ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის ანგარიში ეთნიკურ უმცირესობებზე საქართველოში
პარიზი, 2 ივნისი, 2005 - ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია (FIDH) აქვეყნებს ანგარიშს სახელწოდებით „ეთნიკური უმცირესობები საქართველოში“. ანგარიში დაყრდნობილია იმ ფაქტებზე რაც საერთაშორისო მისიამ მოიძია საქართველოში ეთნიკურ უმცირესობათა უფლებებსა და თავისუფლებათა საკითხში.
აღნიშნული მისია შეიქმნა საქართველოდან დასავლეთ ევროპაში თავშესაფრის მაძიებებლთა დიდი ნაკადის მოზღვავების გამო, რომლებიც განიცდიდნენ დისკრიმინაციას. მისია ესტუმრა თბილისსა და რამოდენიმე პროვინციას (წალკა, ახალქალაქი, ახალციხე). მისია ძირითადად ფოკუსირდებოდა ქურთ-იეზიდების საკითხებსა და წალკისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში მცხოვრებ უმცირესობებზე.
ანგარიშის გამოცემა ხდება მას შემდეგ, რაც საქართველომ ამა წლის დასაწყისში აიღო პასუხიმგებლობა, რომ  2005 წლის სექტემბრამდე მოახდინოს რატიფიცირება ეროვნულ უმცირესობათა ევროპული ჩარჩო კონვენციისა.
უმცირესობათა პრობლემა საქართველოში არის ისტორიული, იდეოლოგიური, პოლიტიკური, იურდიული და ეკონიმიკური საკითხი. იგი უფრო კომპლექსური ხდება, რაკი ამავე დროს, მოიცავს უმცირესობათა წარმომავლობის შენარჩუნების მცდელობას მათი სოციალური ინტეგრაციის უზრუნველყოფის ფონზე. თუ კი უმცირესობთა დაცვის სისტემა განიცდის კრახს, უმცირესობათა ჯგუფები აღმოჩნდებიან იზოლირებულნი და შედეგად, სოციალურად გარიყულნი, ანდა მოხდება მათი ასიმილაცია და გაქრობა.
უმცირესობათა საკითხში მიღებული გადაწყვეტილებები და პოლიტიკა შესაძლოა განპირობებული იყოს სახელმწიფოში არსებული ნაციონალიზმით, რაც აისახება უმცირესობათა ჯგუფებზე. ორმხრივი ურთიერთობები საქართველოსა და მათი წარმომავლობის ქვეყანასა თუ რუსეთს შორის, ხშირად განსაზღვრავს ეროვნულ უმცირესობათა მიმართ პოლიტიკას.
არათანასწორობა მძაფრდება ქვეყანაში არსებული ეკონომიკური და სოციალური სიტუაციით, რომლის გავლენაც უფრო ნათლად აისახება უმცირესობათა ჯგუფებზე. გარდა ამისა, ყველა სფეროში, სადაც კი მოითხოვება ადამიანის უფლებების დაცვა, გამეფებულია კორუფცია.
FIDH სთხოვს საქართველოს მთავრობას, რომ შეასრულოს ყველა ის ვალდებულება, რომელიც გათვალისწინებულია საერთაშორისო ხელშეკრულებებითა და კონვენციებით, რომელთა წევრიც არის საქართველო, რათა  ქვეყანაში იყოს კანონის უზენაესობა; უზრუნველყოს, რომ დასრულდეს უხეში, სასტიკი არაადამიანური თუ დამამცირებელი მოპყრობა ანდა ნებისმიერი სახის დისკრიმინაცია გამოწვეული სამართალდამცავების მხრიდან საქართველოს მოქალაქეებზე, განსაკუთრებით, უმცირესობებზე, მათი ეთნიკური, რელიგიური და/თუ ეროვნული წარმომავლობის ნიშნით (ქურთ-იეზიდები, აზერბაიჯანელები, სომხები და სხვ.); გამოიძიოს აღნიშნული დარღვევები, გამოავლინოს ხელმყოფები და დასაჯოს ისინი შესაბამისი ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ნორმების მიხედვით, რათა დასრულდეს მათი დაუსჯელობა; ებრძოლოს კორუფციას, რომელიც მძვინვარებს ქვეყანაში და არღვევს მოქალაქეთა ეკონომიკურ, სოციალურ და პოლიტიკურ უფლებებს, განსაკუთრებით კი მათ უფლებებს, რომელნიც მიეკუთვნებიან უმცირესობათა ჯგუფებს.
FIDH მოითხოვს საქართველოს მთავრობისაგან, რომ რაც შეიძლება სწრაფად მოახდინოს რატიფიცირება ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის ჩარჩო კონვენციისა.

FIDH Report on Ethnic Minorities in Georgia
Paris, 2 June 2005 – The International Federation for Human Rights (FIDH) publishes a report entitled “Ethnic Minorities in Georgia” following an international fact-finding mission into the rights and freedoms of the ethnic minorities.
This mission was set up in the context of a huge influx into Western Europe of asylum seekers from Georgia who complained of discrimination. The mission took place in Tbilisi and in the provinces (Tsalka, Akhalkalaki, Akhaltsikhe). The mission mainly focused on cases relating to the Yezidi Kurds, and the minorities in the regions of Tsalka and Samtskhe-Javakhetia.
The publication comes just when Georgia has committed itself, at the beginning of the year, to ratifying the European Framework Convention on National Minorities by September 2005.
The problem of minorities in Georgia is historical, ideological, political, legal and economic. It is made all the more complex as it involves an attempt to reconcile protecting the identity of minorities with ensuring their social integration. If the system for protecting minorities fails, minority groups will become isolated and, as a result, socially excluded, or else, they are assimilated and disappear.
Decisions and policies regarding the question of minorities is also either the cause or the effect of the State’s nationalism which is reflected in minority groups. Bilateral relations between Georgia and the countries of origin of these groups, or between Russia, the minority groups and their country of origin often determine the policies relating to minorities.
Inequalities are heightened by the economic and social situation in the country, the effect of which is all the more evident amongst minority groups. In addition, all the spheres where human rights apply are affected by corruption, as are the minorities, and especially, the most vulnerable members of society, who often belong to the minority groups.
The FIDH asks the Georgian government to conform in all respects to the international treaties and conventions to which the State of Georgia is party in order to ensure the rule of law; to make sure that the cruel, inhuman or degrading treatment and any form of discrimination inflicted by the law enforcement agencies on Georgian citizens, particularly those from minority groups, because of their ethnic, religious and/or national origins (Yezidi Kurds, Azeris, Armenians etc) is ended; investigate these violations, identify their perpetrators and punish them in accordance with the relevant regional and international laws so as to put an end to their impunity; combat corruption which is ruining at the country and hindering observance of the economic, social and political rights of all citizens and especially of those belonging to minority groups.
The FIDH asks the Georgian government to ratify the European Framework Convention for the Protection of National Minorities as soon as possible.