ჩეჩენი ლტოლვილების უკანასკნელი „იმედი“ გისოსებს მიღმა აღმოჩნდა
პანკისის ხეობაში ერთადერთი ჰუმანიტარული ორგანიზაციის დამაარსებელ მაგომედ მახაევს თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, წინასწარი სამთვიანი პატიმრობა მიესაჯა. მას ბრალი ტერორისტულ ორგანიზაცია ალ ქაიდასთან თანამშრომლობაში ედება.
28 დეკემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ჩეჩნეთიდან დევნილ მახაევს სამ თვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. გამოძიება მას ასევე დოკუმენტაციის გაყალბებას,  სამსახურეობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას და 24 000 ლარის მითვისებას  ედავება.
მახაევის მიერ დაარსებული ჰუმანიტარული  ორგანიზაცია „იმედი“ 2003 წლიდან ფუნქციონირებს და იგი პანკისის ხეობაში ჩასახლებულ ჩეჩენ ლტოლვილებს სურსათ-სანოვაგითა და საყოფაცხოვრებო ნივთებით უზრუნველყოფდა. გამოძიების თანახმად, ის დონორი ორგანიზაციები, რომლებიც მას ფინანსურ დახმარებას უწევდნენ აფინანსებენ ასევე იმ ორგანიზაციებსაც, რომლების “ალ ქაიდასთან” შესაძლოა იყვნენ კავშირში. „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორის უჩა ნანუაშვილის თქმით, “ბრალდება აბსურდულია, ერთ-ერთი დონორი ორგანიზაცია Muslim Hands-ისა (მასლიმ ჰენდზი) და წითელი ჯვარისა და წითელი ნახევარმთვარის პარტნიორი ორგანიზაციაა. გამოდის, რომ გამოძიება ფაქტიურად ამ ორგანიზაციებს (მათ შორის წითელ ჯვარს) დებს ბრალს ალ ქაიდასთან კავშირში.”
„იმედის“ დონორი ირგანიზაციები „წითელი ჯვარი“, Muslim Helfen და Muslim Hands მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში ეწევა ჰუმანიტარულ საქმიანობას, მათ შორის საქართველოშიც.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მახაევის მიმართ აღმკვეთი ღონისძიების სახით არასაპატიმრო ღონისძიების გამოყენებას მოითხოვს და აცხადებს, რომ არავითარი საშიშროება არ არსებობს იმისა, რომ მახაევი გამოძიებას დაემალოს. ადვოკატ დავით მანაგაძის თქმით, “გამოძიება ტენდენციურად მიმდინარეობს, არ ითვალისწინებს არსებულ მტკიცებულებებებს. მახაევისათვის აღმკვეთი ღონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობის შეფარდების არავითარი საფუძველი არ არსებობს. უსაფუძვლოა გამოძიების განცხადება, რომ მახაევმა შესაძლოა ქვეყანა დატოვოს, რადგან მას ჩამორთმეული აქვს პასპორტი”.
აღსანიშნავია, რომ საქმეს გენერალური პროკურატურა 2005 წლის ივლისიდან იძიებს. ამ ხნის მანძილზე მაგაევი არც ართხელ არ დამალვია გამოძიებას.
დაკავებულ მოგამედ მახაევს თავდებად ჩეჩენ ტოლვილთა უფლებების დამცველი საკოორდინაციო საბჭო დაუდგა, თუმცა სასამართლომ არც ეს გარემოება გაითვალისწინა. ”ჩვენ შეშფოთებულნი ვართ იმით, რაც პროცესზე მოხდა. ასე შესაძლებელია ტერორისტებთან კავშირში ყველა ჩეჩენის დადანაშაულება. რამდენიმე თვე დასჭირდა გამოძიებას იმისათვის, რომ რაღაც ხელჩასაჭიდი ეპოვა მის დასაკავებლად, თუმცა მათი არგუმენტები სასაცილო იყო”,- აცხადებს საკოორდინაციო საბჭოს წარმომადგენელი.
ყველა ის ჰუმანიტარული ღონისძიება, რომელიც პანკისის ხეობაში ამ ორგანიზაციის ეგიდით მიმდინარეობდა, შეწყვეტილია.

Last “Hope”of Chechen Refugees Imprisoned
The founder of the only humanitarian organization in the Pankisi gorge Magomed Mahaev is sentenced to three months of preliminary detention following a decision of the City Court. His organisation is accused of cooperation with terrorist organization Al Qaeda.
On December 28th the Tbilisi City Court sentenced Chechen refugee Magomed Mahaev to three-month of pretrial detention. He is accused of falsification of documents, abuse of position and the pocketing of 24 000 GEL.
Humanitarian organization “Imedi” (Hope), founded by Mahaev in 2003, assisted Chechen Refugees in the Pankisi gorge with food and other useful goods. According to the investigators, those donor organizations that financed Imedi have ties with Al Qaeda.
The Human Rights Information and Documentation Centre’s Executive Director Ucha Nanuashvili stated: “The accusation is absurd; one of the donor organizations ‘Muslim Hands’ is partner of The Red Cross. Factually, the investigation also accuses these organizations of being tied to Al Qaeda.”
Imedi’s donor organizations Red Cross, Muslim Helfen and Muslim Hands support humanitarian activities in several countries of the world.
The Human Rights Center asks for an alternative provisional measure than that of pretrial detention and declares that there is no threat that Mahaev will hide from investigation. According to lawyer Davit Managadze “the investigation is biased, they do not take all existing evidence into consideration. There is no reason for Mahaev’s imprisonment; the statement of the investigation that Mahaev may leave the country is unreasonable, as his passport was taken away.”
The General Prosecutor’s Office is investigating the case from July 2005 onwards. During this period Mahaev did not hide from investigators.
The Chechen Refugees Rights Protection Coordinating Council agreed to stand as guarantor for Mahaev. They are sure that Mahaev will not hide from trial. “We are petrified because of this trial. Like this, they can accuse every Chechen of terrorism. They were investigating this organization’s activity for months and could not find anything, their arguments are not reasonable”- said a representative of the Coordinating Council.