მკვლელობის კვალი შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის ყოფილი მაღალჩინოსნებისკენ მიდის
შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციაში ყოფილ ხელმძღვანელს ალეკო სუხიტაშვილს და ასევე მის მოადგილეს, რეგიონის კრიმინალური პოლიციის ყოფილ უფროსს რეზო კლდიაშვილს დასაკითხად იბარებენ. როგორც „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრს“ სამხარეო პოლიციის საგამოძიებო ნაწილის გამომძიებელი რამაზ ნასყიდაშვილი უცხადებს, 2004 წლის ნოემბერში, გორში, ღამით, ახალგაზრდა რეზო ბაშარულის მკვლელობასთან დაკავშირებით აუცილებელია სუხიტაშვილის და კლდიაშვილის დაკითხვა. გარდაცვლილის მამას თამაზ ბაშარულს ეჭვი აქვს, რომ მკვლელობა პოლიციის მაშინდელი მაღალჩინოსნების მიერ მოხდა. ამჟამად, ალეკო სუხიტაშვილი და რეზო კლდიაშვილი თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის მაღალჩინოსნები არიან.
2004 წლის 4 ნოემბრის ღამეს გორში მცხოვრებ თამაზ ბაშარულს დაურეკეს და ენერგოკომპანიის შენობასთან დაიბარეს. ადგილზე მისულ თამაზ ბაშარულს „ნივაში“ ჩაცხრილული შვილი აჩვენეს. სამართალდამცავებმა მამა დააჯერეს რომ მისი შვილი ავტომანქანას იტაცებდა და წინააღმდეგობის გაწევის დროს გასროლილმა ტყვიამ იმსხვერპლა.
გარდაცვლილის ახლობლებმა დღემდე იცოდნენ, რომ მის შვილს წინააღმდეგობა ავტომანქანის მფლობელმა გია ნაოჭაშვილმა გაუწია. თავდაპირველი ვერსიით, ბაშარულს სწორედ გია ნაოჭაშვილმა ესროლა იარაღი, რომელმაც საკუთარი „მანქანა დაიცვა“. აღნიშნულ ვერსიას ერთი წლის შემდეგ მიღებული სასამართლო ექსპერტიზის შედეგები თავდაყირა აყენებს.
მაშინდელმა გორის რაიონის პროკურორმა თამუნა ტლაშაძემ მკვლელობის საქმე იმ ვერსიით დახურა, რა ვერსიასაც სუხიტაშვილი ავითარებდა - ავტომანქანის გატაცების მცდელობისას გამტაცებლის ლიკვიდაცია. ცოტა ხანში, საქმე თაროზეც შემოიდო. რეალურად არ იყო გამოძიებული მკვლელობის დეტალები და არც ექსპერტიზის დასკვნას დაელოდნენ.
ექსპერტიზის დასკვნა გარდაცვლილის მამამ არაერთი მცდელობის მიუხედავად, ერთი წლის შემდეგ მიიღო. ექსპერტიზის დასკვნით აღმოჩნდა, რომ რეზო ბაშარული მანქანაში არ იყო ჩაცხრილული. გაჩნდა ეჭვი, რომ გარდაცვლილი ავტომანქანაში მკვლელობის შემდეგ ჩასვეს და დაყაჩაღების ინსცენირება გაათამაშეს.
თამაზ ბაშარული ექსპერტიზის დასკვნის მიხედვით აღნიშნავს, რომ მანქანის მიმართულებით ნასროლი ტყვიის და გარდაცვლილის სხეულში მოხვედრილი ტყვიების ტრაექტორიები ერთმანეთს არ ემთხვევა. იმ ავტომანქანას, რომელშიც გარდაცვლილი ესვენა, რამდენიმე ადგილას ემჩნევა ნატყვიარები. პოლიციის უფროსმა სუხიტაშვილმა და გორის პროკურორმა თამუნა ტლაშაძემ პირველადი მოკვლეული მასალებით ექსპერტიზის დასკვნის გარეშე „დაადგინეს“, რომ „ნივის“ მიმართულებით ნასროლი და რეზო ბაშარულის სხეულზე ნასროლი ტყვიების ტრაექტორიები ერთმანეთს ემთხვეოდა.
თამაზ ბაშარული კი ამტკიცებს: „ჯერ ერთი, ექსპერტიზის დასკვნით, ჩემი შვილის სისხლის კვალი არც ავტომანქანაში და არც ავტომანქანაზე არ აღმოჩნდა. მეორეც, „ნივა“ ისეთ მდგომარეობაში იყო შეჯახებული კედელთან, რომ არავითარი კვალი არ ჩანდა გატაცებისა. მანქანა სპეციალურად იქნა დამტვრეული. დღემდე ვითხოვდი ჩემი შვილის მკვლელობის დეტალურ გამოძიებას, მაგრამ ისე დახურეს ეს საქმე, რომ გამომძიებელს არც ექსპერტიზის დასკვნა ჰქონდა, არც უშუალოდ ის პოლიციის მაღალჩინოსნები ჰყავდა დაკითხული, რომლებიც შემთხვევის ადგილზე რატომღაც „ოპერატიულად აღმოჩნდნენ“. მე დღემდე მჯერა, რომ  ჩემი შვილი პოლიციელებმა მოკლეს. ეს განზრახ მკვლელობაა. ეს არ იყო ავტომანქანის გატაცების დროს აუცილებელი მოგერიების დროს გასროლილი ტყვიის შედეგად მომხდარი მკვლელობა. ჩემს შვილს როგორც ექსპერტიზაც ადასტურებს, ტანზე ავტომატის ორი ტყვია აქვს მოხვედრილი, თუმცა ჯემპრზე, რომელიც მას ტანზე ეცვა, ემჩნევა მხოლოდ ერთი ნატყვიარი. ექსპერტიზით დადგინდა, რომ მეორე ტყვია „ვიღაცამ“ დაჭრილს მკერდზე მიბჯენით მოარტყა. უფრო ზუსტად, დაჭრილს სვიტერი აუწიეს და მეორე საკონტროლი ტყვია შიგ გულში ახალეს.“
დაზარალებულთა ეჭვის საფუძველს ისიც ამყარებს, რომ რეგიონის კრიმინალური პოლიციის უფროსი რეზო კლდიაშვილი ბაშარულს დაჭერით ემუქრებოდა და ფულს ძალავდა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენელთან საუბრისას, ბაშარულის ახლობლები, მართალია, აღიარებენ მის კონფლიქტს რეზო კლდიაშვილთან, მაგრამ ამ მკვლელობის ირგვლივ იმდენი გაურკვეველი დეტალია, საბოლოო დასკვნის გამოტანა მაინც  უჭირთ. თუმცა, ყველა დარწმუნებულია, რომ პოლიციელებმა ბაშარული მას შემდეგ აითვალწუნეს, რაც ეს უკანასკნელი პოლიციელებს ფულს აღარ აძლევდა.
გამომძიებელი რამაზ ნასყიდაშვილი აცხადებს, რომ ბევრჯერ დაიბარა ალეკო სუხიტაშვილი და რეზო კლდიაშვილი, მაგრამ გამოძიებასთან თანამშრომლობაზე თავს იკავებენ. უფრო მეტიც, კლდიაშვილი აცხადებს, რომ გამოძიებისთვის ჩვენების მიცემას ვერ ახერხებს, რადგან ამის უფლებას თავდაცვის სამინისტროს პრესსამსახური არ აძლევს.
წინასწარი გამოძიებისას მიცემულ ჩვენებაში, რომელიც ჩვენ შემთხვევით ჩაგვივარდა ხელთ, მანქანის პატრონი გია ნაოჭაშვილი აღნიშნავს, რომ სროლის ხმა გორის ენერგოკომპანიის კაბინეტიდან მოესმა და როდესაც გარეთ გამოვიდა, მანქანა უკვე შეჯახებული ნახა, ხოლო შიგ - ჩაცხრილული პიროვნება. ამდენად, საქმის მასალების მიხედვით, ნაოჭაშვილის მხრიდან წინააღმდეგობის გაწევას ადგილი არ ჰქონია.
შიდა ქართლის ოლქის პროკურორი მიხეილ აბულაძე აცხადებს, რომ  გამოძიებას ხელჩასაჭიდი არაფერი აქვს სუხიტაშვილის და კლდიაშვილის ბრალეულობის დასამტკიცებლად.
ბაშარულის ადვოკატი ზაზა გიგაური აცხადებს, რომ იგი გამომძიებლის წინააღმდეგ საჩივრის შედგენას აპირებს, რადგან საჭიროა გამომძიებელი გამოძიების გაჭიანურებისთვის დაისაჯოს.

Aleko Sukhitashvili, the former head of the Shida Kartli District Police Department and his deputy, Rezo Kldiashvili, former head of the Criminal Police are to be questioned. Ramaz Naskidashvili, an investigator with the Investigation Department within the District Police, told the Human Rights Information and Documentation Centre, the two men are to be questioned regarding the murder of Rezo Basharuli. The murder took place in November of 2004. The father of the murdered man, Tamaz Basharuli, believes that high ranking officials above are involved in the case. Aleko Sukhitashvili and Rezo Kldiashvili currently work for the Military Police Department within the Ministry of Defense.
On the night of November 4th 2004, Tamaz Basharuli was told to come to the Electro Company building. Once there he was shown his son shot dead in a ‘Niva’ car. Police Officers informed the father that his son had been shot whilst resisting arrest after being caught trying to steal the car.
Relatives of the dead man at first thought that the owner of the car, Gia Naochashvili, had challenged and shot Basharuli whilst “defending his car”. That was the story spread a year ago. Now however, the court’s experts challenge this version of events.
At that time, Gori Regional Prosecutor, Tamuna Tlashadze, closed the murder case, classifying it as the ‘killing of a car thief at the scene of the crime’; a version of events developed by Sukhitashvili. However, the investigation was not carried out objectively and the facts had not been properly studied.
A year passed before the father finally managed to obtain a conclusion by the court experts. According to the expert’s, Rezo Basharuli was not killed inside the car. The new version of events shows that Rezo Basharuli was placed inside the car after the murder took place.
Tamaz Basharuli says that according to the experts’ conclusion, the trajectory of the bullets shot at the car does not coincide with the bullet wounds on the dead man’s body. The car has some bullet holes. The Head of the Police, Sukhitashvili and the prosecutor Tamuna Tlashadze concluded the difference was due to forensic evidence being taken at the scene of the murder without a final conclusion being given by the experts.
Tamaz Basharuli claims: “According to the experts, no trace of my son’s blood was found either inside the car or outside of it. What’s more, the car had been crashed into a wall in such a way that it could not have been stolen from that location. I kept asking for the case to be investigated objectively and in full detail, but it was closed without either the experts’ conclusion or the questioning of those police officers who appeared to be at the scene of the crime “immediately”. I believe that my son was deliberately killed by the police; it was not simply an accident during a robbery. The experts confirm that my son had two bullets in his body; however, the sweater that he was wearing only had one bullet hole in it. The second shot seems to have been fired from a gun actually touching my son’s chest, in other words, he was deliberately shot in his heart at close range”.
Doubts about the case were initially raised in the victim’s family because the Head of the Regional Criminal Police, Rezo Kldishvili, used to extort money from Basharuli by threatening to arrest him. Basharuli’s relatives told a representative of the Human Rights Information and Documentation Centre that the vague details of the case only appear to confirm the conflict between Rezo Kldiashvili and Basharuli. They link Basharuli’s murder with his refusal to pay money to the police.
Investigator Ramaz Naskidashvili states that despite all his efforts to question Aleko Sukhitashvili and Rezo Kldiashvili, they have so far refused to cooperate with the investigation. Furthermore, Sukhitashvili told the investigation that the press service of the Ministry of Defense, where he is now employed, had banned him from giving testimony regarding the case.
Gia Naochashvili, the owner of the car, states in his testimony for the preliminary investigation (which we managed to obtain) that he heard shooting from the Electro Company building and when he went outside he saw his car already crashed into a wall. Naochashvili also noticed the person inside the car was dead. Thus, according to this new evidence, Naochashvili could not have challenged the robber because he knew he had already been killed.
Mikheil Abuladze, the Shida Kartli District Prosecutor states that the investigation has no evidence incriminating Sukhitashvili and Kldiashvili.
It should also be mentioned that Zaza Gigauri, Basharuli’s lawyer, states that he intends to sue the investigator to punish him for suspending the investigation.