask for a third party mediator. The situation during the first trial was such that it was no use to take decisive measures. I’m not trying to be insulting, but the way the first trial was conducted was shameful.
Will the amount of money awarded by the judge endanger the existence of your newspaper?
- The judge did not even take an interest in this issue. Kvaratskhelia considered the amount of money reasonable. How did he determine that this was a reasonable amount? Maybe because paying exactly this “reasonable” amount will make it impossible to the newspaper, and would put it out of business? Kvaratskhelia did not even make any inquiries about the circulation of the newspaper, its estimated revenues, or whether the inflicted amount of money would likely cause force it into bankruptcy.
5,000 GEL might be considered reasonable for a newspaper with a circulation of 100,000 or more, but for a small newspaper that has been in existence for less than a year, this amount is extremely high. This “reasonable” amount was specifically designed to cause us serious problems with continuing our work.
We faced a similar suit from Akaki Chkhaidze, the former head of the Georgian Railway. However, Chkhaidze himself dropped the law suit because his honor and respect was more valuable to him than 5 000 GEL. It should be mentioned that Chkhaidze’s law suit was far more civilized, and was conducted in a calm reasonable fashion.
Has the government attempted to intimidate you?
- Before bringing the case to court, two people claiming to represent the Georgian Orthodox church were calling our office ten times a day saying that they wanted to publish an article. They wanted to know about the circulation of the newspaper, its lobbyists, etc. I found out later there these people are not affiliated with the Georgian Orthodox church. Most likely, they were government officials pretending to be members of the church to get information. In addition, the government made another more obvious attempt to pressure us when Avto Pavlenishvili, the Deputy Chief of the President’s press centre and Zhvania’s personal press attaché, demanded that I go to the State Chancellery to speak about the article. Of course, I did not go. The government also made attempts to turn other newspapers against us, but they failed.
Is freedom of speech becoming more restricted in Georgia, and is the government exerting serious pressure on the media?
- One good legacy leftover from Shevrednadze’s rule was freedom of expression. Today, the government is exerting significant pressure on the mass media. The programs of Inga Grigolia and Eka Khoperia were closed, as well as the program “Tema” of Gomiashvili, who does not even deny the government’s involvement. Secretary of the National Security  Council Vano Merabishvili suggested to Nato Chkheidze, the leader of TV Company “Iberia”, that she should fire anchorwoman Luba Eliashvili. Channel 9 was closed. According to one version, the government  offered to sell state-owned Channel 1 to former Channel 9 owner Bidzina Ivanishvili. He refused the offer. Journalists are frequently sacrificed to business and political interests. This should be called pressure, shouldn’t it? If this continues, we will fail to have freedom of speech, fail to have freedom of the press, and fail to have a democratic state.