პოლიტიკური ანგარიშწორება თუ მორიგი ყაჩაღობა?
ხელისუფლების პოლიტიკის მიმართ ოპოზიციურად განწყობილი კონსერვატიული პარტიის წარმომადგენლებზე განხორციელებული თავდასხმების გამოძიება გაურკვეველი მიზეზების გამო ჭიანურდება. მათ შორის არის ერთი კვირის წინ პარლამენტარ კახა კუკავაზე განხორციელებული თავდასხმა, რაც გარკვეულ ეჭვებს ბადებს ოპოზიციურ რიგებში; ისინი პოლიტიკურ ანგარიშწორებაზე საუბრობენ.
16 მაისს საღამოს 11 საათზე საქართველოს პარლამენტის წევრს, კახა კუკავას ორი უცნობი პირი თავს დაესხა და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. თავდამსხმელებმა ცემის შემდეგ პარლამენტარს ტელეფონი და საფულე წაართვეს და გაიქცნენ. ბოროტმოქმედები პარლამენტარს მისი საცხოვრებელი სახლის მეოთხე სართულზე ელოდებოდნენ.
აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით, თბილისის ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის სამმართველოს საგამოძიებო ნაწილში სისხლის სამართლის საქმე ძარცვის მუხლით აღიძრა, რამაც კახა კუკავასა და მის თანაპარტიელებში დიდი გაკვირვება გამოიწვია, რადგან მათი აზრით, სულ ცოტა, ყაჩაღობის ფაქტი სახეზე იყო.
პარლამენტარი პოლიცის მუშაობას საქმის გამოძიების თვალსაზრისით, პასიურს უწოდებს. თუმცა, გამომდინარე იქედან, თუ რა რესურსებს ფლობს პოლიციის ქვეგანყოფილება, ოპოზიციური პარტიის წევრ კახა კუკავას ეჭვი ეპარება იმაში, რომ რაიონის პოლიციის დონეზე მოხდეს აღნიშნული საქმის გახსნა. ამასთან, მიუხედავად იმისა, რომ პარლამენტმა მისცა დავალება შინაგან საქმეთა მინისტრს,  დაზარალებულს არამც თუ სამინისტროდან, ქალაქის სამმართველოდანაც კი არავინ არ დაკავშირებია. აღნიშნული საქმის გახსნა პოლიციისათვის არცთუ ისე რთული უნდა ყოფილიყო, რადგან როგორც თავად კახა კუკავამ განაცხადა, დამნაშავეთა ჯგუფი მათ ტერიტორიაზე ინტენსიურად მოძრაობს და ორგანიზებული რეიდის პირობებში ასეთი ჯგუფების დაკავება პოლიციისთვის დიდ სირთულეს არ წარმოადგენს.
„მე ვთვლი რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო უბრალოდ არ არის დაინტერესებული ამ საქმის გახსნაში, ჩვენ ეხლა ვამოწმებთ ვერსიებს საკუთარი ძალებით და გარკვეული ინფორმაციები გვაქვს, რომ ზოგიერთი ასეთი სახის ჯგუფებს მთავრობა უმაგრებს ზურგს. რაც შეეხება პოლიტიკურ ანგარიშწორებას ან დაშინების მცდელობას - ასეთი ეჭვი არ მაქვს, თუმცა არაფერს გამოვრიცხავ. მაგრამ რაც დრო გადის ამგვარი ეჭვები უფრო ძლიერდება, რადგან ხელისუფლება ძალინ ინტენსიურად ცდილობს ამ თავდასხმას მისცეს ჩვეულებრივი კრიმინალის კვალიფიკაცია და პარალელურად არ ცდილობენ საქმის ობიექტურად გამოძიებას“, - განაცხადა ოპოზიციური პარტიის წევრმა კახა კუკავამ და დაამატა, რომ პარლამენტის თავჯდომარის მხრიდან ოფიციალური დავალების მიუხედავად შინაგან საქმეთა სამინისტრო ამ საკითხში ჩართული არ არის.
ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენელთა განცხადების თანახმად, მათ იმედი არ აქვთ, რომ ეს თავდასხმა გამოძიებულ იქნება და დამნაშავეები დაისჯებიან, რადგან აქამდე განხორცილებეული თავდასხმები კონსერვატიულ პარტიაზე დღემდე არ არის გამოძიებული, მათ შორის პარტიის თბილისის ოფისის დარბევა და ასევე ზუგდიდში მომხდარი თავდასხმა ოპოზიციური პარტიის ერთ-ერთ წევრ გუგა ცანავაზე კვლავ გაუხსნელია.

The investigation of criminal attacks on representatives of an opposition Conservative Party is being delayed for some unknown reasons. Among these cases is an attack that took place a week ago on Member of Parliament Kakha Kukava, and the incident gives rise to suspicions among the opposition circles, who speculate on political revenge.
On 16 May at 11 o’clock, two unknown men attacked MP Kakha Kukava and beat him up. After the physical abuse, the attackers took away his mobile phone and his wallet. The attackers were waiting for the MP on the fourth floor of the house in which the MP lives. The Tbilisi Vake-Saburtalo District Court started a case against the abusers on the Article of theft, which greatly surprised Kakha Kukava and his fellow party members, since, according to them, the case should have focused on assault and robbery.
The MP calls the police activity in regards to his case as very passive. However, due to the reality of the lack of resources available to the police unit, the opposition party leader Kakha Kukava doubts that the case will be investigated and opened by the regional police. Further, in spite of the fact that the Parliament gave a special task to the Minister of Internal Affairs to investigate the issue, no one got in touch with the victim from the Ministry of Internal Affairs or from the City Administration. Finding the criminals should not be difficult for the police, since, according to Kakha Kukava, the criminal group is active in his area and if the police organized a raid they would easily catch them.
“I think that the Interior Ministry is simply not interested in opening the case,” said Kukava.  “Now we are simply checking on the different versions of this case through our own means and we have certain information that some of these groups are supported by the government.  As for the political revenge and scare tactics, I do not think that was the case, although I cannot rule it out. But as time goes on these suspicions get stronger, since the government tries really hard to qualify this attack as an ordinary criminal act, and on top of that does not try to properly investigate the matter”. The Conservative Party leader added that despite the task given by the Head of Parliament, the Interior Ministry is not still involved in the matter.
As the opposition party representatives say, they hope that this assault will be investigated and criminals will be punished, since there have already been attacks on the Conservative Party which still have not been investigated, among them the attack and robbery of the Party’s Tbilisi office and also the assault on a party members, Guga Tsanava, in Zugdidi.