რატომ გარბიან ჟურნალისტები ქვეყნიდან?
უკვე წელიწადზე მეტია აღარ გამოდის ქართულ-აზერბაიჯანული გაზეთი - „ენი დუშუნდჯა“ („ახალი აზროვნება“). მიზეზი არც ფინანსური კრიზისია და მით უმეტეს არც გაზეთის აქტუალურობის დაკარგვა, არამედ საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკური ნება. ქართული სპეცსამსახურების მიერ დევნილი გაზეთის რედაქტორი ნიაზ ჰუსეინოვი კი ბაქოდან ცდილობს აღიდგინოს საქართველოში დარღვეული უფლებები და საერთაშორისო საზოგადოებას დახმარებისათვის მიმართავს. იგი აცხადებს, რომ მისი ძმა - გაჩარ ჰუსეინოვი გასული წლის 3 აპრილს დააკავეს და ამჟამად ციხის საავადმყოფოში იმყოფება. გაჩარის განცხადებით, ციხეში მასზე მიმდინარეობს მძიმე ფსიქოლოგიური ზეწოლა. ჰუსეინოვის ნათესავები აცხადებდნენ, რომ გაჩარი ფაქტიურად ტყვედ არის აყვანილი, რათა  მისი ძმა დაბრუნდეს საქართველოში. თავად ნიაზ ჰუსეინოვი, რომელსაც ბრალი თაღლითობაში ედება, ქართულ სპეცსამსახურებს მისი ლიკვიდაციის მცდელობაში ადანაშაულებს და აცხადებს, რომ საქართველოში მას სდევნიან საქართველოს სპეცსამსახურებთან თანამშრომლობაზე უარის თქმის გამო. 2004 წლის 21 იანვარს ღამით შეიარაღებულმა პირებმა დაარბიეს ჰუსეინოვების ოჯახი, ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს ოჯახის წევრებს, გაიტაცეს გაზეთის დოკუმენტაცია, ხოლო თავად ნიაზ ჰუსეინოვმა, რომლის უკანონოდ დაჭერაც იყო ნაბრძანები, ბაქოში მოახერხა გაქცევა.
გაზეთ „ენი დუშუნდჯას“ („ახალი აზროვნება“) ფოტორეპორტიორმა, გაჩარ ჰუსეინოვმა, რომელიც თბილისის ცენტრალურ ციხეში იხდის სასჯელს, აზერბაიჯანის ხელისუფლებას წერილით მიმართა, სადაც საქართველოში აზერბაიჯანელების შევიწროვებაზე საუბრობდა. ჰუსეინოვის თქმით, ის და რამოდენიმე აზერბაიჯანელი შეთითხნილი ბრალდებებით არიან დაკავებულნი. იგი ასევე აღნიშნავს, რომ ციხეში საშინელი პირობებში იმყოფებიან და რომ მასზე მიმდინარეობს ფსიქოლოგიური ზეწოლა. ძმისადმი მიწერილ წერილში იგი ამბობს: „ჩემი მოთმინება კიდევ ერთ თვეს გასტანს და თუ არაფერი შეიცვლება უკეთესობისაკენ, სიცოცხლეს თვითმკვლელობით დავასრულებ“. ჰუსეინოვი ამტკიცებს, რომ ბოლო პერიოდში თბილისის ცენტრალურ ციხეში ორი აზერბაიჯანელი გარდაიცვალა. საქართველოს ხელისუფლება უარს ეუბნება მას ნათესავებთან და ჟურნალისტებთან შეხვედრაზე.
საქართველოს საელჩო ბაქოში ინფორმირებულია აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით და გააგზავნა წერილი თბილისში, ხოლო საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ საპასუხო წერილში აღნიშნა, რომ ჰუსეინოვის პატიმრობაში ყოფნა „კანონის ფარგლებში“ ხორციელდება.
ჰუსეინოვის ნათესავები აცხადებდნენ, რომ გაჩარი ფაქტიურად ტყვედ არის აყვანილი, რათა  მისი ძმა, ზემოაღნიშნული გაზეთის მთავარი რედაქტორი, ნიაზ ჰუსეინოვი დაბრუნდეს საქართველოში. ამ უკანასკნელმა კი განაცხადა, რომ მას დევნიან საქართველოს სპეცსამსახურებთან თანამშრომლობაზე უარის თქმის გამო.
თავად ნიაზ ჰუსეინოვი, რომელიც ამჟამად ბაქოში იმყოფება, აცხადებს, რომ საქართველოში დევნიან არამარტო მას, არამედ მთელ მის ოჯახს. მისივე განცხადებით, 2004 წლის 21 იანვარს ღამით შეიარაღებული პირები თავს დაესხნენ ჰუსეინოვების ოჯახს და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს როგორც ნიაზის დედას, ასევე მის ძმებს და მოითხოვდნენ, რომ მათ დაუყოვნებლად დაეტოვებინათ საქართველო.
ჰუსეინოვმა დახმარებისათვის მიმართა  როგორც არაერთ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო თუ ადგილობრივ ორგანიზაციასბაქოსა თუ საქართველოში, ასევე გაეროსა და საელჩოებს, თუმცა მათგან დღემდე არ არსებობს არავითარი რეაგირება.
ცნობისთვის: გაზეთი „ენი დუშუნდჯა“ გარკვეული პერიოდის განმავლობაში იბეჭდებოდა ბათუმში, როდესაც აჭარაში ხელისუფლებას სათავეში ასლან აბაშიძე ედგა.

Why Do Journalists Need to Escape from Georgia?
It has already been more than a year that the Georgian-Azerbaijan newspaper Eni Dushundzhya (New Thinking) has remained unpublished. This is not because of the financial crisis or the irrelevance of the newspaper, but rather because of political pressure from the Georgian government. Niyazi Huseynov, the editor-in-chief of the newspaper persecuted by the Georgian special services, is currently residing in Baku.  There, he is trying to restore his rights that were violated in Georgia, and is appealing to international society for support. He states that his brother Gachar Huseynov was arrested on April 3 of last year and is currently being held in a prison hospital. According to Gachar, he is subject to intense psychological pressure in prison. The relatives of the brothers say that Gachar was actually taken hostage in order to force Niyazi’s return to Georgia. Niyazi Huseynov himself, who has been charged with fraud, accuses Georgian special services of attempting to kill him and states that in Georgia he is being persecuted for refusing to cooperate with the Georgian special services. Late at night on January 21, 2004, armed persons attacked Huseynov’s family, inflicted physical injuries on family members, and then seized documents related to the newspaper. Niyazi Huseynov, who was supposed to be arrested on an unsubstantiated warrant, managed to escape to Baku.
Gachar Huseynov, employee of the newspaper Eni Dushundzhya (New Thinking), addresses Azerbaijani authorities and defenders of human rights from Tbilisi’s central prison, speaking about the oppression of Azerbaijanis in Georgia.  According to Huseynov, he and a number of other Azerbaijanis were being held in Georgian prisons on trumped-up charges. He also states that he is in unbearable conditions in the prison and, is subject to severe psychological pressure. In a letter to his brother he writes: “My patience will last for one more month. If the situation does not change for the better I will commit a suicide”.  Huseynov stresses the fact that recently two Azerbaijani prisoners in the Tbilisi jail had died. The Georgian authorities refuse to let him meet with relatives or the press.
The Georgian Embassy in Baku is informed about the issue and has sent a letter to Tbilisi. Georgia’s Ministry of Justice responded by saying that Huseynov’s captors are acting "within the frameworks of the law."
Relatives of Huseynov have stated that Gachar was actually taken hostages in exchange for his brother Niyazi’s return to Georgia. Niyazi, the editor-in-chief of Eni Dushundzhya had earlier stated that he was wanted for refusing to cooperate with the Georgian special services.
Niyazi Huseynov, who currently is in Baku says that not only he, but the whole of his family is persecuted in Georgia. According to him late at night on January 21, 2004, armed persons rushed into his house and inflicted physical injury to Niyazi’s mother as well as his brothers and they demanded that they leave Georgia immediately.
Huseynov has addressed a number of international and local human rights organizations in Baku and Georgia, and also the UN and various embassies for support; however, none of them have reacted so far.
Eni Dushundzhya had been published for some time in Batumi, when Aslan Abashidze held power over the region of Adjara.