ავადმყოფი პატიმრები ციხეში რჩებიან
ბოლო ერთი თვის განმავლობაში ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში ე.წ. მფრინავი მენინგიტით ორი პატიმარი გარდაიცვალა. ამ ფაქტის გამო, სასჯელაღსრულების მონიტორინგის საბჭო იუსტიციის მინისტრს, კოტე კემულარიას უმოქმედობაში, ხოლო მის უწყებას კორუფციულ გარიგებებში ადანაშაულებს.
ამ საკითხთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი გაესაუბრა სახალხო დამცველის აპარატის მართლმსაჯლების სამმართველოს უფროსს ბ-ნ გოგა ონიანს, რომელმაც განაცხადა, რომ ასეთ სერიოზულ მოვლენასთან დაკავშირებით, იუსტიციის მინისტრს დაუსაბუთებელი კომენტარები არ უნდა გაეკეთებინა.
პირველი გარდაცვლილი აღმოჩნდა შათირიშვილი, რასაც ცოტა ხანში მოყვა მეორე პატიმრის დაღუპვა. ამას დაემატა ფსიქიკურად ავადმყოფი პატიმრის, ცანავას მიერ თავისი მკურნალი ექიმისა და ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოს დირექტორის ცემა. გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, იუსტიციის სამინისტროს გენერალური ინსპექციის უფროსის ბ-ნი ფანცხავასა და დეპარტამენტის ხელმძღვანელიშოთა კოპაძის ხელშეწყობით, რესპუბლიკურ სააავადმყოფოში მყოფი 55 პატიმარი გადაყვანილ იქნა სხვადასხვა კოლონიაში.
ოგა ონიანს დაუკავშირდა გულის მანკით დაავადებული არასრულწლოვანი პატიმრის - იაშვილის მშობელი, რომელიც ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში იყო მოთავსებული და მოხვდა სხვადასხვა კოლონიაში გადანაწილებულ 55 პატიმარშორის. იაშვილის მშობელის განცხადების საფუძველზე, სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა ახსნა-განმარტებები ჩამოართვეს ციხის დირექტორს ბ-ნ დათო ასათიანს და იუსტიციის სამინისტროს სამედიცინო დეპარტამენტის უფროსს ბ-ნ რამაზ ღულაძეს. მათ განაცხადეს, რომ არავის საქმის კურსში ეს ადამიანები არ ჩაუყენებია და არავის აუღია ნებართვა შეიძლებოდა თუ არა ამ პატიმრების გაყვანა ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფიდან და რომ ეს ღონისძიება ჩაატარა გენერალურმა ინსპექციამ შოთა კოპაძის დახმარებით. იმავე დღეს რამაზ ღულაძემ პრესისთვის განცხადება გააკეთა, რომ მან ნამდვილად არაფერი იცოდა ამ ღონისძიების შესახებ, არ გაუცია თანხმობა ამ 55 პატიმრის გადაყვანის თაობაზე. სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლების მხრიდანაც გაკეთდა კომენტარი. ყოველივე ამის ფონზე იმ დღეს 34 ადამიანი იქნა დაბრუნებული ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში, შემდეგ კიდევ 11. სწორედ ამას მოჰყვა დაპირისპირებები და მინისტრის მხრიდან გაუგებარი განცხადებები. სახალხო დამცველის აპარატის მართლმსაჯულების სამმართველომ მოითხოვა გენერალური ინსპექციის უფროსის ირაკლი ფანცხავას და შოთა კოპაძის პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენება, უფლებამოსილებ გადამეტების ბრალდებით. არც ერთ მათგანს არ ყოფნიდა სამედიცინო განათლება იმისთვის, რომ შესულიყვნენ ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში და ყოველგვარი დასკვნის გარეშე მოეთხოვათ ამა თუ იმ პატიმრის გადაყვანა სხვა კოლონიაში“ - განაცხადა ბ-ნმა გოგა ონიანმა.
რამაზ ღულაძემ სახალხო დამცველს სთხოვა, რომ შექმნილიყო ახალი კომისია, რომელიც თავიდან შეამოწმებდა ყველა იმ პატიმარს, რომელიც ახლა ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში იმყოფება და თუ აღმოჩნდებოდმისი ხელმოწერით გადაყვანილი ჯანმრთელი პატიმარი, ამ საქმისთვის პასუხს აგებდა, თუ არა და ითხოვდა გენერალური ინსპექციის უფროსის პასუხისმგებლობის დაყენებას. სწორედ ამ ფონზე ბატონი კემულარია იზიარებს ირაკლი ფანცხავასა და შოთა კოპაძის პოზიციას და აცხადებს, რომ რამაზ ღულაძის საქმიანობაში არის კორუფციული ნიშნები და, რომ ამ კორუფციულ გარიგებებს იგი აწარმოებდა მონიტორინგის საბჭოს წევრთან - ჯიშკარიანთან და სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლთან - ლანა გალდავასთან ერთად.სახალხო დამცველის აპარატი მინისტრზე ბევრად უფრო ადრე ითხოვდა ამ ადამიანის თანამდებომიდან გადაყენებას. მაგრამ ახლა ხელის შეწმენდა იმაზე, რომ რამაზ ღულაძე იყო კორუმპირებული და ეს ქმნიდა იქ იმ კარგად აწყობილ კორუმპირებულ სისტემას, რომელიც აბსოლუტურად არ განსხვავდება შევარდნაძის დროინდელი შსს სისტემისგან, ეს არის უბრალოდ სასაცილო“- აცხადებს ონიანი.

Ill Prisoners Still in Prison
In the last two months, two prisoners died of aseptic meningitis in the Republican prisoner’s hospital. Because of these two cases, the monitoring Council of the Penitentiary Department accused the minister of Justice Kote Kemularia of indifference and corruption.
The Human Rights Information and Documentation Centre spoke with the head of the Justice Department of the Ombudsman’s Office Goga Oniani about this issue.
The situation in the hospital got critical, after the death of two prisoners and after an inmate’s attack on the director and a doctor of the hospital. After these incidents, 55 prisoners were moved from the hospital to the colonies with the help of the head of the General Inspection of the Ministry of Justice Mr. Pantskhava and the chief of the Department Shota Kopadze,.
One of these 55 prisoners was the under-aged Iashvili, who suffered from a heart disease. Iashvili’s mother contacted the Ombudsman’s Office and held a meeting with Oniani as well. The representatives of the Human Rights Defender’s Office interviewed the director of the Jail David Asatiani and the head of the Medical Department of the Minsitry of Justice Ramaz Guladze. They said that no one has contacted them and asked for a permission to move the prisoners back to jail. According to Guladze, Kopadze organized the movement of the inmates and he knew nothing about this activity. The comments were made from the representatives of Ombudsman’s Office as well and as a result, 45 sick prisoners were moved back to the hospital. This was followed by resistance and incomprehensible comments from the Minister of Justice. The Ombudsman’s Office demanded Pantskhava and Kopadze to take their responsibility. “They did not have any medical knowledge for the decision to move the prisoners back to jail” - said Oniani.
Guladze requested the Ombudsman’s Office to make a new commission, which would check every prisoner moved to the hospital. He said he would be responsible for every healthy prisoner who was taken from jail with his signature. If such cases were not discovered, Guladze demanded to put the head of the General Inspection under responsibility.  Meanwhile, the Minister of Justice Kemularia says that the one who is corrupted in this case, is Guladze, who was acting illegally together with Dzhishkariani, a member of the Monitoring Council, and the representative of the Ombudsman’s Office Lana Galdava. “The Ombudsman’s Office demanded dismissal of these persons earlier than the Ministry of Justice. However, saying that the only responsible and the organizer of the corrupt system is Guladze, is ridiculous.”