საქართველოს „წარმატებები“ ტრეფიკინგის სფეროში
ამა წლის 15 ივნისს ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტმა გამოაქვეყნა ანგარიში, რომლის თანახმადაც, საქართველომ ტრეფიკინგთან ბრძოლაში მიღწეული წარმატებული საქმიანობის გამო მესამედან მეორე რიგში გადაინაცვლა. არის თუ არა ეს ანგარიში რეალური სიტუაციის ანარეკლი თუ ამერიკის ხელისუფლების მხრიდან გაკეთებული „კეთილშობილური“ ჟესტი საქართველოს მთავრობის მიმართ; რა ინფორმაციაზე დაყრდნობით მოხდა აღნიშნული ანგარიშის შედგენა; არის თუ არა ეს გამოკვლევები ობიექტური და კომპეტენტური; რა ხერხებს მიმართა მთავრობამ, რათა მიეღწია ამ მნიშვნელოვანი ნახტომისათვის და რა ხდება საქართველოში რეალურად აღნიშნულ საკითხთან მიმართებაში, - ამის გასარკვევად მივმართეთ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომელთაც, აღმოჩნდა, რომ სრულიად განსხვავებული შეხედულება გააჩნიათ ამ სფეროში საქართველოში არსებულ სიტუაციაზე.
ანგარიში, რომელიც აშშ -ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა GORBI-ის გამოკვლევების საფუძველზე გააკეთა, ტრეფიკინგის პრობლემაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებს არარეალურად მიაჩნიათ და თამამად აცხადებენ, რომ არც ერთი ნაბიჯი არ გადადგმულა საქართველოში იმისათვის, რომ პროცესი დარეგულირებულიყო ამ სფეროში. მათი მტკიცებით, ქვეყანაში არალეგალურმა მიგრაციამ იმატა იმასთან შედარებით, ვიდრე იყო გასული წლის მაჩვენებლებში და გააქტიურდნენ ის ჯგუფები, რომლებიც მუშაობდნენ ადამიანებით ვაჭრობაზე.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრმა კომენტარისთვის მიმართა მიგრანტთა და უცხოელ მოქალაქეთა უფლებებისა და უსაფრთხოების დაცვის ცენტრის დირექტორს ბ-ნ ნუგზარ სულაშვილს, რომელიც აცხადებს, რომ ქვეყანაში, სადაც არ არის საკონსულტაციო და სარეაბილიტაციო ცენტრები, სადაც არ არსებობს როგორც დაზარალებულის, ასევე მოწმის დაცვის ინსტიტუტი და სადაც სახელმწიფო ორგანოები ვერ იცავენ ელემენტარულ ეთიკის ნორმებს, რაც გათვალისწინებულია საქართველოს მიერ რატიფიცირებული საერთაშორისო კონვენციით, არ შეიძლება იყოს ლაპარაკი იმაზე, რომ მან რაიმე წარმატებებს მიაღწია და შესაბამისად შეუძლებელია იმყოფებოდეს მეორე კატეგორიაში.
- მე არ ვიცი ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის მხრიდან რა მოსაზრებით გაკეთდა ასეთი შემსუბუქებული ანგარიში ჩვენი ქვეყნის მიმართ, მაგრამ მე ვიტყოდი, რომ საქართველოსთვის უნდა გამოენახათ არა მეორე და მესამე ადგილი, არამედ უნდა დაემატებინათ მეოთხე ადგილი, სადაც მოისროდნენ საქართველოს,- აცხადებს ნუგზარ სულაშვილი.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ როდესაც ამერიკის საელჩომ გააკეთა განცხადება აღნიშნული ანგარიშის შესახებ სახალხო დამცველის ოფისში, რამოდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციას უარი განუცხადეს ამ შეხვედრაში მონაწილეობის მიღებაზე იმ მიზეზით, თითქოს ფორმატი შეიცვალა. თუმცა ისინი წინასწარ იყვნენ მიწვეულნი შეხვედრაზე.
- ბოლო პერიოდში იყო თხოვნები ჩემს მიმართ, რომ არ გამეკეთებინა ხმამაღალი განცხადებები თუნდაც იმ პერიოდში, როდესაც ჩემს ოჯახს და ორგანიზაციის სხვა თანამშრომლებს შეექმნათ სერიოზული საფრთხე ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლასთან დაკავშირებით (თავდასხმები, მუქარები, დაბოლოს, შვილის - 11 წლის სალომე სულაშვილის გატაცების მცდელობა). იქიდან გამოდინარე, რომ თავად სახალხო დამცველის ოფისიდან იყო რჩევა, რომ არ ღირდა საქმის გახმაურება, ვინაიდან ამით შეიძლება უფრო დაძაბულიყო მდგომარეობა, ჩვენც თავი შევიკავეთ აჟიტირებისაგან. ახლა ვაანალიზებთ, რომ ეს ყველაფერი გაკეთდა იმისათვის, რომ ხელი არ შეშლოდა იმ ანგარიშს, რომელიც მომზადდა ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ. ასევე სახალხო დამცველმა შემახსენა ის ტრაგიკული შემთხვევა რომელიც ლაოსში მოხდა, როდესაც ერთ-ერთმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ გამოააშკარავა ტრეფიკერები, ისინი ამოხოცეს და მთხოვა ჩუმად და ფრთხილად ვყოფილიყავი. ასეთი სახის პესიმიზმი არ გამჩენია მაშინაც კი, როდესაც ქვეყანას მართავდა ედუარდ შევარდნაძე,- აღნიშნა ბ-ნმა ნუგზარმა.
- როგორია თქვენი შეხედულება ტრეფიკინგის წინააღმდეგ კანონპროექტთან დაკავშირებით და რა აბრკოლებს მის მიღებას?
- ძალიან დასახვეწია, იგი უბრალოდ გადმოწერილია სხვა ქვეყნის კანონმდებლობიდან და მას ვერ ექნება წარმატება ყველა ქვეყანაში. გარდა ამისა, საქართველოში ადამიანებით უკანონო ვაჭრობას საკმაოდ სერიოზული მფარველები ჰყავს; ზურგი აქვთ გამაგრებული იმ ადამიანებს, რომლებიც ამ სფეროში არიან დაკავებულნი და ერთ-ერთი მიზეზი ამ კანონპროექტის მიუღებლობისა შეიძლება ესეც იყოს.

Georgia’s Achievements” in the Field of Trafficking
On June 15 2004 the US State Department made a report which stated that Georgia moved to Tier 2 from Tier 3 because of  successes  achieved in combating trafficking. Was this report, however, a reflection of the real situation or simply a noble gesture of the US government to that of Georgia? What information served as the basis for preparing the above-mentioned report? Was the  research objective and competent? What were the ways the government referred to in order to make this important step and what is the actual situation regarding this issue in Georgia?  We addressed local NGOs working on the issue of trafficking in order to clarify this issue and their responses indicate a contrary opinion on the  existing situation in Georgia.
The Georgian NGOs working on the problem of trafficking consider the report prepared by the US State Department on the basis of GORBI research as non-actual and state that not even a step has been taken in Georgia to regulate the situation in this regard. They urge that, compared to the data of last year, illegal migration has increased in the country and groups engaged in trafficking have become more active.
The Human Rights Information and Documentation Centre asked Mr Nugzar Sulashvili, the director of the “Centre for Foreign Citizens and Migrants Rights and Security,” for his comments in this regard.  Mr Sulashvili stated that no achievements could be seen in a country in combating trafficking if it fails to provide consultation and rehabilitation centres, institutes for protecting victims as well as witnesses of trafficking and if the governmental bodies fail to follow the elementary ethic norms which are considered in the international convention ratified by Georgia. Respectively, this country cannot be on the Tier 2.
“I do not know why the US State Department prepared such a  glowing report for our country but in my opinion Georgia should be placed not on Tier 2 or Tier 3 but Tier 4 should also be added to those classifications where Georgia actually should be placed” said Sulashvili.
It should be noted that when the US Embassy made a statement about the report in the Public Defender’s Office, some of the NGOs were refused to take part in the meeting saying as if it was reasoned by a change in the format.
“Lately I have been asked not to make protest statements even in the period when my family and other members of the organisation faced a serious danger because of fighting against trafficking (attacks, threats, attempt to kidnap my daughter, 11-year-old Salome Sulashvili). Since the Ombudsman advised me not to make the case public as it could make the situation even more tense, we decided to follow his advice. Now I understand that everything was done so as not to prevent the report prepared by the US State Department. The Public Defender also reminded me of the tragic case that took place in Laos when members of a NGO were killed for  revealing traffickers. So he advised me to remain silent for awhile and to be careful. I did not feel such pessimism even at times when Shevardnadze ruled the country” added  Sulashvili.
- What is your opinion about the draft law on trafficking and what makes an obstacle to its adoption?
-“It has still to be developed. It is simply copied from another country’s legislation and, therefore, it cannot have success in every country. Besides, the traffickers in Georgia are backed by rather serious authorities. This could be one of the reasons why the law has not been adopted yet.”