როგორ იღებენ ორმაგ მოქალაქეობას ყვარელში
ყვარლის რაიონის სოფლებში მცხოვრები ლეკები დაბადებისა და პირადობის ქართულ მოწმობებთან ერთად, დაღესტნიდან სოფელ ჩანთლისყურეში მოვლენილი ექიმი-გინეკოლოგის ომარ დავუდოვის დახმარებით, დაღესტნურ დოკუმენტებსაც ფლობენ. ჩანთლისყურელი ავარიელები საქართველო-დაღესტნის საზღვარსაც უპრობლემოდ კვეთენ. გავრცელებული ინფორმაციით, ყვარლელ ლეკებს დაღესტნიდან კონტრაბანდულ ნივთებთან ერთად  ნარკოტიკული ნივთიერებებიც გადმოაქვთ და ქართველ ახალგაზრდებს იაფად ასყიდებენ.
ექიმი გინეკოლოგი ომარ დავუდოვი ყვარლის რაიონის სოფელ ჩანთლისყურეში მცხოვრებ ავარიელებს შეღავათიან ფასად ბინაზე ამშობიარებს და შესაბამის გასამრჯელოს დაღესტნიდანაც იღებს. სოფელ ჭიკაანის თემის საკრებულოს ინფორმაციით, ექიმი დავუდოვი მახაჩკალიდან რამდენიმე წლის წინ ადგილობრივი მოსახლეობის თხოვნით ჩამოვიდა. „მისი აქ ჩამოსვლა და ყოფნა ყველამ იცის, მათ შორის რაიონის ხელმძღვანელობამაც. იგი აქ მახაჩკალის რაიონის ხელმძღვანელობამ გამოგვიგზავნა. ხელფასსაც ისინი უხდიან. შეიძლება ომარ დავუდოვს სამედიცინო საქმიანობის ოფიციალური უფლება არ აქვს, მაგრამ ხალხს შეღავათიან ფასებში ემსახურება და მას რომ ეს აუკრძალონ, ლეკები სერიოზულ პრობლემებს შეგვიქმნიან“,- აღნიშნავს ჩანთლისყურის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ალექსანდრე ჩაჩანიძე.
ბავშვები რომ ჩანთლისყურის საბაზო სკოლაში დაღესტანში გაცემული მოწმობებით არიან ჩარიცხულნი, ამას სკოლის დირექტორი მაგამედ ალიევიც არ უარყოფს და ახალშობილთათვის დაღესტნის მოქალაქეობის მინიჭებას ამართლებს. „ბევრს ექიმისთვის მისაცემი ფული არ აქვს, ბინაზე მშობიარობას ამიტომ ირჩევს. მერე დაბადების მოწმობისთვისაც ომარ დავუდოვს მიმართავს. რა არის ამაში ცუდი? ჩანთლისყურის სკოლაში 30-40 მოსწავლე სწავლობს, რომლებსაც დაბადების მოწმობები დაღესტანში აქვთ აღებული და სკოლის დამთავრების შემდეგ, სწავლასაც იქ აგრძელებენ“, - განაცხადა მაგამედ ალიევმა და თავისი მოსწავლის, 1998 წელს დაბადებული ასლან ახიტაევის დაბადების მოწმობაც გვაჩვენა, სადაც დაბადების და მოწმობის გაცემის რეგისტრაციის ადგილად დაღესტნის რესპუბლიკის ბეშტას რაიონია მითითებული.
არაოფიციალური ინფორმაციით, ომარ დავუდოვს დაბადების მოწმობები დაღესტნის მთიდან უპრობლემოდ გადმოაქვს და მიუხედავად ქვეყანაში მოქმედი საკანონმდებლო ბარიერისა, (საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად,  ბავშვის დაბადების ადგილად მიიჩნევა ის ადმინისტრაციული ტერიტორია, სადაც ბავშვი დაიბადა) მას ჩანთლისყურელ ბავშვებზე გარკვეული თანხის გადახდის შემდეგ გასცემს. ამავდროულად ჩანთლისყურეში დაბადებული ახალშობილები ქართულ დაბადების მოწმობებსაც იღებენ და ორმაგი მოქალაქეები ხდებიან. „აქ დაბადებულ ბავშვებს ჩვენ ჩვეულებრივ ვაძლევთ დაბადების მოწმობებს“,- დასძენს ჩანთლისყურის გამგებლის მოადგილე ალექსანდრე ჩაჩანიძე. მისივე თქმით, ჩანთლისყურეში მოხუცები რეგისტრაციის გარეშე ცხოვრობენ. „ხუთ სულიანი ოჯახიდან 3-4 კაცი დაღესტანშია ჩაწერილი. პენსიასაც იქ იღებენ, რადგან იქაური პენსია 60 ლარს შეადგენს. თუმცა არიან ისეთებიც, რომლებიც ორივე ადგილზე არიან ჩაწერილნი. ახალგაზრდობაც სწავლის გასაგრძელებლად დაღესტანში მიდის. ვისაც დაღესტნის დაბადების მოწმობა აქვს, მათთვის გზა ყველაფრისთვის ხსნილია“,- განმარტავს საკრებულოს წარმომადგენელი ზურაბ ბიქოშვილი.
როგორც ადგილობრივმა ქართველმა მოსახლეობამ გვითხრა, ლეკების თარეშს საზღვარი არ აქვს. „საქონელს გვპარავენ და დაღესტანში ყიდიან. ნაშოვნი ფულით იქიდან სხვადასხვა სახის ნივთები და საქონელი მოაქვთ და ვაჭრობენ. არაფერს ვდაობთ, გარდა იმისა, რომ დაღესტნიდან ნარკოტიკის გადმოტანა მოისპოს, რათა ახალგაზრდობა არ დაიღუპოს“,- შეშფოთებულია ადგილობრივი მაცხოვრებელი 57 წლის ქალბატონი ქეთევანი.
„რაიონის გამგეობაშიც და ყვარლის პოლიციაშიც ყველაფერი ძალიან კარგად იციან. ექიმი დავუდოვი აიღებს პასუხისმგებლობას, რომელიმე ავადმყოფის მდგომარეობა რომ გართულდეს?“- კითხულობს თინა ფროდიაშვილი.
ომარ დავუდოვი და სხვა ავარიელები ჩვენთან შეხვედრას გაურბიან და სატელეფონო კომენტარზეც კატეგორიულ უარს აცხადებენ. მათ საქმიანობასთან დაკავშირებით კი, როგორც ყვარლის რაიონის პოლიციასა და გამგეობაში გვითხრეს, არაფერი იციან.
ამ საკითხთან დაკავშირებით ჩვენ დავუკავშირდით საქართველოს იუსტიციის მინიტრს გია ქავთარაძეს, რომელიც აღნიშნულის შესახებ ასევე არ აღმოჩნდა ინფორმირებული. „ასეთი ინფორმაცია სამინისტროს ნამდვილად არ აქვს. გარწმუნებთ, დღესვე დავინტერესდები ამ საკითხით და შესაბამის რეაგირებას მოვახდენთ“,- განაცხადა გია ქავთარაძემ.

Dual Citizenship in Kvareli
The Lezghins living in the Kvareli region have Georgian IDs and birth certificates in addition to Dagestanian documents, aquired with the assistance of a gynecologist. The gynecologist, called Omar Davudov, came to Chantliskure from Dagestan. They cross the Georgia –Dagestan border without any difficulties. According to information put out, Lezghins manage to smuggle narcotics into the country which they then sell cheaply to the Georgian youth.
Gynecologist Omar Davudov provides Dagestanians living in Chantliskure with his services there and charges them less than normal but he gets sufficient payment from Dagestan. The Chikaani community states that Davudov arrived from Makhachkala after being requested to do so by the local inhabitants.” The authorities were informed about Davudov’s arrival.  The Makhachkala authorities sent him here and he is also financed by them.  Maybe Davudov does not have official permission to provide medical service here, but he charges much less and if he is banned from carrying out his work, the Lezghins will create a lot of problems”, says the Chantliskure Administration Deputy-Head, Aleksandre Chachanidze.
The principle of Chantliskure’s school Magamed Aliev does not deny the fact that children are enrolled through the Dagestanian documentation and approves giving newborn children Dagestanian citizenship. “There are many families who cannot afford the expenses at the hospital that is why they have to use Davudov’s service, thus, they address him for the birth certificate. There is nothing bad in this. About 30 -40 school children are enrolled through Dagestanian birth certificates and they plan to continue their studies in Dagestan”, said Magamed Aliev and showed us one of the child’s birth certificate, which stated that the place of  Aslan Akhitaev’s birth and registration was the Beshtan region of the Republic of Dagestan.
According to unofficial information, despite legislative barriers existing in Georgia (Georgian legislation says that a child’s place of birth is recognized to be the administrative place where a child is given a certificate) Omar Davudov is able to distribute Dagestanian birth certificates to children born in Chantliskure for a considerable sum of money. Additionally, these children are given Georgian birth certificates, thus, they gain double citizenship.  “The children born here are granted with Georgian birth certificates”, states Chantliskure deputy governor Aleksandre Chachanidze.  He also mentions that old people live in the region without any registration. “Three or four persons in a family consisting of five members are registered in Dagestan and get a higher pension there (60 laris). It should be mentioned that there are people who have double registration. The youth prefers to continue their studies in Dagestan. Those who have Dagestanian birth certificates are able do anything they would like”, explains Zurab Bikoshvili, a representative of the local administration.
The Georgian population claims that Lezghins feel free to do anything they want in the region. “They steal cattle and sell it in Dagestan. With the money, they get for the cattle they buy different goods and are engaged in commerce in Georgia. We do not argue, the only thing we want is to stop the import of narcotics in order to avoid a degradation of the youth”, shares her concern fifty-seven year old local inhabitant.
“Both regional administration and Kvareli police possess information about Davudov’s activities. But the question is whether Davudov will take a responsibility if something goes wrong”, asks Tina Phrodiashvili.
Omar Davudov and other Dagestanians avoid a meeting with us and refuse to give any comments.  Neither the regional police nor Kvareli’s administration comment the fact under the pretext that they have no information.
We contacted Gia Kavtaradze, the Minister of Justice, who turned out not to be informed about the fact either. “The ministry does not possess information about the issue you are interested in, I ensure you, I will study the case and immediately react on it”, said Gia Kavtaradze.