ციხიდან გათავისუფლებულ ჩეჩნებს ექსტრადიციის კვლავ ეშინიათ
2002 წლის ზაფხულში ქართველი სამართალდამცავების მიერ საზღვრის უკანონო გადაკვეთისა და იარაღის შემოტანის ბრალდებით დაკავებულმა 5 ჩეჩენმა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ დაკისრებული სასჯელი მოიხადა და ამჟამად ოთხი მათგანი გათავისუფლებულია, ხოლო მეხუთე პატიმარი ქისტი გიორგი კუშტანაშვილი უახლოეს დღეებში დაუბრუნდება თავის ოჯახს. გათავისუფლებული ჩეჩნები საქართველოში უსაფრთხოდ არ გრძნობენ თავს და დახმარებას საქართველოს ხელისუფლებასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს სთხოვენ. ერთ-ერთი გათავისუფლებული ჩეჩენის, ასლანბეგ ხანჩუკაევის დედის განცხადებით, მისი შვილი მუდმივი თვალთვალისა და ფსიქოლოგიური ზეწოლის ქვეშაა უშიშროების სამსახურის თანამშრომელთა მხრიდან, რადგან სამართალდამცავები მისი გათავისუფლების დღიდან თვალყურს ადევნებენ. ხოლო რუსეთის ოფიციალური ხელისუფლება საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ გამოტანილ განაჩენს ჩეჩენი პატიმრების მიმართ ლოიალურს უწოდებს და გათავისუფლებულ ჩეჩენთა ექსტრადიციას ითხოვს.
2002 წლის ზაფხულში ქართველმა სამართალდამცავებმა 5 ჩეჩენი, ასლანბეგ ხანჩუკაევი, ახმედ მაგამედოვი, ხაზმაგ ისაევი, ალიევი და გიორგი კუშტანაშვილი საქართველო-რუსეთის სახელმწიფო საზღვრის უკანონო გადმოკვეთისა და ქვეყანაში იარაღის შემოტანის ბრალდებით დააკავეს. საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ დაკავებულ ჩეჩენთა საქმეზე საბოლოო განჩინება შარშან, 25 ნოემბერს გამოიტანა. სასამართლომ ოთხ-ოთხ წლიანი პატიმრობა ხანჩუკაევს, მაგამედოვს, ისაევსა და კუშტანაშვილს 2 წლით და 5 თვით შეუცვალა, ხოლო ალიევს კი იმის გამო, რომ ის ნასამართლევი იყო, 2 წელი და 8 თვე მიუსაჯა.
საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთის ბრალდებით დაკავებული ხუთი ჩეჩენი პატიმრიდან ოთხი უკვე თავისუფალია. ერთ-ერთი ჩეჩენი - ალიევი პატიმრობიდან 2004 წლის 31 დეკემბერს გაათავისუფლეს, ხოლო  ასლანბეგ ხანჩუკაევმა ციხე 5 იანვარს დატოვა, ხაზმად ისაევი და ახმედ მაგამედოვი კი სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის №1 საპყრობილიდან 6 იანვარს გაათავისუფლეს. უახლოეს დღეებში დარჩენილი ჩეჩენი (ქისტი) პატიმრის გიორგი კუშტანაშვილის გათავისუფლება იგეგმება.
ჩეჩენი ასლანბეკ ხანჩუკაევის დედა მაქარ ხანჩუკაევა აცხადებს, რომ მის შვილს საქართველოს უშიშროების სამსახურის თანამშრომლები უთვალთვალებენ. 5 იანვარს ციხიდან გათავისუფლების შემდეგ, მისი შვილი საქართველოში ჩეჩნური დიასპორის წარმომადგენლის მექა ხანგოშვილის სახლში იმყოფებოდა, სადაც თეთრი ფერის მსუბუქი ავტომანქანა შენიშნა, რომელიც უშიშროების თანამშრომლებს ეკუთვნოდა. მაქარ ხანჩუკაევა დარწმუნებულია, რომ უშიშროების თანამშრომლების სამი ავტომანქანა ასლანბეკ ხანჩუკაევს ციხიდან გამოსვლისთანავე აედევნა.
ხანჩუკაევი მისმა ახლობლებმა, როგორც ისინი აცხადებენ, შედარებით უსაფრთხო ადგილას გადაიყვანეს. ამასთან, დედამისი საქართველოს ხელისუფლებასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს მათი უსაფრთხოების დაცვას სთხოვს.
რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტრო საქართველოს ხელისუფლების მიერ საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთის ბრალდებით დაკავებული ჩეჩნების გათავისუფლებას უარყოფითად აფასებს და  მიაჩნია, რომ ეს ფაქტი რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების გაუმჯობესებას ხელს არ შეუწყობს. „რუსეთის მხარემ თბილისის წინაშე არა ერთხელ დასვა დამნაშავეთა ჯგუფის წევრების ექსტრადიციის საკითხი. ხუთი პირის ექსტრადიცია მოხერხდა, თუმცა საქმე ამით შემოიფარგლა და დანარჩენების გადმოცემაზე, რომლებმაც საზღვარი იარაღით ხელში გადაკვეთეს, საქართველომ უარი განაცხადა,“- აღნიშნულია საგარეო უწყების განცხადებაში.

Chechens Released from Prison Still Afraid of Extradition
The term of imprisonment for  the five Chechens arrested  by Georgian law enforcers in the summer of 2002 for illegally crossing the Georgian-Russian border and illegally transporting weapons has  come to an end. Four of the Chechen prisoners have already been released, and the fifth,  Kist Giorgi Kushtanashvili, will return to his family shortly. However, despite their release, these former Chechen prisoners do not feel safe in Georgia and ask both the Georgian Government and non-governmental organizations for help. According to a statement made by  the mother of one of the released Chechens named Aslanbeg  Khanchukaev, her son is the subject of constant observation and pressure from law enforcers who have been watching him ever since he has been released.  According to the Russian Government, the decision of the Georgian Supreme Court regarding the five Chechen prisoners was loyal and demands their extradition to the Russian Federation.
In the summer of 2002 Georgian law enforcers detained five Chechens; Aslanbeg Khanchukaev, Akhmed Magamedov, Khazmag Isaev, Aliev and Giorgi Kushtanashvili for illegally crossing the Georgian-Russian border and illegally transporting weapons. In its final ruling on the case, on November 25th 2003, the Georgian Supreme Court reduced the four-year-long imprisonment of Khanchukaev, Magamedov, Isaev and Kushtanashvili to two years and five months and sentenced Aliev to two years and eight months imprisonment because he had been tried once before.
Four of the Chechens have recently been released; Aliev on December 31st , 2004, Aslanbeg Khanchukaev on January 5th 2005, and both Khazmad Isaev and Akhmed Magamedov on January 6th 2005. Giorgi Kushatnashvili should be released in the near future.
Makar Khanchukaeva, mother of one of the released Chechen prisoners, Aslanbeg Khanchukaev, says that her son is being watched by the Georgian Security Service. On January 5th 2005, shortly after his release from prison, he noticed a white car which belonged to a Georgian Security Service employee outside of his friend Meka Khangoshvili’s house.  Makar Khanchukaeva is convinced that three Security Service personnel followed Aslanbeg Khanchukaev as soon as he left the prison. Although Khanchukaev has been moved to a safer place by his relatives, his mother asks the Georgian Government as well as non-governmental organizations to ensure her son's safety.
According to the Ministry of Exterior of the Russian Federation, these five Chechen prisoners should not have been released, and their discharge will not improve the relationship between Georgia and Russia. The Ministry of Exterior recently issued the following statement: "the Russian side has several times brought up the issue of extraditing the Chechens. Extradition of five persons has been made possible but Georgia refused to extradite others who had crossed the border illegally carrying weapons.”