რამდენად დაცულნი არიან საქართველოში ჩეჩენი ლტოლვილები?!
ჩეჩნეთში წლების განმავლობაში არსებულმა მწვავე კონფლიქტმა აიძულა მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილი დაეტოვებინა სამშობლო და თავშესაფარისათვის საქართველოსთვის მიემართა. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ  მიიღო ჩეჩენი ლტოლვილები და მისცა უსაფრთხოების გარანტია, საქართველოში ჩეჩნები დაუცველნი არიან, რაც არაერთხელ გამოჩნდა ბოლო წლების განმავლობაში - ხშირად აქვს ადგილი მათი უფლებების დარღვევას, პირველ რიგში კი თვით საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან.
საქმე ეხება რამოდენიმე წლის წინ ომსგამოქცეულ, თავშესაფრის მაძიებელ 13 ჩეჩენს, რომლებიც კონფლიქტის ზონიდან შემოვიდნენ საქართველოში. საქართველოს ხელისუფლებამ მიიღო ისინი და უსაფრთხოების გარანტია მისცა. ჩეჩნები ჩამოიყვანეს თბილისში და რამოდენიმე მათგანი დააწვინეს საავადმყოფოში, რადგან მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმე იყო და სამედიცონო დახმარებას საჭიროებდნენ.
რუსეთის ხელისუფლების მიერ აღნიშნული ჩეჩნები ტერორისტებად და "ბოევიკებად" გამოცხადდა და მათი დაუყოვნებელი ექსტრადიცია მოითხოვა. ამის შემდეგ ექს-პრეზიდენტ ედუარდ შევარდნაძის მმართველობის დროს ქართულმა მხარემ 5 ჩეჩენი გადასცა რუსეთს, რომელთა ადგილმდებარეობის შესახებ დღესაც არანაირი ინფორმაცია არ არსებობს და მათი ბედ-იღბალი გაუკვეველია. იმის გამო, რომ არსებობდა რეალური საშიშროება იმისა, რომ დანარჩენი ჩეჩნებიც გადაეცემოდა რუსეთის ხელისუფლებას, საქართველოს ხელისუფლებამ შესთავაზა ჩეჩნებს სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა იარაღისა და ასაფეთქებელი ნივთიერებების ტარების ბრალდებით და იმ შემთხვევაში, თუ დანაშაულს აღიარებდნენ, ისინი საქართველოს ტერიტორიაზე იქნებოდნენ დასჯილები და ექსტრადიციის საკითხიც მოიხსნებოდა. შედეგად, თითოეულმა ჩეჩენმა თითო ავტომატისა და ლიმონკის ტარება აღიარა.
მიუხედავად იმისა, რომ ჩეჩნების მიმართ აღნიშნული ბრალდებები მათი გადარჩენის მიზნით წაუყენეს და სინამდვილეში მათ არანაირი ცეცხლსასროლი იარაღი და ასაფეთქებელი ნივთიერება არ ჰქონიათ, როდესაც დადგა საკითხი მათი გათავისუფლების შესახებ, საქართველოში ჩეჩენთა დიასპორის წარმომადგენელის ხიზრი ალდამოვის თქმით, პროკურატურის მხრიდან დიდი წინააღმდეგობა და აგრესიული დამოკიდებულება გაჩნდა.
დაახლოებით ერთი წლის შემდეგ საოლქო სასამართლომ დაპატიმრებული ჩეჩნებიდან, გელადაევი, ალხანოვი და ალიხაჩევი გაამართლა და ისინი გათავისუფლებულ იქნენ. ამ უკანასკნელთა გათავისუფლების მეორე დღეს ორი ჩეჩენი მოულოდნელად გაუჩინარდა. მოგვიანებით, ჩეჩენთა დიასპორის წარმომადგენელი, ხიზრი ალდამოვი იღებს ინფორმაციას აღნიშნული ჩეჩნების გაუჩინარების დეტალების თაობაზე. კერძოდ, მას აცნობეს, რომ ანტიტერორისტული ცენტრის თანამშრომელთა მიერ მოხდა მათი ლარსში ჩაყვანა, სადაც ნეიტრალურ ტერიტორიაზე მისვლისას ჩეჩნები რუსებმა აიყვანეს. „მე დარწმუნებული ვარ, რომ საქართველოს სამართალდამცავ სტრუქტურებში დღესაც არიან შემორჩენილი პრორუსული ხალხი, რომლებიც ლოიალურები არიან რუსეთის პოლიტიკის მიმართ ამ საკითხში. სამწუხაროდ, ჩვენ დღესაც არანაირი ინფორმაცია არ გაგვაჩნია გატაცებული ჩეჩნების ბედ-იღბალის შესახებ. მიუხედავად ბევრი მცდელობისა, ძიება უშედეგოდ დამთავრდა. ვერც სტრასბურგის სასამართლომ, ვერც გაერომ და წითელმა ჯვარმა ვერ დაადგინეს, თუ რა მდგომარეობაში არიან ისინი რუსეთში. მე ვფიქრობ, რომ ეს ხალხი არის დაკარგული და მათი დაბრუნების არანაირი შანსი აღარ არსებობს,“ - განაცხადა ალდამოვმა.
ბოლო პერიოდის განმავლობაში საქართველოს ტერიტორიზე შემოსვლა ჩეჩენი ეროვნების ადამიანისთვის თითქმის შეუძლებელია, მიუხედავად იმისა აქვს თუ არა მას ვიზა და სათანადო საბუთები წესრიგში. ამგვარი პრობლემების წინაშე ჩეჩენი ეროვნების საქართველოს მოქალაქეებიც ჩნდებიან. მიუხედავად იმისა, რომ საელჩოებში მათ მიერ ვიზების აღება ყოველგვარი დაბრკოლებისა და სირთულის გარეშე ხდება, ხშირ შემთხვევაში მათ საქართველოს ტერიტორიაზე არ უშვებენ. ხიზრი ალდამოვის თქმით, მისი ნათესავები, მათ შორის მეუღლე და სამი წლის შვილი მარტო იმიტომ ვერ შემოდიან საქართველოში, რომ ეროვნებით ჩეჩნები არიან.
საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოები საზღვრის უკანონო გადაკვეთისთვის დაპატიმრებული ჩეჩნების შესახებ ინფორმაციას და მათ ფოტოებს აგზავნიან რუსეთში იმის გასარკვევად, იძებნებიან თუ არა ისინი რუსეთის შესაბამისი უწყებების მიერ, რაც ჩეჩენი დიასპორის წარმომადგენლის თქმით, ყოვლად გაუმართლებელი და სახიფათოა ყოველი დაკავებული ჩეჩენისთვის, რადგან მიუხედავად იმისა იძებნება ის თუ არა, რუსეთი ორივე შემთხვევაში ითხოვს მის ექსტრადიციას. „ამ შემთხვევაში აუცილებელია საქართველოს ხელისუფლებამ მოითხოვოს იმ ადამიანების სია, რომელთა მიმართაც ძებნაა გამოცხადებული რუსეთის ტერიტორიაზე და ამის შემდეგ მიიღოს შესაბამისი ზომები,“- განაცხადა ხიზრი ალდამოვმა.
საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაცია „Human Rights Watch” რუსეთს კაცობრიობის წინააღმდეგ დანაშაულის ჩადენაში ადანაშაულებს. ორგანიზაციის აღმასრულებელი დირექტორი ევროპისა და აზიის ქვეყნების საკითხებში რეიჩელ დენბერის განცხადების თანახმად, ჩეჩნეთში დაკარგულ ადამიანთა რაოდენობა იმდენად მასშტაბურია და უკვე იმ დონეს მიაღწია, რომ კაცობრიობის წინაშე ჩადენილი დანაშაულის კვალიფიკაცია შეიძლება მიეცეს. „ასეთი გაუჩინარებების უკან, უმრავლეს შემთხვევაში, სამთავრობო აგენტები, ფედერალური ძალები ან რუსეთის ხელისუფლებისადმი ლოიალურად განწყობილი ჩეჩნეთის უშიშროების სამსახურების თანამშრომლები დგანან,“- განაცხადა რეიჩელ ბენდერმა.
„Human Rights Watch“-ის მონაცემების თანახმად, 1999 წლიდან ჩეჩნეთში სამიდან ხუთი ათასამდე ადამიანი გაუჩინარდა და ორგანიზაციის საიტზე მოყვანილია ჩეჩნეთიდან ადამიანთა გაუჩინარების კონკრეტული ფაქტები და აღნიშნულია, რომ მათი უმეტესობა წამების შედეგად გარდაიცვალა.

Despite the fact that the Georgian government has given shelter to Chechen refugees in Georgia along with security guarantees, these refugees remain in a position of vulnerability.  This has been felt during the last years, in which time the Georgian government itself is often responsible for the violations.
Twelve Chechens who escaped from the conflict area came to Georgia looking for shelter. The Georgian government guaranteed their security, and some of them were taken to hospital as they had health problems and needed medical assistance.
The same Chechens were identified as terrorists by the Russian government, which requested their immediate extradition. Five of them were extradited by Shevardnadze’s government, and information about their whereabouts or status remains unavailable. There was a danger of the rest of the Chechens being extradited to Russia, and the Georgian government launched a criminal case accusing the Chechens of illegally transporting weapons.  In the case of a guilty verdict, they may serve their sentence in Georgia, in which case they would not be extradited.
According to Khizri Aldamov, the leader of Chechen Diaspora, those Chechens agreed to confess to the crime in order to survive, although they did not have any weapons. But he also explained that they faced resistance and aggression from the prosecutor’s office.
About a year later the Regional Court tried Geladaev, Alkhanov and Alikhchaev, and they were released. After their release two of the Chechens suddenly disappeared, and some time later Khizri Aldamov received information about their disappearance.  He was informed that the employees of the Anti-Terrorist Center had taken them to Larsi, where on neutral territory the Chechens were subsequently taken by the Russians. “I am convinced that there are still pro-Russian people in the Georgian law enforcement structures, who are loyal to the Russian policy regarding this issue. Unfortunately we still do not have information about the fate of the kidnapped Chechens. Despite many attempts the investigation has had no results. Neither the Strasbourg Court not the UN and Red Cross have managed to find out what the conditions of the Chechens are in Russia. I think that these people are lost and there is absolutely no chance for their return” – stated Aldamov.
It has become almost impossible for people of Chechen nationality to enter Georgian territory, whether or not they have a visa and respective documents. Georgian citizens of Chechen nationality face the same problem, and though they get visas in the Embassies without any obstacles, they are often still not admitted into Georgia. Khizri Aldamov says that his relatives, among them his wife and three-year-old child, are not allowed into Georgia because of their Chechen nationality.
Georgian law enforcers send information and photos of Chechens detained for illegal border crossing to Russia in order to find out if they are wanted by the Russian authorities. According to Khizri Aldamov in this case the Georgian government should demand the list of wanted people first, and then take necessary action based on the information that they already possess.
International human rights organization Human Rights Watch accuses Russia of conducting a crime against humanity. This is according to Rachel Denber, acting director of Human Rights Watch’s Europe and Central Asia Division, who says that the sheer number of lost people in Chechnya is so huge that it qualifies as a crime against humanity.
According to the Human Rights Watch data, three to five thousand Chechens have disappeared since 1999.  The organization’s website gives specific facts on the disappearances, and it is assumed that most of the missing people have died after being tortured.