ადამიანებით ვაჭრობაში ეჭვმიტანილი ოთხი კაცი დააკავეს
რამოდენიმე დღის წინ ფინეთის საზღვარზე ავტობუსი გააჩერეს, რომელსაც 48 ქართველი ქალი სავარაუდოდ ტრეფიკინგის მიზნით დასავლეთ ევროპაში გადაჰყავდა. ქალები ამჟამად ლტოლვილთა მიმღებ ცენტრში არიან გადაყვანილები. საპასპორტო კონტროლის პერსონალს ეჭვი აღუძრა იმ ფაქტმა, რომ ყველა მგზავრს შვედეთის შენგენის ვიზა ჰქონდა და ყველა მათგანი ქალი იყო. ფინელი მესაზღვრეები იუწყებიან, რომ 2002-2004 წლებში 1 500-ზე მეტი ქართველია გადასული დასავლეთ ევროპაში ფინეთის გავლით. თუმცა, ევროპისაკენ მგზავრებით დატვირთული  ავტობუსები საქართველოში თითქმის ცარიელი ბრუნდებიან.
სტატია გაავრცელა HELSINGIN SANOMAT-მა http://www.helsinginsanomat.fi/english/article/1101978858336
სამშაბათს ადამიანებით ვაჭრობის ეჭვის საფუძველზე საქართველოს ტურისტული ავტობუსი ფინეთის საზღვარზე, ვაალიმას სადგურში გააჩერეს.
მგზავრები - 48 ქართველი ქალი - გადაყვანილია ჯუტსენოს (Joutseno) დევნილთა მიმღებ ცენტრში, სანამ ხელისუფლება გაარკვევდეს მათი მგზავრობის მიზანს.
ქალები არანაირ დანაშაულებაში არ არიან ეჭვმიტანილნი: ისინი  ფინეთში რუსეთიდან ლეგალური საბუთებით ჩავიდნენ. თუმცა, დაკავებულია ოთხი კაცი - ორი მძღოლი, თარჯიმანი და მგზავრობის ხელმძღვანელი. ზოგიერთი მათგანი ადრეც არის შემჩნეული მსგავს საქმეში. ისინი იყვნენ ეჭვმიტანილი კოტკაში (Kotka) ადამიანებით ვაჭრობაში და აქვთ კავშირი ორგანიზებულ დანაშაულებთან.
საპასპორტო კონტროლის პერსონალს ეჭვი აღუძრა იმ ფაქტმა, რომ ყველა მგზავრს შვედეთის შენგენის ვიზა ჰქონდა და ყველა მათგანი ქალი იყო.
ქალბატონებს, რომელთა ასაკიც მერყეობდა 26-დან 60  წლამდე, არ ჰქონდათ მგზავრობისთვის საკმარისი თანხა, რომლის საშუალებითაც ისინი უნდა წასულიყვნენ ჰელსინკიდან კოპენჰაგენამდე, შემდეგ ავსტრიის, იტალიის და საბერძნეთის გავლით თურქეთში და ბოლოს უკან დაბრუნებულიყვნენ საქართველოში.
სავარაუდოდ, ქალბატონები რამოდენიმე დღეს გაატარებენ დევნილთა მიმღებ ცენტრში, სანამ მათ უკან რუსეთში არ გააგზავნიან. საზღვრის დამცველთა განცხადებით, შესაძლებელია მათი ლეგალურად დაბრუნება საზღვართან, თუმცა, ადამიანური მიზეზების გამო ისინი წაიყვანეს ჯუტსენოში.
სავარაუდოდ, გასულ რამდენიმე წელიწადში 1.500-მდე ქალი გადმოვიდა რუსეთიდან ფინეთში იგივე გზით ტურისტული ავტობუსებით. ეს ფაქტი ევროკავშირის ხელმძღვანელობას საბერძნეთმა აცნობა. მათმა წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს იმას, რომ ბევრი ავტობუსი საქართველოში საბერძნეთის გავლით ცარიელი ბრუნდება.
ხელმძღვანელი პირების განცხადებით, ქალები, რომლებიც ასეთი სახის მოგზაურობაში მონაწილეობას იღებენ, ხშირად მოხიბლულნი არიან დაპირებებით სამუშაოს შესახებ, როგორიცაა: მიმტანი, მოცეკვავე ან საყოფაცხოვრებო მომსახურების სერვისში მომუშავე. თუმცა, ძირითადად ისინი საკუთარი ნების წინააღმდეგ სექს-ბიზნესით ამთავრებენ „კარიერას“.
ფინეთის შინაგან საქმეთა მინისტრის კარი რაჯამაკი (SDP) დირექტივებს სთავაზობს ევროკავშირს, ასევე ეროვნულ კანონმდებლობას, რომელიც ტრეფიკინგის მსხვერპლებს, რომლებიც გამოძიებას დაეხმარებიან, მისცემს ქვეყანაში ცხოვრების უფლებას.
ფინეთი სატრანზიტო ქვეყანაა აღმოსავლეთიდან დასავლეთში ქალთა ტრეფიკინგის საკითხში
როგორც HELSINGIN SANOMAT იუწყება, ბოლო წლებში საქართველოდან 1000 ქართველი ქალი გადავიდა დასავლეთ ევროპაში ფინეთის გავლით მხოლოდ იმისათვის, რომ გზაში გაუჩინარებულიყვნენ. საბერძნეთიდან დაბრუნებული ავტობუსები საქართველოში თითქმის ცარიელი ბრუნდებოდა.
ფინელი მესაზღვრეები ირწმუნებიან, რომ ქალები უკანონო პროსტიტუციით კავდებოდნენ დასავლეთ ევროპაში.
ფინელი მესაზღვრეების განცხადებით, 2002-2004 წლებში 1500-ზე მეტმა ქართველმა მოქალაქემ ავტობუსით გადაკვეთა ფინეთის საზღვარი. მათი დოკუმენტები წესრიგში იყო და არ არსებობდა საფუძველი მათი მიგრაციის შეჩერებისა. მგზავრების 90%-ზე მეტი ახალგაზრდა ქალები იყვნენ. ყველა მათგანს ჰქონდათ პასპორტები ან შვედეთის ან იტალიის ვიზები.
მოგვიანებით, საბერძნეთის ხელიფუფლებამ გააკეთა განცხადება, რომ ბევრი საქართველოსკენ მიმავალი ავტობუსი, რომელმაც გადაკვეთა საბერძნეთის საზღვარი, მცირე რაოდენობით მგზავრები გადაჰყავდა. თუმცა, იგივე ავტობუსები სავსე იყო მგზავრებით, როდესაც ისინი შევიდნენ ევროკავშირის ტერიტორიაზე. არცერთი ამ ავტობუსებიდან არ დაბრუნებულა საქართველოში ფინეთის გავლით.

Four men arrested on suspicion of human trafficking
Several days ago a bus with 48 young Georgian women was stopped at Finland border station. Supposedly, they were to be taken to the Western Europe for the purpose of human trafficking. Women were sent to the Joutseno refugee reception centre. Suspicions of passport control personnel were aroused by the Swedish Schengen visas issued to the passengers, and by the fact that they all were women. According to the Frontier Guard, more than 1,500 Georgian citizens arriving by bus crossed into Finland in 2002 - 2004. Though, many buses that had been full when they arrived in the EU returned to Georgia with only a few passengers.
The article was published by HELSINGIN SANOMAT http://www.helsinginsanomat.fi/english/article/1101978858336
A tourist bus from the former Soviet republic of Georgia was stopped at the Vaalimaa border station on the Finnish-Russian border on Tuesday on suspicion of trafficking in human beings. The passengers - 48 women from Georgia - were sent to the Joutseno refugee reception centre while officials began ascertaining the purpose of their trip. The women are not suspected of any crime: they arrived in Finland from Russia with legitimate travel documents. However, the four men – two drivers, an interpreter, and the leader of the tour, were detained. Some of them were reportedly familiar from previous cases. They are being questioned in Kotka on suspicion of human trafficking and links with organised crime.
Suspicions of passport control personnel were aroused by the Swedish Schengen visas issued to the passengers, and by the fact that they all were women.
The women - aged 26 - 60 - did not have enough money for the trip which was supposed to take them from Helsinki via Copenhagen to Germany, and from there through Austria, Italy, and Greece, to Turkey and back to Georgia.
The women are expected to stay at the refugee reception centre for a couple of days before they are sent back to Russia. Border officials note that it would have been legally possible to turn the women back at the border, however, for humanitarian reasons they were taken to Joutseno.
An estimated 1,500 women are believed to have crossed into Finland from Russia in tourist buses in the same manner in the past few years. The matter was brought to the attention of EU officials by Greece, where officials had noticed that many buses had been returning to Georgia through Greece with no passengers on board.
Officials say that women taking such tours are often enticed by promises of jobs as waitresses, dancers, or in domestic service in Western Europe. However, it is believed that they often end up in the sex business against their will.
Finland's Minister of the Interior Kari Rajamäki (SDP), is proposing an EU directive, as well as national legislation which would allow the granting of residence permits to victims of trafficking in humans in exchange who help officials law enforcement officials in their investigations. Finland found to be transit point for traffic in women from east to west
Hundreds of young Georgian women pass through Finland in recent years More than 1,000 young women have travelled from Georgia via Finland to Western Europe in recent years, only to disappear while en route. The buses that they took returned from Greece to Georgia almost empty.
The Finnish Frontier Guard believes that the women may have ended up in the illicit sex trade in Western Europe. Previously Finnish officials had denied reports that Finland was a major transit point in the international traffic in women.
According to the Frontier Guard, more than 1,500 Georgian citizens arriving by bus crossed into Finland in 2002 - 2004. Their travel documents were in order, and there was no reason to suspect immigration violations. Up to 90% of the passengers were young women. They all had genuine national passports with visas for Sweden or Italy. Later, Greek officials reported that many buses had passed through Greece en route to Georgia with only a few passengers. The same buses had been full when they arrived in the EU. None of the buses returned via Finland.