მედიაზე „ნადირობის“ მეთოდები „უმჯობესდება“
2005 წლის 2 ივნისს საინფორმაციო სააგენტო  „ინტერ-პრესმა“  მუშაობა შეწყვიტა. 1 ივნისს, დღის 2 საათზე სააგენტოს წარმომადგენლებს იბარებენ სამეთვალყურეო საბჭოს წევრები და სიტყვიერად აუწყებენ, რომ მოხდა სააგენტოს ლიკვიდაცია და ეს თემა არანაირ განხილვას არ ექვემდებარება. ფინანსური მხარე, რომელიც სამეთავალყურეო საბჭომ საბაბად მოიტანა, ინტერ-პრესის რედაქტორის თქმით, არ შეიძლება რეალური საფუძველი ყოფილიყო სააგენტოს დახურვისათვის.
საინფორმაციო სააგენტოს გაუქმების შესახებ ინფორმაცია მოულოდნელი აღმოჩნდა, როგორც საზოგადოებისათვის, ასევე თავად სააგენტოს თანამშრომლებისათვის. როგორც “ინტერ-პრესის” მთავარი რედაქტორი ბაია ცანავა აცხადებს, ჯერ კიდევ ოთხი თვის წინ იყო მცდელობა სააგენტოს კონსერვაციისა, თუმცა მაშინ ლიკვიდაციაზე საუბარი არ ყოფილა. 4 თვის წინ, ანუ პირველ თებერვალს მათ მიიღეს ოფიციალური წერილი, რომელიც ეხებოდა სააგენტოს კონსერვაციას და რომელსაც ხელს აწერდა სააგენტოს სამეთვალყურეო საბჭო. მეორე დღესვე სააგენტომ შეაჩერა მუშაობა და ამ წერილის შესახებ აუწყა საზოგადოებას. თუმცა, რამოდენიმე საათში მიზეზის აუხსნელად ხელმძღვანელობამ გადაწყვეტილება შეცვალა და სააგენტომ მუშაობა განაახლა.
ამჯერად, სამეთვალყურეო საბჭოს წევრებმა - სელფორდ-ჯორჯიას ხელმძღვანელმა ირაკლი რუხაძემ და „ი-მედიას“ დირექტორმა ლევან ძნელაძემ 1 ივნისს “ინტერ-პრესის” მთავარ რედაქტორს ბაია ცანავას სიტყვიერად აუწყეს სააგენტოს ლიკვიდაციის შესახებ. ამჯერად საკითხი არანაირ განხილვას არ ექვემდებარებოდა.
“ინტერ-პრესის” დახურვის კონკრეტულ მიზეზებზე საუბარს თავს არიდებს ხელმძღვანელობა. ოფიციალურ მიზეზად კი ისინი ასახელებენ იმას, რომ ამ ეტაპზე ეს ბიზნესი მომგებიანი არ იყო.
რევოლუციის შემდეგ ლიკვიდირებულ საინფორმაციო საშუალებათა გრძელ სიას კიდევ ერთი საკმაოდ მნიშვნელოვანი და გავლენიანი სააგენტო შეუერთდა. ფინანსური კრიზისი, რომელიც ინტერ-პრესის დახურვის ოფიციალურ მიზეზად დასახელდა, ისეთივე უნიათო საბაბი აღმოჩნდა, როგორც სხვა დანარჩენ მსგავს შემთხვევებში.
სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი მედიის თავისუფლებას საქართველოში საკმაოდ კრიტიკულად აფასებს და არ გამორიცხავს, რომ მედიაზე ხორციელდება პირდაპირი და ირიბი ზეწოლა. ჩვენთან საუბარში იგი აცხადებს, რომ მფლობელის ინტერესები პირდაპირ აისახება რედაქციის პოლიტიკაზე. საქართველოს მედიის სივრცეში პოლიტიკური ინტერესები უფრო მაღალ საფეხურზე დგას, ვიდრე ბიზნესს ინტერესები.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრთან საუბრისას ინტერ-პრესის მთავარმა რედაქტორმა, ქალბატონმა ბაია ცანავამ აღნიშნა, რომ სააგენტოს ჰქონდა რეალური ბაზა იმისა, რომ მალე მომგებიანი ბიზნესი გამხდარიყო, რადგან მას ჰყავდა 70-მდე დამკვეთი, მათ შორის საერთაშორისო ორგანიზაციები (გაერო, ეუთო), საელჩოები (აშშ, რუსეთი, ისრაელი) და სხვა ორგანიზაციები თუ საინფორმაციო საშუალებები; ოფიციალურ ვერსიას ისიც აბათილებს, რომ ბოლო თვეს კონტრაქტების დადების საოცარი ზრდა იყო.
სააგენტოს დახურვისთანავე გავრცელდა ეჭვი, რომ ეს დაკავშირებული იყო საინფორმაციო სააგენტოს მიერ 2 ივნისს გაკეთებულ განცხადებასთან, სადაც ნათქვამი იყო, რომ გარდაცვლილი პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ჟვანიას ძმა, გოგა ჟვანია ტელედებატებში იწვევს უმრავლესობის ერთ-ერთ ლიდერს, გიგა ბოკერიას, რაზეც ბოკერიამ უარი განაცხადა. ჩვენთან საუბრისას ბაია ცანავამ ეს ინფორმაცია არც უარყო და არც დაადასტურა. თუმცა, ცალმხრივად აცხადებდა, რომ პერსონალური ზარებისა და სიტყვიერი მუქარების გარდა, არასოდეს სერიოზული ზეწოლა არ ყოფილა მათზე. „არასოდეს ინტერ-პრესისთვის არავის წინასწარ არ უთქვამს რომ რაიმე ინფორმაცია უნდა გაგვეშვა ან არ გაგვეშვა“,- აცხადებს ქალბატონი ცანავა.
აქვე აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ სააგენტოს ლიკვიდაციის მეორე დღეს - 3 ივნისს ინგა გრიგოლიას გადაცემაში „რეაქცია“, როგორც ამას ანონსებიდან ელოდა მაყურებელი, უნდა შემდგარიყო დებატები გოგა ჟვანიასა და გიგა ბოკერიას შორის. თუმცა, მოულოდნელად გადაცემის თემა შეიცვალა. როგორც გადაცემის წამყვანი აცხადებს,  ეს შეხვედრა ვერ შედგა, რადგან უმრავლესობის ერთ-ერთმა ლიდერმა გიგა ბოკერიამ უარი განაცხადა შეხვედრაზე.
ცნობისათვის, ახალი ამბების სააგენტო  „ინტერ-პრესი“  დაარსდა 1999 წელს. მაშინ სააგენტო იყო დამოუკიდებელი სტრუქტურა. 2002 წლის ზაფხულიდან სააგენტო გაერთიანდა მედია ჰოლდინგ „ი-მედიას“ შემადგენლობაში. მედია ჰოლდინგი აერთიანებს ტელეკომპანია იმედს, რადიო იმედს, რამოდენიმე ბეჭვდითი მედიის გამოცემას, მათ შორის იყო „მთავარი გაზეთი“, რომელიც რამოდენიმე თვის წინ დაიხურა ასევე ფინანსური მიზეზებით.
აღსანიშნავია, რომ ინტერპრესისა და გაზეთ  „მთავარი“-ს დახურვასთან დაკავშირებით, ხელმძღვანელობა ერთიდაიმავე მიზეზს ასახელებს ანუ ფინანსურ პრობლემებს. თუმცა, ბაია ცანავა ამასთან დაკავშირებით აცხადებს, რომ ხელმძღვანელობას ინტერპრესის შენახვა არცთუ ისე ძვირი უჯდებოდა. ეს თითქმის ერთი სატელევიზიო გადაცემის მხატვრული გაფორმების თანხა იყო.

Methods of Media-hunting Improve
Methods of Media-hunting Improve The information agency "Inter-press" ceased work on June 2, 2005. At 2 pm on 1 June agency representatives were summoned by the Supervisory Board Members and told verbally that the agency had been liquidated and that no further discussions on the issue would follow. The financial reasons cited by the board for the closing could not, according to the editor, be real reason for the agency’s closure.  Notice of the information agency closure came as a surprise to the organization and its employees. According to Baya Tsanava, editor-in-chief of "Inter-press," there had already been attempts to close down the agency, but no one ever said anything about its total liquidation. Four months ago, on February 1st, they received an official letter about conserving the agency which was signed by the agency’s Supervisory Board.  The very next day the agency stopped its activities and informed the public of this letter. However, after a few hours and with no explanation, management changed its decision and the agency resumed.
The June notice, however, is different. This time, members of the supervisory board – Irakli Rukhadze, manager of Salford-Georgia, and Levan Dzneladze, director of "I-media"--verbally informed Baya Tsanava, editor-in-chief, of the liquidation of the agency and added that no further discussions would be held on the matter. The management has avoided any discussion of the specific reasons for the closure of “Inter-Press.” But officially, they say that, at this stage, the business was not profitable. As a result, one of the most important and influential information agencies has joined a long list of information agencies liquidated after the revolution. And in this case, unlike the case of many of the others, “financial crisis” is simply not a credible reason for the closure. Public Defender Sozar Subar is quite critical of the degree of media freedom in Georgia and does not rule out that direct and indirect pressure is being exercised. In discussion with us, he said that the owners’ interests are directly reflected in the editorial policy. In Georgian media, political interests matter far more than business interests. In discussions with the Human Rights Information and Documentation Center, Ms. Baya Tsanava, editor-in-chief of “Inter-press,” said that the agency had real promise to become profitable soon since it had around 70 subscribers, including international organizations (UN, OSCE), embassies (USA, Russia, Israel) and other organisations and information agencies. The official version becomes even more dubious due to a steady increase in contracts which continued even up until last week. Rumors began immediately that the closure was related to information agency’s June 2nd report that Goga Jhvania, the deceased Prime Minister’s brother, challenged Giga Bokeria, one of the majority leaders, to participate in TV debates--and that Bokeria refused. Baya Tsanava told HRIDC that she could neither deny nor confirm this connection, but she noted that except for some personal phone calls and other verbal threats, there were no serious instances of pressure on the agency. “No one ever instructed us on what should be aired and what should not,” stated Ms. Tsanava. It should also be mentioned here that on June 3rd, the day after the agency’s liquidation, a TV debate was scheduled to occur between Goga Jhvania and Giga Bokeria on Inga Grigolia’s talk show “Reaktsia,” and that viewers also expected this debate since it had been widely announced. However, the subject of the TV program was changed unexpectedly. As Inga Grigolia, the anchor of the program said, the debate was cancelled because Giga Bokeria refused to participate in it. The news agency “Inter-Press” was established in 1999. At that time, it was an independent entity. During the summer of 2002, the agency merged with the Media Holding “E-Media.” This company merges TV Company “Imedi”, Radio “Imedi”, and some printed media, including “Mtavari Gazeti,” that was closed due to financial reasons. It should be noted that the management has cited the same reasons for liquidating “Inter-Press” and the “Mtavari Gazeti,” namely financial difficulties. However, according to Baya Tsanava, it simply was not too expensive for the management to support “Inter-Press” financially. The sums, she claims, were equivalent to the decoration of a TV program. The liquidation of the agency left 44 people without jobs.