მოსახლეობა ჯანმრთელობის გაუარესებას შხამ-ქიმიკატის საწყობს უკავშირებს
ჯანმრთელობის საგრძნობლად გაუარესებისა და რამდენიმე ფიზიკური და გონებრივი ნაკლის მქონე ბავშვის დაბადების შემდეგ, სიღნაღის რაიონის მკვიდრთ ეჭვი აღარ ეპარებათ, რომ 9 წლის გიორგის ინვალიდობაც შხამქიმიკატების საწყობში და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმოფანტულმა მომწამლავმა ნივთიერებებმა გამოიწვია. აღმასრულებელი თუ საკანონმდებლო ხელისუფლების უმოქმედობა კი მოსახლეობას სასოწარკვეთას გვრის. ადგილობრივები იმასაც აცხადებენ, რაიონული გამგეობის წარმომადგენლები მათ გაჩუმებას აიძულებენ.
შხამქიმიკატის საწყობი სოფელ საქობოს (სიღნაღის რაიონი) ტერიტორიაზე 25 წლის წინ აშენდა და  მას „საქართველოს აგროსერვისი“ 2005  წლამდე ფლობდა, თუმცა ნგრევა  გაცილებით ადრე დაიწყო. ადგილობრივი მოსახლეობის თქმით, მათი უბედურებაც აქედან დაიწყო: „სანამ დახურული იყო და შხამქიმიკატებს წესების დაცვით ინახავდნენ, მანამდე ასეთი პრობლემები არ გვქონდა, მაგრამ ბოლო 10-12 წელია ყველაფერი გაძარცვეს. ორმოებიც კი ამოთხარეს და ფილებიც მაღლა ამოყარეს. საშინელი მდგომარეობაა. აუტანელი სუნი განსაკუთრებით ზაფხულში გვაბეზრებს თავს. ვინც აქ, შხამქიმიკატების საწყობში გუშაგებად მუშაობდნენ ყველანი დაიღუპნენ, ერთმა კი მალევე მოასწრო გაქცევა და თავსაც უშველა. აქ ყოფნის პერიოდში ისიც ხველებით კვდებოდა და სუნთქვა უჭირდა“,- აღნიშნა ჩვენთან საუბარში იოსებ ორველაშვილმა, რომელიც, როგორც ამბობს, თავადაც გულ-სისხლძარღვთა დაავადება აწუხებს.
შხამქიმიკატების საწყობის ტერიტორია დაახლოებით 3 ჰექტარს მოიცავს და მისგან ათიოდე მეტრში ხალხი ცხოვრობს. ნანგრევების სიახლოვეს ყველგან ნახავთ მიმოფანტულ, მოგროვილ, დამწვარ თუ დასაწვავავად გამზადებულ საწამლავით სავსე დახეულ ტომრებს. ადგილობრივი ხელისუფლება არ უარყოფს, რომ მათთვის აღნიშნული პრობლემა ცნობილია. იმასაც აცნობიერებენ, რომ მოსახლეობის ჯანმრთელობა საფრთხის ქვეშაა, მაგრამ აცხადებენ: „არაფერი შეგვიძლია, რადგან ჩასატარებელი ღონისძიებებისათვის არც ფინანსები გაგვაჩნია და არც შესაბამისი გამოცდილება“.
„ამ პრობლემის შესახებ ყველამ იცის, რაიონის გამგებელმაც და დეპუტატებმაც. წერილობითაც მივწერეთ, მაგრამ უშედეგოდ. ჩვენ რა ვქნათ, სოფლის საკრებულოს არაფერი შეგვიძლია“,- აცხადებს საქობოს საკრებულოს თავმჯდომარე ნოდარ კუტიბაშვილი.
ბერდო ასანიშვილი, რომელიც უკვე ორი წელია, რაც სიღნაღის რაიონის გამგებელია, დასძენს, რომ აუცილებლად დააყენებს ამ საკითხს ზემდგომ ინსტაციებში, რათა მოხდეს ტერიტორიის გასუფთავება, თუმცა დაყოვნების მიზეზს ვერ ხსნის.
როგორც გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კახეთის რეგიონული სამმართველოს წარმომადგენელმა სიღნაღის რაიონში თინა წიკლაურმა გვითხრა, ეს საკითხი რამდენჯერმე დააყენა სიღნაღის რაიონის გამგეობისა და გარემოს დაცვის რეგიონული სამმართველოს წინაშე, მაგრამ რეგიონში ყველგან ერთი და იგივე პასუხი მიიღო - „ჩვენს შესაძლებლობებს აღემატება, ხარჯები არ გვაქვსო“.
„ეს არ არის უბრალო პრობლემა. სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, რომ ეს არის „ბომბი“ არა მარტო წნორისა და სიღნაღის რაიონისთვის, არამედ მთელი კახეთისთვის. ამ საწყობში ინახებოდა 1000 ტონაზე მეტი შხამქიმიკატები: დაფქვილი და სველებადი გოგირდი, ხომიცინი, ბეთანილი, ბენზომჟავა, ამბობენ დიოქსინიცო. ეს ყველაფერი მიმოფანტულია მთელს ტერიტორიაზე და ყველაზე მძიმე სიტუაცია მას შემდეგ შეიქმნა, რაც საწყობს ხანძარი გაუჩნდა. გარდა ამისა, ნალექისგან შხამქიმიკატები დნება და ჩაედინება სარწყავ არხში, რომელსაც მოსახლეობა იხმარს, იქიდან კი მდინარე ალაზანში. საწყობის ტერიტორიაზე დადის საქონელი. შეიძლება ძროხა არ მოკვდეს, მაგრამ მისი ხორცით ან რძით მძიმედ დაავადდეს ადამიანი. ადგილზე გვყვავდა ტოქსიკოლოგი, რომელთან საუბარშიც ძალიან  ბევრმა ადამიანმა განაცხადა, რომ სხვადასხვა დაავადებებს უჩივიან, ძირითადად კი სუნთქვა უჭირთ. გავრცელებულია ალერგიული დაავადებებიც. ორი შვილის დედამ კი, რომელიც შხამქიმიკატების გროვისგან 7 მეტრში ცხოვრობს, ისიც გვითხრა, რომ მესამე ბავშვი მკვდარი დაებადა, მეოთხე დაბადებამდე მოუკვდა, მომდევნო კი ინვალიდი დაიბადა“,- განაცხადა თინა წიკლაურმა.
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს ინფორმაციით, ამჟამად შემუშავებულია ეროვნული სამოქმედო გეგმა, რომელიც ითვალისწინებს მთლიანად კახეთის რეგიონის დასუფთავებას, არსებული პესტიციდებისა და შხამქიმიკატების შეფუთვას და გატანას. „ეროვნულ სამოქმედო გეგმას ხელი მოეწერება დაახლოებით მარტის პირველ რიცხვებში. ამავე თვის შუა რიცხვებში ველოდებით ჰოლანდიელ ექსპერტებს, რომლებიც ორი კვირა იცხოვრებენ წნორში და ყველაფერს დეტალურად შეისწავლიან. პროექტით, რომელსაც ჰოლანდიური არასამთავრობო ორგანიზაცია აფინანსებს, გათვალისწინებულია საქართველოში არსებული ვადაგასული შხამქიმიკატებისა და პესტიციდების შეფუთვა ან საქართველოს ფარგლებს გარეთ გატანა და გაუვნებელყოფა, რაც საკმაოდ ძვირი ჯდება - ერთი ტონა დაახლოებით 2-3 ათასი ევრო. რამდენად მოხერხდება ეს ყველაფერი სრულყოფილად, ვერ გეტყვით, მაგრამ ამ მხრივ ყველაზე მძიმე მდგომარეობა მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ნამდვილად წნორშია“,- განაცხადა სამინისტროს წარმომადგენელმა ნინო გაბრიაძემ.
ჩვენ 9 წლის გიორგის ბებიასაც ვესაუბრეთ. „ოჯახს გიორგის დედა გვინახავს. ეს ბავშვი ინვალიდი დაიბადა. ხუთ მეტრში რომ ასეთი უბედურება გვექნება, აბა რა იქნება. ავად სხვა ბავშვებიც არიან. უფროსებიც ძალიან ცუდად ვართ, მაგრამ სად წავიდეთ, ღია ცის ქვეშ ხომ ვერ ვიცხოვრებთ. ზაფხულში ეზოში გამოსვლაც კი ჭირს, ისეთი სუნია. ვის აღარ ვთხოვეთ დახმარება, მაგრამ ყურადღება არავინ მოგვაქცია. ასეთი განუკითხაობა განა შეიძლება, ჩვენც ხომ გვაქვს სოცოცხლის უფლება?- კითხულობს ლალი დუდაევა.
წნორის სამშობიარო სახლისა და სიღნაღის რაიონული საავადმყოფოს მედპერსონალი ამ საკითხზე ოფიციალური კომენტარის გაკეთებისგან თავს იკავებს, თუმცა პირად საუბარში დასძენენ, რომ ამ მხრივ ყველაზე მძიმე მდგომარეობა ორსულ ქალებსა და ბავშვებს აქვთ. ექიმები არც მახინჯი ბავშვების დაბადებას არყოფენ.

The health of the inhabitants of the Sighnaghi region is deteriorating and there have been births of both physically and mentally disabled children. The people of the region now have no doubt that 9 year-old Giorgi’s illness is caused by chemicals scattered on the land of a nearby warehouse. Levels of fear are rising, due to the indifference and general lack of concern from the legislative and executive branches of government. The inhabitants of Sighnaghi also state that the local government forces them to remain silent about their troubles.
A warehouse used to store chemicals, was built 25 years ago on the territory of the village of Sakobo in the Sighnaghi region. The warehouse had been owned by the ‘Georgian Agricultural Service’ until 2005, although it had started to collapse long before this time. As the inhabitants of the village state, their troubles started around that time: "We did not have these kinds of problems before the warehouse was closed, whilst the chemicals were still kept according to the rules, but everything was looted during last 10-12 years. Holes were even dug and the tiles were thrown off. This is a terrible situation. The unbearable smell bothers us, especially in summer. Everyone who worked as caretakers at the warehouse has died; only one of them left the place in time, thus saving his life. While he was there, he suffered from a bad cough and experienced respiration problems too", said Ioseb Orvelashvili, who says he is also suffering from cardiovascular illness.
The chemical warehouse site covers around 3 hectares and people are living almost 10 metres from it. Near the ruins, you find torn sacks that are full of chemicals, scattered about, piled up, either burnt or ready to be burnt. The local government does not deny having knowledge of the problem. They are also aware that the health of the population is at risk, but say: "We cannot do anything about it, because we neither have the money nor sufficient experience to implement the necessary measures."
"Everybody knows about the problem - the governor and the MPs. We have applied to them in writing, but in vain. What else can we do? The village municipality can do nothing about it", says the head of the municipality of Sakobo, Nodar Kutibashvili.
Berdo Asanishvili, who has been governor of the Sighnaghi region for two years already, says that he will raise the issue eventually with higher authorities, in order that the territory is cleaned up, though he can't explain the reasons for his lack of action to date.
Tina Tsiklauri, the representative of the Kakheti Regional Board for Environmental Protection and Natural Resourses in the Sighnaghi region, says she has raised the issue with the administration and the Regional Board of the Environmental Protection of the Sighnaghi region, but she got the same answer from everyone: "It's too much for us to deal with, we have no finances."
"It's not a simple problem. I sincerely state that this is a disaster, not only for the Tsnory and Sighnaghy regions, but for the whole of Kakheti. More than 1000 tons of chemicals are kept in the warehouse: There is wet sulphur on the ground, chromium, benzoic acid and they say that there is also dioxide as well as other chemicals. All of this is scattered all over the site and the situation got worse when the fire broke out in the warehouse. Furthermore, the chemicals have dissolved and flowed into the irrigation canal, which is used by the population, and from the irrigation canal the chemicals then flow into the river Alazani. Cattle also visit the contaminated area. It's possible that a cow will survive, but a person can later get sick from consuming its meat or milk. A toxicologist visited the area and spoke to the inhabitants of the village, who said that they suffered from different kinds of diseases, mainly respiratory problems. Allergies are also widespread. A mother of two children, who lives 7 metres from a pile of chemicals, told us that her third child was born dead, the forth baby died before birth and the fifth was born disabled", said Tina Tsiklauri.
According to the information given by the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources, the national action plan is extensive and includes the cleaning of the whole Kakheti region, both containing and removing the existing pesticides and chemicals. "The national action plan will be signed at roughly the beginning of March. By mid-March we are expecting Dutch experts, who will live in Tsnori for two weeks and will study everything in detail. The project, which is financed by a Dutch Non-Governmental Organization, includes containing, removing and rendering harmless the chemicals and pesticides. The project will also cost a serious amount of money – 2 to 3 thousand Euros per ton. I can't say exactly how the problem will be handled, but from our side the worst situation appears to be in Tsnori", said the representative of the Ministry, Nino Gabriadze.
We talked to the grandmother of 9 year old Giorgi who told us: "Giorgi's mother is providing for the family financially. The child has been disabled from birth. Anything can happen when this horrible stuff is 5 metres from our home. Other children are also sick. The adults aren't feeling very well either but what can we do, we can't live without any shelter? It's hard to go out in the summer because of the terrible smell. We have applied to different institutions for assistance but nobody pays any attention to us. We also have a right to live don’t we?" asks Lali Dudaeva.
The medical personnel of the Tsnori maternity home and district hospital are avoiding giving official comments on the subject; though in private they admit that it is the pregnant women and children who are most at risk. The local doctors also do not deny that children have been born with disabilities.