პატრულის იმიჯს გიორგი მიქიაშვილის ჯანმრთელობა ეწირება
პატრულის თანამშრომლებისათვის დაუმორჩილებლობის ბრალდებით გიორგი მიქიაშვილი 30 ოქტომბერს დააკავეს. იგი, მძიმე ფიზიკური მდგომარეობით დღეს ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოს ფსიქიატრიულ განყოფილებაში იმყოფება.
მიქიაშვილის დაკავების შემდეგ, ადგილზე ღამის 3 საათზე, შინაგან საქმეთა მინისტრი ვანო მერაბიშვილი მივიდა. მინისტრის ინფორმაციით, დაკავებულნი ლოტკინის ბანდის წევრები იყვნენ. რეალურად კი, შემთხვევის ადგილზე, მინისტრს ნაცემი 21 წლის ფეხბურთელი გიორგი მიქიაშვილი და მისი მეგობარი დავით ბარამიძე დახვდა. ის, რომ ისინი სასტიკად ნაცემები იყვნენ, გადაღებული ოპერატიული მასალიდანაც ჩანს. დაკავებიდან 9 დღეში მიქიაშვილი ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოს ფსიქიატრიულ განყოფილებაში გადაიყვანეს.
“ძალიან მძიმე მდგომარეობაში იყო, საიზოლაციო ნაწილში ჩაიყვანეს. პატიმრებმა მითხრეს, რომ 12 ადამიანი აკავებდა ნემსი რომ გაეკეთებინათ. ციხის საავადმყოფოს ექიმი მეუბნებოდა, რომ ძალიან დიდ დოზებს ვაძლევდით, რომ დაეძინაო. გიორგი ახლაც სვამს წამლებს, თუმცა უკვე შედარებით უკეთეს მდგომარეობაშია”, _ ამბობს გიორგი მიქიაშვილის და ქალბატონი ნინო მიქიაშვილი.
29 ოქტომბერს, გვიან ღამით, გიორგი დაბადების დღიდან ბრუნდებოდა. იგი მანქანაში ელოდებოდა მეგობრებს როცა დაინახა, რომ დავით ბარამიძეს და მის მეუღლეს პატრულის თანამშრომლები მიუახლოვდნენ. პატრულს ეჭვი გაუჩნდა, მობილური, რომლითაც  დათო საუბრობდა, მოპარული იყო. როგორც გაირკვა, მობილური ბარამიძის საკუთრება იყო. პატრულსა და ახალგაზრდებს შორის შელაპარაკება მოხდა, რაც მიქიაშვილისა და ბარამიძის დაკავებით დასრულდა. „საინტერესოა ერთი მომენტი - ვინ კითხავდა პატრულს, როდესაც ადამიანი თავის მეუღლესთან ერთად მიდის, ჰკითხოს მას _ ეს მობილური შენია თუ მოპარულიაო - ამის უფლება მათ არ აქვთ. აქედან გამომდინარე, მათი საბრალდებო სკამზე დასმა ჩემი მოღვაწეობის ძირითადი მიმართულებაა“, - ამბობს მიქიაშვილის ადვოკატი ზაზა ხატიაშვილი. ჯერ-ჯერობით კი საბრალდებო სკამზე მხოლოდ გიორგი და მისი მეგობარი ზის.
მიქიაშვილის განცხადებით, წინასწარი დაკავების საკანში, მას მრავალჯერადად მიაყენეს ფიზიკური შეურაცყოფა, რამდენჯერმე დაკარგა გონება. ადვოკატმა ზაზა ხატიაშვილმა შუამდგომლობა დააყენა სასამართლო ექსპერტიზის ჩატარების შესახებ. მიუხედავად იმისა, რომ დაკავებულს სახეზე ფიზიკური ზემოქმედების კვალი ეტყობოდა, გამოძიებამ შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
ადვოკატი ზაზა ხატიაშვილი აცხადებს: “გამოძიება განზრახ მალავს საქმის მასალებს, რათა ვერ მოხერხდეს ალტერნატიული სასამართლო ექსპერტიზის ჩატარება. დრო გაყავთ და გიორგის ძლიერმოქმედი წამლებით მკურნალობენ, რათა ფიზიკური ზეწოლის ნიშნები დამალონ”.
ექიმ-ფსიქიატრის მარიამ ჯიშკარიანის მიერ ჩატარებული სამედიცინო გამოკვლევის შედეგად, მას მძიმე რეაქტიული ფსიქიკური მდგომარეობა, თავის ქალის დაზიანება და ტვინის შერყევა დაუდგინდა.
გამომძიებლის უარი ექსპერტიზის ჩატარების შესახებ სასამართლოში გასაჩივრდა.  მოსამართლეს საქმის განხილვა 24 საათის განმავლობაში ევალებოდა, მიუხედავად ამისა, სასამართლო პროცესი მხოლოდ მას შემდეგ გაიმართა, რაც მიქიაშვილის ოჯახმა მოსამართლე ლევან მურუსიძის დისციპლინარული გადაცდომის შესახებ სარჩელი შეიტანა. სასამართლო ექსპერტიზა კი 3 დღის წინ დაინიშნა.
გიორგის დის ნინო მიქიაშვილის განცხადებით, გამომძიებელი გიორგი გედენიძე მასთან საუბარში აღნიშნავდა, რომ გიორგის ცემა მოხდა ციხეში. “ძალიან უნდათ რომ ისე გააჟღერონ, თითქოს, გიორგის ცემა ციხეში მოხდა. ხმამაღლა ვაცხადებ, რომ გიორგის მიმართ ციხეში არანაირი ცემის ფაქტს ადგილი არ ქონია.
ციხის ჟურნალში აღნიშნულია, რომ გიორგი დაზიანებებით შევიდა იქ. ხელისუფლებას საპატრულო პოლიციის უფლებამოსილების გადაჭარბების და დანაშაულის ჩადენის ფაქტების აღიარება უჭირს. ამით მათ მიერ გავრცელებული “მითები” პატრულზე დაიმსხვრევა და “ვარდების რევოლუციას” საგრძნობი ჩრდილი მიადგება”, - ამბობს ნინო მიქიაშვილი.
იმ შემთხვევაში თუ სამართალი საქართველოში ვერ იპოვა მიქიაშვილის ადვოკატი ზაზა ხატიაშვილი ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში აპირებს სარჩელის შეტანას. თუკი სახელმწიფომ ვერ დაადგინა მიზეზი იმისა, თუ რა ვითარებაში მიიღო მიქიაშვილმა დაზიანებები, ევრო სასამართლო ამ ფაქტს ევროკონვენციის მესამე მუხლის დარღვევად, წამება და არაადამინურ მობყრობად ჩათვლის. ამ შემთხვევაში კი სახელმწიფოს სოლიდური ჯარიმის გადახდა მოუწევს. ეს ქვეყანას იმაზე დიდ ჩრდილს მიაყენებს, ვიდრე პატრულის დანაშაულის აღიარება.

For resisting the Patrol Police, Giorgi Mikiashvili is kept under detention since October 30th. He was moved to the psychiatric department of the Prison Hospital because of his bad physical condition.
At 3 am. Minister of Interior Vano MerabiSvili arrived at the place of the incident. In his statement he mentioned that the persons detained in the fight were members of the ‘Lotkin’ (a district of Tbilisi) criminal group. In truth, one of the two persons was 21 year-old sportsman George Mikiashvili and the second his friend Davit Baramidze. The fact that Mikiashvili was beaten can be seen on a video taped by the law enforcers.
After nine days of detention Mikiashvili was transported to the psychiatric department. “He was in a terrible condition. Prisoners told me that twelve persons had to hold him down in order to give him an injection. The prison doctor told me they were giving him big doses in order to make him sleep. Giorgi is still receiving medicines” - said Mikiashvili’s sister.
On October 29th, late at night Giorgi was returning from a birthday party. He was sitting in the car when the Patrol Police approached his friend Davit with his wife. The police suspected that the mobile phone Davit was holding was stolen. Afterwards it became clear that this was not the case. The incident ended with the detention of Mikiashvili and Baramidze. “I am curious who gave the Patrol Police the right to stop a person and ask whether a mobile phone is stolen or not. Of course they don’t have this right. My goal is to imprison them for this” - says advocate Zaza Khatiashvili. Up to now only George Mikiashvili and his friend are detained.
According to Mikiashvili, he was beaten several times in the pre-trial room from which he fainted. Advocate Zaza Khatiashvili asked for a medical expertise. The investigator did not approve it, although the results of physical abuse could be seen on Mikiashvili’s face.
According to Zaza Khatiashvili “investigation is hiding the facts of the case. They are prolonging the time and treating George with strong medicine in order to hide the result of physical abuse.”
According to doctor-psychiatrist Mariam Jishkarini’s examination Mikiashvili is in a grave psycho-somatic condition.
The advocate asked the Court to order an expertise. In principle it should discuss such cases within 24 hours. Mikiashvili’s family waited one month for the decision. Only after Mikiashvili’s sister brought a suit against Judge Levan Murusidze, the question was decided.
According to Mikiashvili’s sister, investigator Giorgi Gedenidze told her that Giorgi was beaten in prison. “I want to state clearly that Giorgi was beaten by the police. In the records of the prison, it is written that George was injured when he entered prison. The government does not want to show the criminal face of the Patrol Police because it will ruin their myths and will bear upon the image of the Rose Revolution”- said Nino Mikiashvili.
Zaza Khatiashvili is going to take the case to the European Court of Human Rights. If government can not prove how and why Mikiashvili was injured, the current case will be considered as a violation of Article 3 of the European Convention of Human Rights. In this case the state would have to pay a solid amount of money.