ქართველ სამართალდამცავთა “წარმატებული” სპეცოპერაცია - ორი მოკლული და უსახლკაროდ დარჩენილი ოჯახი
პანკისის ხეობის სოფელ დუისში გუმაშვილების ნასახლარის დანახვისას ემოციას თითქმის ვერავინ მალავს. იქ, იმ ჩამონგრეულ და გადამწვარ შენობაში რამდენიმე თვის წინ, ქართველ სამართალდამცავთა მიერ განხორციელებულ „წარმატებულ“ სპეცოპერაციამდე, ოჯახი ცხოვრობდა...
დანგრეული სახლის გვერდით პატარა სარაიაა. სარაიაში ნესტის სუნი დგას და წვიმიან ამინდში იქ შიგნითაც ისე წვიმს, როგორც გარეთ. დღეს მოხუცი ნინა გუმაშვილი შვილთან და შვილიშვილებთან ერთად სწორედ ამ სარაიაში ცხოვრობს. რამდენიმე თვის წინ კი ყველაფერი სულ სხვაგვარად იყო...
3 ივლისს, დილით ორასამდე შეიარაღებული და ნიღბიანი სპეცრაზმელის დანახვამ ნინა გუმაშვილი ძალიან დააბნია. მათი ვიზიტის მიზეზის გარკვევაც ვერ მოახერხა, რომ სროლის ხმა გაისმა და მალე მთელი სოფელი დენთის სუნში გაეხვია. იყო პანიკა, ყვირილი, ბავშვების და ქალების ტირილი, კაცების გინება... ნინა გუმაშვილმა მოგვიანებით გაიგო, რომ შეიარაღებული სპეცრაზმელების “სტუმრობა” მის შვილს, ავთო გუმაშვილს უკავშირდებოდა...
2005 წლის 3 ივლისს დუისში ჩატარებულმა გახმაურებულმა სისხლიანმა სპეცოპერაციამ მთელი საქართველო აალაპარაკა.
საქმე იმაშია, რომ 10 წლის წინ ოთარ მარგოშვილმა ნინა გუმაშვილის რძალი, ავთო გუმაშვილის მეუღლე გააუპატიურა. ოჯახი დაინგრა. ავთოს მეუღლე შვილებთან ერთად საცხოვრებლად რუსეთში წავიდა. პანკისის ხეობა ოთარ მარგოშვილმაც დატოვა. ხეობაში არსებული წესით ავთო გუმაშვილს სისხლი უნდა აეღო. იმ დღიდან გუმაშვილმა მარგოშვილის ძებნა დაიწყო. წლების შემდეგ იპოვა, თუმცა მისი შვილების დანახვისას სიმტკიცემ უღალატა და ოჯახის შემარცხვენელი მხოლოდ ფეხში დაჭრა. მარგოშვილმა პოლიციას მიაკითხა და იმ დღიდან ავთო გუმაშვილზე ძებნა გამოცხადდა.
დანაშაულში ეჭვმიტანილმა ავთო გუმაშვილმა პოლიციას წინააღმდეგობა გაუწია. კბილებამდე შეიარაღებულმა ორასმა სპეცრაზმელმა საკმაოდ მჭიდროდ დასახლებული სოფელი ლამის “ჩიკაგოდ” აქცია და ავთო გუმაშვილი საკუთარ სახლში ჯერ ჩაცხრილა, შემდეგ კი სახლს ცეცხლი წაუკიდა და ავთო მისსავე ბიძაშვილ, უდანაშაულო ვახო გუმაშვილთან ერთად სახლში ამოწვა. სპეცოპერაციის “წარმატებით“ დასრულების შემდეგ ავთოს დედას სახლის ნანგრევებიდან ამოკრეფილი ავთოს ძვლები ვედროთი მიუტანეს და წავიდნენ... მოხუც დედას ახლა უკვე აღარც შვილი ჰყავდა და აღარც სახლი ჰქონდა, სადაც შვილს დაიტირებდა...
რაში დასჭირდათ ძალოვანებს მთელი საქართველოს არსენალის გამოყენება ერთი ან თუნდაც ორი ადამიანის ასაყვანად, ეს ცალკე თემაა. მთავარი კი ის არის, რომ ასეთმა სისასტიკემ გულგრილი თითქმის არავინ დატოვა, ის დუისელები კი, რომელთაც ძალოვანების მიმართ პროტესტი ქვების სროლით და გინებით გამოხატეს, პოლიციამ დააპატიმრა... საპყრობილეში ექვსი ადამიანი ჩასვეს, რომლებიც მოგვიანებით გაათავისუფლეს.
მაშინ ხეობაში სიტუაციის დაძაბვას პროგნოზირებდნენ, თუმცა პროგნოზები არ გამართლდა. პანკისის ხეობაში დღეისათვის სიტუაცია სტაბილურია და 3 ივლისის სპეცოპერაციაც აღარავის ახსოვს. არ ავიწყდებათ მხოლოდ გუმაშვილებს და კიდევ დუისელებს, რომლებიც გუმაშვილების დანგრეულ და გადამწვარ სახლს თითქმის ყოველდღე ხედავენ.
დუისში ერთი ადამიანიც ვერ აღმოვაჩინეთ, რომელიც მოკლულ ავთო გუმაშვილს კრიმინალად და ბოტროტმომქმედად მოიხსენიებს. მეზობლებიც და თანასოფლელებიც მას სინანულისა და ცრემლების გარეშე ვერ იხსენებენ, თუმცა ყველაზე მეტად გუმაშვილების ოჯახის დარჩენილ წევრებზე ამახვილებენ ყურადღებას და მაქსიმალურად ცდილობენ უსახლკაროდ დარჩენილებს დახმარება გაუწიონ.
“ადამიანი დაცხრილეს, ისეთი სროლები ატეხეს, რომ დიდი და პატარა შიშისგან ვკანკალებდით. ავთო ჯერ მოკლეს და ამასაც არ დასჯერდნენ, სახლს ცეცხლი წაუკიდეს. ისე მოექცნენ, თითქოს კრიმინალი და ხალხის მტერი იყო. უბედურ დედამისს შვილის დატირების საშუალებაც არ მისცეს. ეს რა ქვეყანაა, ან ეს რა ხელისუფლებაა, თავის მოქალაქეებს სახლს უნგრევს და უწვავს...” - აცხადებს დუისის მცხოვრები თ. ქავთარაშვილი.
გუმაშვილების მეზობელი ქალბატონის განცხადებით კი: “დაგვანახეს, რომ ძალიან მაგრები ვართ, ყველას გეშინოდეთ ჩვენიო. ორი კილო ტყვიები ავკრიფეთ მეზობლებმა ეზოდან მაგ სპეცოპერაციის შემდეგ. როგორ შეიძლებოდა ასე მჭიდროდ დასახლებულ სოფელში ასეთი სროლების ატეხვა? სახლს ცეცხლი რომ წაუკიდეს, ხომ შეიძლებოდა სხვა სახლებზეც გადასულიყო ცეცხლი და სხვა სახლებიც დამწვარიყო. ძალიან ამაყობს ჩვენი ხელისუფლება ამ სპეცოპერაციით, იმაზე კი არავინ ფიქრობს, რომ ეს ხალხი ცის ქვეშ დარჩა...”
მოკლული ავთო გუმაშვილის დედის, ნინა გუმაშვილის განცხადებით, შს კახეთის სამმართველოს უფროსი, 2005 წლის “წლის პოლიციელი” - თემურ ანჯაფარიძე მათ ოჯახს დახმარებას დაჰპირდა. გუმაშვილების ოჯახის დახმარებაზე ანჯაფარიძე სოფ. დუისის გამგებელს, ჯარაფ ხანგოშვილსაც ესაუბრა.  ჯ. ხანგოშვილმა ჩვენთან საუბარში განაცხადა: “ანჯაფარიძემ მითხრა, რომ გუმაშვილებს სახლისათვის საჭირო ხე-მასალით დავეხმარებიო...” მიუხედავად ამისა, თემურ ანჯაფარიძემ მოგვიანებით ჩვენთან სატელეფონო საუბრისას განაცხადა: “მე არავის არაფერს დავპირებივარ, ტყუილია ყველაფერი. სახელმწიფო დამნაშავეებს და კრიმინალებს არ ეხმარება, სახელმწიფო მათ ებრძვის და სჯის.”
სამართალდამცავების მიერ “დამნაშავედ და კრიმინალად” „მონათლული“ ნინა გუმაშვილი კი მოკლულ შვილზე და დამწვარ-დანგრეულ სახლზე საუბარს ტირილის გამო ვეღარ აგრძელებს. ქალბატონი ნინას მეორე ვაჟი მალხაზ გუმაშვილი კი აცხადებს:
“ბევრჯერ ვითხოვეთ დახმარება, მაგრამ ყურადღება არავინ მოგვაქცია. ძმას მიკლავენ და თან სახლსაც მიწვავენ. რა უნდა ვქნათ? მიწაზე გვძინავს. მე შეიძლება გავუძლო ასეთ ცხოვრებას, მაგრამ ბავშვებს რა ვუყო არ ვიცი. მინდა პრეზიდენტამდე მივიდე, იქნებ იმან მაინც მოგვხედოს...”
გუმაშვილების და სხვა დუისელების წუხილის და ხელისუფლებისადმი საყვედურების მიუხედავად, ჩვენს “დემოკრატიულ ქვეყანაში” დღემდე ვერავინ მოიცალა ამ უფლებაშელახული ადამიანებისათვის, თუმცა პანკისელებს ამის ილუზია არც ადრე ჰქონიათ და დღეს – მითუმეტეს...

“Successful” Special Operation of Georgian Law-Enforcements –Two Killed Persons and Homeless Family
No one can hide their emotions when they see the Gumashvili’s completely ruined house in Duisi, a village in the Pankisi gorge. Some time ago, a family inhabited this currently destroyed home.
A small hut is next to the house. It is dilapidated, smelly, and the rain pours through the roof. Nowadays, Nina Gumashvili lives there with her offspring. It was entirely different several months ago.
On July 3, Nina Gumashvili was immensely confused when she saw about two hundred armed persons from the Special Forces. The family had no time to ask the reason of their appearance. Suddenly, a wild shooting began and the whole village was covered with the smoke of gunfire.  One could hear children and women crying, men shouting, dogs barking… Later, Nina Gumashvili realized that the “visit” occurred because of her son Avtandil Gumashvili.
The bloody operation that took place on July 3, 2005 had a wide resonance in Georgia.
The family’s tragic history started ten years ago when Otar Margoshvili raped Avtandil Gumashvili’s spouse. The family separated, and Nana Gumashvili’s daughter-in-law left for Russia with the grandchildren. Otar Margoshvili also left the region.  A blood feud was inevitable according to the tradition in the mountains, and Gumashvili started to search for Margoshvili. After a long search he found him, but when he saw his children he lost his determination and just wounded the man who had dishonored him. Margoshvili applied to the police for help and the search for Gumashvili began.
Avtandil Gumashvili, suspected of the crime, and his cousin Vakhtang Gumashvili, resisted and opened the fire against the armed forces, which in their turn responded and liquidated the two men. The house was completely burned and ruined. After the “successful operation,” the old mother no longer had a house where she could cry for her dead son, whose remains was difficult to gather.
The important issue is that the severe operation caused irritation among the population, who expressed support for the family, and protested the attack by throwing stones at the armed forces. It should be mentioned that some people were arrested during the operation. Another interesting issue asks the question of why it was necessary to use the entire Georgian arsenal against two persons.
The prognosis that the situation in the region would get worse did not come true, as the situation in Pankisi remains stable. The families of Gumashvili, as well as the inhabitants of the village Duisi, who see the demolished house every day, remember the July 3rd operation.
We could not find a person who described Avtandil Gumashvili as a criminal. The neighbors remember him with tears in their eyes, and now try to aid the homeless family.
“It was terrifying. At first, they killed him and later set fire to the house as if it was a criminal hide-out. The poor mother could not even cry for her son. What is the government that ruins the homes of its citizens?” asks Kavtarashvili, the inhabitant of Duisi.
“They demonstrated their force in order to frighten us. We gathered two kilos of bullets on the nearby territory. The neighbors were in danger as well, as the fire could easily have spread to their houses, and our village is heavily populated. The government takes pride in their operation, but no one cares that the family is left homeless,” comments the neighbor.
According to Nina Gumashvili, Temur Andjaparidze- the head of the police department and the “Best Policeman of Year 2005” promised to help the family. He spoke to the governor of Duisi, Djafar Khangoshvili, who noted that they had decided to help the family by purchasing building materials. However, Andjaparidze did not believe this and added that the government would never assist persons they saw as criminals.
Because it is difficult for the “criminal’s” mother to speak of her son and ruined house, we talked instead to Malkhaz Gumashvili, brother of the “culprit.” “We pleaded for help, but unsuccessfully. They killed my brother and set fire to the house. What shall we do? We have no shelter and must sleep on the ground. I can bear that, but the children cannot. The only hope is the President, to whom I plan to apply.”
Despite the concern and sharp reprimand that the family of Gumashvili and the inhabitants of Duisi have about the government, our “independent country” could not find the time to consider the problems and violations the family had experienced. Today, fewer people in Pankisi have such illusions about the government.