ხელისუფლება მოსახლეობის ტერორს აგრძელებს
სპეცოპერაცია, რომელიც მიმართული იყო ადამიანის მკვლელობის მცდელობისათვის ძებნილი ავთანდილ გუმაშვილის დასაკავებლად ტრაგედიით დასრულდა. 3 ივნისს პანკისის ხეობის სოფელ დუისში ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად დაიღუპა ორი და დაიჭრა ოთხი ადამიანი. დაჭრილებს შორის ერთი ქალი და სამი მამაკაცია. გუმაშვილების ოჯახმა მძიმე მორალურ ზიანთან ერთად განიცადა სერიოზული მატერიალური ზარალი -  აღნიშნული ოპერაციის შედეგად განადგურდა მათი საცხოვრებელი სახლი. ეს არის ქართველი სამართალდამცავების მიერ განხორციელებული კიდევ ერთი „წარუმატებელი“ სპეცოპერაცია. 2004 წლის მარტის თვეში ქუთაისში განხორციელებულ სპეცოპერაციას ხუთი ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა, რომელთა შორისაც ერთ-ერთი შემთხვევითი გამვლელი აღმოჩნდა.
გუმაშვილი შურისძიების მიზნით მკვლელობის მცდელობაში იყო ეჭვმიტანილი. როგორც მისი თანასოფლელები აცხადებენ, იგი არანაირ კრიმინალურ ქმედებაში არ იყო შემჩნეული და უბრალოდ ოჯახის სიწმინდე დაიცვა. სამართალდამცავებმა  კი გუმაშვილის დასაკავებლად სპეცდანიშნულების მთელი რაზმი გამოიყვანეს და ალყა შემოარტყეს მის სახლს, სადაც გუმაშვილმა თავის დაცვის მიზნით  თავი შეაფარა.
მიუხედავდ იმისა, რომ სამართალდამცავებისთვის ცნობილი იყო, რომ სახლში მასთან ერთად იმყოფებოდა სხვა უდანაშაულო პირებიც, სპეცრაზმმა სახლზე შტურმი განახორციელა და ცეცხლი წაუკიდა. ოპერაციის შედეგად ეჭვმიტანილი თანხლებ პირთან ერთად დაიღუპა. შეტაკების დროს დაიჭრა კიდევ ოთხი დუისელი, რომელთა ჯანმრთელობის მდგომარეობაც ამჟამად მეტ-ნაკლებად სტაბილურია. ამასთანავე განადგურდა გუმაშვილების საცხოვრებელი სახლი. ოპერაციამ ადგილობრივ მოსახლეობაში აღშფოთება გამოიწვია, რადგან გარდაცვლილი მოსახლეობაში დიდი პატივისცემით სარგებლობდა.
აღნიშნულ ქმედებასთან დაკავშირებით, საინფორმაციო სააგენტო მედია ნიუსთან გაკეთებულ კომენტარში სოფელ დუისის გამგებელმა ბ-ნ ჯაფარ გუმაშვილმა აღნიშნა, რომ მიუხედავად მისი მრავალმხრივი მცდელობისა, შეიარაღებული სამართალდამცავები კვლავ სოფლის მისადგომებთან არიან. ადგილობრივი მოსახლეობა მათ მიმართ აგრესიულად არის განწყობილი, რადგან გუმაშვილი არანაირ კრიმინალურ ქმედებაში არ იყო შემჩნეული, ის მხოლოდ ოჯახის სიწმინდეს იცავდა და საზოგადოებაში დადებითი რეპუტაციით სარგებლობდა.
აღნიშნულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით პროტესტს გამოთქვამს არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი“. ორგანიზაცია შეშფოთებულია იმ ფაქტით, რომ უკვე მერამდენედ პოლიციელთა მიერ ორგანიზებულ სპეცოპერაციას  უდანაშაულო ადამიანები ეწირებიან და სამოქალაქო პირებიც ზარალდებიან. გასულ წელს ქუთაისში ანალოგიურ სპეცოპერაციას შემთხვევითი გამვლელის სიცოცხლე შეეწირა, თუმცა დამნაშავე პოლიციელი არ დასჯილა.
ორგანიზაციის აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი მიიჩნევს, რომ ეს ფაქტი ხელისუფლების მხრიდან ძალის დემონსტრირების კიდევ ერთი მცდელობა იყო. „იმისათვის, რომ ერთი ადამიანი აეყვანათ საჭირო არ იყო ორასკაციანი შეიარაღებული რაზმი“, აცხადებს ნანუაშვილი.
ხელისუფლების თავგასულ ქმედებას ორი ადამიანის სიცოცხლე და ოთხის ჯანმრთელობა შეეწირა. ძნელი სათქმელია, თუ როგორ აუნაზღაურებს ხელისუფლება ზარალს დაღუპულის ოჯახს? აღნიშნული ფაქტი ადასტურებს, რომ საქართველოს ხელისუფლება მოსახლეობაზე ტერორის განხორციელებას კვლავ აგრძელებს და მოსახლეობის დაშინებას ძალის დემონსტრირებით ცდილობს.

The Government Continues Terrorizing its Population
The special operation that was meant to arrest Avtandil Gumashvili, suspected of murder, ended in tragedy. Two people died and four more were wounded as a result of the special operation conducted on 3 June in Duisi in the Pankisi Gorge with serious moral and material damage inflicted on the Gumashvili family whose house was destroyed as a result of the special operation. This is yet another example of an “unsuccessful” special operation carried out by law-enforcement bodies. Five people fell victim to the special operation that was carried out in Kutaisi in March 2004 with one of the victims an innocent passer-by.
Avtandil Gumashvili was suspected of attempted murder but, as his neighbours said, he was merely protecting the sanctity of his family and was not a criminal. The law-enforcement bodies used a whole regiment of the special troops and surrounded his house where Gumashvili was hiding as a means of self-defence.
In spite of the fact that the Special Forces knew that other innocent people were also in the house, they attacked, nonetheless, and set the house on fire. Gumashvili, together with another person, died as a result of the special operation whilst four other residents of Duisi were wounded with their health condition more or less stable for the moment. The residents of Duisi are outraged at the operation especially since Gumashvili was very much respected among the local people.
In his comment made to the Media-News, Mr. Jafar Gumashvili, the Gamgebeli (the local governor) of Duisi, said that the armed people are still standing near the village despite his efforts for a peaceful solution. The local population is aggressive towards them since Gumashvili was not found guilty of any criminal activities but was simply protecting his family and had a positive image among the local population.
In relation with this special operation, the NGO “Human Rights Information and Documentation Centre” expresses its protest. The organisation is outraged at the fact that innocent civilians fell victim to the special operations organised by the police. Last year, as a result of the similar special operation, a passer-by was killed and the policemen involved were not punished.
Mr. Ucha Nanuashvili, the Executive Director of the organization, thinks that this was yet another fact of the demonstration of force from the government. “A 200-strong armed regiment is not needed to detain one person,” he said. “Two people were killed and four people wounded as a result of the government’s heady activities. It is hard to say how they will compensate for the heavy losses of this family? This fact testifies that the government is continuing to terrorise its citizens by demonstrating its power.”